Bişeyler yapmak istiyorum ama ne???

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öyle deme sınava bile girememiş, polisler sınav salonunun kapısinda savurup atmışlar , yani sınava girebilse ve tesettürle okuyabilse (bahsettiği tarihlerde bu da mümkün, fiili yasak yok halbuki) ailesi onu 17 yaşında evlendirmekten vazgeçip okuturmus da işte bunlar hep tesettür...

Bir siyasetcimizin , zamanında kızının yasak yüzünden Amerika'da okumak zorunda kaldığını söyleyen birine sorduğu "Oğlun da mı tesettürlüydü?" sorusu geliyor aklıma istemsizce :KK45:
Bu detaylar nerede ya

2008de Haziran'da mezun oldum Eylül'de düğün oldu. Okutmayan bı aile, destek yok. Tek şansım bana burs verenlerin desteğiyle başımı açmam gerekiyordu. Sayısal bolumdeydim üni sınava girmeye gittim iki kadın polis beni kolumdan sürükleyip attı. Nasıl okuyacaktim? İstesem sadece evi terkedip başımı acmamla okuyabilirdim. Başı kapali ilk defa izin verildigi yıl benim kucağımda ikinci çocuk vardı. Kendi bildiğiniz gördüğünüz dışında da hayatlar var.
Ve ben şuan bana dayatilanin dışına çıkmaya çalışıyorum. Kendime bı gelecek kurmaya çalışiyorum. Herkesin bana yapamazsın edemezsin demesine karşı yapmaya çalışıyorum üstelik.

Üniversite sınavına da peruk la gittim. Altta boneyi gören polis görevlisi çekti attı. Aç başını dedi peruğu geri alıp taktım herkesin içinde. Bağırıp beni tartaklamaya başladılar. Hayatımda ilk defa peruk takan biri değildim. İlk tecrubem de değildi. Daha önce de lisede milli güvenlik derslerinde denizci binbaşı dersimize gelirken hep taktik mecburiyetten. Mehmetçik vakfı bursu da lise bitene kadar verilir o dönem öyleydi değiştirse bilemm.kisacasi bunlari kendime acindirmak için anlatmıyorum. Kabul etmek istemeniz anlarım. Ama durum buydu. Sonuç eğitim hayatıma devam edemedim.
Bu detaylar nerede ya

Eeee iki abin de okumuş zaten, ativersinler bı imza

Şehit yakını hakkı bazı imkanlarda 2 ile sınırlı. Şehit ve Gazi yakını haklarında detayları mevcut.

Gerekli aylık tahsisi yapılmış ve istihdam hakları da kullanılmış olabilir.

Şehit ve Gazi sayısı düşünülerek yapılan bir sınırlandırma mevcut.

30 yaşındayım diyorsunuz da sizin yaşınızda tesettürlü olup okuyan çalışan bir sürü insan var tesettür okumama engel oldu demişsiniz de ne mana ? neden engel oldu kim engel oldu nasıl engel oldu ?
milliyetçi bir aileden gelip haklarınızdan yararlanamamanız ?

anlayan beri gelsin
Ailesi gurur yapmış anladigim kadarıyla,ne kadar devletin verdiği bir hak da olsa şahsi menfaatlerine kullanmak gibi düşünmüşler verilen bu hakkı.ben öyle yorumladim açıkçası

Şehit yakını hakkı bazı imkanlarda 2 ile sınırlı. Şehit ve Gazi yakını haklarında detayları mevcut.

Gerekli aylık tahsisi yapılmış ve istihdam hakları da kullanılmış olabilir.

Şehit ve Gazi sayısı düşünülerek yapılan bir sınırlandırma mevcut.
İstihdam hakkımız boşta duruyor, ailem kullanmama izin vermiyor dedi

İstihdam hakkımız boşta duruyor, ailem kullanmama izin vermiyor dedi

Bilgi internetten alıntıdır.

