Birikim

Bizzat kendi yaptığım hataları yada istemeden de olsa ailemin sebep olduklarını çocuklarım yaşamasın diye o konuların daha çok üstüne düştüğümü fark ettim bende.
Kızıma verdiğim öğütlerin en çoğu, bizzat yaşayıp sonucunu yaşadığım şeyler.
Aslında o kadar değerli ki hepsi, öngörü falan değil. Birebir yaşanıp tecrübe edilmiş bu yoldan gidersen sonucu bu olur, matematik formülü gibi.
Evet hayat artık daha pahalı, çocukların kursları, sosyallikleri derken bizim zamanımıza nazaran giderleri daha fazla.
Ama anneniz yine de haklı. Bir banka hesabı açıp her ay 100/200 TL lik döviz yada altın atmak bile hiç ummadığın anda kurtarıcın oluyor.
100 TL yi neye vermiyoruz ki, bir hafta sonu çocuklarla sinema/yemek yapsak min 200-300 TL harcayıp geliyoruz.
Sanki bir borcun varmış gibi ufakta olsa her ay kenara atmak, bir süre varlığını unutup yaşamak güzel getirilerle döner size.

Geçtiğimiz yaz başı evimizi taşıdık. Tadilat, kredi derken çok borçlandık. Bir süredir maaş hesabımda her ay başı ödemeleri yaparken döviz alıyordum, eşimle konuşur gülerdik şu kadar dolarım oldu diye. O paraya dokunmayacağım eve taşınınca dekorasyon için gönlüme göre harcayacağım demiştim.
Koltuk takımı yeni evin salonuna uymadı. Eşime köşe koltuk alalım dedim. Masrafımız çok idare edelim dedi. Yok dedim ben alacağım hemde peşin:)) İnan her ay gözüme küçük gelen o para bana köşe koltuk, salon halılarımı ve çocukların odasına yapmak istediğim bir kaç şeyi aldırdı.

Seneler önce eşimin bir arkadaşı anlatmıştı. Adam sigarayı bırakmış ve her gün sigaraya verdiği parayı kumbaraya atmaya başlamış. Bir kaç yıl içinde motosiklet almış kendisine.

Bizzat kendi yaptığım hataları yada istemeden de olsa ailemin sebep olduklarını çocuklarım yaşamasın diye o konuların daha çok üstüne düştüğümü fark ettim bende.
Kızıma verdiğim öğütlerin en çoğu, bizzat yaşayıp sonucunu yaşadığım şeyler.
Aslında o kadar değerli ki hepsi, öngörü falan değil. Birebir yaşanıp tecrübe edilmiş bu yoldan gidersen sonucu bu olur, matematik formülü gibi.
Evet hayat artık daha pahalı, çocukların kursları, sosyallikleri derken bizim zamanımıza nazaran giderleri daha fazla.
Ama anneniz yine de haklı. Bir banka hesabı açıp her ay 100/200 TL lik döviz yada altın atmak bile hiç ummadığın anda kurtarıcın oluyor.
100 TL yi neye vermiyoruz ki, bir hafta sonu çocuklarla sinema/yemek yapsak min 200-300 TL harcayıp geliyoruz.
Sanki bir borcun varmış gibi ufakta olsa her ay kenara atmak, bir süre varlığını unutup yaşamak güzel getirilerle döner size.

Geçtiğimiz yaz başı evimizi taşıdık. Tadilat, kredi derken çok borçlandık. Bir süredir maaş hesabımda her ay başı ödemeleri yaparken döviz alıyordum, eşimle konuşur gülerdik şu kadar dolarım oldu diye. O paraya dokunmayacağım eve taşınınca dekorasyon için gönlüme göre harcayacağım demiştim.
Koltuk takımı yeni evin salonuna uymadı. Eşime köşe koltuk alalım dedim. Masrafımız çok idare edelim dedi. Yok dedim ben alacağım hemde peşin:)) İnan her ay gözüme küçük gelen o para bana köşe koltuk, salon halılarımı ve çocukların odasına yapmak istediğim bir kaç şeyi aldırdı.

Seneler önce eşimin bir arkadaşı anlatmıştı. Adam sigarayı bırakmış ve her gün sigaraya verdiği parayı kumbaraya atmaya başlamış. Bir kaç yıl içinde motosiklet almış kendisine.
Ayda 9 bin birikim yapıyormus zaten.

