Biri sandığı gözetliyor

27.01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
3.730
5.503
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/361031/Biri_sandigi_gozetliyor.html
6.jpg

1 Kasım’da yapılacak genel seçimde güvenliğin sağlanmasının MGK’de masaya yatırılmasının ardından sandıkların kurulduğu yerlere kamera konulması gündeme geldi. AKP, teknik altyapının sağlanması durumunda Türkiye’deki tüm sandıklara, yani 194 bin sandığa kamera konulabileceği, bu şekilde tartışmaların önlenebileceğini düşünüyor. AKP’nin, kamera önerisine diğer partiler de sıcak yaklaşıyor.

Artan terör olayları nedeniyle özellikle Doğu ve Güneydoğu’da sandık güvenliğinin nasıl sağlanacağıyla ilgili tartışmalar sürüyor. AKP, seçim güvenliğinin sağlanması, şaibe iddialarının ortadan kaldırılması için sandıklara kamera konulmasını istiyor. AKP yöneticileri, “7 Haziran seçimleri öncesinde de bu şekilde bir talebimiz olmuştu. Diğer siyasi partiler de sıcak yaklaşmıştı. Ancak teknik yetersizlik nedeniyle bu uygulama gerçekleşememişti. 1 Kasım seçimleri için de böyle bir düşünce var. CHP, MHP ve HDP de buna sıcak bakıyor. YSK kabul eder, teknik altyapı sorunu da çözülebilirse 1 Kasım seçimlerinde uygulanabilir” görüşünü dile getirdi. AKP’nin, YSK’ye bu yönde bir başvuru yapacağı öğrenildi. AKP yönetimi, bölgede terör örgütünün baskısı nedeniyle seçmenin özgür iradesiyle oy kullanamadığı, bazı sandıklarda HDP’ye tulum oy çıkmasının bunun en büyük kanıtı olduğunu savunuyor. Parti yöneticileri, özellikle bölgede AKP’nin oy kaybetmesini bu durumdan kaynaklandığını ileri sürüyor.

HDP de istiyor

HDP’nin YSK temsilcisi Mehmet Tiryaki, kendilerinin de sandık alanlarına kamera konulmasını istediklerini belirterek, “Böyle bir uygulamanın seçim güvenliğine hizmet edeceğini düşünüyoruz. Şaibelerin ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Biz bu konuda samimi olanın kim olduğunu göstermesi açısından gerekli başvurularımızı yapıyoruz. Tüm sandıklar ile oy pusulalarının birleştirildiği alanlar kamerayla izlenmeli” dedi. Kamera sisteminin sadece bir bölgede değil tüm ülke genelindeki sandıklar için uygulanması gerektiğini kaydeden Tiryaki, “Sadece Doğu ve Güneydoğu’ya kurarsanız o zaman itirazlar ve tartışmalar olacaktır” diye konuştu. Tiryaki, konuyla ilgili olarak başka taleplerin de yer aldığı bir başvuruyu YSK’ya yapacaklarını söyledi.

Altyapı uygun mu?

CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Yakupoğlu, kamera sistemine kendilerinin de sıcak yaklaştığını, ancak YSK’nın altyapısının buna uygun olup olmadığı konusunda tereddütlerinin olduğunu söyledi. Yakupoğlu, 7 Haziran seçimleri öncesinde de bu önerinin gündeme geldiğini, ancak yapılan çalışmada kamera sisteminin seçime harcanan para kadar bir maliyetinin çıktığını kaydederek, “Bu kadar kısa sürede gerçekleşebilir mi tartışılıyor. Eğer böyle bir uygulamaya gidilecekse 194 bin sandığın hepsine koymalısınız. Biz de buna taraftarız. Ancak hukuki olarak bir olay yaşandığında kameradaki görüntüler ne kadar delil niteliği taşıyor o da tartışmalı. Teknik ve altyapı sorunları çözülürse gerçekleştirilebilir” diye konuştu.

‘Mühür de değişebilir’

Mehmet Yakupoğlu, önceki seçimlerde kullanılan mühürlerin de değişmesinin gündeme gelebileceğini belirterek, “Seçmenler ters tuttukları için mührü oy pusulası yerine ellerine basıyorlar. Bunun da değişmesi gerekiyor” dedi.

