Birikim yapan hanımcıklar fikir verin😘

4.5 ay bebek için eşya almaya bence çok erken. Ben 23.haftadayim, bir çift çorap dahi almadim. Hem erken hemde şu dönemde çok acil ihtiyaç dışında internetten alışveriş yapmak doğru gelmiyor.

Harcama işine gelince, bir sey alacağınız zaman ona gerçekten ihtiyaç duyup duymadiginizi sorgulayın. Çalışmaya basladigim ilk sene deli gibi kıyafet ayakkabı çanta aldım, bu arada indirim kurduyum. Genelde herşeyi çok uygun aldığım için o dönem gereksiz fazla alışveriş yapmıştım. Şuan dolabı açınca bir çoğunu 1 2 kereden fazla giymedigimi görüyorum. Zaten o sene bunu farkedince bir sey alacağım zaman bunu gerçekten kullanabilecekmiyim diye sormaya başladım. Bu soru beni epey kısıtladı. Mesela gömlek beğeniyorum ama onu giyebileceğim yer çok kısıtlı, kombin yapmam zor. O zaman almama gerek yok diyip geçiyorum. Bu arada bunu birikim için değil israf için yapıyorum.

Birikim işine gelirsek, parayı ne yapacaginizi bilmiyorsanız birikimi ancak borca girerek yapabilirsiniz. Mesela ev, araba gibi. Veya altın günü tarzı şeylere katılabilirsiniz. Para bir yere bağlanınca ona dokunamaz keyfi harcayamazsiniz
canım bende bebek alışverişi konusunda hep senin aksine düşünmüşümdür.Erkenden vaktin bolken indirimde olanları al hem uyguna almış olursun hem son ay kafa karışıklığk yaşamazsın bişy almadm ihtiaçlarımız eksik derdine girmemiş olursun.. diğer "ihtiyacım var mı ?" konusunda haklısın ,yapacağım.Alışveriş yaparken bu soruyu kendine soranlar gerçekten +1 öndeler.

Ev hanımlarından yorum istediğiniz için cevap veremedim ama eltiniz doğum yaptı mı?
Diğer konuyu tekrar hortlatmak istemedim gittiniz mi?
ahah dün doğum yaptı ve gitmedim.Sanki biraz soğuk gibi ama anlayamadım.Neyse boşver inanki içim rahat yani hediye olarak anne yanı beşik gönderdik.😀

Kızlar merhaba,ben evli 4buçk aylk hamile biriyim,son zamanlarda malum hep evdeyiz elimizde tel bisürü alışveriş sitesi giyim kuşam vesayre önümüze düşüyor.Ben bi türlü birikim yapamayan biriyim elime pra geçince bişeyler oluyo bana(ayy ne güzlmiş bu kıyaft hazır param var dur sipariş edim - ayy bu bebiş çorabı ne hoşmuş var ama bitane daha alim nolcak) tarzı yani..🤭 yani tamam eşim her ne kadr bizim için çalışp çabalasada benimde kendi adıma kenara köşeye para atmak gibi bi isteğim var ama gerek hamilelik bu zamnlarda birz zor geçiyor gerek ise salgın vs. gidip çalışma durumum yok.Altın zaten uçmuş durumda parayı altına yatırsam ziyan olcakmış gibi hissediyorum değerinin çok ütünde fiyatlar çnki piyasadakiler.misal iki haftadır fln yine heves saldım paramı biriktircem diye ama bişiler görüp yine yenik düşmekden tedirginim.Hep bu yola başvurup sonra ise " harca parayı kefenin cebimi var ? diyorum 🤦🏻‍♀️ Pramı karta aktarsamda aynı durum 😅 sizler nasıl yapıyorsunuz birikimlerinizi ben nasıl daha fazla biriktirip kenara atabilirim ? eve iş almak istiyorum fakat bu dönemde değil.Ev hanımlarımız yardımcı olursa sevinirim.😘

Kk da çok güzel birikim konuları var onlara bir göz atın
Çula çaputa, elbiseye yatırım yapmayın, bunların hiç biri acil durumda iş görmüyor bebek eşyaları da öyle. Çocuklar aylar içinde büyüyüveriyor ve alınanların çoğu atıl konuma geçiyor o yüzden yenidoğan endüstrisinin oyunlarına gelmeyin
Ekonomi şu an çok çok sıkıntılı, kimsenin işi garanti bile değil, önümüzde daha zor günler var, bunları düşünün
İlaveten altın uzun vadede her zaman kazandırır

Şu dönemde özellikle biz evde oturabiliyoruz ama çalışmak zorunda olduğu için mecbur çıkan kargo çalışanlarını düşündüğüm için keyfi hiçbir şey sipariş etmiyorum. Alışverişlerim epey azaldı. Onun dışında altın her zaman kazandırır diyenlerdenim ben. Yıllardır sürekli artıyor. Kendinize altın olur döviz olur bir yatırım aracı bulun, koyun kenara. Tlde kalmasın paranız derim.
buraya gelen yorumları okuduktan snra bende son cümlenize katılıyorum.Dövize yönelicem sanırım 🤔🙃

Altın hiçbir zaman ziyan ettirmez almadım diye pişman olursunuz daha çok çıkar 1 sene içinde bileziği gramı 100 lira arttı.

Pardon, Ev hanımlarından yardım istemişsiniz , ben kendim kazandığım için harcarken bazen aşırı müsrif bazen de çok tutumlu olabiliyorum. Ama ne kıyafet ne yiyecek almanın sonu yok. Dur demek lazım.

