Biraz hassas bir konu

Allah sabırlar versin. Kızınız dedesinin yaşlılıktam böyle davrandığını bilebilicek yaşta olmalı. Ama bu durumlar günlük yaşantınızı zora sokuyorsa ve hiçbir bakıcı da gelmiyorsa kızınızla yakında bir ev tutup babanızla öyle ilgilenseniz? Ya bana açıkçası anneniz kendi annemi hatırlattı. Başka evladına yapılmasın diye dertlendiği şeyi size reva görmüş. Abiniz de bakmalıydı babasına.

Merhaba,
Bu sefer gerçekten bir derdim var. Diyelim eşinizden ayrıldınız ve kızınızla yıllarca beraber ayrı yaşadınız. Kızınız 15/17 yas civari olsun. Kızınız hassas bir çocuk ve içine kapanık. Sosyal olarak da öyle. Ve aniden babanız felç geçirdi. Hareket edemiyor vs bakıma muhtaç. Evi değiştirip anne ve babanızla daha büyük eve geçtiniz. Ama babanız zaten sağlığında agresif biriydi ve şartlar böyle olunca daha da agresif oldu. Altı aydır bakım ilgi alaka anneniz ile beraber bebek gibi baktınız. Bu arada sinirlendi bağırdı çağırdı alttan aldınız. Ama sürekli bağırmaya başladı durup dururken küfretmeye başladı. Mesela uyandı ve uyandığı an bağırıp küfretmeye başladı. Küfürler de (o..u, gt.. s..m, a. k.) Tarzı iğrenç küfürler. Bugün en sonunda evde kızım var diye evde uyardım duyuyor dedim. Bu sefer kızının da g.. s..m, tarzı iğrenç küfürlere devam etti. Sus bunlar söylenmez dedikçe de arttırdı. Evde kızım duydu bunları. İsmini verip onun a.k. falan dedi. Bu sitede biliyorum küfür yasak rahatsız oldunuz ama durumun hassasiyetini anlamanız için yazıyorum. Kızım sessiz kaldı ama çocuk da ben de şok olduk. Annem marketten gelince anneme söyledim ilaçların yan etkisi beyin gidiyor. Abin varken inşallah onun kızına demez dedi. Kizi bebek daha. Yazın kızına babam bağırıyor yanında diye defol demiş abim delirmiş çok kızmış sen benim kızıma nasıl defol dersin korkuttun diye. Şimdi abinin kızına derse abin bi daha yüzümüze bakmaz dedi. Bunu benim kızımda normallestirmesine mi sasirayim yoksa bunlara maruz kalmasına mi üzüleyim. Nasıl bir yol izlemeli? Normalde babam kızıma tapardi en sevdigi torunu. Beyinde de pıhtı attı. Bu süreci atlatan birileri var mı?
Eğer gerçekten ilaçlar veya hastalıkla alakalı bir durumsa allahtan hem kendime hem kızıma bol bol sabır dilerdim. Ama pisliğine yağıyorsa bana ve kızıma öyle küfürler ediyorsa ağzının ortasına geçirirdim. İnşallah hastalıktan kaynaklı yapıyordur.

Babanizin odasi ayri degil mi, kizinizla dedesini gorusturmeyin. Kiziniz dedesinin odasina falan girmesin bir sekilde uzak tutun birbirlerinden.
Ayrica ana babaya bakma konusunda butun cocuklar esit olmali. Siz surekli ona bakarken abiniz ne yapiyor? Neden o da bakmiyor

