Birikim

notokey

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2018
1.511
1.000
Merhaba,

Birikim yapabilen bir insan değilim tam tersine elimdekini harcayan biriyim.Arkadaşlarla gün yapıyoruz.1000 TL para geçicek elime.

Altın uçmuş durumda fakat altın mı dolar mı euro mu yapmalı kararsızım. Siz olsanız nasıl değerlendirirdiniz? Birikim konusunda hiç iyi değilim.

Altın hesabı açın. Her ay 1 gr altın alın. Seneler sonra bir bakmışsınız güzel bir para birikmiş

Valla o gününe göre değişiyor. Anlık değişimler olunca hangisi ne zaman düşükse o zaman almak mantıklı. Ama elinizdeki parayı hemen harcayan biriymissiniz o yüzden bişey diyemiyorum. Ben öyle olmadığım için altının düşük olduğu dönemlerde toplu alıyorum

Merhaba,

Birikim yapabilen bir insan değilim tam tersine elimdekini harcayan biriyim.Arkadaşlarla gün yapıyoruz.1000 TL para geçicek elime.

Altın uçmuş durumda fakat altın mı dolar mı euro mu yapmalı kararsızım. Siz olsanız nasıl değerlendirirdiniz? Birikim konusunda hiç iyi değilim.
Benim elimdede suan birikmis para çok şükür var 1100 civarı her biriktirdigimde kyumcuya kosup çeyrek alan ben bile bekliyorum çeyrek 630 dan 608-610 arası gidip geliyor 500 lere kadar düşmesini beklocem ama kesinlikle birikim yapamam bunu harcarim dersen harcayacagina git çeyreğini al umarım hemen değilde en erken 1 2 yıl bekleyip bozdurdugunda o zaman zarar etmezsin

Altın hesabı açın. Her ay 1 gr altın alın. Seneler sonra bir bakmışsınız güzel bir para birikmiş
Banka hesabına güven olmuyor her yıl 1 çeyrek parası lira olarak alıyorlar diye biliyorum ama tabiki emin degilim ben kesinlikle bankada biriktirmeyi düşünmem

Banka hesabına güven olmuyor her yıl 1 çeyrek parası lira olarak alıyorlar diye biliyorum ama tabiki emin degilim ben kesinlikle bankada biriktirmeyi düşünmem

Normal vadesiz tl hesabınızın hesap işletim ücreti yoksa (ki varsa da iade isteme hakkınız var ya da otomatik ödeme talimatı verdiğinizde alamıyorlar) altın hesaplarından herhangi bir ücret alınmıyor. Sadece alım-satım fiyatları bankadan bankaya değişebiliyor. Mesela şu an baktım, A bankasında gram altın 318 tl'den işlem görürken B bankasında 376 tl alış -383 tl satış gözüküyor. Başka bir durum yok. Altın hesabının da vadeli ya da vadesiz olması hesap işletim ücreti almadıkları gerçeğini değiştirmiyormuş.

Konu sahibine gelirsem;
Arkadaşım mart ayının başında 30 gram altın aldı altın hesabında, bugün itibari ile 2 bin tl kârda. Bugün düşüş yaşamış mesela, piyasalar çok hareketli virüs dolayısıyla, takip ettiğim kaynaklar artabileceğini de azabileceğini de azaltıyor. Dolar euro çok yüksek ve giderek yükseleceği bekleniyor. Günlük faiz veren bir birikim hesabında ya da normal vadeli hesapta biriktirmenizi, piyasalar durulduğunda o günün şartlarına göre yatırım yapmanızı tavsiye ederim.

Benim elimdede suan birikmis para çok şükür var 1100 civarı her biriktirdigimde kyumcuya kosup çeyrek alan ben bile bekliyorum çeyrek 630 dan 608-610 arası gidip geliyor 500 lere kadar düşmesini beklocem ama kesinlikle birikim yapamam bunu harcarim dersen harcayacagina git çeyreğini al umarım hemen değilde en erken 1 2 yıl bekleyip bozdurdugunda o zaman zarar etmezsin
500 lere kadar düşmez bu saatten sonra.

Kızlar ben bugün 645ten çeyreği. Yeni tarihli. Farkediyor mu. Yorumlarınızı görünce çok pahalı almışım sanırım. Kazıklandım mı sizce😔

Merhaba,

Ne

Bence ne dolar yapin ne altin bayramin 1.gununden itubaren dolardan ve altin hesaplarindan vergi kesilecek devletin paraya ihtiyaci var malesef bankaya az hesap hesapta dursun az cok ne ise birikimin olur

Altın uçtu ama inmeye başladı.
Bir hafta önce 386ydi şimdi 368
Bence takipte kal altın al. Zaten sen bozdurana kadar elbet artacaktır,uzun vadede (alıp unutacaksan) her türlü kardasin.
Geçen sene Haziran'da 260, 2 sene önceki Haziran'da 190 liraydı biri gram. Böyle düşün.
Sen bozdurana kadar katlar zaten kendini.
Bende altından şaşma derim. Sadece takip et, inmeye başlayınca al

X