Bu bir dertleşme yazısı siz nasıl geçtiniz bu süreçten

yasayipgorelim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2022
2.389
1.258
Selam kızlar Doğumla ilgili bu bir iç dökme yazısıdır.

Cuma günü Allah nasip ederse doğum yapacağım. Çevremdeki herkes doğum yaptı (ben tedavili hamile kaldım o nedenle en son benim gebeliğim oldu)

Hepsi korkutucu şeyler anlatıyor, şimdi çok az kaldığı için mecburen soruyorum mesela küpelerimi çıkarayım mı? Spinal yapacağı yere azcik uyuşması için iğne vuryor mu? Bebeği ilk emzirmede süt gelmezse orda mama var mı alayım mı? Gibi bilmem gereken şeyleri soruyorum neticede tecrübe ettiler ve onlarda sordular.

Bu sefer diyorlar ki ayyy kendini çok kasma oluruna bırak, ya da anlatıp anlatıp korkunc hikayelerini kimseyi dinleme diyorlar.
Ya da bu kadar kasarsan doğum zor olur kafana takma diyorlar. Resmen ortadan catliyorum.

Doğumdan sonra eşimle kalacağım hastanede, çok sıkıntı yaşarsak Allah korusun o zaman ailelerden destek alacağız. Dün akşam -arkadaşımın eşi- -bakın erkek hali ile- diyor ki öyle zor olur annen kalsın. Çok sinirlendim neden dedim, diyor ki eşinden utanırsın.
Siz utandınız mı çocuk ikinizin değil miydi? Annelerimizin çocuk bakımı üstünden çok geçmedi mi?
Örneğin alt değiştirince bodoslama kaldırıyor anneler ayaklarını ama kalça çıkığı sebebi bu durum yanlamasina çevirmesi lazım bunu kaç kişinin annesi biliyor?
Ya siz ne yaptınız bu süreçte herkes aşırı yorum yapıyor.
40 gün bitene kadar misafir kabul etmek istemiyorum mesela BİZDE Mİ diyorlar. 🤭🤯

Birde şunu sorayım mesela al basma, sarı tülbent örtme, iki lohusa kadin birbirini görürse iğne alıp verme gibi şeyler varmış bunları deneyimlediniz mi?

Sinirlendiğim bir nokta da şu, dünkü kocası hiç susmayan arkadaşım o da 2.cocugunu doğuracak benimle aynı zamanda, lohusa kırkları karışabilir falan dedi tamam dedim. Ben saygı gösterdim. Ona sordum kırmızı bir şey aldın mı yanına taç bile olabilirmis al basma diye bir şey varmış diye. Ya yok ben inanmam öyle şeylere diyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Öncelikle rahat bir doğum dilerim size, umarım bebeğinizi sağlıklı sıhhatli kucağınıza alırsınız.

Ben de hamileyim henüz çok yeni 15 haftalık. Bana da doğum hikayesi anlatan çok oldu, bir noktadan sonra duymazdan gelmeye başladım. Nasıl doğum olursa olsun her doğum biricik, illa onların yaşadığını yaşayacak değilsiniz.

Eşinizin kalması bence de iyi sonuçta dediğiniz gibi çocuk ikinizin ve hastalıkta sağlıkta demediniz mi, hatta bence bunu eşin talep etmesi gerekiyor. Büyük ihtimalle o erkek şahıs size karısının düşüncelerini aktarmış, eşi kalma utanırım mı dediyse artık nedir. Kimsenin eşinden utanacak olduğunu düşünmüyorum çünkü.

Misafir konusunda kesinlikle haklısınız sorana evet sizi de istemiyorum deyin. Yapacak birşey yok. Darılan darılsın. Zaten en başta çağırılmadan gelmemeleri gerekiyor.

Batıl inançlara ben de inanmam ama arkadaşın yaptığı çok komik bişeymiş djdjdj.