her evde bir kendini o evin kurtarıcısı olarak sirtlayan bir evlat var sanıyorum. böyle olmamalı. sizin eşinizden boşanmış olmanız anne ve babayı tek başına bakacak ya da sürekli idare eden taraf olmanız anlamına gelmemeli. sizin suçunuz ne? kiz evlat olmak ya da jodanmis olmak mı? abinizin avantajı da erkek ve evli olmak mi? siz evlatsaniz abiniz de evlat. kusura bakmayın da ebeveynlerjnizi kaybedince mirasta sizden fazla sesi çıkacak belki de. demeyecek kiz kardeşim tüm cefayı çekti. yapacağınız tek şey evinizi ayırmak bir bakıcı tutmak. o bakıcı gitti mi bir başkasını tutmak bir sonraki bir sonraki vs. ya da abinizde sırası gelince karısının koynundan çıkıp gelip babasına bakıp annesine yardım edecek. ne güzel dünya. onun çocuğu küçük o küfür duyamaz. e benim kızım da duyamaz benim çocuğumun da ruh sağlığı etkileniyor. derhal bir çözüm bulmalısıniz abinizde kusura bakmasın tasin altına elini koysun bi zahmet. bakın belki de o bu sabah aile saadeti ile pazar kahvaltısı yapıyor ordan da karısını avm ye götürüp haftalık alışverişini yapacak. peki ya siz ne yapacaksınız?

Çok geçmiş olsun. Siz öncelikle kızınızı ve kendinizi düşünmek zorundasınız. Eğer imkanınız varsa o evden ayrılın anneniz bakabilir babanıza . Birde affınıza sığınarak soruyorum kızınızdan neden yıllarca ayrı kaldınız?
Kızımla beraber ayrı yaşadık. Yani ikimiz kızımla ailemden ayrı yaşadık demek istemiştim. Sanırım yanlış anlaşıldı. Biz daha ayrı kalmadık kızımla.

her evde bir kendini o evin kurtarıcısı olarak sirtlayan bir evlat var sanıyorum. böyle olmamalı. sizin eşinizden boşanmış olmanız anne ve babayı tek başına bakacak ya da sürekli idare eden taraf olmanız anlamına gelmemeli. sizin suçunuz ne? kiz evlat olmak ya da jodanmis olmak mı? abinizin avantajı da erkek ve evli olmak mi? siz evlatsaniz abiniz de evlat. kusura bakmayın da ebeveynlerjnizi kaybedince mirasta sizden fazla sesi çıkacak belki de. demeyecek kiz kardeşim tüm cefayı çekti. yapacağınız tek şey evinizi ayırmak bir bakıcı tutmak. o bakıcı gitti mi bir başkasını tutmak bir sonraki bir sonraki vs. ya da abinizde sırası gelince karısının koynundan çıkıp gelip babasına bakıp annesine yardım edecek. ne güzel dünya. onun çocuğu küçük o küfür duyamaz. e benim kızım da duyamaz benim çocuğumun da ruh sağlığı etkileniyor. derhal bir çözüm bulmalısıniz abinizde kusura bakmasın tasin altına elini koysun bi zahmet. bakın belki de o bu sabah aile saadeti ile pazar kahvaltısı yapıyor ordan da karısını avm ye götürüp haftalık alışverişini yapacak. peki ya siz ne yapacaksınız?
Bu konu bende de yara inanın.

Babanizin odasi ayri degil mi, kizinizla dedesini gorusturmeyin. Kiziniz dedesinin odasina falan girmesin bir sekilde uzak tutun birbirlerinden.
Ayrica ana babaya bakma konusunda butun cocuklar esit olmali. Siz surekli ona bakarken abiniz ne yapiyor? Neden o da bakmiyor
İstemiyor sanırım. Görmeye bile gelmiyor nerdeyse. Babam sanırım çocuklarına çok iyi bir iz bırakmadı.

Bence anneniz kişiliklerinize göre öyle davrandı mesela kızının 'yani sizin'. hastalık için böyle olduğunu ve anlayış göstericeğinizi biliyor. Ama abiniz hasta masta dinelemez ters davranır tarzında.
Evet tam olarak bu sanırım.

Sağlığında agresifti diyerek size de kim bilir neler yaşattı diye düşündürdünüz bana.

Siz eşinden boşanmış bir kadınsınız. Bu taraftan yaralısınız. Bir evladınız var. Yalnızca çocuğunuzdan sorumlu olduğunuzu düşünüyorum.

