Bir akademisyen için dert mi bunlar?

Ben de akademisyen olup sık sık istifa etmeyi düşünenlerdenim. Senelerce mobbinge maruz kaldim, çok mücadele ettim. Malesef taşra üniversitelerinin dekanı rektörü de bir acayip. Yani çözüm bulabilecek kişiler değiller. Ben de artık kendi kabuguma çekildim. Odamdan dışarı çıkmıyorum, oturup çalışıyorum, yayın yapıyorum. Size de aynısını tavsiye ederim. Gün gelecek onlar birbirine düşecek siz de dışardan izleyeceksiniz. Lisansüstü programı varsa öğrenci kimle çalışmak isterse danışmanı o olur. Yani öğrenci sizinle çalışmak isterse buna kimse karisamaz. Sabırlı olun, kimseye bulaşmayın, sempozyumlara gidin, yeni yayınlara hazırlık yapın. Böylece kafanız dağılır ve onlar da umrunuzda olmaz. Çalışmalarınız da her yerde kadro bulmanızı kolaylaştıracaktır. Size sabir ve başarılar diliyorum :)

Ne kadar detaylı yazmışsınız, çok teşekkür ederim.

Bu boşvermiş halim zaten, eskiden takardım, şu an hiç takılmıyorum, sadece nasıl davransam yararıma olur diye düşünüyorum.

Yok hayır, öğrenciler seçmiyor, okul kendi atıyor, ki Türkiye'de hep böyle maalesef. Ben çok iyi bir okulda yüksek yaptım güya o kadar ben o alanı sevmiyorum dememe rağmen ana bilim dalı başkanı istediği hocayı verdi bana, istemeye istemeye yüksek yaptım. Keşke herkes kendi seçse danışmanını.

Evet hem küçük hem yeni bir üniversite. Selam vermeyen, kadınların ne işi var diyen hoca doğudan gelmiş, orada doğmuş, büyümüş, okumuş, aşiretten gelmiş sanırım. Onların kültüründe var erkeği ön plana koymak, o yüzden anlayabiliyorum aslında ama yine de insanın kendini akademi de geliştirmesi lazım, içinden gelmiyor demek ki.

Başka bir devlet üniversitesine geçsem bundan iyi olmaz, çok arkadaşım var duyuyorum çünkü durumları. Devlette duracaksam burası gayet iyi. Özele geçicem ben sanırım ama bu norm olayından dolayı ileride devlet istersem dönemeyebilirim dediğiniz gibi.

Zaten inanın devlet özel fark etmez problemin olmadığı üniversite yok, özelde çalışan arkadaşlarım da var biliyorum onlar anlattığı için.

Sizin bölümün lisansüstü programı yok mu? Yüksek lisans doktora öğrencileri kiminle isterse onunla çalışır. Yüksek lisans tezinizde istemediğiniz bir danışman ile iyi bitirmişsiniz o tezi. Çok şaşırdım. Genelde öğrenci sayısı fazla fakültelerin lisansüstü programlarında her öğrenci her istediği danışmanla çalışma şansı bulamıyor. Bir iki tanesi istemese de farklı danışmanlara veriliyor ama çok yanlış, bu yüzden tezi bitiremeyen çok arkadaşım oldu.

Sizin için en iyisi bulunduğunuz yerde kalmak o halde devlette daha iyisi olamazsa.
Hakkınızda hayırlısı olsun. :KK68:

Sizin gibi bir hocam vardı çok ezildi hakkı yendi kadın çareyi herkese he diyip geçiştirmekte idare etmekte buldu. Sonunda prof oldu şimdi kimseyi takmıyor terör estiriyor😂 bunlar ilk kez size denk gelmedi. İnanın çok ağırlarını yaşadım anlatsam İnanmazsınız. Öyle saçma ve keyfi sebeplerle mobinge uğradım. Ki sadece hakkımı aradığım dürüst olduğum için. Bunlara kanuni yollarla bile karşı koyamazsınız. Bunu oraya alan hocalar başkanlar dekanlar sizce onu size yedirtir mi? Ya bnm gibi ilerisini düşünmeyeceksiniz ya da susup yolunuza bakacaksınız.
öyle kanıt belge topla demekle olmuyor. Ben avukatla da görüştüm. İspatın yoksa bi de itibarımı zedeledin diye güzel bi tazminatı yersin. Ki kanıtın olsa da sana artık orada rahat Vermezler. Sağlam referansın yoksa ezilirsin bnm gibi. Ama hocanın biri eski aşkına kadro sözü verir vasıfsızları doldurur

