Bir akıl verin nolur :(

constantina00

Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2013
15
0
merhaba arkadaşlar,
Sitede yeniyim, ama içinde bulunduğum durum dolayısıyla objektif görüşlere ihtiyacım var. artık kendim çözümleyemez oldum, 2 yıllık bir ilişkim var birbirimizi seviyor ve evlenmeyi düşünüyorum ama dert bir türlü yakamızı bırakmıyor öncelikle söylemek isterim ki ben karadenizliyim erkek arkadaşım doğulu bunun eski jenerasyon için ne denli sorun olduğunu anlatmama gerek yok sanırım:KK43: ama ben kendi ailem açısından bu sorunu aştım kabul ettiler onun ailesi memlekette yaşıyor beni henüz görmediler fakat evlendiğimizde oturacağım daire bitmek üzere orayı görmeye gittiğimde beni görenler tarafından haberim gitmiş ailesine açık olduğumu ve onlara göre olmadığımı anlatmışlar babası da erkek arkadaşıma rest çekmiş benim bu işe rızam yok eğer onunla evlenirsen benden maddi manevi hiç bir şey bekleme demiş bizimki de vurmuş kapıyı çıkmış artık bir evimiz yok bu bir ikincisi çok fazla borcumuz var artık altından kalmaz duruma geldik bu şartlarda evlilik hayal gibi gözüküyor benim ailemle konuşup zaman istedi babam tamam dedi ama nereye kadar? artık stresten birbirimizi yer olduk çocukta değiliz ki kolay atlatalım benim yaş 26 onun 30 etrafımda ki yanlı yorumlardan sıkıldım artık bir de size danışayım dedim nolur bir akıl verin :KK43:

Ya boyun eğmeyeceksin ya da köprüyü geçene kadar dayı diyeceksin :)
Açık olman mı sorunmuş yani ?
Peki kapan, sonra açılırsın :KK34:
Maksat borçlar bitsin. Böyle insanlara müstahak valla.
Bunu dediğime ben de inanamadım ama Aklıma bu geldi . Ayrılmak gibi bir şeyden kesinlikle daha iyi.

Son düzenleme:
Ya boyun eğmeyeceksin ya da köprüyü geçene kadar dayı diyeceksin :)
Açık olman mı sorunmuş yani ?
Peki kapan, sonra açılırsın :KK34:
Maksat borçlar bitsin. Böyle insanlara müstahak valla.
Bunu dediğime ben de inanamadım ama Aklıma bu geldi . Ayrılmak gibi bir şeyden kesinlikle daha iyi.
öyle bir şey söylemişler ki kapansın gelsin falan direk kestirip atmışlar :KK43: ayrılmayı aklıma bile getirmem ama bu gerginlikte başka bir sebepten bir şey çıkacak diye korkuyorum :KK43:

öyle bir şey söylemişler ki kapansın gelsin falan direk kestirip atmışlar :KK43: ayrılmayı aklıma bile getirmem ama bu gerginlikte başka bir sebepten bir şey çıkacak diye korkuyorum :KK43:

Tövbe yarabbim ya ...
Evet sakın ayrılmayın, üzülürüm valla.
Borcunuz ne kadar kadar ? Evlenmeyi biraz erteleseniz ?

bence erkek arkadasına söyle seni ailesinin evine götürsün sadece sacım acık benim başka acık giyinmiyorum filan de gayet samimi davran güleryüz bi şekilde tabi gercekten mini etek filan giymiyorsan sadece sacın acıksa bunu yap .üzgünüm ama doğulu ve karadenizli insanlar genelde kapalıdır örf adet gelenek dolayısıyla aynı sekil isterler.onlar için mini etek giymek daracık kot giymek basit insan modundadır.kötü kadın olmaya niyeti var modundadır.bende karadenizliyim.bu güne kadar babam beni hiç mini etekle görmedi dışarı o şekil cıkartmaz bile bi kere etek aldım bunumu giycen dedi yırttı etegimi giycegıne çöpe at daha iyi dedi..bende sadece sac acık biriyim öyle ip askılı filan giymiyorm.giyenleri kınamıyorum ama artık dısardada giyemiyorum alıskanlık oldu.iyi anlıyorum seni ama durum bu fazla tutucu o iki yöre insanı.ya kabullenceksin bu durumu yada ayrılcaksın baska caren yok laf anlatsanda anlamazlar.

