Bireysel Emeklilik (BES) tamam mı devam mı

manderley

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2013
419
1.166
Hanımlar beş yıldır BES ödüyorum. Son zamanlarda burada biriken paraların farklı yerlerde kullanımı söz konusu.

Bu yüzden biraz tereddüt içindeyim. Burada biriken paramı, kesintiyi göze alıp çeksem, altın ya da döviz olarak değerlendirsem mi diye düşünüyorum.

BES katılımı olanlar, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hanımlar beş yıldır BES ödüyorum. Son zamanlarda burada biriken paraların farklı yerlerde kullanımı söz konusu.

Bu yüzden biraz tereddüt içindeyim. Burada biriken paramı, kesintiyi göze alıp çeksem, altın ya da döviz olarak değerlendirsem mi diye düşünüyorum.

Arkadaşım tam 10 sene beş ödedim.Sonra ev alınca bozdurdum.Elime geçen para o kadar azdı ki inan değmezmiş dedim.Onun yerine kesinlikle altın al derim.Çok daha karlı.Bes in tek avantajı istediğin zaman bozamıyorsun, bu yüzden birikim yaptığını hiç farketmiyor insan birikip gidiyor.Baska hiç bir numara yok yani.Uzun vadede altın çok daha karlı ama sıkışınca bozmak istiyo onu da insan.

Benim bireysel emeklilik yuzde 50 altın yüzde 50 dış borçlar

O yüzden kazançlı

Tam.detay da yazarım

Biri üçüncü diğeri dördüncü senesinde olan 2 adet BES'im var, açıkçası son açıklamalardan sonra ciddi tereddütlerim var.

Ben de yesa yesa gibi, epeydir altın fonundayım, yanı sıra döviz fonları, bu nedenle kazançlı değil nedeniyle yahut altına/dövize göre az getiri nedeniyle BES'ten vaz geçmeyi hiç düşünmedim. Devlet katkısı olmadan dahi - zaten hak etmiş değilim- kendi yatırımımın düz kazancı gayet iyi.

Ama dediğim gibi, son açıklama “Fon tutarı 154 milyar TL’ye ulaşan bireysel emeklilik sisteminde yapılacak atılımlarla reel sektöre uzun vadeli düşük maliyetli kaynak sağlanabilecektir” ve son yıllarda başka bazı şeylerle ilgili - ihtiyat akçesi, işsizlik fonu, kıdem tazminatı, varlık fonu vs...- sonradan ve pat diye yapılmış olan bir takım düzenlemeler, beni gelecekteki BES kazançlarım yahut bunu kullanabilme olanaklarım açısından tereddüte düşürdü. Çünkü, BES'te biriken para şirketlere kredi olarak kullandırılabilir denildiyse, yani, aslında vatandaşın bireysel tasarrufundan ibaret olan bir para ile ilgili bir kanun değişikliği olasılığından söz edildiyse -BES parasını şirketlere aktarmak kuruluş kanununda değişiklik gerektiriyor- , yukarda saydıklarımı da göz önüne alarak, ateş olmayan yerden duman çıkmaz ve bunun ucu bana dokunur diye düşünüyorum. Ben muhtemelen risk alamayacağım ve çıkıp dövize döneceğim. Pazartesi'ye kadar düşüneceğim yine de...

Son düzenleme:

biriken para nerede kullanılıyormuş mesela???

biriken para nerede kullanılıyormuş mesela???

Özel sektör şirketlerine uzun vadeli düşük faizli kredi olacakmış.
Şu haliyle ve kuruluş kanununda böyle bir şey yok, ama Cumhurbaşkanımız böyle bir açıklama yaptı.
Konu sahibi de bu ciddi değişiklik karşısında yatırımıyla ilgili ne yapacağına karar vermek için fikir soruyor.

Ben devletin hiçbir şeyine güvenmediğim için aldigim ay iptal ettim kendi besimi. Ona kesilecek paranın daha fazlasıyla zaten birkaç gram altın (ve artık yüz gram gümüş) aliyorum her ay.
Nasil ki emeklilik yaşı ,okula başlama yaşı, 4+4+4 sistemi, hatta başkanlık sistemi birkac ayda değişiyorsa ben emekli olana kadar o BESler ne olur acaba... Hiç risk almaya değmez. Benim şahsi fikrim bese para kesilene kadar her ay bankadan birer gram altın al, en azından gözünün önünde durur:)

Özel sektör şirketlerine uzun vadeli düşük faizli kredi olacakmış.
Şu haliyle ve kuruluş kanununda böyle bir şey yok, ama Cumhurbaşkanımız böyle bir açıklama yaptı.
Konu sahibi de bu ciddi değişiklik karşısında yatırımıyla ilgili ne yapacağına karar vermek için fikir soruyor.

ama bu demek degil ki vakti geldiginde bizler biriken paramizi alamayacağız.
toplanan vergiler gibi düşünelim..gerekli farkli yerlerde o vergilerde kullaniliyor neticede.
5 sene sonra çekebiliyor mu onuda bilmem ama kenarda az cok helal param faizsiz birikiyor bereketide çok olur..

