bir annenin oğluyla iletişimsizliği.. yardım eder misiniz?

sererbah

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Temmuz 2014
1.980
4.123
arkadaşlar beni hatırlamayanlar için kısa bir özet geçiyorum:)
boşandım 2 oğlum var 3 ve 5 yaşlarında oğlum anaokuluna gidiyor tam gün. küçük oğluma annane bakıyor. zaten ailemle yaşıyorum :) özel sektörde çalışıyorum bende durumlar böyle.. derdime gelecek olursak..

5 yaşındaki oğlumla iletişim kurma konusunda hatalar yapıyorum bu belli ama nerde deni yanlış yaptığımı bilemiyorum.. dışardan bir gözle bana yardım edebileceğinizi düşünüyorum..

pazar günü psilkolojik olarak o kadar yıprandım ki düşününce o gün boyunca ben cocuklara 'yapma oğlum, şimdi olmaz oğlum, öyle zarar vereceksin kendine oğlum,oğlum niye böyle yapıyorsun' vs. gibi .. sonrasında çok çok üzülüyorum tabi bu benim içinde bir trawma oluyor. ee tabi bütün bunları çok da sakin söyleyemiyorum. şimdi birçok arkadaş çocuğu olmayanları düşün diyecek çok haklılar benimde 5 yıl olmadı bebeğim ne tedaviler denedim yine olmadı sonra imkansızken rabbim nasip etti çok şükür bin şükür..

bir koli malzeme aldım kaliteli vakit geçiririz el kasları gelişir falan diye ama iki çocuğu oturtup bir faaliyet yapamıyoruz.. biri boyayı agzına alıyor diğeri herşeyi karıştırıyor.. boyama ise etkinlik kafasına göre karalıyor mesela.. anaokulu öğretmenleri 20 çocuğu aynı anda nasıl idaree ediyor acaba çok merak ediyorum..

kısacası arkadaşlar ben cocuklarımı akşamları 2 saat görebiliyorum,haftasonları yemek temizlik ütü vs. işlerden vakit ayırıp çocuklarımla oynamak istiyorum ama nerden nasıl başlayacağımı o düzeni nasıl kuracağımı.. nasıl sinirlenmeden yönlendireceğimi bilemiyorum..

hediye alsam beğenmiyor büyük oğlum mesela.. neden şunu almadın diyor.. ya da lego aldım oynayalım hem zeka geliştirici diye beraber oturuyoruz başına bana diyor sen yap işte anne şu parçaları bul dişye..

oyuncakları döksünler dağıtsınlar tabi ama toplamak istemiyor mesela .. hadi biz süpürge olalım onları toplayalım falan gibi ne numaralar denedim yok olmuyor bence sen daha iyi toplarsın sen topla diyor..

inanın ne cevap vereceğimi şaşırıyorum.. kızsam bağırsam çabuk o oyuıncaklar toplanacak diye.. o da hoş olmuyor hem ben hem o üzülüyor ...yardımınızı bekliyorum..

sevgiler...

Merhaba canım .
Kucuk olanı daha yakınında tutarak ama buyuge odaklı bıseyler yapsan kucugede farklı bıseyler versen olmazmı ? Mesel bazı yayın evlerıne yıllık uye oldugunda her ay paket gelıyor cok ta guzel seyler var ıclerınde etkınlıkler boyamalar eslestırmeler fılan . odayı toplamaya gelınce cok dagıtıldıgı zaman benımkı senınkınden 1.5 yas buyuk olmasına ragmen toplamak ıstemedıgınde, oyleyse beraber toplayalım dıyorum. Cunku gozlerı korkuyor oyuncak sepetıne atmak ıstemıyorlar hepsını bazı seylerı elının altında bırakmak ısteyebılıyorlar. Yanı benımkı bu sekılde az cok resımlerden goruyorsundur odası hep dagnık

Merhaba canım .
Kucuk olanı daha yakınında tutarak ama buyuge odaklı bıseyler yapsan kucugede farklı bıseyler versen olmazmı ? Mesel bazı yayın evlerıne yıllık uye oldugunda her ay paket gelıyor cok ta guzel seyler var ıclerınde etkınlıkler boyamalar eslestırmeler fılan . odayı toplamaya gelınce cok dagıtıldıgı zaman benımkı senınkınden 1.5 yas buyuk olmasına ragmen toplamak ıstemedıgınde, oyleyse beraber toplayalım dıyorum. Cunku gozlerı korkuyor oyuncak sepetıne atmak ıstemıyorlar hepsını bazı seylerı elının altında bırakmak ısteyebılıyorlar. Yanı benımkı bu sekılde az cok resımlerden goruyorsundur odası hep dagnık

ikisine yaşlarına göre farklı etkinlikler ayarladığım zaman kavga başlıyor birbirlerinin elindekileri çakiştirmeye başlıyorlar.. sonra bende sinirleniyorum durum içinden çıkılmaz hale geliyor.. :)))