Anneniz vakti zamanında boşasaydı şimdi o da huzurla emekli hayatı yaşardı. Gençliğinizi zehir eden adamın altını temizlemek ne acı. Allah kimseye yaşatmasın.

Sosyal problemleri olan içine kapanık genç kızınızın bu ortamdan çıkması gerektiğini düşünüyorum. O çocuk hiç kimsenin küfürlerini "hasta" diye tolere etmek zorunda değil. Babanıza anneniz baksın.
Yine nokta atışı yaptınız inanın. Küçükken çok agresifti hepimize karşı. Biz büyüdükçe daha sakin biri oldu. En son mesela biriyle arkadaş olmustum. Çocuk evlenmek istedi. Adam daha önce evlenmemiş hoş sevdiğim beni seven biriydi. Kızımla birbirine duskunlerdi. Abim bile bundan iyisini bulamazsın derdi. Çocuk ailemle tanışmak istedi. Babama söyledim bu durumu. Eski eşimin yaşattıklarını bilmesine rağmen bana sen kimbilir neler yaptın da bu adamdan bosandin şimdi elin adamına vs dedi. Çocukla 3 yıldır görüşüyodum bosanali nerdeyse 10 yıl olacaktı. Çocuk eve geldi taşınmaya ailesiyle orda çocuğu aşağıladi ailesini de. Yakınlaşmaya çalıştıkca Çocuk babamla aşırı kötü soğuk davrandı. Dahası benimle 6 ay konuşmadı beni görünce masadan kalktı. Sonra da bosanirken kızım adına verilen bir emlaki babasinin üstüne geri geçirmek için babasıyla beraber bana plan yaptılar. Adamı eve çağırıp beni tapuya gönderdiler. Babam benim işim var dedi benim adıma git dedi. Orda imzalamadan okurken öğrendim. Ardından imzalamadim tabi. Onun için de bana laf saydı durdu kızın babası ona niye vermiyorsun diye. Kendime ait bir isyeri vardı kirasını alıyordum onun parasını kullandı batırdı en sonunda satıldı vs. Ve bir kere kusura bakma duymadim ondan. Küçükken ise çok daha beter. 12 yaşına kadar şiddet de vardı işin içinde. 9 yaşında burnumuzdan kan gelene kadar vururdu bize hatirliyorum. Sebebi de kapı çalmış niye 30 sn geç acmisiz. 15 yaşından sonra hakaret etmeyi bıraktı.

Pıhtı aynı şeyi yapar mı bilmiyorum, ama benim babam ve tanıdığım birkaç kişi özellikle beynin ön sol lobunda olan ameliyatlardan sonra, iyi ya da kötü, kişilik değişikliğine uğradı ve bu beklenen bir durummuş. Yani adam bilerek yapmıyor olabilir. Ama sizin de kızınızın ruhsal sağlığını düşünmeniz lazım.
Son 15 yıldır ağzından küfür duymadim. Yani evler ayrıydı belki ondan. Ya da küfür etse biz iletişimi keserdik. 15 yaşından beri bize küfür etmedi zaten aslında. Son 15 yıldır da sakinleştirici kullanıyordu zaten.

Kızınız artık cocuk denecek yaşta değilmiş birşeylerin oda bilincinde olmalı diye düşünüyorum. Bir çok hastalıktan sonra bu sinirlilik durumu oluyor. Zaten aklı yerinde değil normalde böyle bir insan değildi demişsiniz. Madem ayrı eve çıkamıyorsunuz bu durumu görmezden gelmelisiniz. O yaşta bir kızda bunu anlamalı. Abiniz konusunada gelirsek kızı daha çok küçükmüş onunda birşeyden haberi yok çocuğuna bu şekilde bağırırmasını küfürler edilmesini istememsi gayet normal geldi bana.

