köpek sahipleniyorum

manikkk

Guru
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2013
2.160
2.291
öncelikle biraz uzun olucak ama lütfen fikir verir misiniz??

bi önceki konumu görenler vardır resim paylaşmıştım bi köpeğin ırkını sormak için. ben 3 aydır köpek araştırıyorum yaşadığım yerdeki hayvan dernekleri sayfalarını takip ediyorum. amacım, satın almak değil sokaktan barınaktan terkedilmiş bi Can kurtarmak. Yaşadığım ev öğrenci evi ve büyük boy bi ırkın yaşaması için çok da uygun bi ortamım yok. o yüzden bi önceki konumda paylaştığım köpeği sahiplenmekten vazgeçtim golden melezi oldugu için (büyük bi ihtimal) ve 2 ayda bir uçak seyahati yapıyorum ve sahipleneceğim bebeğim de benle gelecek. çoğunuz biliyorsunuz uçaklarda petin yanımızda gelmesi için 8 kg sınırı var. 8 kg den ağır canlılar kargoda yani alt bagajda gidiyor. ama ben çok evhamlıyımdır orda asla hayvanımı götürmem.. bu yüzden en başta küçük ırk sahiplenmeyi düşünüyorum. şimdi araştırıp bulduğum 2 köpek var.

Biri Rus finosu+terrier kırması
3 aylık
iç dış parazit ve karma aşısı yapılmış
tuvalet eğitimi yok ama yeni başlanmış
6 kilo

3 aylık bi köpek 6 kiloysa gelişimi daha devam etmez mi? 8 i geçmez mi? dernek üyesinde kalıyor şuan ve bu köpek daha fazla büyümez kilo almaz ortalama 6-7 kilo oluyorlar zaten dedi. (rus finosu evet 6-7 kilo yani sadece o ırktan bahsetmiş.) ama bu köpeğin genlerinde terrier de var ve benim bi arkadaşımın 12 kg terrieri var :)) kilo almaya devam eder mi yada büyümeye? fikirlerinizi belirtir misiniz? 3 aydan sonra gelişiminin durması mümkün mü? yada ne zaman durur?

Diğer köpek hiç emin değiliz ama şivava kırması gibi duruyor. tipi şivava gibi ama o ırka göre çok iri.
yaşından emin değiliz veteriner görmedi ama yavru değil gelişimini tamamlamış belli yani
tuvalet eğitimi var
sahibi tarafından sokağa terkedilmiş
sokak köpeği değil yani bu yüzden aşılarının yapılmış olduğunu düşünüyorum.

ilk köpek deneyimim olacak daha önce arkadaşımın köpeğine defalarca baktım bende kaldı falan ama,
sizce tuvalet eğitimli bi köpeği almak mı yoksa yavruyu alıp eğitimi kendin vermek mi?
hem daha bebek olduğu için beni daha çok benimser diye düşünüyorum.

aşıları tamamlanmamış bi köpeğin (sadece parazit ve karma olmuş) her aşı için masrafı ne kadar olur? aşı ücreti sabit midir her veteriner farklı fiyata mı yapar?

kafes eğitimi vermeli miyim ? şart mıdır?

en önemlisi; okuyorum. ben okuldayken bu hayvanı tek kalmaya nasıl alıştırabilirim? eve geldiğimde kendisiyle ilgilenebilirim gezdirebilirim uzun uzun. ama malum ben yokken evde çıldırmasından korkuyorum. havlayıp ağlamasından. hatta benim için en önemlisi bu konu. ortalama 5-6 saat evde olmayacağım mamasını suyunu ve oyuncağını koyup gidicem ve çişini yapması için de ped veya gazete. ama ağlasın korksun havlasın istemiyorum. dedim ya çok evhamlıyım. ev arkadaşlarım var ama onlar da okuyor malum ve aramız zaten pek de iyi değil. merhaba merhabamız var bi tek öyle söyleyim. emanet etmek istemiyorum güvenemem de zaten.

önerileriniz nedir?
sorularım biraz karışık oldu ama cevaplayabildiklerinizi cevaplarsanız çok sevinirim. teşekkürler. uzun oldu kusura bakmayın.

ama bu köpeğin genlerinde terrier de var ve benim bi arkadaşımın 12 kg terrieri var :))

benim terrierim 5 kilo asla 5in üstüne çıkmaz yıllardır..

hem daha bebek olduğu için beni daha çok benimser diye düşünüyorum.