Bence hareketli oyunlar oynayabilirsiniz.saklamvac korebe tarzi.erkek cocuklari daha cok seviyorlar.benim de 4 yadinda bir oglum var.evcilik tarzini da cok seviyor.marketcilik komsuculuk ogretmencilik.bu tarz oyunlar deneyebilirsin.cadir kurun carsafla.

ikisine yaşlarına göre farklı etkinlikler ayarladığım zaman kavga başlıyor birbirlerinin elindekileri çakiştirmeye başlıyorlar.. sonra bende sinirleniyorum durum içinden çıkılmaz hale geliyor.. :)))
hmm , öyleyse aynı seyler vermelısın buarada calısıyorsun temızlıkcı tutsana hafta sonu ıcın . 60 tl sende yardım edersın butun evı daha cabuk yapmıs olursunuz. Aksamları 2 saat az ama o 2 saatte yemek fılan ısı yoksa ıyı. Yemekten sonra bulasıkları annenız yıkarsa sızde bolca vakıt gecırmıs olursunuz . Degısık oyuncaklar edınsenız okula gıdıyormuydu buarada 5 yasında kı?

Biz iş paylaşımı yaptık herkes kendi eşyasını topluyor 4 ve 2 yaşındalar bunu yanlış yaptın demek yerine birlikte doğrusunu yapalım mı diyorum eğitici oyuncaklar değil onların eğleneceği şeylerz alıyoruz az olacak şeklde konuşmak istediğimde kızım sakinken konuyu ben diye açıyorum sonu onunla bitiyor bende çok titizim ama temizleğe kızlarda dahil oluyor denediklerimi dene istersen:KK54:

Çocuğunuz sizinle işbirliğine girmiyorsa çoğunlukla “ben de bir bireyim ve isteklerim var, siz de beni anlayın” demek içindir. Aslında anahtar cümle var konunuzun içinde akşamları 2 saat görüyorum demişsiniz.
Soruınun özü yeterince vakit geçiremiyorsunz, he sakın yanlış anlamayın hayat telaşı sizi anlıyorum ve takdir ediyorum.
Onu yeterince dinleyemediğinizi düşündüğü için asabi bir tavır takınıyor olabilir.
Sabah CuteMom CuteMom konusunda da annemiz aşırı tedirgin ve kaygılı olduğu için çocuk kendi kabuğuna çekildi diye düşünmüştüm.
Evet bir anne değilim ama kardeşimi ben büyüttüm, demek istediğim şu güzel annelerim, her şeyin başı 'dinlemek'..
Dinlemek anlamanın yarısıdır, umarım kaygılarınız düzelir.. Bol şans:KK60:

Bence hareketli oyunlar oynayabilirsiniz.saklamvac korebe tarzi.erkek cocuklari daha cok seviyorlar.benim de 4 yadinda bir oglum var.evcilik tarzini da cok seviyor.marketcilik komsuculuk ogretmencilik.bu tarz oyunlar deneyebilirsin.cadir kurun carsafla.

evet bunları daha eğlenceli bulacaklar kesin :)) ama seneye ilkokula başlayacak mesela el kaslarını geliştirmek için ya da dikkatini birşeyler yapmam gerekir mi bilemedim :KK43:

Çocuğunuz sizinle işbirliğine girmiyorsa çoğunlukla “ben de bir bireyim ve isteklerim var, siz de beni anlayın” demek içindir. Aslında anahtar cümle var konunuzun içinde akşamları 2 saat görüyorum demişsiniz.
Soruınun özü yeterince vakit geçiremiyorsunz, he sakın yanlış anlamayın hayat telaşı sizi anlıyorum ve takdir ediyorum.
Onu yeterince dinleyemediğinizi düşündüğü için asabi bir tavır takınıyor olabilir.
Sabah CuteMom CuteMom konusunda da annemiz aşırı tedirgin ve kaygılı olduğu için çocuk kendi kabuğuna çekildi diye düşünmüştüm.
Evet bir anne değilim ama kardeşimi ben büyüttüm, demek istediğim şu güzel annelerim, her şeyin başı 'dinlemek'..
Dinlemek anlamanın yarısıdır, umarım kaygılarınız düzelir.. Bol şans:KK60:
Oğlum doğmadan herkes cocuk cok zor bakmak cok zor derlerdı, oğlumu dogurunca ben sandımkı ıhtıyacları bızıım tarafından karsılandıgı o surec zor, aman dedım 2 aylıkken 3 tane cocugumda olsa bakarım ben nesıne bakamıcam sunun.
Sımdı oyle dusunmuyorum ama , egeden baska cocugum olmadı henuz. Varmıs bunda da bır hayır dıyorum , bundan sonrasına bakalım ınsallah

evet bunları daha eğlenceli bulacaklar kesin :)) ama seneye ilkokula başlayacak mesela el kaslarını geliştirmek için ya da dikkatini birşeyler yapmam gerekir mi bilemedim :KK43:
Okula gıtmıyor mu ? Boyama yapıyor mu mesela ? Cızgı bırlestırme vs. Cunku okul oncesı yoksa eger cok zorlanır ılkokulda