Erkek arkadaşın umarım ailesinin baskısına göz yummaz bir süre sonra. Genelde erkekler önce sevdiklerinin yanında olur, daha sonra ailelerin baskısına dayanamazlar ve karşında bulursun. Hepinizin ayrı bireyler olduğunu sevdiğine zaman zaman hatırlarmalısın. Kimse kimsenin hayatına bu denli karışmamalı. Erkek arkadaşın yanında oluyosa sende ona karşı biraz daha anlayışlı ol. Çünkü en ufak zıtlaşmanda karşına geçebilir. Sevdikten sonra bir süre daha bekleyebilirsiniz evlenmeyi. Fakat ailesinin baskısı konusunda kendinizden taviz vermeyin.

Tövbe yarabbim ya ...
Evet sakın ayrılmayın, üzülürüm valla.
Borcunuz ne kadar kadar ? Evlenmeyi biraz erteleseniz ?

borcumuz çok, geçen yıl erkek arkadaşımın abisi öldü onun adına kredi çekmişti abisi ödüyordu ama abisi ölünce 15000 TL borç onun üstüne kaldı kendi kartları falan aşağı yukarı 18000 yapıyor, benim kredim var 7000 öyle, durum vahim yani gelir gideri karşılamıyor artık ki bu şartlarda evlilik bir hayal :KK43:

bence erkek arkadasına söyle seni ailesinin evine götürsün sadece sacım acık benim başka acık giyinmiyorum filan de gayet samimi davran güleryüz bi şekilde tabi gercekten mini etek filan giymiyorsan sadece sacın acıksa bunu yap .üzgünüm ama doğulu ve karadenizli insanlar genelde kapalıdır örf adet gelenek dolayısıyla aynı sekil isterler.onlar için mini etek giymek daracık kot giymek basit insan modundadır.kötü kadın olmaya niyeti var modundadır.bende karadenizliyim.bu güne kadar babam beni hiç mini etekle görmedi dışarı o şekil cıkartmaz bile bi kere etek aldım bunumu giycen dedi yırttı etegimi giycegıne çöpe at daha iyi dedi..bende sadece sac acık biriyim öyle ip askılı filan giymiyorm.giyenleri kınamıyorum ama artık dısardada giyemiyorum alıskanlık oldu.iyi anlıyorum seni ama durum bu fazla tutucu o iki yöre insanı.ya kabullenceksin bu durumu yada ayrılcaksın baska caren yok laf anlatsanda anlamazlar.

Burada değiller ki siirtte yaşıyorlar, sırf bunları söylemek için bir günlüğüne geldi ve gitti babası. Benim ailem tutucu değildir fakat benim de öyle aşırı bir açıklığım yok ki o evi görmeye gittiğimiz gün kar yağıyordu düşün ne kadar açık olabilirim :KK43:

İstenmeyen gelin olmak çok zor. teyzemden biliyorum. bayburtlu biriyle evli sırf başı acık diye istemediler. 16 yasında en büyük çocuğu hala kabullenemediler. kapandı teyzem. eniştemde düğünden sonra ailesiyle barıştı. beraber ailecek pikniklere gittiler teyzemi çağırmadılar düğünlere gittiler teyzemi çağırmadılar. hala ağlar ben nasıl yaptım bunu nasıl gözlerim kör oldu diye. benim kaynanam beni öpse gözleri dolar. canım benim gercekten çok zor. bende karadenizliyim rizeliyim. bizim gibi rahat yetişen insanlar doğulularla yapamaz. saygı anlayışımız bile farklı. biz onlara göre çok saygısızız

