Bir istifa hikayesi...

Aman su aile sirketinden uzak duracaksin. Bende calistim oyle bir sirkette. Kizi oglu vs ya kadin surekli isime mudahale ederdi babasi ayri bir dert kizlari oglu ayri bir dertti. Benim isimi sen yapacaksan beni niye aldin. Surekli mudahale halinde olacaksan neden ise birini aldin. Birde ustune surekli azarlamalar vs vs. En son bardagi tasiran nokta calisanlardan birisinden birsey istedim yapmadi yapmasi gereken isi buda bana sordu bende x gondermedigi icin yapamadim dedim. X i aradi oda sacma sapan seyler anlatti beni suclayarak bende telde sesini duydugum icin bahaneye bak ben suclu oldum dedim ve bu kadin bi anda gel benim işimide yap ben konusuyorum ben karar veririm hakliya haksiza deyip elindeki telefonu bana firlatti kafamin yanindan gecti. Ve ben o an bastim gittim. Sonra aradi ozur diledi vs ama is isten gecmisti. Benim dedigim kadinda okumus etmis biriydi ama esseklik baki iste.

Herkese merhabalar,

Aslında bir iç dökme... Ya da bir özeleştiri... Farklı seslere kulak verme... Adını siz koyun ama bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

Ben geçtiğimiz Haziran ayında iyi bir okuldan, iyi bir dereceyle mezun olan, bir mühendisim. Okulumu elimde olmayan nedenlerden dolayı bir yıl uzatmıştım, bunla ilgili konum var. O yüzden iş arama sürecim uzun sürmüştü. En nihayetinde 1 Ağustos'ta küçük bir aile firmasında işe başlamıştım. Tabi işe alınmamda yabancı dile sahip olmam etken olmuştu, halbuki ona hiç ihtiyacım olmayacaktı bile.

Neyse işe başladım. Laboratuvar ortamı, bayan ağırlıklı üretimde çok az erkek vardı. Ben ise heyecanlı ve deli gibi öğrenmek iş yapmak istiyorum. İlk gün anladım bir terslik olduğunu. Önce üretimden 6 senelik bir elemanı kovdular. Az önce de bahsetmiştim laboratuvar bayan ağırlıklıydı. Ben hariç 4 bayan daha bulunuyordu biri yeniydi. Böyle stresli bir ortam görmedim. Söylenmeler, hayıflanmalar, tartışmalar, hakaretler. Artık ilk zamanlar soru sormaya çekinir hale gelmiştim çünkü hep bir ters cevap. Bir yandan işi öğrenmeye çalışıyordum. Yapılan iş ağır bir işti. ARGE için alındığım işte, aslında doğru düzgün ARGE olmadığını, olan çalışmalarını da patronumuzun kendinin yürüttüğünü farkettim. E peki ben ne iş yapıyordum. Diğer kızlar gibi üretim personeli olarak çalıştım bir süre. Çünkü daha önce yetkiliye sorduğumda, bir süre böyle olması gerektiğini, önce işi öğrenmem gerektiğini söyledi. Tamam dedim. Bir süre sonra kızlar herşeye söylenmeye, bana ve diğer yeni arkadaşa kotu davranışların dozajini arttırmaya başladı. Kurban bayramı sonrası yetkili birileriyle konuşmak istedim. Aile firması dedim ya, yetkililer de patronumuzun gelini ve küçük oğlu. Düpedüz mobbinge uğradığımi anlattım, konuştuğuma pişman oldum, çünkü suçlanan ben oldum ve kendi elemanlarını korudular bana, kötü davranışların sebebi benmisim gibi bir açıklama yaptılar. Pes etmeyeceğim dedim, çünkü o gün orda benim istifa dilekçesi vermemi beklediler nedeni de daha bir aylık elemanım, yeterli verimde ve performansta değilmişim, arkadaşlar benden memnun degilmis vs. Cevaben daha yeni eleman olduğumu neye göre performans değerlendirmesi yaptıklarını sordum. Yine aynı cevaplar, saçma sapan değerlendirmeler ve bu insanlar Boğaziçi mezunu...

