Birtakım Olumsuzluklar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

misslonya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2014
124
65
Herkese merhabalar. Çok çıkmazda olduğum ince bir çizgideyim. Sizlerin fikirlerine danışmak istiyorum 🙏🤲🏻

Kocamla 1 yıl önce evlendik. Eşim asker olduğundan görev yeri deprem bölgelerinden birindeydi. İkimizin ailesinden uzakta 7 ay yaşadık. Ardından şubat ayında malum deprem felaketinden sonra binamız yıkılmasa da inanılmaz ağır hasarla canımızı zor kurtardık. Biz hemen tayin beklerken işler öyle yürümedi ve şubat ayından itibaren ayrı yaşıyoruz. Ben memlekete döndüm ama eşim görevi gereği deprem bölgesinde kalmaya devam etti, aylardır izin aldıkca yanıma gelip gitti. 1 yıllık evliyiz ama sadece 7 ay birlikte yaşayabildik. Depremden beri ben biraz ailemde biraz onun ailesinde yaşıyorum. İkimizin ailesi farklı şehirlerde yaşıyor. Aylardır yollarda mekik dokuyorum.

Neyse ben zaten tayin için temmuzu iple çekiyorken, eşime yuvama kavuşmak için günleri sayıyorken tam tayin olduk bu sefer de eşime 6 aylık yurtdısı görevi çıktı. 1 ay sonra gidecek. Resmen yıkıldım. Psikolojim alt üst oldu. Çok ağladım, üzüldüm. Eşimde bana tayin yerinde lojmana evimizi kurarız, sen bu süreci evimizde geçirirsin, kafanı dinlersin, arada ailelerimize gelip gidersin, arada onlar senin yanına gelirler dedi. Kafamda bazı planlarım vardı ben yokken onları gerçeklestirirsin dedi. Bana da çok mantıklı geldi. Birde çok samimi bir iş arkadaşına da aynı görevlendırme çıktı. O arkadaşının eşiyle de ben çok samimiyim. Onunla da beraber kalırsınız arkadaşlık edersiniz bu sürecte dedi.

Buraya kadar bir sorun yok bir şekilde evimde daha çabuk zaman geçer diye düşündük.
Ama bu durumu eşimin ailesine anlatınca kıyamet koptu. Asla kayınvalidem kabul etmedi. Yok tek basıma başka sehirde kalamazmışım. Katiyen olmazmıs. Elalem ne dermiş. Düzenini bozup gelip beni bekleyemezmiş. Onların istediği gibi 6 ay daha kalmam gerekiyormuş. Bi kendi ailemde bir onlarda 6 ay daha mekik dokumamı istiyorlar. Bir evim düzenim olmadan, psikolojimi toparlayamadan herseye tek basıma göğüs germemi bekliyorlar. Biraz tartışma yaşadık.

Eşim ise hâla aynı fikirde. Seni evimize bırakacağım, zamanla bu fikre alışırlar sen takılma diyor. Ama benim çok canım sıkıldı. Tek gelinim kötülük olsun istemiyorum. Arkamdan beni kötü bilsinler istemiyorum. Ama ne kadar mantıklı açıklama yapsam da durumu güzel güzel izah etsem de asla kadının fikrini değiştiremedim.
Benim ailem gayet anlayışlı makul insanlar ancak eşimin ailesi tamamen 30 sene öncesinden geliyorlar. Ben şuan ne yapmalıyım sizce ?

Aklı başına bir eşiniz varmış ne güzel.
Ailesi bu sebeple sizi kötü bilirlerse bilsinler.
Bazi seyleri güzellikle anlatamazsınız malesef.
Yetişkin insansınız, kimseyi nerede kalacağınız ile ilgili ikna etmek zorunda değilsiniz.
Eşiniz yokken onun ailesinin yanında kalmanız bile gereksiz bence, siz ona da hayır dememişsiniz.
Canınız ne istiyorsa öyle yapın.

Son düzenleme:
Esin ile bir karar almissiniz saygi duymasi gerek. Eşim ve ben boyle uygun gorduk de geç. Kötü bilirlerse bilsinler.

