Bir Derdim Var!

SonbaharNefesi

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2018
70
130
Öncelikle herkese merhaba. Umarım sonuna kadar okuyabilirsiniz.
18 yaşındayım, kendimi bildim bileli kilo problemim var. 5-6. sınıftan bu yana diyet yapıp bırakıyorum. Kim bir çocuktan diyet yapabilmesini bekleyebilirdi ki sonuçta... Öyle değil mi? Bu diyetler de diyetisyen diyeti değildi bu arada, internetten, oradan buradan baktığım diyetler... Sonuçta boyum uzundu, 160-165 idim, benim için tek sorun buydu, boyumun uzamasının durması, o da umurumda değildi. Nasıl olduysa, şu an 1.70 boyundayım. Çok fazla psikolojik baskı vardı üzerimde. Herkes yemememi söyler, lokmamı sayardı tabiri caizse. Annemle bayramlarda kıyafet alışverişine çıkmaktan nefret ederdim zira kıyafetler bana olmaz, o da kabine girip bana kızardı. Ne ağlardım, ah ne ağlardım... Tiksinirdim kendimden. Bunları anneme kızın diye yazmıyorum, kusursuz değil, hataları oldu elbet, insan o da.
Ne bileyim, anneannem kuzenimin düğününe giderken dalga geçmişti benimle. Eniştem benim o gece en güzel benim olduğumu söylemişti. O da 'niye, kilo işi mi?' demişti. Nasıl kırılmıştım. Sonra yaşlıdır dedim, belki demek istemedi öyle. Bir ay sonra affettim. O zamanlar 165 boya 72 kilo falandım. Diğer kız kuzenlerimse o kadar zayıf ki. Benim kilom eşit dağılır, şimdi o zamanki kiloma dönsem kendime aşık olurdum herhalde. O zamanlarda da 40 beden giyiyormuşum ve bir iki fotoğrafa bakınca tam balık etli tanımına uyduğumu görüyorum. O kız kuzenlerimden biri de dalga geçmişti bu arada, onunla uyumak istemiştim. Ezersin beni dedi. Şaka yapıyorum, uyu haydi demesini o kadar bekledim ki, o zamana kadar saf saf karşı çıktım. Ezmem, annemler giderken alırlar beni dedim. Bir de o sırada başkaları da vardı odada. Eve gelince birkaç gün çıkmadım odamdan. Özür diledi bu arada, yarım yamalak. Affedemedim. Çok severdim onu. Bizim eve gelince onlar, yanlarına gitmedim. Annem kızdı bana o zamanlar. Ne kızmak hem de. O kadar kırıldım ki, Ramazan ayıydı. Odamdan 1 hafta çıkmadım. Tuvalete onlar görmeden gidip geldim. İftar vakti onlar yiyince ve kimse etrafta yokken gider bir iki lokma yer geri kaçardım odama. Dizi falan izler, sonra ağlardım. Buna rağmen onunla barışmak istemediğim için bana onun yanında bağırdılar. O seninle barışmak zorunda mı diye. Esas canımı yakan belki de buydu.
Herkes zayıflamam konusunda, hangi diyeti yapmam konusunda vaaz verirdi. Kimse bana sen böyle de çok güzelsin, canın isterse zayıflarsın demedi. Dedikleri tek şey, yüzümün çok ama çok güzel olduğu, kilo verirsem çok güzel olacağımdı. Bir yerim ideallerine yaklaşsa bir yerimden kusurluydum yani. Zaman geçti, unuttum. Hepsini affettim, yaptıkları sadece çok çok nadiren gelir oldu aklıma, bazen hiç gelmez oldu. Bazen annem hatasını kabul etse de bazen her şeyin sebebi benim tamam diye konuyu kestirip atmaktan başka hiçbir şey yapmıyor. 18 yaşında olduğuma bakmayın. Ben hiç çocuk olmadım. Küçükken göbeğim çıkar kıyafetlerde diye oyun oynamaya da gitmezdim zaten. Utanırdım. Çıksam da göbeğimi çekerdim içeri. Biri bir şey diyecek diye aklım giderdi. Zaten 7. sınıfta ve 10. sınıfta ayrı ayrı arkadaş acısı neymiş öğrenmiştim. İyi ihanet ettiler bana. Çok iyi dışladılar. 7. sınıftakini kolay atlatmıştım ama 10. sınıftakini atlatamadım. 3 sene sürdü. o sırada 30 kilo aldım. Ölmek istedim, yapmadım. Yok olmak istedim, olamadım. Dışarı çıkamazdım. Çıkınca sanki herkes bana iğrenerek bakıyormuş gibi hissederdim. Beni görsünler istemezdim. İğrensinler istemezdim. 10. sınıfta okulu dondurmak bile istedim. Annem vazgeçirdi. İyi ki vazgeçirmiş, bu sene de okula gitmek berbat olurdu.
Mezun oldum geçen sene. Bu yıl çalışıp Tıp kazanacaktım. Tüm acılarıma sadece ileride o derde düşen bir hastam olabilir, hiç düşmeden düşen birine çare olamazdım diye katlandım. Psikiyatr olmak istedim. Hala istiyorum. Küçüklüğümden bu yana en sevdiğim yer hastahaneler. O olmasa Dil ve Konuşma Terapisti olup sonra da üzerine Psikoloji okuyup klinik psikologluk ile terapist mesleğini birlikte yapacağım. Ama ne oldu biliyor musunuz? Babamın kanser hastası olduğu ortaya çıktı. İleri safhaydı, kemoterapiyle birlikte iyileşmeye başladı. Çok daha iyi. Ama iki ayım uçtu gitti. Eve hala gelip giden bir sürü insan var. Bu bencilce değil, değil... Kimsenin gelmemesini istemek bencillik değil! Yaşıtlarım 'ailem benim için iki haftadır televizyon açmıyor' derken bizim evde iki televizyonun eş zamanlı çalışması, zilin susmaması, bazen misafir gelince yüksek seste kavga mı var diye kalp çarpıntısıyla içeri gitmem adil değil. Değil.
Şimdi kimsem yok, biliyor musunuz? Tek yaptığım birine ihtiyaç duydukça kitap okumak. Yalnızım, babamın hastalığı nedeniyle annem de yorgun. Halimi hatırımı bile nadiren soruyor. İçeri geçmek, konuşmak, onunla vakit geçirmek istesem ya ders çalışmam için, ya kitap okumam için, boş vakit geçirmemem için içeriye yollanıyorum. Ya da sürekli elinde bir telefon. Onu kötülemek için değil bu, onu seviyorum, anneme aşık biriyim ben. Sadece yazmışken, her şeyi yazıp artık rahatlamak istedim. Yoksa onun beni sevdiğini biliyorum. Aksini düşünemem, düşünürsem çok yara alırım.