Büyük alsanızda aynı şekilde benimsicektir. Büyük alabiliyorsan büyük al. Bebek köpeklerin bakımı eğitimi çok zordur sabır ister. Sürekli yanında olman gerekir. Ve tecrüben yok tecrübe isteyen bi durum köpek bakmak. Ve maalesef insanlar bebek alıp 10 ay boyunca eve tuvaletini yaptığını görüp sokağa atıyorlar :kızgın:

aşı ücreti sabit midir her veteriner farklı fiyata mı yapar?

Senede bir kez kuduz aşısı var, 3 ayda bir iç/dış parazit var. Bebek alırsan kuduzdan önce karma aşıları var. Fiyatlar aşşağı yukarı aynıdır 2018 veteriner hekim ücret tarifesine bakabilirsin internetten.
çişini yapması için de ped veya gazete.

1 yaş ve üstü alırsan zaten 6 saat tuvaletini yapmadan durabilir. Eve yapmaz seni bekler. Tabi dediğim köpeğin yaşına ve senin eğitimine bağlı.

ben yokken evde çıldırmasından korkuyorum.

Aslında en basit eğitim o webden araştırdığında evde tek kalma eğitimini uygularsın

kedi sahiplen bence
evde olmadığında çok sıkılmazlar
uzun süreli gitmiyorsan 3-4 gün evde yalnız kalabilirler
çok ekstrem durumlar dışında 4 kilo civarında olurlar
baştan tuvalet eğitimlilerdir

köpekler günde 1-2 defa gezdirilmek ister
karda kışta yağmurda soğukta çıkabilecek misin?

kediler dışarı çıkmaya alışmazlarsa böyle bir talepleri olmaz
bağırmaları (kısırlaştırılmış ise) olmaz
yıkanmadıkları için kuaför parası vermezsin

köpek de baktım (golden ve Maltese terrier)
ama kedi bakımı evde yalnız isen daha kolay

benim terrierim 5 kilo asla 5in üstüne çıkmaz yıllardır..
benim arkadaşımınki obez sanırım :confused::confused: iri zaten bilmiyorum belki o da melezdir hiç sormadım aslında :))
Büyük alsanızda aynı şekilde benimsicektir. Büyük alabiliyorsan büyük al. Bebek köpeklerin bakımı eğitimi çok zordur sabır ister. Sürekli yanında olman gerekir. Ve tecrüben yok tecrübe isteyen bi durum köpek bakmak. Ve maalesef insanlar bebek alıp 10 ay boyunca eve tuvaletini yaptığını görüp sokağa atıyorlar :kızgın:
bunları en başta düşünüp sokağa atmak yada barınağa vermek zorunda kalmamak için en başta "küçük ırk alıcam" diye plan yaptım :))
Senede bir kez kuduz aşısı var, 3 ayda bir iç/dış parazit var. Bebek alırsan kuduzdan önce karma aşıları var. Fiyatlar aşşağı yukarı aynıdır 2018 veteriner hekim ücret tarifesine bakabilirsin internetten.
kuduz bişey testi varmış sadecece ankarada yapılıyomuş kan örneğini veteriner ankaraya teste gönderiyomuş ordan da kan incelenip cevap geliyomuş. yurt dışına çıkışlarda bu belge şartmış. bunun hakkında bilginiz var mı acaba? tam bişey bilmiyorum.
1 yaş ve üstü alırsan zaten 6 saat tuvaletini yapmadan durabilir. Eve yapmaz seni bekler. Tabi dediğim köpeğin yaşına ve senin eğitimine bağlı.
ben de tutmasını istemiyorum aslında böbrekleri zarar görmez mi sürekli tutarsa :KK43:
hafta içi her gün dersim var ne yazık ki...

ayrıyetten, siz terrierinizi kaç yaşında yada aylıkken aldınız? 3 aydan sonra büyümesinin durması mümkün mü? ve gelişmesinin..

cevaplarınız için çok teşekkür ederim

kedi sahiplen bence
evde olmadığında çok sıkılmazlar
uzun süreli gitmiyorsan 3-4 gün evde yalnız kalabilirler
çok ekstrem durumlar dışında 4 kilo civarında olurlar
baştan tuvalet eğitimlilerdir

köpekler günde 1-2 defa gezdirilmek ister
karda kışta yağmurda soğukta çıkabilecek misin?

kediler dışarı çıkmaya alışmazlarsa böyle bir talepleri olmaz
bağırmaları (kısırlaştırılmış ise) olmaz
yıkanmadıkları için kuaför parası vermezsin

köpek de baktım (golden ve Maltese terrier)
ama kedi bakımı evde yalnız isen daha kolay
kedi de düşündüm aslında ciddi ciddi. ama kiradayız okula gidiyoruz kedi yalnız kalacak ve mobilyaların sağlığı açısından vazgeçtim :KK45:
tırmalarsa bütün depozitoyu bırakırız :)))

Son düzenleme:
X