Bir borç konusu da benden

Alemin enayisi sen misin yaaaa, bildiğim bir konu ama sinir oldum sen böyle peşpeşe sıralayınca:sinirli::sinirli:
Bende 'borç para isteme benden, buz gibi soğurum senden' hastalığı var , iş arkadaşlarım hariç kimseye para vermem (iş arkadaşlarım genelde erkenden bitiriyor maaşlarını, yeni maaş zamanı yaklaşırken onlara veriyorum üçyüz beşyüz, hatta kendim ısrar ediyorum lazım olursa - nasılsa maaş alındığı gün geri verecekler diye. Onun dışında tövbe vermem kimseye...) Versem de ... geçen bir arkadaşıma acil lazım olmuştu, özellikle söyledim, altın hesabımdan verdiğimi, ödeyeceği zaman da tam o günün kurundan geri alacağımı. Cidden de online bozdurdum verdim, kız da ödeme zamanı geldiğinde bana para olarak değil gram hesabıyla ödedi.
Senin yerinde olsam ev sahibine -yukarida bir arkadaşın da dediği gibi- Şubat Mart maaşını odemezsem ev eşyalarını ona birakacagimi söylerdim. Serefsize bak, ülkede rastgele 17 kişiye sorsa toplam kiraları 700 dolarlari bulur mu acaba?? hem fahiş fiyata ev veriyor, hem de fakir edebiyatı yapıyor .
Temizlikci için de yapacak bir şey yok, 'ben de üzgünüm' de, çocuğuna cibin al, olsun bitsin. Antepe gündelige çağıracak halin yok ya. Bebeği veren Allah rızkını da verir 😅 böyle insanlara acımaya gerek yok, sen yapacağını yapmışsın...ama ben deli olurdum ya , nasıl suya 3 katı fiyar söyler??? Kapadokya'da bana 1 yıllık 30 TL olan ören yeri L'ye sırf yabancı diye 7 günlük 200 liraydı! Buna bile sinir oldum, kapısına kadar gitmisken içine girmedim öğrenince. Nefret ediyorum insanları sırf yabancı diye kaziklamaya çalışan zihniyetten. O kadını da yolardim herhalde,yerinde olsaydım 😅 hep bu yumuşak başlılıktan çekiyorsun bence bu insanları. Azıcık ters ol:)
O arkadaşınla da aranız duzelirse 'ev yerleştirecegim, zor durumdayım' diye para iste 😅

Arkadaşlar gayet güzel yorumlar yapmışlar. Ben oradan dönecek olmanıza çok sevindim, bildiğim yorumlarını okuduğum bir üyeydiniz.

Türkiyeye dönecek olmaniza çok sevindim, hayırlı olsun.

Konuyla ilgili söylenebilecek hemen hemen her şey söylenmiş. Benim kayınvalidem de aşırı verici bir insan ve göz göre göre suistimal ediliyor ama o gerçekten maddi ya da manevi karşılık düşünmüyor. Sizin konunuzu okusa büyük ihtimalle ona normal gelirdi, ee o kişi kötü niyetliyse onun bileceği iş ben imkanim varsa yardım ederim derdi. ben o kadar temiz niyetle bakamadığım için ona imreniyorum mesela, bu yüzden sık sık görüp acaba gercekten ihtiyaci var miydi, beni kandirdi mi gibi dusuncelerle tereddut yaşayacağım birine yardım etmektense bir hayvanın beslenmesine, tedavisine vesile olmak bana daha iyi geliyor ister istemez karşılık bekleme güdüsü de yaşamıyorum.

Ben de ne zaman yeni bir olay anlatacaksın diye bekliyordum?😀 insanlara yardım et ama önce kendini düşün. .mesela bende eşime şu konuda kızarım. Birisi, paramız kısıtlı olduğu halde borç isteyince verir,sonra para kalmadığı için eşim de başkasından borç ister.😠 ya zaten bizim paramız bize yeter, neden parayı verip birde borç istiyorsun.hiç sevmiyorum bu durumu...belki de biraz cimri olmak lazım

Evet arkadaşlar konum cidden "yüzüğümü satıp kaynanama et pişirdim" konusuyla yarışır.