Neden yalniz basima kalamayayim? Ne oluyor yalniz basina baska sehirde kalinca? Sanki uygunsuz bir sey yapacakmisim, bana guvenmiyormuş gibi hissettirirdi bana bu tavır. Bana boyle bir sey yapilsa bunu hakaret sayar, arama mesafe koyardim.

Herkese merhabalar. Çok çıkmazda olduğum ince bir çizgideyim. Sizlerin fikirlerine danışmak istiyorum 🙏🤲🏻

Kocamla 1 yıl önce evlendik. Eşim asker olduğundan görev yeri deprem bölgelerinden birindeydi. İkimizin ailesinden uzakta 7 ay yaşadık. Ardından şubat ayında malum deprem felaketinden sonra binamız yıkılmasa da inanılmaz ağır hasarla canımızı zor kurtardık. Biz hemen tayin beklerken işler öyle yürümedi ve şubat ayından itibaren ayrı yaşıyoruz. Ben memlekete döndüm ama eşim görevi gereği deprem bölgesinde kalmaya devam etti, aylardır izin aldıkca yanıma gelip gitti. 1 yıllık evliyiz ama sadece 7 ay birlikte yaşayabildik. Depremden beri ben biraz ailemde biraz onun ailesinde yaşıyorum. İkimizin ailesi farklı şehirlerde yaşıyor. Aylardır yollarda mekik dokuyorum.

Neyse ben zaten tayin için temmuzu iple çekiyorken, eşime yuvama kavuşmak için günleri sayıyorken tam tayin olduk bu sefer de eşime 6 aylık yurtdısı görevi çıktı. 1 ay sonra gidecek. Resmen yıkıldım. Psikolojim alt üst oldu. Çok ağladım, üzüldüm. Eşimde bana tayin yerinde lojmana evimizi kurarız, sen bu süreci evimizde geçirirsin, kafanı dinlersin, arada ailelerimize gelip gidersin, arada onlar senin yanına gelirler dedi. Kafamda bazı planlarım vardı ben yokken onları gerçeklestirirsin dedi. Bana da çok mantıklı geldi. Birde çok samimi bir iş arkadaşına da aynı görevlendırme çıktı. O arkadaşının eşiyle de ben çok samimiyim. Onunla da beraber kalırsınız arkadaşlık edersiniz bu sürecte dedi.

Buraya kadar bir sorun yok bir şekilde evimde daha çabuk zaman geçer diye düşündük.
Ama bu durumu eşimin ailesine anlatınca kıyamet koptu. Asla kayınvalidem kabul etmedi. Yok tek basıma başka sehirde kalamazmışım. Katiyen olmazmıs. Elalem ne dermiş. Düzenini bozup gelip beni bekleyemezmiş. Onların istediği gibi 6 ay daha kalmam gerekiyormuş. Bi kendi ailemde bir onlarda 6 ay daha mekik dokumamı istiyorlar. Bir evim düzenim olmadan, psikolojimi toparlayamadan herseye tek basıma göğüs germemi bekliyorlar. Biraz tartışma yaşadık.

Eşim ise hâla aynı fikirde. Seni evimize bırakacağım, zamanla bu fikre alışırlar sen takılma diyor. Ama benim çok canım sıkıldı. Tek gelinim kötülük olsun istemiyorum. Arkamdan beni kötü bilsinler istemiyorum. Ama ne kadar mantıklı açıklama yapsam da durumu güzel güzel izah etsem de asla kadının fikrini değiştiremedim.
Benim ailem gayet anlayışlı makul insanlar ancak eşimin ailesi tamamen 30 sene öncesinden geliyorlar. Ben şuan ne yapmalıyım sizce ?

Sen çok takıyosun.
Diyeceğini de ve bırak kendilerini yırtsınlar.
Sen bildiğini yap.

