Bir korona muamması

ferb

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2014
2.426
4.059
Şu hastalık yüzünden ruhen bedenen çöktüm. Son 15 gündür kovid yüzünden 15 yıl yaşlandım. İlk önce kronik hastalıkları olan abim yakalandı. Uzaktan onun sağlığı için kaygılandığımda bunun bir başlangıç olduğunu bilemezdim. Aynı memlekette yaşadığımız bir kayinbiraderim var. Evli, iki küçük çocuğu var. Eltim ev hanımı. Çocuklar kreşteydi. Kayınpeder kanser tedavisi için kendi memleketinden buraya geliyor mütemadiyen. Bizde de kalıyor onlarda da. Ama onların evi dubleks olduğu için sanki orada biraz daha fazla kalıyor. Tüm tedavisinin aktif olduğu dönemde de bizde kalıyor çünkü tedavisi sürecini eşim yönetiyor ve hastaneye o getirip götürüyor. Kayınpeder kendisinin hasta olması sebebiyle kayinbirederin çocuklarının kreşe gitmesini hiç istemedi. Ben konunun dışındayım aralarındaki süreci bilmiyorum ama bu konuda kp'in, kbiradere gitmesinler diye sürekli ısrarları olmuş ama sonuçta çocuklar kreşe gitti. Kv, kp gelir gelmez ilk oraya gittiler. Orada iki gün kalıp bize geldiler. Kv kp'in bize gelecekleri gün kayinbiraderin ilk semptomları varmış. Geldikten dört beş gün sonra kv hafif hafif rahatsızlandı. Ama konduramadık. Akabinde kbireder pozitif çıktı. Arkasından eşi. Kbirader tedavisinde gecikmiş galiba. Evde çok hastalandı. Yatış verildi. Eşim kardesinin hastane sevk işlerini yapmaya çalışırken kendisini iyi hissetmediğini söyledi. O da pozitif çıktı. Bu arada eltimle sürekli diyalog halindeyiz. Sürekli ateşlendiği ve öksürüğü kesilmediği için aile hekiminin artık tomografi çekilmesi gerektiğini söylediğini söyledi. Ancak çocuklar sebebiyle gidemediğini söyledi. Kbirader hastanede yattığı için kendisi çocuklarla evde yanlız. Bunu kayinvalideye de söylemiş. Kayınvalide bana "bende hastayım biliyorum. Biz babanla öte eve gidelim. Baban yukarı katta izole olur. Bende çocuklara bakarım. Gelinde tedavisini yaptırır" dedi. Ama gelin hanım çocuklarının tekrar bir virüs yüküne maruz kalmasını istemediğini söylerek böyle bir planı reddetti. Bana da ben kendimi düşünmeliyim derken benimde evde iki çocuğum olduğunu unuttu. Neyse ben bunları bizde kalmaya ikna ettim. Akabinde ben kp, kv test yaptırdık. Bu süreçte kayınpederin kanser tedavisi için eşim kovidli göründüğden ona refakatçi izni çıkmadı. Ben temaslı gözüktüğüm için bana izin çıktı. Bu sebeple hastaneye tedavisine götürdüm getirdim. Sonra test sonuçları gelmeye başladı. İlk önce benim negatif sonucum geldi. Akabinde kayınvalidenin pozitif sonucu. Sonra kayınpeder pozitif. Sağlık bakanlığından arıyorlar, birde filyasyondan. Arada da güvenlik diyafondan sesleniyor. Oradan geldiler, buradan geldiler. ilaç getirdiler...Kv hasta yaşlı kronik hastaymış tomografi şartmış. Öte kp kanser hastası. Profu aranıyor. 112 ile tekrar irtibat kuruluyor. Ona tomografi istenmedi neden istenmedi bilemiyorum. Eşim 112 yi anne babası için bişeyler istiyor. Olmuyor sesler yükseliyor. Büyük oğlum şimdi ne olacak diyor. Küçüğüm o sırada tehlikeli yaramazliklar yapıyor. Onu kontrol etmeye çalisiyorum. Tüm sesler, konuşmalar, olaylar hepsi birbirine karıştı. Sesler artık bana uğultu gibi geliyor. Birşeyler hızlıca yaşandı ve ortalık bir anda sakinleşti. Ama ben tam sakinleşemedim. Bende bir sıkışma hissi oldu ama benden başka herkes hasta. Kendimi bırakamam. Çocuğu uyuttum Özel izinle kv'yi hastaneye götürdüm. Devlet hastanesi, aman Allahım o nasıl bir izdiham. Negatif olduğumu bildigim için kendimi korumaya çalıştım ama bu ortamda ne mümkün. Neyse işimizi hallettik geldik. Ama ben bu evde kendimi nasıl koruyacağım ki, ya çocuklarımı. Üç oda bir salon ama kimsenin kendini izole ettiği falan yok. Kv, kp salonu; eşim küçüğün odasını kullanıyor. Ama giriyorlar çıkıyorlar. Mutfağı kullanıyorlar. Öyle olmasa bile benim ufaklık anlamazki. Yattıkları yerler onun kendi yaşam alanı. Kendisi bir fındık faresi olduğu için heryere girip çıkma hakkını kendinde buluyor. Sadece tek koruma yolu ufaklık haricinde herkeste bir maske. Balkonda çay içmeyi tercih ettim bu süreçte, hemde daha güvenli sanki. Soğuk ama açık hava. Hemde kafamı toparlamaya çalisiyorum. Eltiden ses soluk yok. Halbuki son bir haftadır onlara maddi manevî lojistik destek sağlarken bir aile olduğumuzu düşünüp mutlu oluyordum. Bir yalanı yaşıyormuşum. Kayinbirader bizim ortak grubumuza sahte destek mesajları yazıyor. Yengesi çok dikkat etsinmiş. Çocukları alsınmış bir odaya kapansınmış. Bozulduğumu farkedince çözüm şeklini değiştirdi. Ben çocuklarımı alacakmışım. Onun üst katında kalacakmışım. Beni yerleştiriyor ama ana babasını yeleştirmiyor. Mazallah evde virüs yükleri artar :) Ama kafaları almıyor. Kv 8-9 gündür hasta zaten. Yaydı yayacağını. Asıl bomba hastalık yayıcı bu saaten sonra ben olabilirim. Zira bu ortamda virüs yükü almamam için Süpermen olmam gerekir.
18 yıldır evliyim. Kp ve kv yıllarca bana çektirdiler. Daha bir ay önce bile burada olduklarında kayınvalide kavga çıkarmaya çalıştı. Şimdi bana karşı biraz mahçup, biraz çaresiz duruşları beni çok yoruyor. Çünkü onlara karşı kızgınlığım ile acıma duygum birbirine karışıyor. Kp diğer oğlunun izolasyonunun bitmek üzere olduğunu bilsede henüz onu hastaneye getirip götüremeyecek kadar iyileşemediğini biliyor. O yüzden üzerime titriyor. Banada birşey olursa tedaviye gidip gelme imkanı kalmayacagını biliyor. Bu üzerime titremesi benim alışık olduğum bir durum değil. Zaten son 10 günde çok şey yaşadım, yaşıyorum. Bu yorgunluğun üstüne birde bana yaşattıkları duygusal karmaşa beni daha çok yoruyor.