Bu şekilde alt alta yazınca ben de kendime inanamıyorum ama birileri bir şey istediğinde böyle bir kilitlenme geliyor hayır lafı ağzımdan çıkmıyor, hayır dersem çok suçlu hissediyorum sonrasında resmen fiziksel tepkiler veriyorum kalbim çarpıyor filan.

Bu içten gelerek yapılan bir iyilik iyi insan olmak filan diil bildiğin psikolojik sıkıntı. Terapi gör diyen olmuş evet görüyorum uzun süredir, ve terapi öncesinde bunlara sinirlenmiyordum bile sinirlendiğimi fark etmiyordum bile, yeni yeni tepki vermeye hayır demeye başladım.
Çünkü çocuklukta bize hep hayır deme ,ayıp olur dendi. .bende hayır diyeceğim zaman çok sıkıntı yapardım.baktım kazıklar geliyor,küsen küssün ,darılan darılsın diyorum artık

Konuyla ilgili herkes yazmış ben de başka bir şey söylemek istiyorum, birkaç konunuzu daha okumuştum.

Haddim değil belki ama kendinize karşı ne kadar acımasızsınız, üstelik gerçekten de şımarmayı hak eden biri varsa o da siz iken. Bir kere çok iyi niyetli bir insansınız bu konudan da anlaşıldığı üzere. Diğer yandan olağanüstü bir eğitim hayatı geçirmişsiniz, harika bir kariyeriniz var.

Dışarıdan size 'saf salak' eleştirisini kim hangi cesaretle yapıyor ya çok merak ettim? Bir insan daha ne kadar başarılı olabilir ki? Üstelik bunlara rağmen nasıl bu kadar mütevazı kalabildiniz aklım almıyor.

Umarım Türkiye'ye döndüğünüzde sizin değerinizi gerçekten bilecek ve bunu hissettirecek insanlarla tanışırsınız.

Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Bir arkadaşım da benzer bir kurumda avukatlık yapıyor güneydoğuda ve epey iyi kazanıyor. Hayat standartlarınız yükselecektir bu zamana kadar çektiğiniz sıkıntılara değecek yani. İnsanlara ise fazla yüz vermişsiniz bence özdeğeriniz üzerinde biraz durup düşünün, bir sorun varsa gerekirse yardım alın. Bu kadarı iyi kalpliliği aşıyor çünkü büyük ihtimalle hayır demekten, çatışmadan vs kaçıyorsunuz ama hayat böyle geçmez. Ülke değiştirmek yeni başlangıçlar için güzel bir fırsat. Yeni hayatınıza yeni bir siz olarak başlayın. O terbiyesiz arkadaşınızla da bağlarınızı koparın. Yeni gireceğiniz ortamda sizi kimse tanımıyor olacak, istediğiniz karaktere bürünebilirsiniz. Başlarda rol olsa da zaman içinde kişiliğinize işler zaten.

yapmayın Allahaşkına, ben burada sinir oldum. ne münasebet size mi güvenmiş de ev işine girmiş, ev için zaten yeterince fazlasıyla karşılıksız ödeme yapmışsınız. ev sahibine bir çöpünüzü bırakmayın, yeterince kiradan sömürmüş zaten. ille de verecekseniz ihtiyacı olanlara bırakın. madem eşyanızı çok istiyor. bir aylık kiranızı almasaymış. paranızı tutun, borçlarınızı toplamaya çalışın. Türkiye'de de hayat yeterince pahalı.
kendine emeğine acımıyor musun hiç. yazık günah. bu gençlik geri gelmeyecek. çalıştığınızı koyun kenara. yardım güzeldir ama bunlar size görev addedilmiş.
sizi ararsa da yeterince yardım ettiğinizi, bilip de ses etmediğinizi belirtin. bunları da durumundan mütevellit yaptığınızı söyleyin. lütfen, arkanızdan ne güzel hem etinden hem sütünden faydalandık denmesin.

