Biraz ayıp ama, sezeryandan sonra ilişki

Karxixnca Kxixz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2007
552
26
41
selam kızlar benim bir sorum var ama dr uma soramıyorum ben sezeryanla doğum yaptım acaba eşimizle ne zaman birlikte olabiliriz bunun bir zamanı varmı 40 gün gibi yada bunu dr una sorup bilgisi olan varmı

kanaman yoksa 40 günü beklemene gerek yok ben beklemdim temizlendim girdim ilişkiye 40 günü niye bekliyecenkii bebek için 40 günsenin için değilki bekleme yani canımm

doktorum bana 40 tan sonra dedi.rahim 40 günde toparlanıyormuş.hatta benim 40 ım doldu muayeneye çağırdı sonra izin verdi:)) bu konuda rahim toparlanmadığı için çok sorun yaşayanlar oluyor şiddetli ağrılar oluyor.

kanaman yoksa 40 günü beklemene gerek yok ben beklemdim temizlendim girdim ilişkiye 40 günü niye bekliyecenkii bebek için 40 günsenin için değilki bekleme yani canımm

olurmu hiç öle şey 40 gün sadece bebek için değil anne içinde önemli bir süreç annenin enfeksiyon kapma olasılığının en yüksek olduğu dönem boşuna denilmez lohusa kadının 40 gün mezarı açık olur diye tabi bu eski bi terim ama anlamıda yok değil bütün doktorlar bas bas anlatıyor 40 gün hem anne hem çocuk için çok önemli daha doğrusu doğumdan sonraki ilk 6 hafta bu süre sonrasında vajinal muayene yapılıyor dr gidilmesi gerekiyor akabinde doktora danışılarak eğer kendinide hazır hissediyorsan tabiki ilişkiye girilebilir dinende 40 çıkmadan ilişkiye girmek haramdır nacizane benim bilgi düşüncelerim ...

zaten bu 6 haftalık dönem iğleşme süreci olduğundan hem dinen hemde tıbben yasaktır valla biz 10 aydır eşimle kardeş gibi olduk o dokuz ay hiç zorlanmadık bu konuda ama bu son haftalar hiç geçmiyor sanki bir ay daha dişimizi sıkıcaz artık

eğer kanaman yoksa beraber olabilirsiniz.. sezaryende hiç bir sakınca yok! ben normal doğum yaptıö kanamam 15 gün sürdü 1ay bitiminde birlkte olduk tabi benim canım yandı sonrasında 2 hafta daha ara werdik..

normalde olsa sezeryanda olsa o 40 günlük süreçte illişkiye girilmemeli.
kadının enfeksyona en açık olduğu dönemdir o 6 hafta...
40 gün sonra zaten doktor kontrole çağırır ve sonrasında ilişki yaşanabilir.

Fıkıh dilinde nifas yani loğusalık, doğumdan hemen sonra kadının cinsel organından gelen kan veya bu şekilde kan gelmesinin sebep olduğu hükmî kirlilik (hades) halinin adıdır. Böyle kadına da loğusa (nüfesâ) tabir edilir.
Nifas fizyolojik ve tıbbî bir olay olduğundan nifasının en kısa ve en uzun süresinin belirlenmesi konusunda yine tıp bilim dalının ve uzmanlarının görüşü esastır. Fakihler bu konuda bir süre telaffuz etmekte hayli çekimser davranmışlardır. Ancak doğum yapan kadının ne zaman ibadetleri ifa etmeye başlayabileceğine açıklık getirme maksadıyla nifas kanı için âzami süre koymanın ve bu süreden sonra akan kanın hastalık (istihâze, özür) kanı sayılmasının yararlı olacağını düşünmüşlerdir. Onların bu belirlemesi esasen toplumlarının kültür ve tecrübe birikimlerini yansıtmaktadır. Hanefî ve Hanbelîler nifasın en uzun süresinin 40, Mâlikî ve Şafiîler ise 60 gün olduğu görüşündedir. Bu süreler tamamlanmadan da nifas kanı kesilebilir. O zaman fiilî durum esas alınır ve kanın kesilmesiyle nifas hali dinen sona ermiş sayılır.
Nifas için âzami süre belirlemesi, nifas kanına hastalık kanının eklenmesi halinde önem taşır ve böyle bir belirleme kadının dinî mükellefiyetlerine açıklık getirmeyi sağlar. Bu süreden sonra gelen kan nifas kanı değil hastalık kanı sayılacağından, bu durumdaki kadının boy abdesti alarak nifas halinden çıkması ve özürlü kimselere tanınan ruhsatı ve öngörülen hükmî temizlenme usulünü kullanarak ibadetlerine başlaması gerekir.
Normal doğumla veya el, ayak gibi uzuvları belirmiş olan bir çocuğun düşmesiyle nifas hali meydana gelir. Daha önceki dönemdeki düşükler için nifas hükümleri uygulanmaz. Nifasın âzami süresi içinde fâsılalı olarak görülen temizlik de nifastan sayılır.
Kadınların hayız hali ile ilgili dinî hükümler nifas için de geçerlidir. Nifas halinde kadınlara ibadetler konusunda muafiyet tanınır. Namaz kılamaz, oruç tutamaz, Mushaf'ı eline alamaz, Kur'an okuyamaz, mescide giremez, Kâbe'yi tavaf edemez, cinsel ilişkide bulunamaz. Bu sürede terkettiği namazları kazâ etmez, fakat tutamadığı farz ve vâcip oruçları sonradan kazâ eder. Loğusalık dönemindeki cinsel ilişki dinen haram olduğu gibi kadının beden ve ruh sağlığı açısından da son derece zararlıdır. Hayız hali için söz konusu edilen ruhsatlar nifas için de geçerlidir.
Nifas hali sona eren kadının gusletmesi gerekir. Gusletmedikçe belirtilen ibadetleri eda edemez. Cinsel ilişkinin helâl olabilmesi için nifas kanı kesildikten sonra kadının gusletmesi veya (Hanefîler'e göre) bir namaz vakti kadar sürenin geçmesi gerekir.

kızlar dıyanet işlerinin sitesinden aldım bilginize

Lohusalık kanı kesilince kadın boy abdesti alır ve ibadetlerini yapmaya başlar. Kocası ile cinsel ilişkiye de ancak yıkandıktan sonra veya kanın kesilmesinin üzerinden en az bir namaz vakti geçtikten sonra başlayabilir.
konunun özeti :KK70:

sezeryanda 40 ından önce ilişkiye girersen yüzde 80 dikişler açılırmış ben 49-50. günlerde ancak hazır hissettim kendimi

doktorum 45 gün sonra ancak dedi..normal doğurdum..ama kanamam 50 gün oldu bitmedi..doktorum hormon ilacıyla kesti artık kanamamı...eşim çok bekledi valla...hamileyken düşük tehlikem vardı..lohusalıkta çok kanamam...ancak doğumdan 2 ay sonra ilişkimz oldu...yani beklemekle ölmezler canım..senin ruhsal ve fiziksel hazır olman lazım...

benimde 40 gün sürdü kanamam, doktorum kesinlikle yasak demişti, rahimin açık olduğunu ve dışardan mikrop kapabiliceği konusunda uyarmıştı. ve hamileliğinde problem olup ilişki yaşamayanların sezeryanla doğum yaptıktan sonra daralan rahim ağzından dolayı ilişkide biraz canının yanabileceklerini söylemişti öyle oldu da :KK17: beklemekte fayda var hazır olana kadar bence de :KK66:)

X