Son düzenleme:
Oncelikle gecmis olsun. Ne kadar izolasyon zor olsada denemelisiniz. Bu süreç hastalıktan daha cok psikolojik olarak mahvedici zaten. Çünkü bir bilinmezligin icinde surukleniyoruz. Bu donemde herkes kendini dusunuyor. Sadece eltiniz olarak dusunmeyin. Herkes kendisini ve ailesini dusunuyor. Her ne kadar kotu insanlarda olsalar kv kp hastalik surecinde idare etmeye çalışın. Birakin kadir kiymet bilmeselerde siz insanlik gorevinizi yapmis olursunuz. Evde küçük cocuk varken izolasyon cok zordur tahmin edebiliyorum.

Biz ilk gecirenlerden olduk. Ben yeni dogum yapmıştım. Korona ciktiginda bebegim bir aylıktı. Yaklasik 2 hafta sonra 1 Nisan da babam pozitif oldu. Bizde son kez gidelim demiştik. Direkt temasli olduk. Bebegim 50 günlüktü birlikte hastanede yattık, evde 2.5 yasinda kizim babasiyla kaldi. Kv kp gelip baktilar. Mesela onlarda hic dikkat etmez gelip giderlerdi bize. Babamin pozitif oldugunu duyunca ne işiniz vardi orda demisler esime. Bende duyunca cok uzulup sinirlenmistim. Ama o surecte bir sekilde geciyor. Suan da da hâla tekrar geçirirsek korkusu var.

Sizin yapacağınız bol bol kendinizi mesgul edecek birseyler bulmak. Vitamin takviyelerini arttirmak. Çünkü herkes iyilesirken sizin yakalanma olasılığınız yuksek. Evde 3 pozitif var. Muhtemelen cocuklar da tasiyicidir. Bizde de buyuk kizim negatif cikmisti ama biz hic inanmadik. Çünkü kucucuk cocugu izole edemiyosun. Kardesi bile pozitifti bence test hatasi olmustu onda

İnsan insanı zor zamanlarda tanırmış kv kp en azından böylr zamanda anlamış kıymetinizi nankörlük etmemiş. Ama eltiye uyuz oldum hem insanlara bulaştırıp hemde virüs yükümüz artar demek? Kanser hastası adam hiç mi acımamışlar hayret.