Yok yanlış anladınız.kufuru zaten 6 aydır duyuyordu. Kızım ayse olsun mesela Ayşenin de gtn. skm. Onun a. ..k.., Kızınin bilmemnesine bilmemneremi bilmem napayim vs diyor. Olay burda koptu bende zaten.
Bu ne ya evladımdan önemli mi ne biçim laflar bunlar yani abinizin bebeğine bile bunları söyleyebilir abi daha iyi belli ki evladını savunuyor. Çocuğun babasına katlanılsaydı kız yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş

Babaannem de hastaydi babanız gibi bize olmadık laflar küfürler ederdi.hic takmazdim çünkü aklının yerinde olmadığını bilirdim.kiziniz babanızın odasına gitmesin hiç görmesin onu.bu bı hastalık kırılacak üzülecek bişey yok.

Psikiyatriye gösterip ilaç yazdıracaksınız. Başka çaresi yok.

Kızınıza gelince normalleştirmiyor. Sizin kızınızın yaşı büyük. Yani anlayabilir dedesinin akli dengesinin yerinde olmadığını aslında eskiden en sevdiği torunu kendisi olduğunu...

Abinizin çocuğuna bebek diyorsunuz. Bağırmalardan korkar her çocuk gayet normal. Abiniz ilk bu sözleri duyduğunda babasının durumunun ağır olduğunu düşünememiş olabilir. Ama bunu konuşursanız "akli dengesi yerinde değil bir sürü ilaç kullanıyor bizede sürekli küfür ediyor artık idare edicez bakıma muhtaç o bizim babamız" diye o da anlayacaktır.

Annenizde gariban nereye yetsin kadın oğlu küsüp gitmesin diye sizinle dertleşiyor işte. Kötü bir niyet aramayın.

Aslında kızınızla eskiden dedesinin durumuyla şimdiki durumu konuşsaniz bile kızınız anlar. Belki de anlıyordur. Sanki kızınızla hiç konuşmamışsınız gibi bu konuları...
Kızıyla kendisinin konuşması değil psikolojik destek aldırması gerekir. Evde kendisine onu da s... tarzı konuşan biri olduğunda özellikle o yaş grubunda yetişkin gibi mantığını kullanamaz tramva yaşatır. Psikolojik destek alarak herkes için en doğru çözümü bulmak gerekir.

Diğer kardeşlerle dönüşümlü bakılmalı bence. O sadece sizin babanız değil. Muhtemelen siz bekarsınız, sıkıntı çıkaracak eşiniz yok diye size kalmış görev. Kaç kardeşseniz o kadar surede bir dönüşümlü bakın. Onların aile hayatı var da sizin kızınızla yok mu?

Yine nokta atışı yaptınız inanın. Küçükken çok agresifti hepimize karşı. Biz büyüdükçe daha sakin biri oldu. En son mesela biriyle arkadaş olmustum. Çocuk evlenmek istedi. Adam daha önce evlenmemiş hoş sevdiğim beni seven biriydi. Kızımla birbirine duskunlerdi. Abim bile bundan iyisini bulamazsın derdi. Çocuk ailemle tanışmak istedi. Babama söyledim bu durumu. Eski eşimin yaşattıklarını bilmesine rağmen bana sen kimbilir neler yaptın da bu adamdan bosandin şimdi elin adamına vs dedi. Çocukla 3 yıldır görüşüyodum bosanali nerdeyse 10 yıl olacaktı. Çocuk eve geldi taşınmaya ailesiyle orda çocuğu aşağıladi ailesini de. Yakınlaşmaya çalıştıkca Çocuk babamla aşırı kötü soğuk davrandı. Dahası benimle 6 ay konuşmadı beni görünce masadan kalktı. Sonra da bosanirken kızım adına verilen bir emlaki babasinin üstüne geri geçirmek için babasıyla beraber bana plan yaptılar. Adamı eve çağırıp beni tapuya gönderdiler. Babam benim işim var dedi benim adıma git dedi. Orda imzalamadan okurken öğrendim. Ardından imzalamadim tabi. Onun için de bana laf saydı durdu kızın babası ona niye vermiyorsun diye. Kendime ait bir isyeri vardı kirasını alıyordum onun parasını kullandı batırdı en sonunda satıldı vs. Ve bir kere kusura bakma duymadim ondan. Küçükken ise çok daha beter. 12 yaşına kadar şiddet de vardı işin içinde. 9 yaşında burnumuzdan kan gelene kadar vururdu bize hatirliyorum. Sebebi de kapı çalmış niye 30 sn geç acmisiz. 15 yaşından sonra hakaret etmeyi bıraktı.
Benim bu yazınızdan sonra yorumum değişti. Adam hastalıktan değil kötülükten böyle yapıyor. Ben kendi yaşadığımı çocuğuma yaşatıp o adamla aynı evde büyütmezdim de bakmazdım da. Parası neyse verip kim bakarsa baksın derdim aynı abim gibi