Biz de buna taraftarız. Ancak hukuki olarak bir olay yaşandığında kameradaki görüntüler ne kadar delil niteliği taşıyor o da tartışmalı.
bu sekılde olursa sonuna kadar katılıyorum. elektrık kesıldı. ınternet kesıldı. kablo kesıldı olmasın.. sonuna kadar desteğim !

Ben kimseye oy vermiyorum. Hatta bi defa boş oy vereceğim...

Beni endişelendiren doğu! Ortalık çok karışık. Oylar ne olacak. Seçim iptal olup azınlık hükümeti ile devam edilecek bence

Seçim bence de çok yüksek ihtimalle iptal olacak. Azınlık hükümeti değil ama bu seçim hükümetiyle bir sene ertelenecek. Savaş durumunda cumhurbaşkanının seçimi bir sene erteleme hakkı var çünkü.

Dün aynı meseleyi eşimle konuşmuştuk bu ihtimal de var
Seçim bence de çok yüksek ihtimalle iptal olacak. Azınlık hükümeti değil ama bu seçim hükümetiyle bir sene ertelenecek. Savaş durumunda cumhurbaşkanının seçimi bir sene erteleme hakkı var çünkü.
Bu hükümet dediğin yeni bakanlarla olan mı :)
Sanmam. Yapmazlar.
Ama iyi şeyler düşünemiyorum hiç. Allahım esirgesin çok korkuyorum çok!

Sanmam. Yapmazlar.
Bubakanlarla olur veya yeni bakanlarla olur bilmiyotum huysuz yetim kalan çocuklar eşini oğlunu kaybeden kadınlar sevgililerini kaybeden genç kızlar görmek istemiyorum ortalık ekranda görünenden daha karışık şırnakve tunceli de artık dağda değil şehirlere indi eşkıyalar

Sanmam. Yapmazlar.

Eğer seçim ertelenirse mecburen bu bakanlarla olacak başka seçenek yok ki. Yasaya göre cumhurbaşkanı ertelerse seçimi seçim hükümeti geliyor göreve. E şu an zaten seçim hükümeti görevde.

Bubakanlarla olur veya yeni bakanlarla olur bilmiyotum huysuz yetim kalan çocuklar eşini oğlunu kaybeden kadınlar sevgililerini kaybeden genç kızlar görmek istemiyorum ortalık ekranda görünenden daha karışık şırnakve tunceli de artık dağda değil şehirlere indi eşkıyalar
Şu an ertelenise seçim hükümeti devam eder ama iptal edilirse bence azınlık kurulur diye düşünüyorum.

Gelen şehir haberleri yüreğini dağlıyor artık cidden dayanamıyorum. İmkanım olsa yemin ederim ailemi alıp giderim tr den. Ne yazıkki.
Anneannesi kızımı haftaya istanbul ula götürmek istedi yollamadim ve annem bana küstü. Bn Avm ye götürmüyorken istanbula nasıl yollarım. O derece korkuyorum artık. Ne olacaksa olunsun padişah mi başkan mi derebeylik monarşi mi cumhuriyet mi...
Cidden canım acıyor. .
Eğer seçim ertelenirse mecburen bu bakanlarla olacak başka seçenek yok ki. Yasaya göre cumhurbaşkanı ertelerse seçimi seçim hükümeti geliyor göreve. E şu an zaten seçim hükümeti görevde.

Geçici olarak evimizde tutucaz:)
Gecen secinde yoklardi inslalah yine olmazlar..
Gecen seçim alası vardı ama malum medyalar çıt çıkarmadı çünkü sonuç kendilerinin istediği gibi olmuştu...
Her seçim oy hırsızlığı var seçimlerde hile var diye çıngar çıkaranlar her ne hikmetse bu seçim sus pus oldular:KK12:
Oysaki doğuda oy hırsızlığının daniskası olmuştu bu dürüstlükten dem vuran oy savunucusu beyzadelerimiz hani neredeler?!...

Şu an ertelenise seçim hükümeti devam eder ama iptal edilirse bence azınlık kurulur diye düşünüyorum.