Eşim bızım ıcın yapıyor ev araba aldık fılan maddı olarak yıprandık zaten gereksız bısey almıyorum bebege de gereksız almıyorum cunku hemen buyuyorlar. Kumbara alın atın benım kumbaram vardı tam altının dusuk oldugu zaman acmıstım esım ustunu tamamladı tam altın aldım tatıl ıcın bırıktırıyordum ama altında ben kumbaraya para atmasamda degerı artıgı ıcın kafadan bı ceyrek parası bırıktı altın her zaman degerını korur. Fızıkı altın al at zor gununde harcarsın.

Kk da çok güzel birikim konuları var onlara bir göz atın
Çula çaputa, elbiseye yatırım yapmayın, bunların hiç biri acil durumda iş görmüyor
Ekonomi şu an çok çok sıkıntılı, kimsenin işi garanti bile değil, önümüzde daha zor günler var, bunları düşünün
İlaveten altın uzun vadede her zaman kazandırır
dövize nazaran altını destekleyen daha fazla yorum geldi,fakat çeyrek olmuş 635 tl daha sün baktım,ve 2 haftaya düşeceğinin haberini okudum..Bilemiyorum altan🤔

Pardon, Ev hanımlarından yardım istemişsiniz , ben kendim kazandığım için harcarken bazen aşırı müsrif bazen de çok tutumlu olabiliyorum. Ama ne kıyafet ne yiyecek almanın sonu yok. Dur demek lazım.
ya aslında birtek ev hanımları değil elbette sizlerde yorum yapabilrsinz,ama mesela çalışan bayanlar illaki harçlıkdan fazla miktar aldığı için ev hanımları ufak miktarla nasıl birikim yapıyolar diye sormakdı amacım,yoksa elbette yorumlarınızı ciddiye alacğm😘

canım bende bebek alışverişi konusunda hep senin aksine düşünmüşümdür.Erkenden vaktin bolken indirimde olanları al hem uyguna almış olursun hem son ay kafa karışıklığk yaşamazsın bişy almadm ihtiaçlarımız eksik derdine girmemiş olursun.. diğer "ihtiyacım var mı ?" konusunda haklısın ,yapacağım.Alışveriş yaparken bu soruyu kendine soranlar gerçekten +1 öndeler.
Iyi de o zamanda vakit olacak :) üstelik şuan mağazalara gidemiyoruz bile, birkaç aya az az alınır herşey. Herkes yazmış, bebekler ilk 6 aylık dönemde özellikle bir hafta giydiğini diğer hafta giyemiyor bile çoğu zaman. Çocuk doğunca bile alınır çoğu şey. Evi şimdiden doldurmayın bu mesela israf ve gereksiz benim için.

Bu arada ben çalışıyorum ama annem ev hanımı, şuan hiç yoksa eminim dibinde köşesinde birkaç altın ve birkaç bin lira parası vardır. Işte böyle böyle kısar. Mesela 2 erkek kardeşim 3 sene arayla doğdu. Birinin giydiklerini diğerine de giydirdi. Sonra onları teyzem aldı oğluna giydirdi. Ee çocuk büyüyor bir şekilde. Ha bu arada annem kaliteyi sever ama bu tarz gereksiz şeyleri düşünüp kısıtlar. Ve her zaman hatırlarım onun hep bir birikimi olur. Mesela eylül ayında güne girmişti, 200 lira mi ne. Ilk sırayı alıp bütün parayı da çeyrek yapmıştı. O dönem çeyrek 400 liraydi. Düşünün 7 8 ayda kâr etti. Bu tarz şeyler yapabilirsiniz yani

En para hesabına atıyorum ben. Kartım yok annemde kaldı herhalde. Alışveriş te yapamıyorum oradan. Oraya giden kalıyor. Birikim hesabı açıp oranin içine atıyorum. İyi oluyor. Ama ben uzunnvadeli birikim için değil harcamalarimı dizginlemek için yapıyorum. Genel birikimi de eşimin hesabından yapıyoruz onu da ellemiyoruz. İyi oluyor

Aiii o güzel alam, oiii bu güzel alam derseniz para birikmez. Alma.
Hesabı açıp bakınca oiy birikmiş param var demek daha büyük keyif. 200 lira bile olsa güven verir.
Paramı nasıl değerlendrirm diye soruyorum.Amacm kndimi dizginleştrmek,kendime söylediklerimi başkasından duymak değil.

En para hesabına atıyorum ben. Kartım yok annemde kaldı herhalde. Alışveriş te yapamıyorum oradan. Oraya giden kalıyor. Birikim hesabı açıp oranin içine atıyorum. İyi oluyor. Ama ben uzunnvadeli birikim için değil harcamalarimı dizginlemek için yapıyorum. Genel birikimi de eşimin hesabından yapıyoruz onu da ellemiyoruz. İyi oluyor
bnde enpara'ya aktardm maksat nakit kalmasın diye ama o pra orada belli bi süre yaşadı maalesef 🤭Dövize yönelicem 👍🏻🙃

Açılmayan kumbara ile birikim yapıyorum..
Birde evin haftalık parasından arta kalanı da kenara koyuyorum iyi birikim oluyor..
Virüsten önce de güne girmiştim o para ile ceyrek yapıp kenara attım ne olur ne olmaz dünya hali kenarda birşeyler bulunsun zor zamanlarda çok işe yarıyor..

yarınımızın ne olacağı belirsiz olduğu için ne kendi işime ne eşimin işine güvenemezdim bu dönem. alışveriş sitelerinin sonu yok, bence oralarda gezinmek yerine doğacak bebeğinizle ilgili kendinizi geliştirecek videolar izleyebilirsiniz. ya da kitaplar okuyabilirsiniz. her ay 1 gram altın almaya çalışıyorum ben otomatik hesaba tanımlattım, nolur nolmaz allah gerek etmesin de.

X