Merhaba :)
12 yıldır evliyim bir takım birikimler yaptık daha öncelerden de konu açmıştım ev yatırımımız olmuştu ama ne yazikki satmak zorunda kalmıştık.
Evliliğimizin en başından beri eşimle para biriktirme yada bir şey alıp ödeme durumlarımiz oldu öyle savurgan değiliz, Eşimin işlerinin kötü gitmesinden dolayi hep bir sekilde eksiye düştük.
Eşim şimdi 1 yıldır kargoda çalışıyor bunun için araç aldı kendi işiyle ilgileniyor artık. Pandeminin etkisiyle bu tarafa yöneldi.
Fakat annemle ilgili son zamanlarda bir gerilim yaşıyorum. Annem tutumlu kadindir kendi ayakları üzerinde durdu her zaman.
Biz 3 yillik borclandik 2 yıl kaldı.
Annem vakti zamanında hep çalıştı, babam yillardir hep onu somurdu. Kumar içki vs. En sonunda boşandılar ama annem o zamanlar yatırım yapmisti zamanın parasıyla 16 bin tl ye ev aldı. Ne üstüne başına aldı ne gezdi.
Şimdi sürekli beni sorguluyor şimdi napiyorsunuz diyor yani diyor ki nereye ne ödüyorsunuz ne kalıyor.
Aslında kötü niyeti yok ama ben sürekli sorgulanmaktan sıkılıyorum istiyor ki onun gibi olayım. Anne diyorum zaten 200 bin borca girmisiz 2 sene kaldı bitsin zaten birikim fazla fazla yaparız Allah in izniyle.
Para biriktir diyor sürekli. İste 100 TL koysaniz yılda şu kadar olur vs, Ayda 9 bin oduyoruz daha ne yapayım. Hiç mi bir şey almiyim okula giden çocuk var. Arabanın bir sürü masrafı oluyor.
Sürekli kendisinden örnek veriyor kendisi de hiç gezmemis almamış. En sonunda tepki verdim anne o zamanlar sen ne yaptıysan bizde yaptık. Bizde senin yanindaydik her şeyi birlikte yaşadık ne diye şimdi soyleyip duruyorsun sanki bilmiyormusum gibi. Elimden geleni yapıyorum. Çocuk okula yeni başladı ilkokul olduğu için ilgilenmek istiyorum ben başında durayım diye isten çıktım. Çok şükür geçiniyoruz. İstiyor ki kendisi gibi sürekli ise gideyim ben okadar hırslı değilim. Bende liseden beri çalışıyorum. Annem calisirken biz çok ihmal edildik. ( Bu ihmal konusu baya uzun) Ben çocuğuma bunu yapmak istemiyorum ac değiliz açıkta değiliz.
Bu seferde kendimle çelisiyorum gerçekten ben mi yanlış yapıyorum diye.
Eviniz, çocuklarınız için en doğru kararı siz verirsiniz. Anneniz o dönem kendi şartlarina göre hareket etmiş.. Bu onun yaptıklarının doğru olduğunu göstermez..

İmkanlarıniz iyiyse çocukları ihmal etmeye değmez.. Hiç takmayın aileniz için en doğrusunu siz yapıyorsunuz.

Zamaninda cok yoksulluk ceken insanlarda kronik cimrilik oluyor. Sizin anneniz eski bi konunuzdan hatirladigim kadariyla semaverin yanina cekirdek soyleminizi musriflik olarak gormustu, üyeleri karistirmadiysam.

Toplam gelir ne kadar? 9000 cok yuklu bir rakam zaten. Ama gelir 30 binse mesela, yine 3 5 koymalisiniz kenara, allah korusun ama kargo isi yapan bir yakinimin ayagi kirildi butun hesap terse döndü. Tr..yol ile anlasmis doblo almis calisiyordu. Her sey cok iyiydi ama ayak kirildi is tersine dondu arabayi satti vesaire...
Ama diyorsaniz ki ancak gida fatura ufak tefek sosyallesmeye yetiyor, birikim dusunemezsiniz tabi ki. Allah her yuvaya bolluk bereket versin.