Bana abuk sabuk bişey dayatan/söyleyen insanlara karşı o ilk an tepki koyamazsam en kötü sonrasında o konuyu açıp istemediğimi belirtiyorum. Ya da o anda istemediğimi çeşitli şekillerle belirtiyorum (bazıları kişiye ve söyleyiş tarzına göre ağır laf sokmalı olabiliyor 😂). Bence siz de tutmayın kendinizi, şu hamilelere yaptıkları bilmişlikler beni benden alıyor.

Öncelikle rahat bir doğum dilerim size, umarım bebeğinizi sağlıklı sıhhatli kucağınıza alırsınız.

Ben de hamileyim henüz çok yeni 15 haftalık. Bana da doğum hikayesi anlatan çok oldu, bir noktadan sonra duymazdan gelmeye başladım. Nasıl doğum olursa olsun her doğum biricik, illa onların yaşadığını yaşayacak değilsiniz.

Eşinizin kalması bence de iyi sonuçta dediğiniz gibi çocuk ikinizin ve hastalıkta sağlıkta demediniz mi, hatta bence bunu eşin talep etmesi gerekiyor. Büyük ihtimalle o erkek şahıs size karısının düşüncelerini aktarmış, eşi kalma utanırım mı dediyse artık nedir. Kimsenin eşinden utanacak olduğunu düşünmüyorum çünkü.

Misafir konusunda kesinlikle haklısınız sorana evet sizi de istemiyorum deyin. Yapacak birşey yok. Darılan darılsın. Zaten en başta çağırılmadan gelmemeleri gerekiyor.

Bana abuk sabuk bişey dayatan/söyleyen insanlara karşı o ilk an tepki koyamazsam en kötü sonrasında o konuyu açıp istemediğimi belirtiyorum. Ya da o anda istemediğimi çeşitli şekillerle belirtiyorum (bazıları kişiye ve söyleyiş tarzına göre ağır laf sokmalı olabiliyor 😂). Bence siz de tutmayın kendinizi, şu hamilelere yaptıkları bilmişlikler beni benden alıyor.
Eşim kendi istedi ben kalayım sorun olamazsa diye bende o kalsın isterim çocuğa ve o sürece hızlı adapte oluruz insallah, evet mesela lohusa kulodu giyilecek ya depend yani karısı o tutarken tuvaletini falan yapamamamis ama neden öyle olsun ki esimiz tuvaletimizi yaptık diye sevinmeli bu diyor ki kanama oluyor ya utanırsın. Ayyy bundan sana ne bir kere anlatılacak şey mi saçma sapan.
Genel bilgi soruyorum mesela kızlara bu her şeyin içinde, kızlarda korkma oluruna bırak diyor.
Sanki demeseler doktoru keseceğim 🤷🏻‍♀️ saçma sapan korkunç şeyleri anlattıkları için en azından bilmem gereken şeyleri soruyorum onda da oluruna bırak diyorlar sinirlerim bozuluyor ya inanın nasıl cevap vereyim bilemiyorum bize de mi diyene nasıl evet size de diyeyim resmen donup kalıyorum böyle şeylerde

şu herkesin her şeye burnunu sokmasını ne yapacağız biz ya? aşırı sinirlendim.
size tavsiyem kimseye bir şey sormayın. siz sordukça insanlar kendilerini o işin uzmanı sanıyorlar. İnternetten açın. Çantaya ne konur ne konmaz yazın fikriniz olur. Tabiki ister 40 gün ister 40 ay kimseyi eve almak zorunda değilsiniz. bende sizin gibi düşünüyorum. ayrıca eşinizden neden utancakmışsınız, aksine bu saatten sonra yanında tek rahat edebildiğim insan eşimdir. ayrıca çocuğa ikinizin alışması içinde ilk günler yalnız olmak istemeniz çok doğal ve benim bakış açımdan doğru.
çok kafanıza takmayın. rahatlayın. insanlara da konuşma hakkı vermeyin. her şey yolunda olacak :)

Cuma günü Allah nasip ederse doğum yapacağım. Çevremdeki herkes doğum yaptı (ben tedavili hamile kaldım o nedenle en son benim gebeliğim oldu)

Hepsi korkutucu şeyler anlatıyor, şimdi çok az kaldığı için mecburen soruyorum mesela küpelerimi çıkarayım mı? Spinal yapacağı yere azcik uyuşması için iğne vuryor mu? Bebeği ilk emzirmede süt gelmezse orda mama var mı alayım mı? Gibi bilmem gereken şeyleri soruyorum neticede tecrübe ettiler ve onlarda sordular.

