Bir cinnete bakar diyorsunuz ya o cinnet nasıl geçirilir?

Bunlar tatlı dille laf söyleyen cinsten esim konussa da aa ne var saka ne demisiz sanki diyorlar bir de torun olunca arada vicdan yapıyorum ama bebeğimi bile kıskanıyorlar benden beni saymasa sevmese bebeğim sevinecek kv o kadar cahil bir insan
Siz de tatlı tatlı lafları sokun o zaman. Eşinizin yanında değil tabi.

Söyledim sanırım ciddiye alınmıyorum işte pasif olduğumdan sanırım

Çünkü laf denen şeyin tek başına kıymeti yok. Lafı eylemle desteklemeniz lazım. Bakın bu hayatta akıl sağlığından daha önemli bir şey yok. İnsanın gözü ne eşini görür ne başka bir şeyi. Bunu eşinize açıkça söylemeniz lazım. Ve eğer devam ederse ne olacağını söylemelisiniz. Yani "ben şundan rahatsızım, bu konuyu çözmezsen böyle olacak". Bunu tehdit gibi düşünmeyin. Kendinizi ifade ediyorsunuz.

İşte o an aklıma gelmiyor kal geliyor nasıl hazır cevap olabilirim

En sık söylenen şeyler bellidir mutlaka. Yani çocukla ilgili yorumlar, dış görünüşle ilgili yorumlar, planlarınıza karışmaları, sizi kendi planlarına dahil etmeleri vs. Ama zaten genel olarak, yani size söylenen ne olursa olsun, söylenecek şeyler belli. "Bize karışmayın, bana karışmayın, bu konuyla ilgili yorum yapmayın". Gerisi bunu zenginleştirmek. Ama temelde karşı tarafa vermek istediğiniz mesaj budur bence sizin durumunuzda.

Çünkü laf denen şeyin tek başına kıymeti yok. Lafı eylemle desteklemeniz lazım. Bakın bu hayatta akıl sağlığından daha önemli bir şey yok. İnsanın gözü ne eşini görür ne başka bir şeyi. Bunu eşinize açıkça söylemeniz lazım. Ve eğer devam ederse ne olacağını söylemelisiniz. Yani "ben şundan rahatsızım, bu konuyu çözmezsen böyle olacak". Bunu tehdit gibi düşünmeyin. Kendinizi ifade ediyorsunuz.
Çok haklısınız çok teşekkür ederim gerçekten sürekli o anki diyalogları düşünmekten kafayı yiyecrk gibi oluyorum içim içimi yiyor

Çok haklısınız çok teşekkür ederim gerçekten sürekli o anki diyalogları düşünmekten kafayı yiyecrk gibi oluyorum içim içimi yiyor

Bakın böyle hasta olursunuz. Reflü, ülser, zona yakanızı bırakmaz. Kendi kıymetinizi en çok kendiniz bileceksiniz.

Göz teması konusunda da tanıdığınız-sevdiğiniz insanlarla pratik yaparak başlayın. Yani gerilimli olmayan durumlarda göz teması kurmayı öğrenin önce. Bir arkadaşınızla kahve içerken mesela. Böylece yavaş yavaş normalleşir kafanızda birisiyle göz teması kurmak. Gerilimli durumlar için de başlangıçta beklentiyi düşürün. Mesela kendinize deyin ki "şimdi bu konuşma sırasında 3 saniye göz teması kuracağım". 3 saniye geçince rahat değilseniz teması kesin. Sonra 4 saniye, sonra 5 saniye. Veya rahatsız olduğunuz noktada göze değil burnuna-alnına filan bakın. Sonra tekrar göz göze.

Bakın böyle hasta olursunuz. Reflü, ülser, zona yakanızı bırakmaz. Kendi kıymetinizi en çok kendiniz bileceksiniz.

Göz teması konusunda da tanıdığınız-sevdiğiniz insanlarla pratik yaparak başlayın. Yani gerilimli olmayan durumlarda göz teması kurmayı öğrenin önce. Bir arkadaşınızla kahve içerken mesela. Böylece yavaş yavaş normalleşir kafanızda birisiyle göz teması kurmak. Gerilimli durumlar için de başlangıçta beklentiyi düşürün. Mesela kendinize deyin ki "şimdi bu konuşma sırasında 3 saniye göz teması kuracağım". 3 saniye geçince rahat değilseniz teması kesin. Sonra 4 saniye, sonra 5 saniye. Veya rahatsız olduğunuz noktada göze değil burnuna-alnına filan bakın. Sonra tekrar göz göze.
Çok teşekkür ederim o kadar iyi geldi ki cevaplarınız gerçekten yüreklendirdiniz beni 😊🫶🏻