Gel zaman git zaman laboratuvardan en kıdemli arkadaş ayrıldı. Aslında tüm negatifligin sebebinin o olduğunu tahmin ediyordum. Ortam daha huzurlu oldu ve diğer arkadaşlarla aramızdaki problemler neredeyse tamamen çözüldü. Tabi ben kimseye en ufak bir kötülükte bulunmadim ve işe adapte oldum. Bu sefer de saygıdeğer patronumuzun(80 yaşında) ve biricik küçük oğlunun (!)(36 yaşında) saçma sapan azarlamalari, davranışlarına maruz kaldım. Yilmadim. Pes etmedim. İstenmiyorsam, verim düşükse kendileri dile getirip neden gereğini yapmadiklarini düşündüm. Elimden geleni yapıyordum halbuki. Küçük çaplı üretim yapıyoruz aynı zamanda patronun bana yaptırdığı ARGE çalışmaları. Tabi bunları sistem üzerinden kayıtlı yapıyoruz binlerce ürün kodları vs benim de diğer arkadaşların da hatası oluyor. Ama benim en ufak hatamda patronumuzun o küçük biricik oğlu iki kat yukardan mail atar, tüm muhasebe alemini cc'lere ekler, yetmezmiş gibi laboratuvardaki sorumlu arkadasa anlatır Madonna'yi uyar diye. O sorumlu arkadaş beni uyarır, üstüne kendi gelir herkesin içinde o alaycı tavrıyla beni uyarır. İlk defa bir insandan ciddi anlamda iğrenmistim. Ve okumanın cehaleti almadığını esekligin baki kaldığını kendisinde görmüştüm.

Bu gibi sorunlar dört ay boyunca devam etti. Tabi ben bu süreç içinde, benden önce alınan ARGE çalışanının ne kadar rahat olduğunu ve kendileri tarafından ne kadar el üstünde tutulduğunu öğrendim. Tek yaptığı ufak tefek ARGE çalışmalarını yapmak, geri kalan zamanda laboratuvarda müzik dinlemek, kitap okumakmis. Ne müziği ne kitabı çoğu zaman ben oturacak zaman bulamazdim. :KK70:

Artık son zamanlarda farkettim ki, ben ne kadar kendimi paralasam o kadar kendimden ödün veriyorum. Bir de şu var ki evlere şenlik. Benim işim olduğunu bile bile, patronun bana verdiği yapmamı istediği işler. Aksi taktirde yavaslikla suclanmam. Bunların üstüne patronun yaşlılık sebebiyle hatırlayamadığı açık verdiği şeyleri benim kapatmami istemesi. En son burda artık dur dedim. Laboratuvar sorumlusu arkadaşı yanına çağırmış o gün. Beni şikayet etmiş, ben hicbiseyi sorgulamiyormusum rahatsizmis bu durumdan beni çıkartmak istiyormuş vs..

Bunların üstüne artık geçen perşembe istifami verdim. Geç bile kaldığım birseydi evet kabul. Hata yaptığımı kabul de ediyorum. Ama bu benim muhendis olarak ilk isimdi. Bu süreçte iş de aradım arkadaşlar. Dönüş alamadım... Gerçekten şuan piyasa kötü. Öğrenme hevesiyle çıktığım bu yolda, evet çok zorlukla, hakaretle karşılaştım. Yilmadim. Ama istifa dilekçesini verdikten sonra içimde oluşan o rahatlık hissininin yani sıra, işsizlik , maddiyat problemleri beni düşündürmüyor değil. He bu süreçte o firmadan yaklaşık bir 10 kişi ayrıldı ya da kovuldu. Benden sonra 2 kişi daha sirada hatta.