Benimki devletin otomatik yaptığı değil

Bizim iş yerine özel bi kampanya

Şu ana kadar yatırılan 7383

Birikim 14137

Başlangıç 28.01.2016

En fazla 200 yatırdım bu yıl o da ondan önce coooook daha az (her ay gram alsaydın çeyrek alsaydın muhabbetti yapmayın gram 468 olmuş nasıl alayım)

Yüzde 50 altın yüzde 50 dis borçlar

Biri üçüncü diğeri dördüncü senesinde olan 2 adet BES'im var, açıkçası son açıklamalardan sonra ciddi tereddütlerim var.

Ben de yesa yesa gibi, epeydir altın fonundayım, yanı sıra döviz fonları, bu nedenle kazançlı değil nedeniyle yahut altına/dövize göre az getiri nedeniyle BES'ten vaz geçmeyi hiç düşünmedim. Devlet katkısı olmadan dahi - zaten hak etmiş değilim- kendi yatırımımın düz kazancı gayet iyi.

Ama dediğim gibi, son açıklama “Fon tutarı 154 milyar TL’ye ulaşan bireysel emeklilik sisteminde yapılacak atılımlarla reel sektöre uzun vadeli düşük maliyetli kaynak sağlanabilecektir” ve son yıllarda başka bazı şeylerle ilgili - ihtiyat akçesi, işsizlik fonu, kıdem tazminatı, varlık fonu vs...- sonradan ve pat diye yapılmış olan bir takım düzenlemeler, beni gelecekteki BES kazançlarım yahut bunu kullanabilme olanaklarım açısından tereddüte düşürdü. Çünkü, BES'te biriken para şirketlere kredi olarak kullandırılabilir denildiyse, yani, aslında vatandaşın bireysel tasarrufundan ibaret olan bir para ile ilgili bir kanun değişikliği olasılığından söz edildiyse -BES parasını şirketlere aktarmak kuruluş kanununda değişiklik gerektiriyor- , yukarda saydıklarımı da göz önüne alarak, ateş olmayan yerden duman çıkmaz ve bunun ucu bana dokunur diye düşünüyorum. Ben muhtemelen risk alamayacağım ve çıkıp dövize döneceğim. Pazartesi'ye kadar düşüneceğim yine de...
Daha önce konut edindirme ve tasarruf teşvik gibi kesintilerin akıbetine uğrar diye çıkmayı düşünüyorum.

toplanan vergiler gibi düşünelim..gerekli farkli yerlerde o vergilerde kullaniliyor neticede.
5 sene sonra çekebiliyor mu onuda bilmem ama kenarda az cok helal param faizsiz birikiyor bereketide çok olur..

Sizin tüm birikimlerinize hayırlı ve bereketli bol kazançlar dilerim.

Zorunlu değil, gönüllü BES ödeyen biriyim, durumumu izninizle şöyle izah etmeye çalışayım;
Benim elimde 1 adet 100 liralık banknot vardı. Lütfen gözünüzde böyle canlandırın.
Tasarruf için ayırmıştım.
Ne yapsam diye göz gezdirirken bana BES dedi ki, gel bak burada fonlar var.
Bu fonlar önceden belirlenmiştir, bir liste halinde sana vereceğiz.
Fonların içeriği de şeffaftır, yani, paranın nelere yatırıldığı bellidir.
Bu belirlilik hali de kanunla oluşturulmuş ve korunmuştur.
Hangi fonlara paranı yatıracağını sen belirleyeceksin ve bu fonlarını yılda 6 kez değiştirme hakkın var. Biz kesinlikle ellemeyeceğiz. Biz en fazla, eğer istersen, sana tavsiye verebileceğiz,
Yani korkma, kafamıza göre oraya buraya saçmaya kalkmayacağız paranı.

Ben bu söylenenlere güvendim, aldım 100 liralık banknotu, (BES'in) altın fonuna verdim.

Ama bugün bana diyorlar ki, şirketlere, hem uzun vadeli hem de düşük faizli kredi olarak, senin 100 liralık banknotunu vereceğiz.
Ortada tek bir 100 liralık banknot var.
Yani elimizle tutup gözümüzle gördüğümüz, reel bir tek kağıt banknot var.
100 liralık o banknot ancak fondaysa bana para getirir, e fonda duruyorsa, kimsenin kasasına kredi olarak giremez.
Birinin kasasına ucuz kredi olarak girdiyse de artık fonda değildir, o zaman benim param benim belirlediğim şekilde para kazanmayacak.

Benim, gelirimden gelir vergimi ödedikten sonra elimde kalan paramla yaptığım tasarruf, benimdir.
100 liralık banknotla ben altın alsaydım, devlet kapımı çalıp bana ver altınını ben onunla düşük faizli kredi vereceğim özel sektör şirketlerine deseydi, bu abes olurdu.
İşte BES'teki param da, en az köşedeki altınım, dolarım kadar benim öz tasarrufumdur.
Kendi adıma konuşuyorum; kenara koyduğum paranın, özel şirketlerin kasasına ucuz kredi olarak gitmesine rızam yok.
Devletin benimle anlaşması da bu şekilde değildi zaten.