Erkek arkadaşın umarım ailesinin baskısına göz yummaz bir süre sonra. Genelde erkekler önce sevdiklerinin yanında olur, daha sonra ailelerin baskısına dayanamazlar ve karşında bulursun. Hepinizin ayrı bireyler olduğunu sevdiğine zaman zaman hatırlarmalısın. Kimse kimsenin hayatına bu denli karışmamalı. Erkek arkadaşın yanında oluyosa sende ona karşı biraz daha anlayışlı ol. Çünkü en ufak zıtlaşmanda karşına geçebilir. Sevdikten sonra bir süre daha bekleyebilirsiniz evlenmeyi. Fakat ailesinin baskısı konusunda kendinizden taviz vermeyin.

o konuda içim çok rahat, biraz garip bir aile ve oldukça kopuklar erkek arkadaşımı daha 12 yaşındayken tabiri caizse sokağa atıp memleketlerine yerleşmişler kendi çalışmış kendi kazanmış o evi de erkek arkadaşımın kendi parasıyla satın aldığı arsaya müteahhit girmesiyle elde ettiler ama gel gör ki tapu babasının üzerine hiç bir şekilde ıspatlayamaz :KK43:

İstenmeyen gelin olmak çok zor. teyzemden biliyorum. bayburtlu biriyle evli sırf başı acık diye istemediler. 16 yasında en büyük çocuğu hala kabullenemediler. kapandı teyzem. eniştemde düğünden sonra ailesiyle barıştı. beraber ailecek pikniklere gittiler teyzemi çağırmadılar düğünlere gittiler teyzemi çağırmadılar. hala ağlar ben nasıl yaptım bunu nasıl gözlerim kör oldu diye. benim kaynanam beni öpse gözleri dolar. canım benim gercekten çok zor. bende karadenizliyim rizeliyim. bizim gibi rahat yetişen insanlar doğulularla yapamaz. saygı anlayışımız bile farklı. biz onlara göre çok saygısızız

Bence doğulular ve karadenizliler gibi yöreye göre yorum yapmak yanlış. Benim eski nişanlımın ailesi de karadenizliydi, kapalı olmamı istiyodu ailesi. Bunun doğuyla batıyla vs ilgisi yok yani. Yetiştirilme tarzı, yaşayış tarzıyla alakalı.

Erkek arkadaşım ailesiyle yaşamıyor zaten görüşmüyorlar gibi bir şey zaten onun da sinirlendiği nokta bu bu zaman kadar hiç bir şeyimde derdimde sıkıntımda mutluluğumda yanımda olmayan adamın babalığı şimdi mi aklına gelmiş? Benim bu kadar sevdiğim saygı duyduğum evlenmeyi düşündüğüm kıza hiç tanımadan böyle bir muamele yapan insanlarla ailem dahi olsa işim olmaz diyor.

borcumuz çok, geçen yıl erkek arkadaşımın abisi öldü onun adına kredi çekmişti abisi ödüyordu ama abisi ölünce 15000 TL borç onun üstüne kaldı kendi kartları falan aşağı yukarı 18000 yapıyor, benim kredim var 7000 öyle, durum vahim yani gelir gideri karşılamıyor artık ki bu şartlarda evlilik bir hayal :KK43:

Çok zor dir durum. Sevgilin, ailesiyle konuşmayı denese bir süre sonra? Belki ortam yumuşar...
Benim eşim de doğulu, hatta ailenin ilk açık geliniyim ben. Gerçi benim kayınvalidem ve kayınpederim anlayışlıydı ama yine de çok korktum başlarda.
Bence hallolmayacak bi'şey değil, zamana yayarak halledilebilir belki. Bilemedim şimdi :KK50: Aile çok mu katı yoksa çevre baskısıyla mı böyle düşünüyorlar acaba?
Ama sıkma canını, her şey olacağına varıyor :KK31:

o konuda içim çok rahat, biraz garip bir aile ve oldukça kopuklar erkek arkadaşımı daha 12 yaşındayken tabiri caizse sokağa atıp memleketlerine yerleşmişler kendi çalışmış kendi kazanmış o evi de erkek arkadaşımın kendi parasıyla satın aldığı arsaya müteahhit girmesiyle elde ettiler ama gel gör ki tapu babasının üzerine hiç bir şekilde ıspatlayamaz :KK43:

Sen yine de güvenme canım kimseye. Benim eski nişanlımda seni annemden bile çok seviyorum derdi. Ama sonra annesinin sözleriyle hareket etmeye başladı :))

benim nişanlımın aileside benim kapanmamı istiyor. ama kapanacaksan Allah için kapan diyorlar. ama o açık o olmaz demiyorlar. ben yöre farkı derken yetiştirilme tarzından bahsetmiştim. kapan demekte bir yanlış görmüyorum ama o açık onu istemiyoruz demek yanlış bence. inşallah doğru karar verip mutlu olursunuz inşallah sevgiliniz hep yanınızda olur.

Çok zor dir durum. Sevgilin, ailesiyle konuşmayı denese bir süre sonra? Belki ortam yumuşar...
Benim eşim de doğulu, hatta ailenin ilk açık geliniyim ben. Gerçi benim kayınvalidem ve kayınpederim anlayışlıydı ama yine de çok korktum başlarda.
Bence hallolmayacak bi'şey değil, zamana yayarak halledilebilir belki. Bilemedim şimdi :KK50: Aile çok mu katı yoksa çevre baskısıyla mı böyle düşünüyorlar acaba?
Ama sıkma canını, her şey olacağına varıyor :KK31:

aile katılıktan ziyade bilinçsiz bence şimdiye kadar hep başkalarının lafları ve dayatmalarıyla yaşamışlar bu olayda da yine aynı şey başkası görüyor, söylüyor, bunlar da yaftalıyor ve hükmü koyuyorlar. Aklım almıyor bir aile evladına nasıl bunu yapar ki benim erkek arkadaşımın pamuk gibi kalbi vardır kimseyi kıramaz art niyetli düşünmez ona rağmen böyleler :KK43:

Sen yine de güvenme canım kimseye. Benim eski nişanlımda seni annemden bile çok seviyorum derdi. Ama sonra annesinin sözleriyle hareket etmeye başladı :))

Benim sevgilim beni annesinden çok sevmiyor, sadece kimi nasıl sevmesi gerektiğini biliyor dolayısıyla böyle bir karışıklık söz konusu olmayacaktır hem henüz annesi dahil olmadı olaya heyecanla bekliyorum :)

Ne yapacağın konusunda akıl vermek istemem karar senin tabii ki
Ama şu bir gerçek ki onlar seni kabul etsin diye taviz verirsen başka tavizler de beklerler...
Başını örtmek evet çok güzel bişey ama bu ancak kendi isteğinle olmalı başkasının isteğiyle değil...
Ben de kapalıyım ve eşim doğulu..
Eğer açık olsaydım ve beni istemeselerdi ben yine de kendi bildiğimi yapardım...
İnanç kapalılıkta açıklıkta değildir, takvadır önemli olan...
İnşallah herşey gönlüne göre olur canım...
Ailemize göre değil lafı da en nefret ettiğim laftır bu arada.....:KK47:

Son düzenleme:

Sorun borç harç ise neden aileden bekliyorsunuz? Yani bunu yapan adam bi şekilde borcun harcında üstesinden gelir. Gerçi yanlışı en başından yapmış. Yani tapuyu babasının üstüne yaparak...

Hayat sizin hayatınız. Böyle saçma bi sebepten dolayı ayrılmayı da düşünmeyin derim. Bu b"aşı açık bundan gelin olmaz" durumuna da fena takığım bi ton laf ederdim de neyse tutayım kendimi!

bende karadenizlileri milliyetçi ve ırkçı diye biliyorum ne olacak şimdi..
benim düşüncem gibi sizin söyledkleriniz de yanlış tamamiyle..
bir kaç insanın lafı üzerine lütfen genelleme yapıp yörelere özgü önyargı içeren sözler söylemeyin..
bende doğuluyum, erkek arkadaşım karadenizli..anlaşıp anlaşamama kişiyle alakalı.. doğu batı, kuzey güney farketmez..

X