İşte o an aklıma gelmiyor kal geliyor nasıl hazır cevap olabilirim
Siz de o an olmasada başka bir an elbet gelir hemen karşılık vermezsenizde başka zamanda siz sokun laf. Ben nasıl istersen öyle yaparım gibi ifadeler bile sınır koyar. Bence hatta laf sokunca onlar gülün hiç alınmamış gibi daha sinir eder onları

Ben biraz çekingenim göz teması kuramamak da var ama bunu kırmak istiyorum.
Böyle olmanızın sebebi ne peki hiç düşündünüz mü ? Bulunduğunuz şehirde hiç akrabanızın olmadığını söylemişsiniz. Yalnız kalma, Sevilmeme ya da kabul görmeme korkusu olabilir mi acaba altında?

Bende de aynı sorun vardı ilk zamanlar diyemezdim bir şey kal gelirdi o an. Sonra düşündüm neden böyle başkasına daha farklıyken eşimin ailesine neden bir şey diyemiyorum altında acaba yanlış anlaşılır mıyım, beni sevmeye devam ederler mi vs çıktı.

bunların farkına vardıkça biraz da olsa aşmayı başardım. Eskiye nazaran yine daha iyi açık cevaplar verebiliyorum. Anlamıyorlar genelde ya da anlamak istemiyorlar aynı şeyi tekrar söylediklerinde kabalaşıyorum artık. Hiç yapmak istediğim bir şey değil ama anlamayana mecbur. Stresten gastrit falan oldum.
Bu arada ben de 1.5 senelik evliym.

Naçizane ardını, arkasını düşünmeyin. Muhtemelen tutukluğu o saydığım şeylerden dolayı yaşıyorsunuz. Gerekirse bir psikologdan yardım almayı deneyin. Tabii eşinizin tutumu da çok önemli. Kendinizi mahvetmeye hiç gerek yok.

Çok eskiden bir ara antidepresan yazmıştı dr bana biraz gevşemeye mutlu olmaya ihtiyacın var demişti. ilaç ağzıma geleni gevşek gevşek güle güle söylememe sebep olmuştu o geldi aklıma 😃
yavaş yavaş iyi kötü cevap vermeye başlayın cümleler zamanla daha çarpıcı olmaya başlar evde kocanızı darlamayın hiç ona sadece olanı anlatın

Canim bende aile apartmanina gelin gittim. Benim ailem kendi halinde mütevazı bı aileydik kimse birbiriyle kavga etmez laf sokmaz ses yükseltmezdi. Gelin geldim hergun Laf sokma,kavga tartışmalar. İğneleyici laflar.bana karşıda oyleydiler. Bende senin dediğin gbiydim göz göze gelemem laf sokarlar ben onu anlayana kadar yarım saat geçerdi.bi seneye yakın onlara hiç bişe diyemedim kendi kendimi yedim sürekli. Sonuçta benim psikoljm bozuldu.ama biyerede bende patladım o cinneti geçirdim sanırım artık tüm gemileri yakmaya hazırdım kavga ettim çıktım o apartmandan.
Ben dış gösterince onlar alttan almaya başladı. Yani onların anladığı dilden laf sokmaysa laf sokcaksin sende malesef onların dilinden konuşacaksın.
Smdi benim kaynana asla laf sokamaz cevabını alır.
Ben kalp kirmayayim yaşlıdır eşimin annesidir diye susardim.o ise bu cahil,saf salak diye üstüme gelirdi.ustume yurumuslugu bile vardır. Evimdeydi bir gün susmadim kavga ettim kapı dışarı ettim kovdum evden hemen alttan almaya başladı.burdanda tasincam dedim gitme diye yalvardı ama çok geç.tasindim mutluym huzurluyum çok şükür.
Sana tavsiyem susma konuş içine atma sende laf sok.
Kimse uzulcek diye düşünme.onlar düşünse seni uzmezlerdi

Mesela güleryüzle dediklerini yaptırma cabasındalar ya da dış görünüşümle ilgili bi kusuru defalarca dile getirmeler her şeye dahil olmaları
Eşin olacak adam(!) bunları görüp napıyor oturuyor mu?
Sevmediğiniz bir ortamda bulunmak zorunda değilsiniz hayır demeyi öğrenin ve gitmeyin.
Umursamaz olun onların lafları önemsiz olsun biyerinle dalga mı geçti ''hayatımda bir önemin olsaydı adamdan sanıp üzülebilirdim bir daha ki sefere cınım'' deyin ama bunu sanki karşınızda böcek varmış gibi söyleyin içten içe çok kuduruyorlar böyle cevaplar karşısında. Ama tek sıkıntı onlarda değil eşindede seni üzdüklerini fark etmiyor mu yoksa kale mi almıyor.