Ne güzel iki küçük oğlunuz var:)
Şimdi onların en hareketli zamanları biraz daha büyüyüp durulunca ikisiyle de oynayabilirsiniz diye düşünüyorum
İkisi de başka alemdelerdir şimdi bir başka bir şey diğeri başka bir şey yapmak istiyordur:)
2-3 sene sonra çok rahatlarsınız üçünüz birden oyunlar oynarsınız
Benim erkek kardeşim 5 yaşında tam bir canavardı hayatta oturup oyun oynayamazdık
Durulmaya başladı şimdi neler neler yapıyoruz:)

Evde çok tıkmayın derim dışarı parklara götürün enerjilerini atsınlar
Kışın soğuk havada dışarda olmaz ama alışveriş merkezlerinde parklar oluyor sıcacık oynarlar :)

Oğlum doğmadan herkes cocuk cok zor bakmak cok zor derlerdı, oğlumu dogurunca ben sandımkı ıhtıyacları bızıım tarafından karsılandıgı o surec zor, aman dedım 2 aylıkken 3 tane cocugumda olsa bakarım ben nesıne bakamıcam sunun.
Sımdı oyle dusunmuyorum ama , egeden baska cocugum olmadı henuz. Varmıs bunda da bır hayır dıyorum , bundan sonrasına bakalım ınsallah
Ben anne olmayı çok istiyorum evet, ama ilk çocuğuma her şeyi tam anlamıyla verdiğime inanıp 'anne ben bunu istiyorum' dediğinde (gerekli bişeyse) çok rahat bir şekilde alabiliyorsam, 2. çocuga maddi manevi hazırsam yaparım.
Çünkü eskisi gibi 'aman sen doğur bi şekilde büyüyolar ' gibi olmuyor :KK3:

birlikte daha çok tiyatro çocuk filmleri gibi sinema filmlerine yönelebilirsiniz. resimli kitaplar alıp ikisinin ortasına oturup siz kitap okurken onlar resimlerine bakabilir.

bence asıl sorun ,yapmak istedikleri şeylerin olmayışı..yani her çocuk lego sevmez,her çocuk boyama sevmez..mesela böyle birşeyler alacaksanız berbaer yapın..belki resme değil müziğe ilgisi var. belki lego değil de satranç oynamak istiyor.anlatabildim mi?
bir de 3 ve 5 yaş gerkesinimleri ve oyunları çok başka aslında..mümkünse h. sonları bir gün birine diğer gün diğerine belli zaman ayrımanız..mesela küçüğe diyin yarım saat(saatle gösterirseniz anlar,uzun olan şuraya gelene kadar seninle başbaşa oynayacağım)..daha sonra büyük için de..ona daha fazla gerekebilir zaman tabi yaş itibariyle..
ikisi de ayrı ayrı size doyarlarsa hekm kendiniz için zaman kalır hem de berbaer daha mutlu oynarlar..

canım oncelikle sen iki oglunun arkasinda hem anne hem baba olarak duruyosun seni bunun icin bile kutlarim. tabi bu durmun eksileri de olacak. cocuklarin bize kattigi en buyuk ozellik sabir etmek. sabirli olmayi cocugumla ogrendim ben en azindan. bazen cildirma noktasina geldigimizde her annenin oluyordur. cocuklara zarar vermedgimiz surece kabul edilebilir. kendini o bakimdan da suclama. cocuklara bir sey alirken de mumkunse buyuk olani gotur ve butcene uygun oyuncak cesidi belirle birini secebilecigini soyle. boylelikle severek oynayabilir. toplama konusunda odullendirmeyi deneyebilirsin. eger toparsaniz sunu yapacagim gibi.

Etkinliği okulda yapıyorlar zaten çocuklar
Siz evde anne olarak okulda veya başka yerde yapılmayan bir şey yapın.

Örnek: SARILIN
Çocuğunuza bol bol sarılın.