Buraya kadar okuyan birisi varsa, çok ama çok teşekkür ederim. Umarım başınızı ağrıtmamışımdır. Başkalarının dertleriyle kendi derdimden çok ilgilenmeye o kadar alışmışım ki, yazmak çok garip geldi.
Esas yazma sebebim başkaydı aslında... Bunu da hemen yazıp bitiriyorum. Samimiyetinize güvenerek yazıyorum bunları da. Boyum 1.70 cm ve kilom 107. Spora gidemiyorum, aslında yakın zamanda gittim, 3 aylık daha kaydım var. 15 kilo vermiştim zorla. 7'sini aldım geri babamın hastalığından sonra.
Dinlediniz ya beni, psikolojik olarak yemek yemek benim için farklı bir boyut. Kısıtlandığımda kendimi boğuluyormuş gibi hissediyorum. Ama artık zayıflamak istiyorum. Gün içinde evde misafir olduğu için gece erken yatıp sabah 04.00,04.30 gibi kalkıyorum. Babam içeride olduğundan onu rahatsız etmemek için, bazen de eve yatılı misafir geldiği için pratik şeyler atıştırıp odaklanma ilacı içmem gerekiyor. Çok sık acıkıyorum, derslerime odaklanabilmek için tam olarak diyet psikolojisine girmek istemiyorum. Bu yıl benim için çok önemli, çok... Ama artık zayıflamak istiyorum. Belki bu sitede birileriyle birlikte diyet yapmalıyım, gördüğüm kadarıyla birbirine diyet arkadaşı olan pek çok kişi var. Diyet konusunda nasıl bir yol izlemeliyim, ne yapmalıyım? Okuyabildiyseniz, sadece okuduğunuz için bile sonsuz teşekkürler.

Sabah sabah bu konu insanlara biraz uzun gelebilir. Bende o nedenle kendimce biraz kısaltarak okudum.
Çok gençsin hayat senin için yeni başlıyor. Gözünde büyüdükce büyümüş kilo verme olayı
İleriye dönük ne kadar güzel ideallerin var. Takdir ettim bu yönünü
Devamlı yemek yeme alışkanlığı piskolojik diye düşünüyorum.
Her şey sende bitiyor.