Şehit yakınlarına istihdam hakkı başvurusunda istenilen belgeler şu şekildedir;

• SGK il müdürlüğünden alınacak hak sahipliği belgesi
  • Adli sicil kaydı
  • Devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu
  • Son mezun olunan okulun diploması
  • Askerlik durum belgesi
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • İstihdam başvuru formu
  • İstihdam başvurusu yapan kişinin sahip olduğu diğer haklardan feragat ettiğini gösteren noter tasdikli belge

Arkadaşlar istihdam hakkını kullanmicam. Bu konu net. Geçmişte eğitim için çabam da ortada. Evlenip çocuk büyütürken açıktan okumam farklı alanlarda kendimi geliştirmeye çalışmam da...
Simdi ben bugün kimseden destek almadan sıfırdan çalışma hayatına baslamk istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek, fikir verebilecek olan yazsın. Onun dışında lütfen o niye böyle su niye böyle diye üstüme gelmeyin rica ederim. gerildim gerçekten. Ben şuan tek başıma kendim için bişey yapmaya çalışıyorum. Az birikimle neler yaparım diye arastiyorum. Konuya benim açımdan bakamayan lütfen daha fazla müdahil olmasın.

Arkadaşlar istihdam hakkını kullanmicam. Bu konu net. Geçmişte eğitim için çabam da ortada. Evlenip çocuk büyütürken açıktan okumam farklı alanlarda kendimi geliştirmeye çalışmam da...
Simdi ben bugün kimseden destek almadan sıfırdan çalışma hayatına baslamk istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek, fikir verebilecek olan yazsın. Onun dışında lütfen o niye böyle su niye böyle diye üstüme gelmeyin rica ederim. gerildim gerçekten. Ben şuan tek başıma kendim için bişey yapmaya çalışıyorum. Az birikimle neler yaparım diye arastiyorum. Konuya benim açımdan bakamayan lütfen daha fazla müdahil olmasın.
Okey o zaman şöyle soralım,gidip halk ekmek bayii olmanıza,beyaz eşya bayii olmanıza izin verecek mi memur olmanıza izin vermeyen eşiniz veya aileniz?

ben tee 2007-2008 eğitim döneminde başörtüsü yasağı uygulamayan üniversiteler hatırlıyorum, hadi diğerleri 2009 2010 olsun
Ben de 2003te girdim üniversiteye sınıfta başı açık olan 5-6 kişiden biriydim. Okula göre farklılık olabilir belki ama aşırı katı yasaklar yoktu diye hatırlıyorum. Tvlerde çok güzel algılar yapıldığı için zamanında-kendini okul kapılarına zincirleyen hatunlar vs- herkes tesettür engeli muhabbetinde takılı kalmış.

Okey o zaman şöyle soralım,gidip halk ekmek bayii olmanıza,beyaz eşya bayii olmanıza izin verecek mi memur olmanıza izin vermeyen eşiniz veya aileniz?
Beyaz eşya bayiliği için bütçem yeterli değil. Ama İBB ye halk rkmek için başvuru dilekçesi verdim. İstanbul kitacisi için de deilekce verdim. Eşim iş için karışmıyor. Ha kulp buluyor küçümseyici konuşuyor o işten ne çıkar bu işten ne çıkar, boş yorulma evde otur tarzı. Daha önce bi yerde aşçılık yapmıştı. Ona da hep satasiyordu eşim ne geçiyor ki değiyor mu falan derdi. Ama hiç yapamazsın çalışamazsin demedi. Ailem de sadece memuuk konusunda izin vermiyor. Ben de artık üstelemiyorum bu konuyu. O yüzden ticari anlamda bıseyler bakıyorum

Ya yaşta bi hata var.
Ya da anlatılanlarda..

31 yaşındayım. Gayet tesettürlü arkadaşlarımız okudu. Geçmiş zaman yanlış olmasın, 10. Sınıfta falan hep hatırlıyorum yani. Ki siz liseyi zaten ihl okumuşsunuz. Sizin üni zamanında öyle şeyler yoktu.

