Bir atanma konusu

birde diyor ya eşimin canına minnet
çalışmayı sevmiyor herhalde eşi öyle mi? O odra
Eğer öyleyse Allah yardımcınız olsun

buradaki eviniz kira mı?
bende olsam tayin isterdim herhalde İstanbul'da yaşayan biri olarak

Istanbuldan gitmek canına minnet demek istemistim aslında 😃 burdaki ev bizim. Eşim 18 yaşından beri askerlik dışında sadece 2 ay işsiz kaldi çalıştığı fabrika iflas ettiği icin onda da ben söyledim senelerdir araliksiz calisiyosun son 2 senedir yillik izinlerin hep cenaze hastalik vs sebebiyle gitti biraz dinlen diye.

Home ofis işiniz kurulu bir düzeniniz varken böyle büyük bir karar sizi ve evliliğinizi ters yüz eder.
devletin bir tek şartları iyi, hem sistemin hantal yapısı hem küçük yerin yavaşlığı ruhunuza başlarda iyi gelse de sonrasında sizi rahatsız eder eminim.
Küçük yerler uzaktan pek güzeldir ama yaşarken pek öyle olmaz…

Istanbuldan gitmek canına minnet demek istemistim aslında 😃 burdaki ev bizim. Eşim 18 yaşından beri askerlik dışında sadece 2 ay işsiz kaldi çalıştığı fabrika iflas ettiği icin onda da ben söyledim senelerdir araliksiz calisiyosun son 2 senedir yillik izinlerin hep cenaze hastalik vs sebebiyle gitti biraz dinlen diye.
Madem İstanbul'a tayin hakkınız var onu kullanın derim,eviniz kira değilmiş eşinizin de k işi varmış ustaymis aynı sektörde devam etmek istese iş bulamayabilir ama İstanbul daha rahat iş bulur mevcut işinden ayrilmak isterse çocuğunuzada anneniz bakıyormuş evinizden uzak yere atanirsiniz evinizi kiraya verip farklı semtte tasinirsiniz.

sakaryaya gelin .istanbula yakin esinizin is olamagi genis .depremden dolayi her yer max 3 kat

Atanıp gitmemek hatası yapmayın derim İstanbul da olsa atanın çalışın

İşte boğazlıyan da bu sartlar var mıdır hic bilemedim. Google dan bakıp duruyorum anca ama belki burda oralari bilen vardır.

Okullara baktım hep kucuk kucuk 100 150 ogrencili okullar tabii ki bende eşimin evde olmasını istemiyorum o bile ne kadar dayanabilir ki hayatinda hiç evde oturmamış. Max 2 ay fln issiz kaldı çalıştığı yer iflas edince. Bu benim hiç bilmedigim bir yol o yüzden benim aklıma gelmeyip diger insanların deneyip gördüğü tecrubeleri duymak icin açtım konuyu
Yozgat Sarıkayada yaşıyorum, Yozgatlı değilim. 2018 temmuzdan beri aynı yerdeyiz.
Boğazlıyana hastane dışında hiç gitmedim ama Sarıkayadan belki bir tık daha iyidir.

İstanbul'da kötü bir semtte yaşadığınızı yazmışsınız.
Ben bu tarafların en çok tek tip insan olmasını seviyorum. İstanbulda nerde kimle muhatap olacağınız belli değil. Ama buralarda parkta, markette, okulda vs karşılaşacağınız insan tipi aşağı yukarı bellidir. Bu da güvende hissettiriyor bana.

İstanbul büyükşehir evet ama bunun imkanlarından ne sıklıkta yararlanıyorsunuz? Hayatınız iş ev arası, çocuk için de okul ev arası geçiyorsa pek bir değişiklik olmaz diye düşünüyorum. Hatta şöyle söyleyim, İstanbul'da ailenizle vakit geçirmek için doğru düzgün bir yere gitmek isteseniz en az bir saat trafikte geçiyor. Boğazlıyandan Kayseri bir saat. Mesire alanı, park, AVM vs istediğiniz yere çok rahat gidip gelebilirsiniz.

İşten çıkınca trafik çekmek yerine en fazla 15 dakikada evde olursunuz. Uzun günlerde çayınızı alıp ailecek parkta bahçede oturup sakince keyif yaparsınız.

Çocuğunuz devlet okuluna gidiyorsa ve bunun için iyi bir semti secemeyecekseniz yine küçük yeri tercih ederim. Sınıflar kalabalık değil, herkes birbirini tanır. Ve yine söylüyorum karışık bir profille muhatap olmazsınız.

Hastane olarak çoğunlukla devlet hastanesini tercih ediyorsanız İstanbul'da randevu bulmak da zor. Küçük yerlerde sabah uyanıp bugün bir muayene olayım derseniz hastaneye gidip işinizi halledip gelmeniz en fazla bir saat sürer.
Acillerde yoğunluk olmaz.
Hastane küçük, belki her bölümde doktor yoktur ama Yozgat merkez veya Kayseriye de çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sarikayada kiralar şu an 7-8 bin civarı. Ben dört yıllık kiracıyım, 145 metrekare 3+1, iki balkonlu, kiler, ebeveyn banyosu olan bir evde üç buçuğa oturuyorum. Boğazlıyanda da kiralar 8 bin civarıdır diye tahmin ediyorum. Ama ev bulmak çok zor.

