Bir Köpegi sahiplenmek icin en doğru zaman?

sedalein

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2011
5.035
4.404
Merhabalar..
Uzun süredir istediğim ve düşündüğüm bir durum bu.. ailemize yeni bir üyenin bir köpeğin katılması..

şu an kızım 4.5 yaşında.. köpek istiyor diyemem.. cok seviyor, sokaktakileri beslemek ona yetiyor ve tatile gidemeyiz değil mi?:KK66: diyerek bu konuda emin değil..(komşumuzun köpeği var ve ailecek tatile hiç gidemedik der hep kızım da çok takıldı bu duruma)

eşim Köpeklerden çekinen ama çok seven biri..

ben çok istiyorum zamanım var evimiz ve muhitimiz köpek için uygun şartlara sahip.. muhtemelen akrabaların yüzde 90 i bize gelmez ya da yemek yemezler bizde.. ama zerre umrumda değil bu kısım..

Seneye 2. Çocuk düşüncemiz de var..

Eşim senin için zor olur çok hassassin.. hamilelik 2 çocuk belki ileride is hayatına donus olur ve ilgilenemeyince üzülürsun 3 çocuğun olacak öyle düşün.. diyor haklı..

Çok iyi anlatamadım belki ama sorum şu
Köpek besleyen arkadaşlar bu durumlara göre iyi bir köpek annesi / arkadaşı olur mu benden.. iyi bir yuva verebilir miyiz.. barinaktan sahiplenme olacak satın almayacagim.. asla geri dönüşü olmaz benim için evimize girdiği an evlat olacak ve ömürlük kalacak..

Teşekkürler..

Son düzenleme:
İstedikten sonra herşey olur tatil için köpek otelleri var. Bebek dogunca eşiniz akşamları kızınız ile çıkarır dışarı köpeği yada siz biraz nefes alırsınız

köpeğim değil ama kedim var. ben dünyada bu kadar mükemmel bişey daha olduğunu sanmıyorum. tatile giderken birinden rica edip anahtar bırakabilirsiniz. kedi olunca ben anneme veriyorum. kedim için görümcemle kavga ettim düşünün o kadar değerli

İstedikten sonra herşey olur tatil için köpek otelleri var. Bebek dogunca eşiniz akşamları kızınız ile çıkarır dışarı köpeği yada siz biraz nefes alırsınız

Teşekkür ederim cevabınıza..
Tatil olayi kızımın dikkatinde:)
Ben birlikte de gidilir diye düşünüyorum bırakmak istemem sanki..
2 çocuk büyüsün önce sonra daha kolay olur diyor eşim ama kararı bana bıraktı..

Köpekler için bahçeli ev daha iyi olur gibime geliyor. Köpekler ev de pek mutlu olamıyorlarmış gibi geliyor bana.. Ama düşünceleriniz çok güzel.. Eşinizin ve sizin de bu sorumluluğu alacağınıza inanıyorsanız neden olmasın.. Can yoldaşı olur size.. Kızınıza da çok iyi gelecektir..

Ben de köpek besliyorum ve öncelikle canımın bir parçası. Çok bağlıyım çok seviyorum ancak inanın çok zor. Sırf küçük kız hayvan sevgisi kazansın diye almayın yani ona da bir çocukmuşçasına ilgi göstermeniz gerekiyor yani 3. bir kardeş gibi düşünün onu. Kızınıza ne kadar ilgi gösteriyorsanız ona da o kadar ilgi gerekecek. Yürüyüşü, beslenmesi, bakımı... Sırf sevmekle bitmiyor yani.

Köpekler için bahçeli ev daha iyi olur gibime geliyor. Köpekler ev de pek mutlu olamıyorlarmış gibi geliyor bana.. Ama düşünceleriniz çok güzel.. Eşinizin ve sizin de bu sorumluluğu alacağınıza inanıyorsanız neden olmasın.. Can yoldaşı olur size.. Kızınıza da çok iyi gelecektir..

Apartmanimizin geniş sayilacak bahçesi var en azından koşup oynama şansı var.. sahile çok yakınız her gün yuruyuse gidebiliriz.. Bunlara güvendim açıkçası :) tabiki Bahçeli bir ev olsa çok daha iyi olurdu..

Evcili olanların en sevdiği türden bir insansınız, bilinçlisiniz bir kere.
2. çocuk kısmı sanırım sizi daha çok ikilemde bırakıyor.
Ama demişsiniz ya barınaktan diye, zaten barınakların genelde büyük çoğunluğu bir hevesle alınmış ve sonra terk edilmiş köpeklerden oluşuyor. Yani tamamen olmasa da az çok eğitimi olan köpekler, eğitilmeye alışılmış köpekler.