Bu sefer diyorlar ki ayyy kendini çok kasma oluruna bırak, ya da anlatıp anlatıp korkunc hikayelerini kimseyi dinleme diyorlar.
Ya da bu kadar kasarsan doğum zor olur kafana takma diyorlar. Resmen ortadan catliyorum.

Doğumdan sonra eşimle kalacağım hastanede, çok sıkıntı yaşarsak Allah korusun o zaman ailelerden destek alacağız. Dün akşam -arkadaşımın eşi- -bakın erkek hali ile- diyor ki öyle zor olur annen kalsın. Çok sinirlendim neden dedim, diyor ki eşinden utanırsın.
Siz utandınız mı çocuk ikinizin değil miydi? Annelerimizin çocuk bakımı üstünden çok geçmedi mi?
Örneğin alt değiştirince bodoslama kaldırıyor anneler ayaklarını ama kalça çıkığı sebebi bu durum yanlamasina çevirmesi lazım bunu kaç kişinin annesi biliyor?
40 gün bitene kadar misafir kabul etmek istemiyorum mesela BİZDE Mİ diyorlar. 🤭🤯
Sağlıkla hayırla doğsun minik🌸
Bana küpe kolye çıkar demediler, doğum (suni)normal olduğu için muhtemelen. Ama ben bir komplikasyon gelişir olur da sezaryene dönerse diye tüm takı tokamı çıkardım gitmeden. Şimdi orada var küpem mi kayboldu vay nerde veya düştü mü bir de sancı ile baş ederken ne olduğunu bilmediğim için çıkardım. Gitmeden evvel ben güzelce kahvaltımı yaptım normal olduğu için yapabilirsin dediler. Sezaryen olsa 12 den sonra yeme diyoruz dediler.
Hastaneye giriş oluyor çatalda bir muayene etti beni açılma var mı diye arkasına lavman yaptı doğumda rahat ıkınmam için.. o da acısız bir şey
Sıkıntı yaşamazsın doğum sonrası çünkü hemşireyi çağırınca geliyor. Doğum sonrası süt gelmez diye düşünme emzireceğim de beynin öyle düşünsün. Bebek odaya gelince emzirme için hemşire geliyor memeden tutturuyor sana tutuş da gösteriyor. Muhtemelen gelir.
Diyelim ki gelmedi ve size mama alın dediler hastanenin karşısında eminim eczane vardır gider hemen alır eşin hiç merak etme onu..
Sezaryen değilse bir tık daha rahat edersin doğum sonrası.
Her iki doğumda da çok yorulduğun için inanılmaz yoruluyorsun. Ve üşüme geliyor. Üzerine hırka al mutlaka koridorda yürürken üzerine alırsın. Bebeğe de her ihtimale karşı al battaniye. Bize altına da serin battaniye direk getirdikleri ürünün içinde durmasın dediler.
Bebeğin bezi olsun mutlaka...
Normal yaparsan kanaman olacak hastaneden sana da hasta bezi verirler evde normal pede dönersin... sezaryende kanama oluyor mu bilmiyorum
Normal doğum sonrası acayip acıkıyorsun şeker tansiyon düşüyor. Bana hemen şerbet iç dediler Süt gelsin diye. Hemen bir şeyler ye dediler. Mercimek çorbası çsy vs koymuştuk yanımıza salata yeşillik dereotu kahvaltılık vs. Onlardan yedim...normal doğumda yeme içme kısıtlı değil. Sezaryende sıvı gidiyor.
Süt gelsin gelmesin memede tuttur bebeği gelir süt.
Korkma hallolur her şey... doğum sonrası dinlenmeye bak her fırsatta uyu biraz hastanede enerji topla..
Eşinden ne alaka utanacaksın aynı yatakta yattığın nikahlı eşin. Bu hem güzel hem zor günde niye yardım etmesin. Utanacak bie şey yok. Görsün ki sana destek olması gerektiğini iyice anlasın.