Aklı başına bir eşiniz varmış ne güzel.
Ailesi bu sebeple sizi kötü bilirlerse bilsinler.
Bazi seyleri güzellikle anlatamazsınız malesef.
Yetişkin insansınız, kismeyi nerede kalacağınız ile ilgili ikna etmek zorunda değilsiniz.
Eşiniz yokken onun ailesinin yanında kalmanız bile gereksiz bence, siz ona da hayır dememişsiniz.
Canınız ne istiyorsa öyle yapın.
İnanın çevremdeki herkes çok şaşırdı. Neden eşim yokken kaç aydır orada kaliyorsun diye. Sırf gönülleri olsun diye taviz verdim. Esim uzakta üzülmesin arada kalmasın dedim. Onun her ay izne geleceğini bilerek dayandım. Ama simdi 6 ay hiç gelmeyecek. Düşündükçe içim kararıyor inanın. Sağolsunlar beni rahat ettirmek için ellerinden geleni yaptılar kaldığım süreçte. Ancak ben hep huylarıma gittim her konuda. Bir kez olsun sesimi çıkarttım kendi evimde kalmak istiyorum eşim dönene kadar dedim diye ortalık ayağa kalktı. Biz sana karışmıyoruz, rahat et diye elimizden geleni yapıyoruz. Tek basına gidip kalıp ne yapacaksın. Yok iste bunlara katlanacaksın, evlilik hayatı zorluklara katlanmaktır bizlerde zamaninda katlandık. Geldigin yerin huyunu suyunu alacaksın falan dedi bana kaynanam. Kendi ailemde kalayım desem onu da istemiyorlar. Yakısanı çoğunlukla onlarda kalmammış vs vs. Eşim tamamen benim fikirlerime saygılı, ailesini tanıdığı için herseyi göze alan birisi sağolsun. Ama ben kararsızım hala aman sorun yasanmasin diye

Elalem ne der derken sizin sadakatinizden şüphe ediliyor farkında mısınız????? Ben olsam ne demek elalem ne der ne diyecekmis elalem der bir cingar cikarir o susmayan kayinvalideyi paylardım
Onun kasdettiği yani hani bak bak geliniyle anlasamiyorlar da gelini bunlarla kalmiyor ayri kalmak istiyor falan gibi

M
Kayınvalidenize ne oluyormuş, ne demek izin vermiyor? İlla bir anne babayla oturacaktaysanız niye evlendiniz ki kendi anne babanızla otururdunuz. Evinizde oturmanız bence olması gereken, çocuk değil yetişkin kadınsınız. Neyse ki eşinizin aklı başında
inanın çevremde herkes aynısını söylüyor. Allahtan eşim ailesinin agzina bakan biri degil. Sanki izin istiyoruz gibi bizi azarladi kiyameti kopardi tek kalamaz diye. Ben zaten deprem psikolojisini atlatamadim, esimle 7 ay yasadim basimiza neler geldi. Ustune simdi birde yurtdisi cikti. Kimse benim psikolojimi dusunmuyor. Sadece benim ailem beni dusunuyor birde esim.

Ergen misiniz, üniversitedesiniz de harcliginizi onlar mı veriyor? Nasıl boyle üstten üstten konuşma hakkı buluyorlar?
Ciddiye bile alma, eşine de kimsenin sizin hayatiniza bu kadar karismasina izin vermeyecegini söyle.
Erkek göreve gitsin,isterse on sene gelmesin başka ulkeden sorun yok. Kadın altı ay insan gibi yaşamak istese el alem ne der

Esin ile bir karar almissiniz saygi duymasi gerek. Eşim ve ben boyle uygun gorduk de geç. Kötü bilirlerse bilsinler.