Sarılın, sonra gıdıklamaya başlayın.
Gıdıklarken siz de gülün.
Çocuğunuzla zaman geçirirken sizin de eğlendiğinizi gösterin. Siz de eğlenin. Siz eğlenmediğinizde çocuğunuz hissediyor. Etkinlik yaparken bunu "aman çocuğumun kasları gelişsin, öğrensin, eğitilsin vs vs" şeklinde yapıyorsanız çocuk bunu hissetmiştir.

Eğitmeyi boşverin.

Sevgi gösterin. Eğlenin. Eğlenmeseniz de başlarda eğleniyor gibi yapın.

Banyosunu yaptırırken yüzüne su fışkırtın. Oyun oynayın. Siz de oyuna katılın. Onunla zaman geçirmekten keyif aldığınızı hissettirin.

Bir sevgilin/kocanız olduğunu düşünün. Bir kafeye gittiniz, adam sürekli sağa sola bakıyor veya telefonuyla ilgileniyor. Ama sizinle orada olduğu için bundan zevk aldığını gösteren herhangi bir görüntüsü yok. Sizin hoşunuza gider mi? Siz huysuzlaşmaz mısınız?

Evde yakalamacılık oynayın. Saklambaç oynayın. O yaş çocuğu bunu sever. Sokağa çıkın, yaprak toplayın. Taş toplayın.
Küveti doldurun, içine siz de girin (iç çamaşırlı). Küçük bir top alın, küvette top oynayın.

Anlatabildim mi?

Okula gıtmıyor mu ? Boyama yapıyor mu mesela ? Cızgı bırlestırme vs. Cunku okul oncesı yoksa eger cok zorlanır ılkokulda

bu yıl anaokuluna başladı geçen yıl kreşteydi.. okuldan ödevde veriliyor çizgi birleştirme falan ama ilgisi yok..
eğlenceli hale getirmek için herşeyi yapıyorum.. belkide bir yerde hata yapıyorum..

kararlı durmuyorsun dedi beni gözlemleyen bir arkadaşım..

Etkinliği okulda yapıyorlar zaten çocuklar
Siz evde anne olarak okulda veya başka yerde yapılmayan bir şey yapın.

Örnek: SARILIN
Çocuğunuza bol bol sarılın.

Sarılın, sonra gıdıklamaya başlayın.
Gıdıklarken siz de gülün.
Çocuğunuzla zaman geçirirken sizin de eğlendiğinizi gösterin. Siz de eğlenin. Siz eğlenmediğinizde çocuğunuz hissediyor. Etkinlik yaparken bunu "aman çocuğumun kasları gelişsin, öğrensin, eğitilsin vs vs" şeklinde yapıyorsanız çocuk bunu hissetmiştir.

Eğitmeyi boşverin.

Sevgi gösterin. Eğlenin. Eğlenmeseniz de başlarda eğleniyor gibi yapın.

Banyosunu yaptırırken yüzüne su fışkırtın. Oyun oynayın. Siz de oyuna katılın. Onunla zaman geçirmekten keyif aldığınızı hissettirin.

Bir sevgilin/kocanız olduğunu düşünün. Bir kafeye gittiniz, adam sürekli sağa sola bakıyor veya telefonuyla ilgileniyor. Ama sizinle orada olduğu için bundan zevk aldığını gösteren herhangi bir görüntüsü yok. Sizin hoşunuza gider mi? Siz huysuzlaşmaz mısınız?

Evde yakalamacılık oynayın. Saklambaç oynayın. O yaş çocuğu bunu sever. Sokağa çıkın, yaprak toplayın. Taş toplayın.
Küveti doldurun, içine siz de girin (iç çamaşırlı). Küçük bir top alın, küvette top oynayın.

Anlatabildim mi?

nedense gözlerim doldu.. ben çok kasmışım kendimi.. eğitici oyun olmalı vesaire diye.. zaten az görüşebiliyoruz.. daha eğlenceli şeyler yapacağım.. saklambaçtan rarılmaktan gıdıklamaktan buna benzer eğlenceler kimin hoşuna gitmezki.. kuaförcülük oynadığımızda farkettim ben bile ihtiyaç duyuyorum saçlarımın okşanmasına çok haklısınız..

sevgiler:)

Merhaba bence oyuncak alisverisine oglunuzla çıkın ve ona ne istediğini sorun yaşına uygunsa alın. Ikincisi ben sizin yerinizde olsam evde oturtup oynamaktansa alırım annemi de giderim hala kapalıdır avmye açık ise parka küçük ile annem ilgilenir koşmalı sallamacali bir oyun oynarım ki enerjisini atabilsin zaten okulda oturup boyama yapıyor.
Simdi cocuklar hızla kaynasiyor beraber disariya cikip birseyler yapın veya beraber yüzme kursuna yazılin ortak hobi olabilir gibi gibi ortak aktivite böyle olur.

X