Eşim kendi istedi ben kalayım sorun olamazsa diye bende o kalsın isterim çocuğa ve o sürece hızlı adapte oluruz insallah, evet mesela lohusa kulodu giyilecek ya depend yani karısı o tutarken tuvaletini falan yapamamamis ama neden öyle olsun ki esimiz tuvaletimizi yaptık diye sevinmeli bu diyor ki kanama oluyor ya utanırsın. Ayyy bundan sana ne bir kere anlatılacak şey mi saçma sapan.
Genel bilgi soruyorum mesela kızlara bu her şeyin içinde, kızlarda korkma oluruna bırak diyor.
Sanki demeseler doktoru keseceğim 🤷🏻‍♀️ saçma sapan korkunç şeyleri anlattıkları için en azından bilmem gereken şeyleri soruyorum onda da oluruna bırak diyorlar sinirlerim bozuluyor ya inanın nasıl cevap vereyim bilemiyorum bize de mi diyene nasıl evet size de diyeyim resmen donup kalıyorum böyle şeylerde
İşte diyorum ya muhtemelen kadının düşüncelerini aktarıyor, gerçi bazı erkekler de var beni karıştırma sen naprsan yap diye düşünen. Öyle bir tipse o adamla çocukta yapılmaz da o ayrı ama neyse 😂. Benim de kim kalacağı belli değildi, ben eşime sen kal dedim o da ben kalacağım zaten dedi. Normali de bu bence.

Bence kimseye bişey sormayın, şuan her bilgi elimizin altında gerçekten samimiyetine güvendiğiniz biri yoksa sinirinizi hiç bozmayın. Eğer saçma sapan korkunç hikayeler de anlatan olursa sence bu şekilde anlatman doğru mu ben de doğum yapacağım diye tatlı dille bir deneyin eğer devam ederse de hiç kimse sizin psikolojinizden önemli değil, en azından doğuma kadar görüşmeyin. Öyle ortamda konuşurken ben bebek doğduktan 6 ay sonra odasını ayırmak istiyorum vs demiştim mesela bir kaç farklı ortamda, biri ayırmak istemeyeceksin dedi, biri eşin evde yokken ayağa bile kalkamayacaksın dedi. Baktım sinirim bozuluyor artık dinlemiyorum o konuları konuşmuyorum da. Ama çok doldum bundan sonra biri bişey derse sanane diyeceğim gerçekten kimse benden önemli değil, isteyen alınsın onlar konuşurken düşünmüyorsa bende düşünmeyeceğim açıkçası.

Artık annesiniz ama, öncelik kendi çocuğunuz olmak üzere çekirdek aileniz. Gerekirse kendi öz ailenize bile tepki vermeniz gerekiyor çocuğunuz/çocuk yetiştirme tercihleriniz hakkında. Ayrıca kötü birşey değil bu, hastalık vs var ne yalan söyleyeyim ben de istemiyorum. Çekirdek ailem ve eşimin çekirdek ailesi en fazla tolere edeceğim. Geri kalan kimseyi evime almak istemem ve ben de söylüyorum misafir bebek küçükken olmaz falan diye henüz kimse biz de mi demedi, he illa çat kapı gelirlerse de bebeğimi kucaktan kucağa dolaştırmam, vermem kimseye hatta aynı odada bile bulundurmam kendini toplayana kadar. Ve muhtemelen suratımdan da istemediğim belli olur ama 🤦🏻‍♀️