Cinnet geçirmek kötü bir şey.
Haklı iken haksız duruma da düşebilirsiniz.
Eğer genel olarak çok sessiz ve hakkınızı savunamayan bir insan iseniz hayatınızın her türlü alanında zorluk yaşayabilirsiniz.
Bunu aşmanız gerek bence.
Bahsettiğiniz konuda eşiniz müdahalede bulunmuyor mu peki ?

Merhabalar yeni evli sayılırım. Hala eşimin ailesine gram alışamadım dedikodu cok seven sürekli birileri ile alay eden tipler asla mutlu değilim yanlarında ayrıca ben biraz içe kapanığım hani hazırcevap derler ya öyle olamıyorum asla.
Sizden yardım istiyorum kızlar nasıl cevaplarını verebilirim cünkü her seye burun sokmayı seven yorumları olan türden hepsi.
Ben biraz çekingenim göz teması kuramamak da var ama bunu kırmak istiyorum.
Bu halimi gördükçe saf sanıp daha cok sindiriyolar beni. Bunu nasıl yenebilirim? Teşekkürler şimdiden hepinize🌸
Buradakilerin lafına uyup da kendinizi rezil edip yıprattığınızla kalırsınız. İnsanlar cinnet geçirdiniz diye sizi sevip saymayacak. Özgüven cinnetle de kazanılmıyor. Eğer gerekli yerlerde çekingenliğinizi kıramıyorsanız bir psikologtan yardım almanız daha aklıselim olur.

Aslında mesela bir konuyu 15 kere soruyor bilmediğinden değil insanın içini geçirmeyi nabız yoklamayı sevdiğinden suratımla belli ediyorum ağızkenarı cevap veriyorum ama ısrarla devam yanlıs anlamayın iyi niyetinden yapmıyor biliyor huyumu üstüme gelmek için yapıyor bir de bu sehirde kimsem yok aile akraba vs tümden ele almaya calısıyorlar

Bu sekilde israrla sorduğunda az önce anlattım, tam olarak neyi anlamadın diye sor. Tekrar soruyorsa 2. ve son kez anlatıyorum de. Yine tekrar soruyorsa ben anlatiyorum ama sen anlamakta zorlaniyorsun... gibi cevaplarla eminim susacaklardir. Tabi cevapları verirken kendinizden emin gözlerine bakmaya çalış.

O tarz insanlarla münakaşaya girmek sizi daha çok aşağıya çeker çünkü seviyesiz bir konuşmaya dönüşebilir.Görüşme sıklığınızı azaltın

Cinnet geçirmek kötü bir şey.
Haklı iken haksız duruma da düşebilirsiniz.
Eğer genel olarak çok sessiz ve hakkınızı savunamayan bir insan iseniz hayatınızın her türlü alanında zorluk yaşayabilirsiniz.
Bunu aşmanız gerek bence.
Bahsettiğiniz konuda eşiniz müdahalede bulunmuyor mu peki ?
Hayır ben yanlıs anlamıs oluyorum hep ne hikmetse gerizekalı biri değilim afedersiniz ama her seye bi bahanesi var suan bile onlarla alakalı bi sebeple ağlıyorum her dakikam olay gitmek istiyorum artık ben ağladıkça bebeğim huzursuz oluyor :KK43:

Eşin olacak adam(!) bunları görüp napıyor oturuyor mu?
Sevmediğiniz bir ortamda bulunmak zorunda değilsiniz hayır demeyi öğrenin ve gitmeyin.
Umursamaz olun onların lafları önemsiz olsun biyerinle dalga mı geçti ''hayatımda bir önemin olsaydı adamdan sanıp üzülebilirdim bir daha ki sefere cınım'' deyin ama bunu sanki karşınızda böcek varmış gibi söyleyin içten içe çok kuduruyorlar böyle cevaplar karşısında. Ama tek sıkıntı onlarda değil eşindede seni üzdüklerini fark etmiyor mu yoksa kale mi almıyor.
Bence kaale almıyor nasılsa kimsem yok burada gözüyle bakıyor cok uzaktayım herkesten cünkü ama artık doldum taşıyorum

X