Diğer konu tatile gelirsek, köpeğimiz olmadan sadece 1 kere gittik, gittiğimiz zamanda da annem baktı.
Tatile gidenlerin bıraktığı yerler var (veterinerleri, çiftlikler, pansiyonlar gibi), ancak ben güvenemedim. Veterinerimize güvenirim ama köpeğim zaten oraya gidince tedirgin oluyor bir de uzun süre orada kalması psikolojik olarak mahveder yavrumu.

Ben bazen eşime hayatımda aldığım en doğru karar köpek sahibi olmak derim, o da her seferinde küser "seninle evlenmek en doğru karar diyeceğine, böyle diyorsun" der :KK48:

Ben de köpek besliyorum ve öncelikle canımın bir parçası. Çok bağlıyım çok seviyorum ancak inanın çok zor. Sırf küçük kız hayvan sevgisi kazansın diye almayın yani ona da bir çocukmuşçasına ilgi göstermeniz gerekiyor yani 3. bir kardeş gibi düşünün onu. Kızınıza ne kadar ilgi gösteriyorsanız ona da o kadar ilgi gerekecek. Yürüyüşü, beslenmesi, bakımı... Sırf sevmekle bitmiyor yani.

Haklisiniz.. Zaten özellikle kızımın isteği olmadığını belirttim bu yüzden.. ona alınmıyor.. o bile "annem çok istiyor çok mutlu olacak" diyor babasına :) benim için evlat olacak o yüzden düşünme aşamam uzun sürüyor..

Haklisiniz.. Zaten özellikle kızımın isteği olmadığını belirttim bu yüzden.. ona alınmıyor.. o bile "annem çok istiyor çok mutlu olacak" diyor babasına :) benim için evlat olacak o yüzden düşünme aşamam uzun sürüyor..

Kendinize güveniyorsanız, çocuğunuza ayırdığınız kadar vakti ona da ayırabilecekseniz, yarı yolda bırakmayacaksanız kesinlikle sahiplenin. O kadar güzel bir duygu ki inanın ben eve koşa koşa gidiyorum sırf miniğimi görebilmek için :) Barınaklardan sahiplenmeniz de kesinlikle çok doğru olur, benim evim keşke daha büyük olsaydı da iki tane sahiplenebilseydim.

Apartmanimizin geniş sayilacak bahçesi var en azından koşup oynama şansı var.. sahile çok yakınız her gün yuruyuse gidebiliriz.. Bunlara güvendim açıkçası :) tabiki Bahçeli bir ev olsa çok daha iyi olurdu..
bıızm de aynı sekilde, sitenin bahcesi cok genis alan, gezdirmek sıkıntı olmuyor, sahile de yakınız yuruyuse goturuyorum tek sıkıntı gec saatlerde sokak kopekleri cıkıyor, tabii ki onlar da kopek hicbir ayrım yapmam sadece bizimki yavru su an sıkıntı olabilir die dikkat ediyorum.
onun dısında fiziki acıdan sorun olmaz ama benim dusuncem (ben de 3-4 ay once sahiplendim) kızınız ilkokula baslayana kadar bekleyin. zaten 2 sene var sanırım 6,5 yasına, hem ikinci cocugunuzu da dogurmus olursunuz (insallah), bir cocuk okula giderken daha kolay olur sizin icin ugrasmak zaman ayırmak. cunku obur turlu kopek ilk alındıgında biraz teferruatlı oluyor (maddi acıdan degil de tuvalet egitimini vermek, genel egitim ve eve alısma sureci, ve evinizde kucuk cocuk oldugu icin temizlik acısından), bir cocugunuzun okula gidiyor olması sizin icin de daha kolay olur

Kendinize güveniyorsanız, çocuğunuza ayırdığınız kadar vakti ona da ayırabilecekseniz, yarı yolda bırakmayacaksanız kesinlikle sahiplenin. O kadar güzel bir duygu ki inanın ben eve koşa koşa gidiyorum sırf miniğimi görebilmek için :) Barınaklardan sahiplenmeniz de kesinlikle çok doğru olur, benim evim keşke daha büyük olsaydı da iki tane sahiplenebilseydim.