Pazartesi'ye kadar, devlet bunu gerçekten yapar mı/yapmaz mı diye düşüneceğim, yapabileceğine kani olursam, Pazartesi gidip derhal paramı çekeceğim. Çünkü açıkçası, bu para şirketlere veilecek ucuz krediler için kaynak olarak aktarılacaksa, insanlar kaçmasın, kaynak olacak miktar eksilmesin diye de önlemler(!) oluşturulabilir endişesi içindeyim. :KK43:

Sizin kadar iyimser değilim maalesef. Vergiler zaten hizmet amacıyla toplanıyor ve oraya harcanıyor.
Şöyle düşünün ben paramı size emanet ediyorum ama siz başka birine benim paramla faizle borç veriyorsunuz. O borcun geri gelmeme ihtimalide var.

subkortikal subkortikal
Çok güzel özetlemişsiniz. Ben de bugün iptal için arasam mı aramasam mı diye düşünüp durdum. Buraya yazıp fikir almak istedim.
Bir yandan neden açık açık böyle bir beyanda bulundular merak ediyorum. Böylesi bir açıklamanın insanları tedirgin edeceği belliydi. Acaba paramızı çektiğimizde kesilecek olan devlet katkısıyla alakalı bir durum mu?

Daha önce konut edindirme ve tasarruf teşvik gibi kesintilerin akıbetine uğrar diye çıkmayı düşünüyorum.

Benim kaygılarım da benzer, yukarda diğer üyenin mesajına cevabımda da anlatmaya çalıştım, aynı parayı hem öngörülen/taahhüt edilen şekilde kazançlandırıp, hem de düşük faizle özel sektöre vermiş olamazsınız. Aynı akıbet kaçınılmaz olur.

subkortikal subkortikal
Çok güzel özetlemişsiniz. Ben de bugün iptal için arasam mı aramasam mı diye düşünüp durdum. Buraya yazıp fikir almak istedim.
Bir yandan neden açık açık böyle bir beyanda bulundular merak ediyorum. Böylesi bir açıklamanın insanları tedirgin edeceği belliydi. Acaba paramızı çektiğimizde kesilecek olan devlet katkısıyla alakalı bir durum mu?
Teşekkür ederim.
Ne demek istediğinizi anladım. Ama sanmıyorum.
Bana daha ziyade, maalesef gerçekten söylenilen kastediliyor gibi geldi.
Açıkçası ben tedirgin olup da ayrılan kişinin fazla olacağını bile zannetmiyorum. Finansal okur yazarlık pek rağbet gören bir mecra değil maalesef.

.

Benim kaygılarım da benzer, yukarda diğer üyenin mesajına cevabımda da anlatmaya çalıştım, aynı parayı hem öngörülen/taahhüt edilen şekilde kazançlandırıp, hem de düşük faizle özel sektöre vermiş olamazsınız. Aynı akıbet kaçınılmaz olur.

Teşekkür ederim.
Ne demek istediğinizi anladım. Ama sanmıyorum.
Bana daha ziyade, maalesef gerçekten söylenilen kastediliyor gibi geldi.
Açıkçası ben tedirgin olup da ayrılan kişinin fazla olacağını bile zannetmiyorum. Finansal okur yazarlık pek rağbet gören bir mecra değil maalesef.

Büyük ihtimalle pazartesi iptal başvurusunu yaparım.
Risk almak istemiyorum.

Büyük ihtimalle pazartesi iptal başvurusunu yaparım.
Risk almak istemiyorum.

Muhtemelen ben de - gerçekten üzülerek- aynı şeyi yapacağım. Dense ki, sürç-i lisan ettik, hemen inanmaya da hazırım, çünkü çok bel bağlamış, kendi ölçülerime göre ciddi para ödemiştim BES'e. Ama ben de risk alamıyorum geçmiş tecrübelere binaen.:KK43:
Bir arkadaşım, ki ekonomist, olmaz öyle şey, onu kimse yapamaz dedi meselâ. O kalacak. Aptallık etme dedi bana :olamaz:
Diğer bir arkadaşım, fon gelirleri yavaş yavaş düşüverir, aradaki fark kapanır, yeni bir denge oluşuverir BES'te:KK53: dedi.

Aptala döndüm...

Muhtemelen ben de - gerçekten üzülerek- aynı şeyi yapacağım. Dense ki, sürç-i lisan ettik, hemen inanmaya da hazırım, çünkü çok bel bağlamış, kendi ölçülerime göre ciddi para ödemiştim BES'e. Ama ben de risk alamıyorum geçmiş tecrübelere binaen.:KK43:
Bir arkadaşım, ki ekonomist, olmaz öyle şey, onu kimse yapamaz dedi meselâ. O kalacak. Aptallık etme dedi bana :olamaz:
Diğer bir arkadaşım, fon gelirleri yavaş yavaş düşüverir, aradaki fark kapanır, yeni bir denge oluşuverir BES'te:KK53: dedi.

Aptala döndüm...
Şimdi yazdıklarınızı okuyunca ben yine allak bullak 😂 😂

X