Ben yemeyip içmeyip gezmeyip kısaca yaşamayip sadece birikim yapan insanların psikolojilerinin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Evet hayat pahalı ve zor ama imkanlar dahilinde yine de insanın kendini iyi hissedeceği aktiviteleri yapması,istediği bir iki parça bir şeyi alabilmesi,çıkıp bir kahve içebilmesi gerekir.Çünkü hayat çok kısa ve hangi "an" biteceği belirsiz.

Anneniz zor zamanlar geçirmiş,kendi bulunduğu durumun doğrusu o olabilir,ama aynı durumda değilsiniz.

Keşke annenizi iç işlerinize bu kadar müdahil etmeseydiniz.

Ayda 9 bin birikim yapıyormus zaten.
Borç ödüyormuş evet bir bakıma birikim sayılır. Alınan araba, gayri menkül de yatırımdır ona da ok im.
Ben daha ufak çaplı bir birikimden bahsettim.
Ayda aldığın sigara, içtiğin kahve kadar olanından.
Gözümüze gözükmeyen minik rakamlar bazı durumlarda kurtarıcı olabiliyor.

anneniz kötülüğünüze sormuyordur , bende biraz tutumluyum ve tutumlu olmayı para biriktirmeyi çok severim ,

elimde kalan parayı hemen altına dövize yatırırım ,

5 dolar bile almışlıgım vardır hiçte utanmam alırken ,

Anneniz her şeyden kısıp birikim yapmayı seçmiş
Siz bunu istiyor musunuz?

İlk evlendiğim zaman annem de bi ara maddi olarak sorguya çekmeye çalışıyordu
Ben geçiştirdikçe devam etti
Ta ki yetişmiyorsa para mı göndereceksin öyleuse detaylı anlatayım diye tersleyene kadar
Kibarlıktan anlamıyorsa bi de böyle deneyin
Herşeyden kısıp birikim yaptım bende 8 yıl kadar hemde öyle böyle değil. O yüzden üç kuruş maaslarla boyumuzdan büyük borclara girmekten korktum. Gezmiyor tozmuyor bir yere gidemiyorsun. O yüzden eşimde hatta biz evliliğimizin ilk yıllarını çöpe atmışiz dedi.
Şimdide borc oduyorum annem bunu saymıyor. Neticede 2 yıl sonra bitiyor bir şeye yatirim yapmış oluyorum.

Kazandığım halde belirli bir hayat standardım olmayacaksa, rahatça gezip yiyemeyeceksem niye çalışayım? Elbette birikim yapmak ve bir şeyler sahibi olmak önemli. Ama yaşamak sadece nefes almak değil tadını da çıkarmak gerekiyor. Bence anneniz hiç yaşamamış ve sizden de bunu bekliyor
İşte benimde hissettigim bu, mesela birisi içinde konuşurken sürekli kendinden örnek veriyor. Bir kere tartistik hatta anne sen yaptın ya herkes senin gibi olmak zorunda sanki diye. Ben istemiyorum bunu çünkü gidip ailecek bir yerde yemek yesem batmayacagim

anneniz kötülüğünüze sormuyordur , bende biraz tutumluyum ve tutumlu olmayı para biriktirmeyi çok severim ,

elimde kalan parayı hemen altına dövize yatırırım ,

5 dolar bile almışlıgım vardır hiçte utanmam alırken ,
Bende kötü niyetli olmadığını belirttim zaten

Annenize hesap vermek zorunda degilsiniz gecistirin tamam deyin geçin.
Bu arada ev almak icin sıkıntıya girmek, gezip tozaamamak , yiyip icemeemk cok sacma geliyor ben hayati istedigim gibi yasamadigim surece 4 duvar almışım ne fayda.
Cocugumu guzel okullara gondermek , istediği oyuncagi almak bunlar benim daha önceliğim.
Kesinlikle çok doğru bende anladım ama çok geç oldu hem heba ettiğim yillarim hem emeklerim.gitti :)

Hayatta her zaman her şey aynı anda olmuyor. Benim de annem bize bakmak, kendi geleceğini garanti altına almak için çalıştı. Tabii ki eksiklikler oluyor hayatta. Asıl suçlamanız gereken kişi babanız, anneniz değil. Tek bir insan her şeye yetişemez. O yüzden ihmal faturasını annenize kesmeyin.