Daha çok yazabilirim de uzun oldu 🙂
Akşam yine detaylı yazarım

Engelli kadrodan da olsa baslamadan yer degisikligi mumkun degil
Basladiktan sonra tayin talebinde bulunursunuz ama ortalama 6 ayi gözden cikartmalisiniz bazi amirler asalet olmadan gondermem de diyebilir
Sozlesmeli mi kadrolu mu?
Kadrolu atandiysaniz 1 sene sonra es durumu tayini isteyebilirsiniz sozlesmeliyseniz en az 3 sene bir yere gidemezsiniz
Dedigim gibi engelli de olsa calismayacaginiz yeri yazmayin derim hep çünkü oradaki kadroyu dolduruyorsunuz ve belki de Yozgata atanmak isteyen biri gidemiyor sizse baslamadan gitmeyi düşünüyorsunuz
Buna benzer durumu yasamistik kuruma 18 yasinda biri atanmisti ailesi onun icin tasinip geldi o ben gidecegim burada calismam engelliyim bana is veremezsiniz diye diye is yapmadan 9.ayinda gitti. Müdür 2 3 ay bilerek bekletti çünkü çok ters gitti herkese. Ailesini de zora soktu.
Yani dedigim gibi yasal olarak mümkün ama uygulamada zorluk yasayabilirsiniz. Esiniz isi bırakmasın ki tayin hakkı icin es durumunu kullanabilin.

merhaba herkese uzzuun zaman sonra ne yapacağımı bilmediğim bir konuda fikir almaya geldim.

ben 33 yasinda 9 yaşında kızı olan bir anneyim. Şu an özel sektörde çalışıyorum home office. Fakat bir mucize oldu ve kamuya memur olarak atandım. Istanbul da yaşıyorum 25 yıldır hatta ayni mahalleden dahi çıkmadım ikamet olarak. Atandığım yer ise yozgat boğazlıyan.

Hiç görmedim gitmedim. Sadece atanmış olmak için tercihlerime yazdım. Nasılsa gelmez, gelmezse de üzülmem zaten evden çalışmaya kendi çocuğuma bakmaya devam ederim diyordum. Olursa olur olmazsa devam mantığı.

Şimdi atandim ve ne yapacağıma karar veremiyorum hem istanbul un kaosundan, deprem korkusundan, mültecisi fln derken kaçıp gitmek istiyorum hem de 700 km öteye kasabadan hallice bi yere ailemi sürüklemek beni çok korkutuyor.

Kızıma orda eşimin bakması gerek. Kimsemiz olmayacak orda. 9 yaş evde yalnız olmak icin zaten küçük ustelik bilmedigi bi yerde onu yalnız bırakıp ruh sağlığını bozamam. Eşimin canına minnet. Simdi hadi desem valiz toplar.

Ama alışır mıyız pişman mı oluruz ne halt ederiz fikrim yok. Eşim çocuğa baksa 1-2 sene ev beyi olmasi demek bu. O kadar evde duran adam zaten bir daha çalışmayı istemez bence.

Benim ailem ise çocuğa biz bakalim siz gidin kafasında. Bu buyuk fedakarlik aslinda evet ama kızıma tam ergenlik öncesi bu kaosu yaşatmak hic mantıklı gelmiyor. Anneler beni anlar.

Ama iş olarakta yozgatta ne kadar yoğun olabilir ki, istanbul un kalabalığına kiyasla diyorum. Engelli kadrodan atandım bu arada. Bir defalık tayinimi işe baslamadan yaşadığım sehre alma hakkım var. Bunu yapmak en mantıklısı fakat istanbulun neresine düşerim, trafikte gunde kac saat gider ben o tempoya nasil dayanırım orası muamma.

Istanbulda kalirsam kizima okul saatleri dışında yine annem bakacak. Cıft maas girecek eve. Duzenimiz bozulmayacak. Ama içimdeki istanbuldan defolup gitme duygusunu ancak istanbullular anlar. Hep gitmeyi hayal ettim ama hic yozgat i tahmin edemedim.

Depremden çok korkuyorum, varoşlarda yaşıyorum bildiginiz esenyurt, bagcilar misali. Ayda bir birileri vurulur bir aksiyon bir manyaklık duzeni.

Simdi bana siz olsaydiniz ne yapardınız bunu anlatın lutfen, zira benim beynim bitti.
Allah demiş ki kızım çok çektin sen ileride esin kazanır mı senin işin ne olur belli değil yarın öbür gün deprem olabilir taş altında kalıp ölümü beklemek de kötü ileride ülkenin durumu da kötülemeye başlar bakalım evladın ileride ne okuyacak ne kazanacak nasıl destek olacaksınız ama iyi mücadele ettin sen yine de içini kalbini temiz tuttun hadi benden sana bi kıyak olsun, sessiz sakin güvenli bir yerde kızının daha güvenli bir ortamda büyümesi için bir yere göndereyim sizi. Deprem korkusu da olmasın. Hadi bi kıyak daha sana da iyi maaşlı bir iş olsun hem evladın da geleceği garanti altına girer ama dur bakalım ekonomi kötü dedik isyeri batar falan hadi sana bi kıyak daha is garanti olsun maas yattı yatmadı kaygısı olmasın işten çıkarmak da öyle mahkemelerle falan olsun. Kimse dokunamasin işine maasina. Hadi al hepsi senin.

- hmm yok ben almiyim ben ya

Gibi olmus.

Ne duruyosun bacı ben şu an valiz hazırlamaya başlayıp kapının önüne koymustum dursun hemen ataninca gideyim diye

X