Su anki Yaşantımda çok vaktim var.. 2. Çocuk gelirse işte o zaman mağdur etmekten korkuyorum köpeğimi.. asla terkedemem ama vakit ayıramam üzülür korkusu var.. 2.yi de büyütene kadar beklemek sanırım daha dogru..

benim de kedim var,üstelik 11 yıldır benimle. şunu söyleyeyim hayattaki en güzel şeylerden biri evinizde bir evcil hayvanın olması,sıcak ve tüylü bir şey kadar güzel şey yok:) bütün negatif enerjinizi alıyor.
hiçbir eksi yönü yok bana göre ama evet akrabalar sorun çıkarıyor. bizim de küstüğümüz görüşmediğimiz kişiler oldu. daha doğrusu onlar bize küstü,demek ki bizden daha kıymetli,atmıyorsunuz o zaman gelmiyoruz diye.hatta ne kavgalar ne kavgalar,el kadar kedi için yani.
neyse evet tatil vs biraz sıkıntı oluyor ama kedi/köpek pansiyonları da var. ya da veterinerlere bırakabiliyorsunuz biz birkaç kere öyle yaptık. onun dışında evcil hayvan kabul eden yerler var oraları tercih edebilirsiniz.
bebekle bir problem olacağını da sanmıyorum,hatta çok eğlenceli olur bence.3 çocuk gibi olacak doğru ama sevgisi de bambaşka.

Kopeginiz var mi bilmiyorum ama kopekler aslinda insanlarjnin yakininda olmak istiyorlar hep. Kurt kopegi bile olsa. Yani bahceli evim olsun bahcede kalsin demek kopecige iskence asil:KK43: cunku disarda onunla ne kadar vakit gecireceksiniz? Yazin uc kisin bir saat maksimum. Benim evim bahceli ilk tasindigjmizda acaba bahcede nasil olur kalsin biraz disarda dedik cok guzel sirin bir yer de yaptik ona ama inanin 24 saat agliyor hayvan orda. Simdi birlikte uyuyoruz o derece mutlu ki:) ama bahceye saliyorum oynuyor ben isimi yapiyorum sonra temizleyip eve aliyorum kucagimda uyuyor:) o yuzden insanindan uzak oldukca isterse yuz metrekare bahcede yasasin :KK43:
Konu sahibine gelince, biz tatile giderken kopek oteline birakiyoruz ama oyle kafeste tuttuklari otellerden degil. Onlar cok kotu. Bizim otelde 5-6 kopek kaliyor maksimum ve gunun 10 saati en az disarda deli danalar gibi kosuyorlar bahcede oyun vs girla:) cok mutlu oluyor. Sonra villanin onlara ayrilmis katinda koyunkoyuna yatiyorlar. O bakimdan guzel bir yer olursa kalir tabii otelde. Bence sahiplenmek icin dogru bir zaman yok :KK43: cunku calisiyoruz mecbur yalniz kaliyor evin isi var cocuk vs var.. O yuzden o bize uyacak biraz:) kopegim biz isteyken tek basina kaliyor ama geri kalan zamanlarda hep beraberiz birlikte.
Eger ikinci cocugu yaparsaniz zaten bir sure evde olacaksiniz. Gunde bir saat kopegi alip disari cikmak size iyi gelecektir. Arkadasim bebegini vucut askisina koyuyor kopegi de aliyor her gun yuruyus:) ben de oyle yapacagim. Ya da esiniz aksam kopegi cikartir siz bebekle olursunuz vs vs eger cevreninin ama kil ama tuy bebekle olmaz demelerine kulak asmayacaksaniz bence super olur:) cunku cevremde gecmkste hayvan bakmis insanlar o kadar belli ediyor ki kendini. Oyle nazik oyle dusunceli oluyorlar ki. Her cocugunhakki bence tuylu bir kardes :)

Maddi imkanınız ve zamanınız varsa olur tabii.

Hergün dışarı çıkartmanız lazım, bir çocuk gibi düşüneceksiniz. Temizliği, bakımı, hastalığı var bunun. Ve 2. Çocuk olduğunda, 1. Çocuğa ve köpeğinize yeteri kadar zaman ayırmayı unutmayacaksınız. Bahçeliyse eviniz Harika olur sizin için.
Tatil için ise ya iyi, köpek seven bir arkadaşınıza emanet edersiniz ya da köpeğinizi kabul edecek bir otel olursa, köpek bakım yerleri oluyor. Ona göre tatil yerinize karar vereceksiniz.

Evet sanırım biraz daha beklemek daha dogru.. ama bir gün mutlaka benim de tüylü bir dostum olacak insallah:)

X