sadece eşinle kal
kimseyi dinleme
al basması vs için şu hazırlıklar yapılabilir (inandığım için demiyorum ama zarar gelmez) baş ucuna kuran koymak, soğana iğne batırmak, ekmek ve su koymak
bebeğin yüzünü tülbentle örtüyorlar ince bir tülbent edinilebilir (şart değil ben kıyamadığımdan örtmüştüm birkaç defa)
süt gelmeme durumunda çoğu ebe emzirmeye devam etmeli ki süt kanalları uyarılsın ve süt gelsin diyor. ama yine de gelmeme ihtimaline karşı minik bir mama bulundurulabilir

sağlıkla, bol keyifle, huzurla ve kolaylıkla geçireceğin bir doğum diliyorum
bir kadın için çok özel bu anı kimsenin baltalamaması gerekiyor. sadece bebeğine sarılacağın onun kokusunu içine çekeceğin ana odaklanmaya çalış tadını çıkar♥️

şöyle ki; her 2 doğumda da eşim yanımdaydı..elinden geleni yaptı..

ve fakat annemin yanımda olması durumu bambaşkaydı, misal çocuk doğdu hemşirelerle emzirme denemesi yapmaktansa annemle yapmak daha iyiydi, ya da bebek çatlayacak gibi ağlarken ben ve eşim panik olurken annem çok sakince bebeği alıp susturabiliyordu vs vs.......

bu nedenle deneyim denen şey muhteşem bi güven veriyor insana, kv falan değil ama insanın kendi annesinin yanında olması bence konfor alanını çok daha arttırıyor..

sağlıklı doğumlar dilerim :KK200:

İşte diyorum ya muhtemelen kadının düşüncelerini aktarıyor, gerçi bazı erkekler de var beni karıştırma sen naprsan yap diye düşünen. Öyle bir tipse o adamla çocukta yapılmaz da o ayrı ama neyse 😂. Benim de kim kalacağı belli değildi, ben eşime sen kal dedim o da ben kalacağım zaten dedi. Normali de bu bence.

Bence kimseye bişey sormayın, şuan her bilgi elimizin altında gerçekten samimiyetine güvendiğiniz biri yoksa sinirinizi hiç bozmayın. Eğer saçma sapan korkunç hikayeler de anlatan olursa sence bu şekilde anlatman doğru mu ben de doğum yapacağım diye tatlı dille bir deneyin eğer devam ederse de hiç kimse sizin psikolojinizden önemli değil, en azından doğuma kadar görüşmeyin. Öyle ortamda konuşurken ben bebek doğduktan 6 ay sonra odasını ayırmak istiyorum vs demiştim mesela bir kaç farklı ortamda, biri ayırmak istemeyeceksin dedi, biri eşin evde yokken ayağa bile kalkamayacaksın dedi. Baktım sinirim bozuluyor artık dinlemiyorum o konuları konuşmuyorum da. Ama çok doldum bundan sonra biri bişey derse sanane diyeceğim gerçekten kimse benden önemli değil, isteyen alınsın onlar konuşurken düşünmüyorsa bende düşünmeyeceğim açıkçası.

Artık annesiniz ama, öncelik kendi çocuğunuz olmak üzere çekirdek aileniz. Gerekirse kendi öz ailenize bile tepki vermeniz gerekiyor çocuğunuz/çocuk yetiştirme tercihleriniz hakkında. Ayrıca kötü birşey değil bu, hastalık vs var ne yalan söyleyeyim ben de istemiyorum. Çekirdek ailem ve eşimin çekirdek ailesi en fazla tolere edeceğim. Geri kalan kimseyi evime almak istemem ve ben de söylüyorum misafir bebek küçükken olmaz falan diye henüz kimse biz de mi demedi, he illa çat kapı gelirlerse de bebeğimi kucaktan kucağa dolaştırmam, vermem kimseye hatta aynı odada bile bulundurmam kendini toplayana kadar. Ve muhtemelen suratımdan da istemediğim belli olur ama 🤦🏻‍♀️
Şahanesiniz, peki çocuğa bakayım ay bir kucağıma alayım çocuk sevmeyeli cok oldu falan diye atlayanlar varya isteyenlere nasıl vermeyeceksiniz ne demeyi düşünüyorsunuz

Hayır kalca cıkıgı sebebi degıl o dedıgınız.