Sizin mesajınız gözümden kaçmış kusura bakmayın. Oh be diyorum, sonunda anlayan biri çıktı :) Üniversite dediğin öyle bir şey, onlar oraya seçilip gelmişler, benden öncelikli olmaları çok normal, kankalar sonuçta, benimse tanıdığım kimse yok. Tek sorum, danışman öğrenci isteyeyim mi idi, bir süre askıya aldım, dönem yaklaşınca isteyip duruma göre yeni iş arayacağım.

Selamlar, alelacele telefondan yazacağım umarım düzgün yazabilirim:) ben de akademisyenim ama sadece araştırma görevlisiyim. Ben de bir dönem danışman hocam yüznden çok sıkıntı yaşadım hatta belki hatırlayan arkadaşlar olur bölüm başkanı okulda beni istemedi vesaire. Hatta bu dönem başında bana ders verdirmemeye çalıştı (hala kadın benden nefret ediyor:)) ben bununla hayat boyu uyguladığım basit bir taktikle baş ediyorum. Sorunlu olduğum kişi bölüm başkanı ve danışman diğer hocalar değil. O yüzden diğer hocalarla adamı son derece iyi tutmaya çalıştım çalışıyorum şu an hiçbir şekilde işyerinde hata yapma lüksüm yok yapmamaya çalışıyorum ama o sorun yaşadığı n kişi hariç herkesle iyi geçin taktiği işe yarıyor bir süre sonra bölüm başkanı beni kabul edip saygı duymak zorunda kalacak. Çünkü diğer hocaları kendine çekmr konusunda glzll bir çabam var,asla yalakalık derecesine getirmeden içimi en düzgün şekilfe yapmaya çalışıyorum.
Şu an benim söze önerim şu olacak herkesle kotuyseniz içlerinde mutlaka blr zayıf halka vardır biri ya da birileri sizinle anlaşmaya daha yakındır ilk olarak onlarla yakınlaşmaya başlayın derim.çünkü herkes dışarıdan Lanka görünse bile akademide kimse kimseden hazzetmez.ama bir süre asla kimseye kimsenin dedikodusunu yapmayın aslında bunu bir süre değil hiç yapmayın bence. Birilerini yanınıza aldıkça sizi o toplumda kabul etmek saymak zorunda kalacaklar.bu süreçte her talebinizi oldukça klbar iletin,ilişkilerlniz düzelinceye dek olumsuz bazı durumları anlamazlığa verin. Düzelince zaten silz kontrol etmeden insanlar size saygı duymak zorunda kalacak.kaleyi içten frthedin kısacası.mesela benim bölüm başkanı ile aram kotu ama dekanla aram şahane şu an.çünkü kendisi çok daha düzgün bir insandı, aynı zamanda gözümde zayıf halkaydı ve onunla adamı düzeltmek beni oldukça rahatlattı.
Bu arada danışman öğrenci ilk duyuyorum ne yapıyor o tam olarak? Sınıfta derste rica etseniz öğrencilere onun yaptığını? Yoklamaysa arıyorum bir öğrenci ile anlaşın her sabah alsın sizin için yoklama.

Bu yaşta akademiyi bu kadar çözebilmeniz takdire şayan :) Aram herkesle iyi, dışardan süper anlaşıyor gibi duruyoruz aslında ama ben normalde çok içten bir insanımdır, burada bir iki kişi hariç mesafeliyim, mesafe olunca dedikodu falan da olmuyor zaten. Yanlış yazdım sanırım, lisansüstü öğrencilere danışmanlık yapmak istiyorum, bir bana verilmedi ama bende talepte bulunmadım, talepte bulunursam verirler belki bilemiyorum. Vermezlerse de ona göre şekil alıcam.

Zaten inanın devlet özel fark etmez problemin olmadığı üniversite yok, özelde çalışan arkadaşlarım da var biliyorum onlar anlattığı için.