Anlattıklarını okurken yeteeeer diye bağırasım geldi senin adına Allah yardımcınız olsun.
Herkes iyileştikten sonra hastayım ayağı çekin şöyle bir hafta odanıza geçin bi dinlenin 😂😂
Allah mükâfatını verir inşallah yaptıklarınızın 🤍🤍
Sanırım herkes iyileştikten sonra bir köşesine çekilir :)
Sağolun. İnşallah

Geçmiş olsun. Çok zor günler geçiriyorsunuz, ama geçecek hepsi öncelikle bunu söyleyeyim. Yaşadıklarınızı okurken ben yoruldum ve bir yandan da ne kadar iyi bir insansınız diye düşündüm. Biz de yakın zamanda eşimle korona geçirdik ve evde geçirip test yaptırmadığımız için kimse inanmadı bize yaaa öyle geçer mi falan diye. Antikor testi yaptırıp sonuç da beklediğim gibi çıkınca bunu diyenlere pat pat yolladım, duyduklarını bildiğim halde aramayanlara müthiş kırgınım ve asla bundan sonra eskisi gibi olmayacağım. Siz de bundan sonra eskisi gibi olamayacaksınız destekten çekilen eltiniz karşısında bence ama kv ve kp ile olan gerilimler bu sebeple tamamen bitmiş olacak. Çok büyük fedakarlık yapmışsınız ve onlar da bunun farkında. Siz kullanmıyorsanız vitamin desteklerini artırın, evi sık sık havalandırın bu kadar zamandır sizde çıkmadıysa bence çıkmayacak sizde bundan sonra. Virüsle ilgili hala bilinmeyen çok şey var ve sizin gibi örnekleri duyuyoruz 5 kişilik evde bulaşmayan 1 kişi oluyor bazen neyle ilgili bilemiyorum. Allah kolaylık ve sabır versin size.

İnsan insanı zor zamanlarda tanırmış kv kp en azından böylr zamanda anlamış kıymetinizi nankörlük etmemiş. Ama eltiye uyuz oldum hem insanlara bulaştırıp hemde virüs yükümüz artar demek? Kanser hastası adam hiç mi acımamışlar hayret.
İnsanların kişisel kararlarına pek karısmam ben. Bu süreçte çocukları kreşe göndermesini doğru bulmasamda müdahale etmedim. Sadece elti zamanında bu konuda bana dert yanarken onlar kendi açılarından haklı diyerek tarafımı belli etmiştim.
Bu arada onların yeni iddiası virüsü kv kp'in uçaktan getirdiği. Bu arada uçak neredeyse boşmuş. Bizimkiler çift maske, siperlikle gelmişler. Aslında virüs bu heryerden bulaşır. Ben işin o tarafında değilim. Sizinde uyuz olduğunuz gibi takıldığım nokta eltinin tavrı

Öncelikle kendi negatifinizin kesinliğinden emin misiniz? Çevremde sürüntü testinden negatif olup tomografi sonucunda covid olduğu ortaya çıkan çok insan var.
Evet oluyor öyle şeyler. Bu ortamda emin olmam mümkün değil.

Geçmiş olsun. Çok zor günler geçiriyorsunuz, ama geçecek hepsi öncelikle bunu söyleyeyim. Yaşadıklarınızı okurken ben yoruldum ve bir yandan da ne kadar iyi bir insansınız diye düşündüm. Biz de yakın zamanda eşimle korona geçirdik ve evde geçirip test yaptırmadığımız için kimse inanmadı bize yaaa öyle geçer mi falan diye. Antikor testi yaptırıp sonuç da beklediğim gibi çıkınca bunu diyenlere pat pat yolladım, duyduklarını bildiğim halde aramayanlara müthiş kırgınım ve asla bundan sonra eskisi gibi olmayacağım. Siz de bundan sonra eskisi gibi olamayacaksınız destekten çekilen eltiniz karşısında bence ama kv ve kp ile olan gerilimler bu sebeple tamamen bitmiş olacak. Çok büyük fedakarlık yapmışsınız ve onlar da bunun farkında. Siz kullanmıyorsanız vitamin desteklerini artırın, evi sık sık havalandırın bu kadar zamandır sizde çıkmadıysa bence çıkmayacak sizde bundan sonra. Virüsle ilgili hala bilinmeyen çok şey var ve sizin gibi örnekleri duyuyoruz 5 kişilik evde bulaşmayan 1 kişi oluyor bazen neyle ilgili bilemiyorum. Allah kolaylık ve sabır versin size.
Çok teşekkür ederim. Size de geçmiş olsun

Elti zaten covidli kv covidli diye sorun çıkarması şaşırtıcı. Zaten istemiyormuş da bahanesi olmuş sanki.
Asıl sizin uzak durmanız gerekirken..
Neyse ki vicdanlıymışsınız da kırgınlıklarınıza rağmen herşeylerine yardımcı olmuşsunuz. Allah da sizin yardımcınız olsun.