hayatın boyunca birdaha karşılaşmıyacagın insanlar için neden bu kadar sıkıntı yapıyorsın anlamadım ,

kardeş kardeşe bu kadar yardım etmezken sana ne oluyor der insan ,

bu kadar enayilik yeter bence

İnsanlara karşı o kadar hoşgörülü , alttan alan , iyiliği bol dağıtan biri olmuşsunuz ki artık insanlar sizi cepte görmüş, değersizleştirmiş.. Ve size karşı bize yardım etmek zorunda algısı oluşmuş.Yapmayın bunu kendinize siz bunları hak etmiyorsunuz. Siz önce kendinize bencil olun. Sırf insanları yüz tane yönü varken bir iyi laf etti diye hayatınızda tutmayın enerjinizİ aşağı çekmelerine izin vermeyin. Size sürekli para muhabbeti yapana en azında hayır diyemiyorsanız sizde karşı tarafa ağlayın bakın nasıl kaçıyorlar çevrenizden...
Lütfen hayata karşı hedefler belirleyin neler yapmak istediğinize odaklanın ve ona göre birikim yapıp kimseye bahsetmeyin bu düşüncelerinizden.Bırakın insanlar sadece sizi izlesin... Gerektiğinde köprüleri yıkmaktan korkmayın çünkü bazen eskileri yıkmadan yeni bir hayat kurulmuyor.
Yeni bir yere gidiyorsunuz siz kendinizi nasıl gösterirseniz öyle tanıyacaklar sizi. Bu şuan büyük bir avantaj. Afrikada ki yaşamınız size referans olsun. nasıl biri olmak istiyorsanız onu belirleyin ve yeni yerde öyle olun 😊

Tüm güzellikler sizinle olsun

Birilerine hayır diyememekte bir hastalık aslında. En güzeli hayır demeyi öğrendiğiniz zaman hayatınız daha yaşanılır bir hal alacağını düşünüyorum. Şunu unutmayın kimseyi memnun edemezsiniz zaten memnun etmek için yapmıyorsunuz ama karşınızdaki kişiler siz verdikçe mutlu olan insanlar en ufak bir ters çıkmada hemen size duygu sömürüsü yapmayı kendilerinde hak görüyorlar. Sizin yerinizde olsam herkese rest çekerdim. En yakın sandığınız arkadaşınız aslında arkadaşta değil onu hayatınızdan çıkartmanız en doğru karar olacaktır. Paranızı kimseye yedirmeyin enayi misiniz Allah aşkına hele ki şu devirde lütfen biraz aklınızı kullanın ve paranızı kendiniz için saklayın.

Ben sizin konularının takip ediyorum ve sizi çalışma azminizi vizyon ve yüreğinizi çok beğeniyorum. Bazen insanlara bazı tavizler veriyoruz. İmtiyaz taniyoruz. Kalbimizden geçiyor sonra bir kere vermedikmi o tavizi senden kötüsü olmuyor. Hak görüyor kendinde senin verdiğin şeyleri. Arkadaşınız da , çalışanınız da ,ev sahibiniz de iyi kalbindenizden faydalanıp kullanmaya çalışıyor. Siz neyin ne olduğunu farkındasınız, vicdan azabı da çekmeyin. Restinizi cekin önünüze bakın. Arkadaşınız da ego tahminine izin vermeyin. Görüşmeyin ruh emici insanlarla

Yalanci ve dolandirici biri hamile degil ölse bile umrumda olmaz. Yani bu sizinki kusura bakmayin ama enayilik olmus.
Cok sevdigim bir soz vardir;
Acima acinacak hale dusersin.

X