Bazen kendimi sorguluyorum. Annem sürekli geç kaldigimi, daha önce istifa vermem gerektiğini söylüyor. Ona hak veriyorum. Ama benim savaşım aslında onlara boyun eğmemekti. He istifa verip eğmiş mi bulundum bilmiyorum. Tek bildigim, gerçekten ruhen ve fiziken orada iyi hissetmediğim, bunu onlara da dile getirdim. İşte böyle arkadaşlar, ben ettim siz etmeyin. Böyle beş kurusluk yerlerde olaki benim gibi boyun eğmeyecegim diyenler çıkar yapmayın. Giden senden oluyor. Okuyan okumayan herkese teşekkürler.:)
Böyle berbat bir iş deneyimi ben de yaşadım. Öğretmenim başka okullardan teklif olduğu halde bunlarla devam ettim okul açılmadan 2 gün önce işten çıkarıldım. Susma arkadaşım topla bütün delillerini mobbing davası aç. Ben açtım bütün haklarımı isteyecem. Mazlum sessiz olunca arsız haklı olurmuş. Hele ki mobbing sağlam bir dava aç al hakkını çatır çatır

Aman su aile sirketinden uzak duracaksin. Bende calistim oyle bir sirkette. Kizi oglu vs ya kadin surekli isime mudahale ederdi babasi ayri bir dert kizlari oglu ayri bir dertti. Benim isimi sen yapacaksan beni niye aldin. Surekli mudahale halinde olacaksan neden ise birini aldin. Birde ustune surekli azarlamalar vs vs. En son bardagi tasiran nokta calisanlardan birisinden birsey istedim yapmadi yapmasi gereken isi buda bana sordu bende x gondermedigi icin yapamadim dedim. X i aradi oda sacma sapan seyler anlatti beni suclayarak bende telde sesini duydugum icin bahaneye bak ben suclu oldum dedim ve bu kadin bi anda gel benim işimide yap ben konusuyorum ben karar veririm hakliya haksiza deyip elindeki telefonu bana firlatti kafamin yanindan gecti. Ve ben o an bastim gittim. Sonra aradi ozur diledi vs ama is isten gecmisti. Benim dedigim kadinda okumus etmis biriydi ama esseklik baki iste.
Olaylar tanidik geldi annesi, babası birileri müdahale eder, işine karışır sürekli azarlamalar.. aile şirketi deyince daha iyi olur sanmıştım yanılmışım. Benim isyerimde patron, eşi, oğulları hepsi çok iyi okullardan mezun ama, amasi var işte.. böyle cehalet görmedim. Bir de boya sektörü benimki , masaları silmek için kullandığımız tekstil bezleri var sürekli biz onlara kaç para veriyoruz tek tek kullanın diye uyarislari var ki evlere şenlik :KK70: ben birilerini ele vermezken, arkadaşların bu kadar ince düşünmesi vs. O kadar saçma sapan olay var ki. Arkadaşlarim da bana kızıyor iş bulmadan neden çıktın diye. Napim artık bir sn durmak istememistim

Böyle berbat bir iş deneyimi ben de yaşadım. Öğretmenim başka okullardan teklif olduğu halde bunlarla devam ettim okul açılmadan 2 gün önce işten çıkarıldım. Susma arkadaşım topla bütün delillerini mobbing davası aç. Ben açtım bütün haklarımı isteyecem. Mazlum sessiz olunca arsız haklı olurmuş. Hele ki mobbing sağlam bir dava aç al hakkını çatır çatır
Bunu ben de düşündüm ama araştırdığımda çok sağlam delillerim olması gerekiyormuş. Hatta o patronun çok sevgili oğlu ve gelinine bakın ben aşağıda mobbinge ugruyorum dediğimde ilk zamanlar umurlarinda olmadı. Sanki mobbinge uğramak benim suçum gibi. Sonra kendileri mobbing yaptı hatta :) kanıt olayı düşündürüyor beni. Bir de onlarla muhatap olup isimlerini duymak istemiyorum. Şu iki hafta nasıl geçecek orda kara kara bunu düşünüyorum