Beyaz eşya bayiliği için bütçem yeterli değil. Ama İBB ye halk rkmek için başvuru dilekçesi verdim. İstanbul kitacisi için de deilekce verdim. Eşim iş için karışmıyor. Ha kulp buluyor küçümseyici konuşuyor o işten ne çıkar bu işten ne çıkar, boş yorulma evde otur tarzı. Daha önce bi yerde aşçılık yapmıştı. Ona da hep satasiyordu eşim ne geçiyor ki değiyor mu falan derdi. Ama hiç yapamazsın çalışamazsin demedi. Ailem de sadece memuuk konusunda izin vermiyor. Ben de artık üstelemiyorum bu konuyu. O yüzden ticari anlamda bıseyler bakıyorum
Anlıyorum, o zaman ticaret uygun olur size. Ama zordur yani şu devirde ticari işletmeyi ayakta tutmak. Allah kolaylık versin, biraz şans biraz yetenek biraz da sermaye işi

Çok başarılı öğrenciydiniz burslar alacak kadar da ilahiyat önlisans mı okudunuz
Ayrıca 32 yaşımdayım sınıfımda tesettürlü arkadaşlarım vardı

Herkese merhabalar. İçimi dökecek kimse yok Kendi kendimi yiyip bitirecegime buraya yazayım belki bı cevap veren olur.
Şehit çocuğuyum. Tesettür engeli yüzünden okuyamadım. İmam Hatip lisesi okumuştum, o da hocalarimin verdiği burs ve desteklerle. Annem beni okutmak için pek cabalamadi. İki abini okutuyorum sana gücüm yok dedi. Ben daha lisedeyken görücüye çıkarttılar beni. İşi gücü yerinde fln... Bilirsiniz işte.. lise bitti evlendirildim. Zaten o zamanlar ağzı var dili yok sessiz sedasız biriydim. Sıkıntılı bı evlilik yaşadım hem maddi hem manevi büyük sınavlardan geçtim. Sonra çevreme bı baktım ki ya tanıdığım herkes meslek sahibi ya da çok mutlu severek evlenmiş. Zoruma gitti bu durum. çünkü ben çok başarılı dereceyle okul bitiren bir öğrenciydim. İkinci çocuğuma hamileyken üni sinavlarina girdim ve ilahiyat önlisans okudum. Sonra bilgisayar kursuna gittim. Bı ara Osmanlıca kursuna gittim. Geçenlerde de ehliyet aldım. Bu arada da Kur'an kurslarında ve anaokullarında görev aldım. Kısacası hiç boş durmadim. Kendimce bişeyler yapıyım dedim. İki çocuğum büyüdü 8-10 yasindalar. Ben şuan evde boş oturuyorum (ev hanımlarına öyle derler aslında hiç alakası yoktur ya hani) çevremdekiler bı ara sürekli bı iş yap çalış dediler. Ben o sırada bilgisayar ehliyet vs koşturuyordum. Şimdi bosum. Aceba çalışabilir miyim bı iş yapıp kendime gelecek için bı hayat güvencesi sağlayabilir miyim diye düşünüyorkn herkes çocuk yap büyüt ne iş yapicaksin diyor. Kendimi o kadar yetersiz ve amaçsız hissediyorum ki. Bazen keşke evlenmeseydim lise döneminde bana verilen burslarla tek başıma bı yol cizseydim diyorum. Sonra annem geliyor aklıma. Onu bırakmadım zamanında. Şimdi de böyle bı durumdayım. Napmaliyim? Kendime nasıl bir yol cizmeliyim bilmiyorum. İlerde pişman olur muyum? Keşke bı hayat güvencem olsaydı der miyim ki mutlaka derim gibi geliyor.
30 yaşında iki çocuklu bı kadın hiç iş tecrübesi olmadan bişeyler yapabilir mi? Kendimi şuan olduğum konuma yakıştıramıyorum. Sanki bişeyler yapmaliyim. Ama ne? Ben bu degiliim. Daha fazlası olmak istiyorum üreten maddi anlamda kazanan bı kadın olmak istiyorum. Aceba hayat karşıma daha ne cikaricak daha neleri yaşamak zorunda kalıcak diye beklemek istemiyorum. Napmaliyim ? Ya da yapabileceğim bişey var mı gerçekten???
Tesettür engeli derken? Yani sizin dönemde ünivlerde o engel kalmamıştı onu mu kasteddiniz?
Bir şey yapmak istiyorum… bu kapasitesinin altında kalan insanların en üretken oldukları yaşlarda (30 lu yaşlr oluyor bu genelde) en sık sordukları soru kendilerine. Ne yapabilirsin… ben de 30 umdan sonra yüksek lisans yapmış biri olarak eğitim ve bilginin, bir şeyler üretmenin hazzını yaşadım. Eğitim desem önce imkanınız varsa? İlginiz olan bi alandan eğitim alsanız, açık öğretim fakültesinden? İş alanında da ilgi alanı ve merak çabayla birlikte başarı getiriyor, acaba demeden aklınızda bulunan herhangi bir işe (para falan riske etmeden ama) girişseniz olmaz mı?
Cesaret belki her şeyin çözümü olur. Hayırlısı hakkınızda