Yani ben bir profesore gıtmıstım
Ona sordum
Genetik iş kalca cıkıgı, oyle dedı
oyle seylerle ılgısı yokmus.

Ya misafir gelecek onu engelleyemezsin, maalesef

Kupenı Cıkar oje surme

Spinal yerine ıgne vurmak ne demek?
Spinal ıcın zaten lak diye ıgneyle gırıyor ve hıc bısey hıssetmıyorsunuz, ama bence spinal degıl epıdural yaptırın

Şahanesiniz, peki çocuğa bakayım ay bir kucağıma alayım çocuk sevmeyeli cok oldu falan diye atlayanlar varya isteyenlere nasıl vermeyeceksiniz ne demeyi düşünüyorsunuz
Açıkçası ilk önce yine tatlı dille yok ya kusura bakmayın hastalık vs var şuan çok küçük bağışıklığı düşük falan diye durumu anlatmayı düşünüyorum, anlamayan olursa da, ya uykusu geldi onun yatırayım vs bahane, ya da en kötü ihtimal ben doğurdum vermiyorum kusura bakma diye şaka / sert bişeyler derim muhtemelen 😅. Ülkemizde böyle şeyleri aman bi bu doğurdu sanki algı yapıyorlar ama yapsınlar umurumda değil. Şimdiden bile bana bebekle alakalı sosyal medyadan bişey atana bebeğin öpülmemesi ve anne babadan harici çok ellenmemesi ile alakalı geri video atıyorum 🤓.

Mesela uçuk virüsü küçükken aktif uçuğu olan birinden kapılmış bir virüs oluyormuş. Hatta zatürre veya uçuklu birinin bebeği öpmesi sebebiyle bir çocuk menenjit(sanırım) olmuş ve dolayısı ile engelli kalmış. Haberlerde görmüştüm. O yüzden isteyen istediğini söylesin, eşim de benimle aynı şekilde düşünüyor zaten tek önemli de o, aynı şeyi düşünmek bence. Sonuçta bu çocuğa Allah korusun birşey olsa siz bakacaksınız.

Bu arada çok takıntılı değilim aslında, sadece başta bağışıklık sistemi düzelene kadar ne bileyim 6 ayına kadar örneğin bebeği koruma taraftarıyım. Onun dışında tabi yine öpme vs hele yüz ve el kesinlikle karşıyım ama çocuğu toz toprakla çamurla tanıştırmak gerektiğini düşünüyorum ben.

Esiniz kulot fln değiştirirken tabiki yardimci olacak neden igrensin veya bakisi degissin ki. Benimki de oyle oldu rezillik fln yok o an ikimizin cocugunu dogurdum sonucta. Ama benim annem kv de de gelmisti. Birde kardesler gormeye gelmisti. Gelmeyin diyemezdim siz onlar da 40 gun gormesin mi istiyorsunuz onu anlamadim

Tebrik ederim bende 15 haftalık hamileyim sizin cinsiyet belli oldu mu acaba? 🙂😊

Esiniz kulot fln değiştirirken tabiki yardimci olacak neden igrensin veya bakisi degissin ki. Benimki de oyle oldu rezillik fln yok o an ikimizin cocugunu dogurdum sonucta. Ama benim annem kv de de gelmisti. Birde kardesler gormeye gelmisti. Gelmeyin diyemezdim siz onlar da 40 gun gormesin mi istiyorsunuz onu anlamadim
Yok aslında misafir istemiyorum, o halde kimseyle uğraşamam anne baba kardeşler değil 🥰

Kupenı Cıkar oje surme

Spinal yerine ıgne vurmak ne demek?
Spinal ıcın zaten lak diye ıgneyle gırıyor ve hıc bısey hıssetmıyorsunuz, ama bence spinal degıl epıdural yaptırın
Sordum epidural yapmıyoruz dedi.
Spinal yapmadan korkmayayım diye lokal anestezi mantığı hafif bir uyusturucu o bölgeye vurmasını istiyorum

X