Allah yardimcin olsun ders calisamaman cok buyuk sorun
Kilondan daha fazla sorun
Cevrende ki bir kutuphaneye gidip haftanin belli gunleri calisabilirsin en azindan kapi calmaz
Kisitlanmayi sevmedigin icin diyet yapman cok zor
Karatay diyetini denedinmi gunde 2 veya 3 kere doyana kadar yiyorsun bence denemelisin bol su biraz da spor bence yapabilirsin

Merhaba, karnını doyurarak diyet yapma formülünü yazıyorum:

Sabah kahvaltısında 2 haşlanmış yumurta, peynir, bolca yeşillik, ki marul mideyi inanılmaz doyurur.
Arada atıştırmak için havuç, elma, yağsız tuzsuz mısır patlatması(sürekli atıştırmak istediğin için)
Öğlen yağsız, tuzsuz pirinç pilavı, sınırsız yoğurt. Bazı günler bulgur pilavı, makarna(erişte daha vitaminli) bunu karnını doyurana kadar ye.
Akşam tavuk göğsü, yağsız et tavada çevir yanında sınırsız yoğurt, bolca yeşillik. Bunları alamayız her gün diyorsan bakliyata yüklen akşamları. Nohut, kuru fasulye, barbunya haşla. Bunlar ciddi olarak seni tok tutar. Patates haşla dilimle yanına koy yoğurdu. Sınırsız ye ki gözünde doysun.

Aralarda her atıştırmak istediğinde mısır patlatması, hatta haşlaması... çayı şekersiz içebilirsen süper olur.

Ben de ergenlikte 10 kilo almıştım. Bu yöntemle 2 ayda verdim aldığım kiloyu.

Buraya kadar okuyan birisi varsa, çok ama çok teşekkür ederim.
Rica ederim :)
Baskalarinin yaptigi cahilce kelimeleri unut onlariz sozlerini affederek yoluna basla.O insanlar sen ne kadar zayiflasanda kusur gormek istedikten sonra gorurler kendine guven.
Sinava hazirlaniyorum diyet psikolojisine giremem demissin asil sinava hazirlanma disipliniyle cok guzel diyeti idare edebilirsin.
Saglikli beslenmek derslerine odaklanmani kolaylastiracak.Bugun bol su icmeyle basla ve en kisa zamanda diyetisyene git.
Aslinda dukan ve karatay onermek istiyorum ama evde kendine ozel yemek yapabilirmisin bilmiyorum birde doktor kontrollerini yaptirman gerekli.

Terapi alıyor musunuz? Almıyorsanız mutlaka başlayın. Bu hayat sizin ve artık yetişkinliğe adım atmış bir genç kadınsınız. Hayatınızın sorumluluğunu almanız gerekiyor. Etrafı suçlayarak çözüm bulamazsınız. Çocukken nasıl başa çıkacağınızı bilmiyordunuz ama artık öğrenmeniz gerekiyor. Sadece diyet yapmanız sizi zorlar içselleştiremediğiniz için. Diyet, spor ve terapi lazım.

canım biraz dakendi kendine yapmışsın, ailen de sana destek olmamış o da var tabiki. 40 beden olmak kötü değil, ondan sonra kilo almasaydın öyle de kalsan hiç sorun olmazdı hep baskılardan dolayı kötü mualemeyi yakıştırmışsın kendine. öncelikle bir diyetisyene git ve onun diyetine mutlaka sadık kal. günde 1 saat spor yap. kalan vaktini de sadece ders çalışarak geçir. evin içinde ne olup bitiyor önemseme. kavga da çıksa sen odandan çıkma derslerine odaklan. dershaneye gidiyor musun? daha çok vaktin var istiyorsan kesin yaparsın. ama kararlı ol. babana da geçmiş olsun. onun suçu değildi hasta olmak ne yapacaksın bazen zamansız şekilde sınanıyoruz. şimdi iyiyse sorun yok. anladığm kadarı ile annendepresif bir insan ve seni de böyle yapmış.

Spordan diyetten önce psikolojik destek alsanız? Belli ki tek başınıza aşamadığınız şeyler var.
2 yıl evvel aldım, bende pek işe yaramıyor, ya da doğru noktadan ilerleyemiyoruz, 3 Psikiyatr, 1 Psikolog'a gittim. Bu aralar yalnız hissettiğim için bu kadar uzun uzun yazdım, yoksa atlattığımı düşünüyorum. Atlatmak her şeyi unutmak anlamına gelmiyor ne yazık ki ancak herkesi affettim, yüzlerine bakınca neler yapıldığını hatırlamayacak, yaşanmamış olarak iletişimimi sürdürecek kadar. Yalnızlığa da alıştım, epey hem de. Dediğim gibi her şeyi yazıp bir an rahatlamak istedim, baya da iyi geldi. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. :)

Ah tatlım benim. Öncelikle psikolog yardımı alabilirsin eğer psikolojik olduğunu düşünüyorsan. Bu sitede çok güzel diyet topikleri var. Onları okuyabilirsin. Mesela başarı hikayelerini oku. Gaza getir kendini. Diyet grupları var ama onlara sık sık girip bildirim yapman gerekiyor. Sınav aşamasında sürekli giremeyebilirsin. Bende diyet yapıyorum. İstersen yardımcı olabilirim. Özelden yazabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olabilirim tatlım.