Neden yalniz basima kalamayayim? Ne oluyor yalniz basina baska sehirde kalinca? Sanki uygunsuz bir sey yapacakmisim, bana guvenmiyormuş gibi hissettirirdi bana bu tavır. Bana boyle bir sey yapilsa bunu hakaret sayar, arama mesafe koyardim.
Benimde şimdi zoruma gidiyor bunca şeyden sonra kalk git orda otur dediğini yap. Ama diyorum yarin bir gün yüzyüze bakacağız. Evin tek erkek çocuğu acaba ailesiyle arasi mi bozulur. Yillarca bu konu mu olur falan diye. Ama herkeste sey diyor zaten sen yillarca sehir disinda yasayacaksin senede bir izne gelince de idare eder gecersin zamanlar alışırlar taviz verme yuz bulmasinlar falan

İnanın çevremdeki herkes çok şaşırdı. Neden eşim yokken kaç aydır orada kaliyorsun diye. Sırf gönülleri olsun diye taviz verdim. Esim uzakta üzülmesin arada kalmasın dedim. Onun her ay izne geleceğini bilerek dayandım. Ama simdi 6 ay hiç gelmeyecek. Düşündükçe içim kararıyor inanın. Sağolsunlar beni rahat ettirmek için ellerinden geleni yaptılar kaldığım süreçte. Ancak ben hep huylarıma gittim her konuda. Bir kez olsun sesimi çıkarttım kendi evimde kalmak istiyorum eşim dönene kadar dedim diye ortalık ayağa kalktı. Biz sana karışmıyoruz, rahat et diye elimizden geleni yapıyoruz. Tek basına gidip kalıp ne yapacaksın. Yok iste bunlara katlanacaksın, evlilik hayatı zorluklara katlanmaktır bizlerde zamaninda katlandık. Geldigin yerin huyunu suyunu alacaksın falan dedi bana kaynanam. Kendi ailemde kalayım desem onu da istemiyorlar. Yakısanı çoğunlukla onlarda kalmammış vs vs. Eşim tamamen benim fikirlerime saygılı, ailesini tanıdığı için herseyi göze alan birisi sağolsun. Ama ben kararsızım hala aman sorun yasanmasin diye
Öyle kayinvalideye esiniz görevden gelene kada hiç gitmeyeceksiniz aslında hakettiği bu.
Siz hala sorun yaşamamak adına kararsizim diyorsunuz.
Eşiniz mesleği gereği bu tarz görevleri olmaya devam edecektir, siz hep ailesiyle mi kalacaksınız?
Baştan sınırınızı koyun, illa bir yerde kalmanız gerekirse orası da kendi ailenizdir. Geçsinler bizim yanımızda kalman daha doğru kafalarını.

Esiniz asker. Allah öncelikle onu tüm kötülüklerden korusun.
Siz taviz vermissiniz bastan. Esinizin ailesi daha dogrusu kayinvalide bunu uzatmak derdinde..hic dinlemeyin. Evlilik birey olmayi gerektirir. Sizin sirf o cekti diye hicbirsey cekmek zorunda degilsiniz. Oda cekmeseydi. Keske o kusak da boyun egip duymasaydi da biz de daha iyi sartlarla kadin olarak baslasaydik. Ama yok okumamiz bile elalem örgütüne dert oldu. Haaadi ordan. Siz esinizle karar alin..tamam

Sen istediğin kadar kötü gelin olmak istemiyorum de her kaynananin gözünde gelin kötüdür...hoşgeldin yeni kötü gelin aramıza 😄 hiç kafana takma eşin ne diyorsa onu yap nasıl alisirsa öyle gider sen çocuk değilsin. Evli barkli kadınsın

Offf offf şimdi ne desek boş. 10 yıl sonra hatta 5 yıl sonra bu sorun yasanmasin diye yaptığın gereksiz fedakarlıklardan oyle pişman olacaksın ki. Azcik minnacık uyanık bir tip olsan. Bu olayi kendi lehine cevirip bırak kendi evine çıkmayı kvye trip atip mesafe koyarsın.

Ya bunu niye kendinize dert ediyorsunuz ki onlara ne sizin nerde kalıcagınızdan? Eşinle sen hemfikirsin kendi silende birşey demiyorsa eşinin ailesinin karışması saçmalım. Sizin bunu kafaya takmamanız lazım. Sizin kendi düşünceniz fikriniz önemli sonuçta onları alakadar etmez kesinlikle. Hatta ben kocam yokken hiç gidip kalmazdım bile onun ailesinde sizin üstünüzde baskı yapmalarına izin vermeyin ya ben böyle istiyorum diyin geçin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X