Elti zaten covidli kv covidli diye sorun çıkarması şaşırtıcı. Zaten istemiyormuş da bahanesi olmuş sanki.
Asıl sizin uzak durmanız gerekirken..
Neyse ki vicdanlıymışsınız da kırgınlıklarınıza rağmen herşeylerine yardımcı olmuşsunuz. Allah da sizin yardımcınız olsun.
Doktorlar herkesin virüs yükünün başka olduğunu, fazla yükten kaçınmak gerektiğini söylüyor. Pozitifler de birbirinden uzak dursun, virüs yükü artmasın deniyor ama bu bence aynı odada oturmadıktan, wc gibi ortak alanlarda maske takıldıktan sonra aşılacak bir durum. Zaten konu sahibinin anlattığı şekilde katlar ayrılacaktı eltinin evinde. Bu durumda ben de eltinin bahane yarattığını düşünüyorum. Eltisi konu sahibi arkadaşımız kadar merhametli değil maalesef demek ki.

Çok geçmiş olsun
Kp pozitif çıktığı halde kemoterapi aldı mı
Kp iyileşince kv aynı çirkefliğe devam edecek unutuluyor yapılan iyilikler.
kp bir yıl kadar kemoterapi aldı. ama pek işe yaramadı. şimdi metastazlarına ışın ve ablasyon uygulanıyor.
bende size katılıyorum. herkes birgün özüne dönüyor

Nerde çokluk orda 💩 luk diyesim geldi. İç içe girmiş ilişkiler her türlü yorar insanı. O geldi bu gitti elti onu dedi kayın bunu dedi.
Allah yardımcınız olsun.
Sizin negatif olma ihtimaliniz de pek yok, kendinize dikkat edin.

aslinda sizin negatif olma ihtimaliniz yok,
bu hastaligin olayi zaten cok bulasici olmasi, ayni evde yasayim izolasyon da saglanmamis oncesinde, ki zaten esiniz pozitif.

ama cok da negatif dusunmeyin,
bu hastaligi hic belirtisiz atlatanlar da var,

kardesim ve esi cok hasta oldular mesela, ama ayni evdeki cocuk hic oksurmeden karantinadan ciktilar, oyle cocugu ayri bir odaya oturtup kendilerinden izole de etmediler, zaten baska imkanlari da yoktu, normal yasamlarina devam ettiler karantinada. Sizin de boyle olmus gibi gorunuyor. Bunyeniz saglammis demek ki, ama kendinizi cok yorarsaniz o da bir yerde yeterli olmaz. Keske kayinbiraderin teklifini kabul edip oraya birkac gunlugune yerlesseydiniz, en azindan dinlenirdiniz belki.

İnsanların kişisel kararlarına pek karısmam ben. Bu süreçte çocukları kreşe göndermesini doğru bulmasamda müdahale etmedim. Sadece elti zamanında bu konuda bana dert yanarken onlar kendi açılarından haklı diyerek tarafımı belli etmiştim.
Bu arada onların yeni iddiası virüsü kv kp'in uçaktan getirdiği. Bu arada uçak neredeyse boşmuş. Bizimkiler çift maske, siperlikle gelmişler. Aslında virüs bu heryerden bulaşır. Ben işin o tarafında değilim. Sizinde uyuz olduğunuz gibi takıldığım nokta eltinin tavrı
Eltiniz ya cahil yada tam çakal özür dilerim ama başka ifade edecek cümle yok. Zaten covid olunca ekstra kovid olmuyorsun. Onların komple bir evde kalması gerekiyordu negatif(en azından teste göre ama esiniz pozitifmis) olanların uzak kalması lazımdı. Bildiğin uğraşmak istememiş ve sizinde vebalinize girmiş. Virüsü kimin getirip götürdüğü önemli değilki şu noktada. Küçük çocuklar hijyen kurallarına uyamıyor ve kalabalık ortam. Bu kadar içiçe yaşamakta doğru değil orası ayrı konu. Artık olsn olmuş ama eltiye kesinlikle yağmurlu havada su vermezdim bu saatten sonra

X