Eski bir ik ci olarak sana bir kac tavsiyem var. Su boslugu iyi degerlendir. Kendi meslegine ait sana deger katacak kurslar arastir. Artik piyasada herkes herkesin isini yapiyor. Jeoloji muhendisi olup telekominikasyoncu mu ararsin, bilgi belge yonetimi okuyup IT ci olani mi... adam kendini orada gelistirmis basarili da. Aranan adam olmus bu konuda. Ayrica hobi edin kendine bu arama surecinde seni rahatlatacak seni yormayacak hobiler. Linkedin profili olistur. Iyi ve durust bir cv olustur. Ve unutma bu bir surec. Bu esnada kpss calis sadece devlet dairelerini disunme kit dedigimiz devlet isciligi de var. Iskur dan kpss ile atanabilirsin ki inan 70 le ankarada devlet iscisi olan elektrik muhendisi arkadasim var. Maasi da piyasaya gore gayet iyi.
Istifana gelince boyle seylerle ozelde cok karsilasirsin. Aile sirketi veya kurumsal. Aile sirketi ile basladim bende bana da senet imzalatmistineymis cok gizli formulleri varmis formul dedigi de filtre araba filtresi. 3 ay calistim sigortasiz ben de zorla ayrildim. Senetlerle tehdit etti beni. En son kurumsal firma ile ozele veda ettim. Orada da amirim bir acayip adamdi. Sarkintilik boyutuna ilasan sozleri vardi. Cok calisirdik az para alirdik. Vs vs vs. Devlete girdim ik ci olarak. Daha gencsin hedeflerini belirler sakin olursan cok sey elde edersin

Eski bir ik ci olarak sana bir kac tavsiyem var. Su boslugu iyi degerlendir. Kendi meslegine ait sana deger katacak kurslar arastir. Artik piyasada herkes herkesin isini yapiyor. Jeoloji muhendisi olup telekominikasyoncu mu ararsin, bilgi belge yonetimi okuyup IT ci olani mi... adam kendini orada gelistirmis basarili da. Aranan adam olmus bu konuda. Ayrica hobi edin kendine bu arama surecinde seni rahatlatacak seni yormayacak hobiler. Linkedin profili olistur. Iyi ve durust bir cv olustur. Ve unutma bu bir surec. Bu esnada kpss calis sadece devlet dairelerini disunme kit dedigimiz devlet isciligi de var. Iskur dan kpss ile atanabilirsin ki inan 70 le ankarada devlet iscisi olan elektrik muhendisi arkadasim var. Maasi da piyasaya gore gayet iyi.
Istifana gelince boyle seylerle ozelde cok karsilasirsin. Aile sirketi veya kurumsal. Aile sirketi ile basladim bende bana da senet imzalatmistineymis cok gizli formulleri varmis formul dedigi de filtre araba filtresi. 3 ay calistim sigortasiz ben de zorla ayrildim. Senetlerle tehdit etti beni. En son kurumsal firma ile ozele veda ettim. Orada da amirim bir acayip adamdi. Sarkintilik boyutuna ilasan sozleri vardi. Cok calisirdik az para alirdik. Vs vs vs. Devlete girdim ik ci olarak. Daha gencsin hedeflerini belirler sakin olursan cok sey elde edersin
Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için, ben de bu boşluğu olabilecek en güzel şekilde değerlendireceğim. KPSS düşünüyorum, hazır tarihi de ertelemişlerken hep aklımda bir secenekti. Dediğiniz gibi işte heryerde çıkıyor bir problem, önemli olan yilmamak

Bunu ben de düşündüm ama araştırdığımda çok sağlam delillerim olması gerekiyormuş. Hatta o patronun çok sevgili oğlu ve gelinine bakın ben aşağıda mobbinge ugruyorum dediğimde ilk zamanlar umurlarinda olmadı. Sanki mobbinge uğramak benim suçum gibi. Sonra kendileri mobbing yaptı hatta :) kanıt olayı düşündürüyor beni. Bir de onlarla muhatap olup isimlerini duymak istemiyorum. Şu iki hafta nasıl geçecek orda kara kara bunu düşünüyorum
Bahsettiğiniz mailler bile delildir. Herkesi ekleyerek sizi küçük düşürmüş.

X