Sizin bölümün lisansüstü programı yok mu? Yüksek lisans doktora öğrencileri kiminle isterse onunla çalışır. Yüksek lisans tezinizde istemediğiniz bir danışman ile iyi bitirmişsiniz o tezi. Çok şaşırdım. Genelde öğrenci sayısı fazla fakültelerin lisansüstü programlarında her öğrenci her istediği danışmanla çalışma şansı bulamıyor. Bir iki tanesi istemese de farklı danışmanlara veriliyor ama çok yanlış, bu yüzden tezi bitiremeyen çok arkadaşım oldu.

Sizin için en iyisi bulunduğunuz yerde kalmak o halde devlette daha iyisi olamazsa.
Hakkınızda hayırlısı olsun. :KK68:

Beni hiç bilmediğim bir alana verdiler yüksek lisansta, öyle bir alan ki bir tane bile Türkçe kaynak yok, İngilizce kaynakta 2 tane vardı sadece, korkunç bir alandı. Şansıma tam tez dönemim Hocam kanser oldu, o dönem okula hiç gelmedi, bir kere bile gelmedi, bir tek savunmamda görmüştüm kendisini. Bana sorsanız çok pozitifim ama bilinçaltımda yanlış yönlendiriyorum demek ki bir şeyleri ki bu kadar sorunu çekiyorum hep, bunlarda da vardır bir hayır diyorum.

Ben de akademisyen olup sık sık istifa etmeyi düşünenlerdenim. Senelerce mobbinge maruz kaldim, çok mücadele ettim. Malesef taşra üniversitelerinin dekanı rektörü de bir acayip. Yani çözüm bulabilecek kişiler değiller. Ben de artık kendi kabuguma çekildim. Odamdan dışarı çıkmıyorum, oturup çalışıyorum, yayın yapıyorum. Size de aynısını tavsiye ederim. Gün gelecek onlar birbirine düşecek siz de dışardan izleyeceksiniz. Lisansüstü programı varsa öğrenci kimle çalışmak isterse danışmanı o olur. Yani öğrenci sizinle çalışmak isterse buna kimse karisamaz. Sabırlı olun, kimseye bulaşmayın, sempozyumlara gidin, yeni yayınlara hazırlık yapın. Böylece kafanız dağılır ve onlar da umrunuzda olmaz. Çalışmalarınız da her yerde kadro bulmanızı kolaylaştıracaktır. Size sabir ve başarılar diliyorum :)

En iyisi bu aslında, bırakalım onlar bu kurnazlıklarla daha fazla kazansınlar, Allah'ın adaleti üstündür, kazandım derken kaybederler, ben hiç içselleştirmiyorum bunları artık, belki bir saat kadar olaylar taze iken, sonra arkama atıyorum çünkü çok sıkıldım bu tarz insanlardan ve her yerde varlar, çözüm umursamamak.

Sizin mesajınız gözümden kaçmış kusura bakmayın. Oh be diyorum, sonunda anlayan biri çıktı :) Üniversite dediğin öyle bir şey, onlar oraya seçilip gelmişler, benden öncelikli olmaları çok normal, kankalar sonuçta, benimse tanıdığım kimse yok. Tek sorum, danışman öğrenci isteyeyim mi idi, bir süre askıya aldım, dönem yaklaşınca isteyip duruma göre yeni iş arayacağım.
İlerisi için kadro şartlarında da var kaç öğrenciye danışmanlık yapıldığına bakılıyor bunu öne sürüp isteyebilirsiniz hem belki hak verip arayı bozmadan istemedikleri öğrencileri size paslarlar.

Ya lütfen dönmeyin mümkünse. Bende orada iken o kadar mutluydum ki, öğle araları hep beraber yemeğe giderdik sohbet muhabbet, kimse bir sorun çıkarmazdı, tersine yardım ederdi, yurt dışı bu konuda çok daha iyi.
Kalmasina kalabiliyoruz burada ama hep bir Araf`tayim, bilimsel olarak ne kadar doyurucu bir ortamim olsa da manevi olarak acim, ailem Turkiye`de oldugu icin, kalbim de Turkiye`de. Bir de ben burslarla okudum aklimca buyuk adam olup vefa borcumu odeyecektim uklemeEn Büyük TÜRKİYE Akademik ortam bence her yerde zor, burada da cok gruplasma oluyor ama bir sekilde hakkini daha kolay alabiliyorsun.

X