Maddi olarak yaşadığı tramvalarda size baskı olarak dönüyor. Hepimizin kusurları var, niyetlerinden şüphemiz yoksa idare etmek lazım diye düşünüyorum.

Ayrıca yarın bir gün eşinizden ayrılmak zorunda kalabilirsiniz, eşiniz vefat edebilir. Sonra çalışan kadın ailesini ihmal ediyor söylemleri size vicdan azabı olarak geri döner.
Konuyu bambaska yerlere cekmissiniz. İhmal konusunda farklı şeyler var şuan konuyu uzatmamak için yazmadım.

Kadın kötülüğünden söylemiyor, hayat çok zor ve bunun içinde uyarmak istiyor.
31 yaşındayım hala annemden azar yediğim oluyor. Kadına bu kadar sert konuşmaya gerek var mıydı?
Sizi ihmal etmesi çok kötü , ama başka çaresi yokmuş. Ben böyle kadınlara çok üzülüyorum.
Kötü niyetli olmadigini söyledim zaten annem benim savurgan birisi olmadığımi bilir zaten

Merhaba :)
12 yıldır evliyim bir takım birikimler yaptık daha öncelerden de konu açmıştım ev yatırımımız olmuştu ama ne yazikki satmak zorunda kalmıştık.
Evliliğimizin en başından beri eşimle para biriktirme yada bir şey alıp ödeme durumlarımiz oldu öyle savurgan değiliz, Eşimin işlerinin kötü gitmesinden dolayi hep bir sekilde eksiye düştük.
Eşim şimdi 1 yıldır kargoda çalışıyor bunun için araç aldı kendi işiyle ilgileniyor artık. Pandeminin etkisiyle bu tarafa yöneldi.
Fakat annemle ilgili son zamanlarda bir gerilim yaşıyorum. Annem tutumlu kadindir kendi ayakları üzerinde durdu her zaman.
Biz 3 yillik borclandik 2 yıl kaldı.
Annem vakti zamanında hep çalıştı, babam yillardir hep onu somurdu. Kumar içki vs. En sonunda boşandılar ama annem o zamanlar yatırım yapmisti zamanın parasıyla 16 bin tl ye ev aldı. Ne üstüne başına aldı ne gezdi.
Şimdi sürekli beni sorguluyor şimdi napiyorsunuz diyor yani diyor ki nereye ne ödüyorsunuz ne kalıyor.
Aslında kötü niyeti yok ama ben sürekli sorgulanmaktan sıkılıyorum istiyor ki onun gibi olayım. Anne diyorum zaten 200 bin borca girmisiz 2 sene kaldı bitsin zaten birikim fazla fazla yaparız Allah in izniyle.
Para biriktir diyor sürekli. İste 100 TL koysaniz yılda şu kadar olur vs, Ayda 9 bin oduyoruz daha ne yapayım. Hiç mi bir şey almiyim okula giden çocuk var. Arabanın bir sürü masrafı oluyor.
Sürekli kendisinden örnek veriyor kendisi de hiç gezmemis almamış. En sonunda tepki verdim anne o zamanlar sen ne yaptıysan bizde yaptık. Bizde senin yanindaydik her şeyi birlikte yaşadık ne diye şimdi soyleyip duruyorsun sanki bilmiyormusum gibi. Elimden geleni yapıyorum. Çocuk okula yeni başladı ilkokul olduğu için ilgilenmek istiyorum ben başında durayım diye isten çıktım. Çok şükür geçiniyoruz. İstiyor ki kendisi gibi sürekli ise gideyim ben okadar hırslı değilim. Bende liseden beri çalışıyorum. Annem calisirken biz çok ihmal edildik. ( Bu ihmal konusu baya uzun) Ben çocuğuma bunu yapmak istemiyorum ac değiliz açıkta değiliz.
Bu seferde kendimle çelisiyorum gerçekten ben mi yanlış yapıyorum diye.
Annenizin kıtlık korkusu var.
Sizin geçiminiz sizi ilgilendirir. Sorun da yokmuş zaten.
Annenizle konuştunuz. Şimdi bir daha para mevzusu açtığı anda anne ben bunları konuşmak istemiyorum diyin. Devam ederse kapatın telefonu.

kargodan ayda 9 bin kazanılıyor mu ben ordayım

X