o zaman dümdüz soracağım: neden bu adama halen kendinizden bu denli ödün vererek ve kızınıza kalıcı zararlar verme pahasına bakıyorsunuz?

Yok yanlış anladınız.kufuru zaten 6 aydır duyuyordu. Kızım ayse olsun mesela Ayşenin de gtn. skm. Onun a. ..k.., Kızınin bilmemnesine bilmemneremi bilmem napayim vs diyor. Olay burda koptu bende zaten.
Evet babanız hasta, yaşlı anlayışla karşılanması gerekir ve kiziniz da her şeyi anlayacak yaşta ama ergenlik çağındaki bir genç kızın da bunları duymasının doğru olmadığını düşünüyorum. Bunlar çok ağır kufurler. Bence bu konuda haklısınız. Okuduklarından durumunuz iyi diye anladım. Önce yazanlar olmuş, imkanınız yetiyorsa altlı üstlü evlerde oturup yardım etmek için annenizin yanına gidersiniz kızınız da şahit olmamış olur.

Bir abin kadar olamamissin.
Bugün en sonunda evde kızım var diye evde uyardım duyuyor dedim.
6 ay sonra mı ilk defa "baba kızım var,dikkat et" diye uyardin?
Sen kendi kızını koruyamamissin ki. Adam tabii ki böyle davranır.
Malesef böyledir. Ailede kim kendini, çocuğunu ezdirirse herkes onu ve çocuğunu ezer. Misal benim baba tarafında bir amcam var. Babasının mülkü bahçesinde oturur . Öyle çok insanlara laf edecek biri değildir, güler yüzlüdur. Kendi sınırlarını koruyamaz.
Bu adamın kızlarına inan benim annem bile kaç şehir öteden karışır. Ağzı olan konuşur, kızlardan birini başka mezhepten sevgilisinden dırdır edip ayirdilar. Hatta kızlardan biri nişanliyken tek başına sahile gitmiş. Bir başka Kuzenim de demiş ki; sen artık nişanlısın. Hoş mu böyle tek gezmen 😯😯😯
Oysa benim babam daha mesafeli, annem de asla sözünü sakınmaz. Çocuğuna bir şey denmesine de izin vermez. Ateş gibidir. Bunca sene ne baba tarafından ne anne tarafından bir tane eleştiri duymadım. O amcamın kizinin başka mezhepten sevgilisine herkes laf etme cüreti buldu, ben aileye yabancı damat getireceğim inşallah, adım gibi eminim kimse "mutluluklar" dışında bir şey diyemeyecek. Ya da o amcamın kızına sahile tek gitti diye laf eden kuzenim benim tek başıma ülke gezmemi hep destekler, kendi bir yere gitmeden arar bilgi alır vs. Sulalede bu konuda en ufak eleştiri almam.
İşte sizin kızınız amcamın kızı gibi, abinizin kızı da biz gibi olmuş. Bunun sebebi de kusura bakmayın ama sizsiniz.
Eminim o 'ilaclarin yan etkisi beyni gidik' babanız abinizin çocuğuna daha dikkatli olacak

X