Herkes tesettür olayına takılmış. Aksi olmuş olsa niçin kendi geleceğimi yakiyim, niçin imkan varken puanlarım iyiyken eğitimi yarıda bırakıp evleneyim? Aynı dönem birlikte okuduğum bicok arkadaşım sınava girebildi okulda sorun yaşadı , bazıları benden sonra bikac defa sınava girdi öyle kazanıp okudu. Ben o dönem sınava girmeye gittim giremedim bile. Yani tam anlamıyla çözülmüş herkesin rahatça okuduğu bı dönem değildi Evliliğim süresince sınava bir kere girdim düşük bı puan aldım. İHL geçmişim dolasiyla rahat geçerim diye ilahiyati seçtim önlisans a puanım yetti. Ve gerçekten de hiç zorlanmadan bitirdim. Bölümden yana pişman değilim yani. Şimdi tekrar DGS e başvurdum olursa dörde tamamlamak istiyorum. Halinhazirda yabancı dilimi gelsitirmeye çalışıyorum yaklaşık iki senedir sürekli ingilizce üzerine gittim. İş konusunda acelem yok öyle acil paraya da sıkışmış bı vaziyette değilim. Sadece kendimi bulunduğum noktadan daha ileriye taşımak istiyorum.
İBB başvurularim, DGS kpss sınav başvurularim hala benim için bı seçenek. Şuan sadece bunlardan sonuç alamazsam napabilirim diye düşünüyorum. DGS olursa ilk ona yonelirim. Olmazsa ticari bişeyler olabilir. Kpss çok niyetim yok ama en son çare hiç bişey yapmazsam eğer bu defa ona yönelik hazirlanirm . Hayırlısı olsun 🤷

Herkes tesettür olayına takılmış. Aksi olmuş olsa niçin kendi geleceğimi yakiyim, niçin imkan varken puanlarım iyiyken eğitimi yarıda bırakıp evleneyim? Aynı dönem birlikte okuduğum bicok arkadaşım sınava girebildi okulda sorun yaşadı , bazıları benden sonra bikac defa sınava girdi öyle kazanıp okudu. Ben o dönem sınava girmeye gittim giremedim bile. Yani tam anlamıyla çözülmüş herkesin rahatça okuduğu bı dönem değildi Evliliğim süresince sınava bir kere girdim düşük bı puan aldım. İHL geçmişim dolasiyla rahat geçerim diye ilahiyati seçtim önlisans a puanım yetti. Ve gerçekten de hiç zorlanmadan bitirdim. Bölümden yana pişman değilim yani. Şimdi tekrar DGS e başvurdum olursa dörde tamamlamak istiyorum. Halinhazirda yabancı dilimi gelsitirmeye çalışıyorum yaklaşık iki senedir sürekli ingilizce üzerine gittim. İş konusunda acelem yok öyle acil paraya da sıkışmış bı vaziyette değilim. Sadece kendimi bulunduğum noktadan daha ileriye taşımak istiyorum.
İBB başvurularim, DGS kpss sınav başvurularim hala benim için bı seçenek. Şuan sadece bunlardan sonuç alamazsam napabilirim diye düşünüyorum. DGS olursa ilk ona yonelirim. Olmazsa ticari bişeyler olabilir. Kpss çok niyetim yok ama en son çare hiç bişey yapmazsam eğer bu defa ona yönelik hazirlanirm . Hayırlısı olsun 🤷
Memur olmak söz konusu değilse KPSS, DGS ne için giriyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X