Gelen şehir haberleri yüreğini dağlıyor artık cidden dayanamıyorum. İmkanım olsa yemin ederim ailemi alıp giderim tr den. Ne yazıkki.
Anneannesi kızımı haftaya istanbul ula götürmek istedi yollamadim ve annem bana küstü. Bn Avm ye götürmüyorken istanbula nasıl yollarım. O derece korkuyorum artık. Ne olacaksa olunsun padişah mi başkan mi derebeylik monarşi mi cumhuriyet mi...
Cidden canım acıyor. .

Şu saatten sonra iptal edilemez malesef. O aşamayı geçtik. Sadece en fazla 1 yıl ertelenebilir.
Benim durumumu da biliyorsun. Resmen savaşıyorum şu ülkeden gitmek için. Artık kendimi huzurlu, mutlu hissedemiyorum burda. Güvende hissetmeyince hiç bir şeyin önemi kalmıyor zaten.
İzmirin ortasında benevden çıkmaya korkuyorum. Toplu taşıma kullanmıyorum avm'ye gitmiyorum. Nerden ne çıkacağı belli değil çünkü. Ufaklığı göndermemekle en iyisini yapmışsın.

Gecen seçim alası vardı ama malum medyalar çıt çıkarmadı çünkü sonuç kendilerinin istediği gibi olmuştu...
Her seçim oy hırsızlığı var seçimlerde hile var diye çıngar çıkaranlar her ne hikmetse bu seçim sus pus oldular:KK12:
Oysaki doğuda oy hırsızlığının daniskası olmuştu bu dürüstlükten dem vuran oy savunucusu beyzadelerimiz hani neredeler?!...
Ooo kardelenin hoşgeldin. Sensiz rengi olmuyo buranın ayol :KK66:
Neyse. Seçim alası nedir?
Oy hırsızlığı konusunda kimseyi desteklemiyorum
Hangi parti olursa olsun. kim gelecekse bileğinin gücüyle gelsin başım gözüm üstüne.. Ama mertçe dürüstçe :KK66:

Şu saatten sonra iptal edilemez malesef. O aşamayı geçtik. Sadece en fazla 1 yıl ertelenebilir.
Benim durumumu da biliyorsun. Resmen savaşıyorum şu ülkeden gitmek için. Artık kendimi huzurlu, mutlu hissedemiyorum burda. Güvende hissetmeyince hiç bir şeyin önemi kalmıyor zaten.
İzmirin ortasında benevden çıkmaya korkuyorum. Toplu taşıma kullanmıyorum avm'ye gitmiyorum. Nerden ne çıkacağı belli değil çünkü. Ufaklığı göndermemekle en iyisini yapmışsın.
yok cnm neden ıstesınkı zaten ıptal etmeyı..
valla sep'im yurtdısına gıdebılme gbı ufacık bıle bır ımkanım yok malesef. ne yasayan hala dayı amca. nede eş durumu..
tamamen buralıyım.. bır savaş cıkar (Allah korusun) vs seve seve kalırsın ülkende. ama ıc karısıklıklar , terör ve baska sebepler varken mıllıyetcı olamıyorum bende malesef :KK43:

Ooo kardelenin hoşgeldin. Sensiz rengi olmuyo buranın ayol :KK66:
Neyse. Seçim alası nedir?
Oy hırsızlığı konusunda kimseyi desteklemiyorum
Hangi parti olursa olsun. kim gelecekse bileğinin gücüyle gelsin başım gözüm üstüne.. Ama mertçe dürüstçe :KK66:
Hoş gelmişimdir inşallah canım:KK70:
Bakalım bansız kaç gün duracağım buralarda o_O:confused:

Yok be cicim. Geçen seçim gece yarılarına kadar sandık başında nöbet tuttuk, sayım yaptık, sistemden kontrol ettik de ondan sonuç istediğimiz gibi çıktı. İzin vermedik o yüzden sesimiz çıkmadı.

Hangi parti olursa olsun, benim görev yaptığım ya da oy kullandığım sandıkta hile yapmaya kalkarsa sesim çıkar merak etme.

X