birikimleri bitirdikten sonra birikim ve yatırım kararı

blackcat4

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2022
62
24
Selamlar, ben üniversite öğrencisiyim ancak aynı zamanda çalıştığımdan aylık bir gelir akışım var. 1 yıllık süreçte 10bin tl biriktirmiştim ancak çeşitli sebeplerle harcadım. bu da para yönetimimin kötü olduğunu fark ettirdi. şu an bankadaki birikim ve yatırım hesaplarına bakıyorum. garantinin smart birikim hesabı beni cezbetti ama tam emin olamadım. nerden başlamalıyım hangi bankayla ne yapmalıyım araştırıyorum hala... önerileriniz var mı?

Merhaba, ben aklıma gelenleri yazayım belki ekleme yapmak isteyen çıkar.
1) BES: Düzenli olarak para biriktiremiyorum veya biriktirdiğim parayı dayanamayıp harcıyorum diyenler için uygun olabilir. Devlet katkısı, fon değişikliği hakkı gibi avantajları var ancak uzun vadeli olması, yaşı beklemeden çıkış yapılması durumunda kesintilerin olması gibi dezavantajları da var. Bir de piyasaların durumu ve getiri oranlarına göre takip edilip, fon değişikliği yapmak gerekir.
2) Tefas fonları: Tefas.gov.tr adresinden yatırım fonları seçilip karşılaştırma yapılarak yatırım hesabı açarak bu fonları alıp satabilirsiniz. Fonların getirileri ve beklentilere göre fon seçilip ufak tutarlarla bile yatırım yapılabilir. Bes fonlarına benziyor ancak çeşitliliği daha fazla.
3) Hisse senedi: Borsaya ilginiz varsa hisse senetlerine yatırım yapılabilir. Riskli bir yatırım olduğu için bilginiz yoksa al-sat yerine güçlü şirketlere uzun vadeli yatırım yapılabilir. Temettü emekliliğini araştırabilirsiniz.
4) Altın veya gümüş hesabı açıp, gram altın gram gümüş alıp birikim yapabilirsiniz.
5) Döviz yatırımı: Döviz hesabı açıp her ay belirli bir tutar dolar, euro gibi yabancı para alabilirsiniz.
Her yatırım şeklinin avantajı ve dezavantajı bulunuyor. Araştırıp bilgi birikimine ve risk düzeyine göre kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

X