40 beden olmak kötü değildi, ama o halimle de hep obez hissettirildim. Esas 30 kilo alma sebebim deresyona girmemdi, o da daha çok arkadaş ihanetleriydi. Bu kilo meselesiyle birleşince pek kendime gelemedim. Evin içinde ne olup bittiğini umursamamak elimde değil, annemin bel fıtığı gibi rahatsızlıkları var, ev işinde, yemeklerde yardım etmem gerekiyor, ayakta kalmasına gönlüm razı olmuyor. Çok teşekkür ederim ilginiz için, sağolun.

Benim yeğenim de kız ve 1.80 boya 120 kilo. Doğduğundan beri aşırı kiloluydu. Hala öyle ve yaşı 16. Onun kendine olan özgüveni bende yok diyebilirim. Kendini çok seviyor ve böyle çok mutluyum, güzelim diyor :) Bana mesaj atınca güzel yeğeninden selam var halacım der, modayı takip eder kendine göre diktirir, makyajlar falan oooo maşallah :))
Sen de kendini sev. Kilo verilir bir şey olmaz. Önemli olan senin kendini sevmen.

Kafana göre diyet uyguluma
Kilo vermek yerine alabilirsinde

Ayrıca diyet işine başlamadan önce şeker ve hormonlarına baktır.
Gizli şekerin ve insülin direncin var mı öğren

Hamur,çikolata ,aburcubur bunları bırak . Yemek düzeni oluştur .ve olabildiğince hareketli ol . Spor yap . İnsanların dedikleri sende hırs yapsın .strese girip daha çok yeme

Allah yardimcin olsun o ne bicim ev ortamıymış, herkes yediğini sayıyor falan. Babanada çok geçmiş olsun. Evet bende hergun misafir sevmem ama babanın seveni çok demekki yapicak birsey yok. Sana abla tavsiyesi. O yaşta kiloyu verdin verdin. Sonra inanılmaz zorlanirsin. Bana derlerdide inanmazdim. Yaş geçtikçe kilo vermek çok zor. Bence bu yilda derslerine odaklan ve hergun yürüyüşe cik. Kendini kısıtlayıp baskı altında olma yoksa daha çok yersin

Aynen benim kuzende öyle ondan başka herkes dert ediniyor . Günde 3 ,5 çikolata yer .

Affettim, affedeli uzunca bir süre oldu ancak bu aralar fazla yalnız hissettiğimden olsa gerek her şeyi anlatıp rahatlamak istedim, ki rahatladım da. :) Sanırım diyetisyene gideceğim, dediğiniz gibi. İlginiz için, okuduğunuz için çok çok teşekkür ederim. :)

Çok haklısınız, ben de ondan korkuyorum. İlerledikçe verememekten, versem bile sarkmaktan... Babamın seveni çok ancak kendisi gelen misafirlerin yanına bile gitmez. :) İlginiz için çook teşekkürler. :)

Canım benim sonuna kadar okudum.bi kere yaşından çok daha olgun bi kızsın sen.kendini çok güzel ifade etmişsin.öncelikle derslerine odaklan.ilk hedefin kilo vermek değil iyi bir üniversite kazanmak olmalı.kilo içinde iyi bir doktor bul öncelikle.doktorunun söyledikelerini istikrarlı bir şekilde yap.sakın pes etme.insanlar çok acımasız maalesef.acımasızca eleştirirler.ama sen sen olduğun için güzelsin.sakın unutma:)

Kilo almanın tek nedeni öğünleri sağlıklı yiyeceklerle değil,atıştırmalık abur cubur tarzı yemeklerle geçiştirmen olabilir.Farkında değilsin ama marketten alınan bisküvi tarzı paketli yiyecekler ya da kola hamburger patates kızartması ekmek arası vs.. türü şeyler ve uyku saatlerinin düzensiz oluşu kiloya neden oluyor.Bak sana tavsiyem evinin yakınlarında bir kütüphane varsa oraya git çalış,inanki evde çalıştığın 3 saatten kütüphanede sessiz ortamda çalışacağın 1 saat daha verimli olur.Sonra uyku saaatine dikkat et.Çok geç yatman ya da erken yatıp gece kalkman seni çok acıktırır.Ayrıca kilolu kişiler doyamamaktan çabuk acıkmaktan şikayet ederler.Sen de acıktığında yemek öğünlerini abartmadan yediğinde öğün aralarında,leblebi,fındık,fıstık,kuru üzüm kuru kayısı bunlarla açlığını kan şekerini ayarla.Yapman gereken diyet değil sakın unutma sadece sağlıklı beslenmen.Ekmek tüketimini azalt,hayatından abur cuburu çıkart ve öğün atlama düzenli uyu inanki kşloların gidecek.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…