Bişeyler yapmak istiyorum ama ne???

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Diplomali_anne

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2022
31
29
33
Herkese merhabalar. İçimi dökecek kimse yok Kendi kendimi yiyip bitirecegime buraya yazayım belki bı cevap veren olur.
Şehit çocuğuyum. Tesettür engeli yüzünden okuyamadım. İmam Hatip lisesi okumuştum, o da hocalarimin verdiği burs ve desteklerle. Annem beni okutmak için pek cabalamadi. İki abini okutuyorum sana gücüm yok dedi. Ben daha lisedeyken görücüye çıkarttılar beni. İşi gücü yerinde fln... Bilirsiniz işte.. lise bitti evlendirildim. Zaten o zamanlar ağzı var dili yok sessiz sedasız biriydim. Sıkıntılı bı evlilik yaşadım hem maddi hem manevi büyük sınavlardan geçtim. Sonra çevreme bı baktım ki ya tanıdığım herkes meslek sahibi ya da çok mutlu severek evlenmiş. Zoruma gitti bu durum. çünkü ben çok başarılı dereceyle okul bitiren bir öğrenciydim. İkinci çocuğuma hamileyken üni sinavlarina girdim ve ilahiyat önlisans okudum. Sonra bilgisayar kursuna gittim. Bı ara Osmanlıca kursuna gittim. Geçenlerde de ehliyet aldım. Bu arada da Kur'an kurslarında ve anaokullarında görev aldım. Kısacası hiç boş durmadim. Kendimce bişeyler yapıyım dedim. İki çocuğum büyüdü 8-10 yasindalar. Ben şuan evde boş oturuyorum (ev hanımlarına öyle derler aslında hiç alakası yoktur ya hani) çevremdekiler bı ara sürekli bı iş yap çalış dediler. Ben o sırada bilgisayar ehliyet vs koşturuyordum. Şimdi bosum. Aceba çalışabilir miyim bı iş yapıp kendime gelecek için bı hayat güvencesi sağlayabilir miyim diye düşünüyorkn herkes çocuk yap büyüt ne iş yapicaksin diyor. Kendimi o kadar yetersiz ve amaçsız hissediyorum ki. Bazen keşke evlenmeseydim lise döneminde bana verilen burslarla tek başıma bı yol cizseydim diyorum. Sonra annem geliyor aklıma. Onu bırakmadım zamanında. Şimdi de böyle bı durumdayım. Napmaliyim? Kendime nasıl bir yol cizmeliyim bilmiyorum. İlerde pişman olur muyum? Keşke bı hayat güvencem olsaydı der miyim ki mutlaka derim gibi geliyor.
30 yaşında iki çocuklu bı kadın hiç iş tecrübesi olmadan bişeyler yapabilir mi? Kendimi şuan olduğum konuma yakıştıramıyorum. Sanki bişeyler yapmaliyim. Ama ne? Ben bu degiliim. Daha fazlası olmak istiyorum üreten maddi anlamda kazanan bı kadın olmak istiyorum. Aceba hayat karşıma daha ne cikaricak daha neleri yaşamak zorunda kalıcak diye beklemek istemiyorum. Napmaliyim ? Ya da yapabileceğim bişey var mı gerçekten???

Herkese merhabalar. İçimi dökecek kimse yok Kendi kendimi yiyip bitirecegime buraya yazayım belki bı cevap veren olur.
Şehit çocuğuyum. Tesettür engeli yüzünden okuyamadım. İmam Hatip lisesi okumuştum, o da hocalarimin verdiği burs ve desteklerle. Annem beni okutmak için pek cabalamadi. İki abini okutuyorum sana gücüm yok dedi. Ben daha lisedeyken görücüye çıkarttılar beni. İşi gücü yerinde fln... Bilirsiniz işte.. lise bitti evlendirildim. Zaten o zamanlar ağzı var dili yok sessiz sedasız biriydim. Sıkıntılı bı evlilik yaşadım hem maddi hem manevi büyük sınavlardan geçtim. Sonra çevreme bı baktım ki ya tanıdığım herkes meslek sahibi ya da çok mutlu severek evlenmiş. Zoruma gitti bu durum. çünkü ben çok başarılı dereceyle okul bitiren bir öğrenciydim. İkinci çocuğuma hamileyken üni sinavlarina girdim ve ilahiyat önlisans okudum. Sonra bilgisayar kursuna gittim. Bı ara Osmanlıca kursuna gittim. Geçenlerde de ehliyet aldım. Bu arada da Kur'an kurslarında ve anaokullarında görev aldım. Kısacası hiç boş durmadim. Kendimce bişeyler yapıyım dedim. İki çocuğum büyüdü 8-10 yasindalar. Ben şuan evde boş oturuyorum (ev hanımlarına öyle derler aslında hiç alakası yoktur ya hani) çevremdekiler bı ara sürekli bı iş yap çalış dediler. Ben o sırada bilgisayar ehliyet vs koşturuyordum. Şimdi bosum. Aceba çalışabilir miyim bı iş yapıp kendime gelecek için bı hayat güvencesi sağlayabilir miyim diye düşünüyorkn herkes çocuk yap büyüt ne iş yapicaksin diyor. Kendimi o kadar yetersiz ve amaçsız hissediyorum ki. Bazen keşke evlenmeseydim lise döneminde bana verilen burslarla tek başıma bı yol cizseydim diyorum. Sonra annem geliyor aklıma. Onu bırakmadım zamanında. Şimdi de böyle bı durumdayım. Napmaliyim? Kendime nasıl bir yol cizmeliyim bilmiyorum. İlerde pişman olur muyum? Keşke bı hayat güvencem olsaydı der miyim ki mutlaka derim gibi geliyor.
30 yaşında iki çocuklu bı kadın hiç iş tecrübesi olmadan bişeyler yapabilir mi? Kendimi şuan olduğum konuma yakıştıramıyorum. Sanki bişeyler yapmaliyim. Ama ne? Ben bu degiliim. Daha fazlası olmak istiyorum üreten maddi anlamda kazanan bı kadın olmak istiyorum. Aceba hayat karşıma daha ne cikaricak daha neleri yaşamak zorunda kalıcak diye beklemek istemiyorum. Napmaliyim ? Ya da yapabileceğim bişey var mı gerçekten???
Aceba demeyi birakmalisiniz mesela
Acaba doğrusu

Şehit ve gazi yakınlarına bazı başvurularda öncelik tanınıyor. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama şuan aklıma gelen mesela İstanbul 'da ihe büfesi açmada önceliğiniz var hem kendi işiniz olur hem de aşırı yorucu olmaz. Resmi kurumlar bünyesindeki işçi alımlarında da önceliğiniz var diye biliyorum dilerseniz bir araştırın.

Şehit ve gazi yakınlarına bazı başvurularda öncelik tanınıyor. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama şuan aklıma gelen mesela İstanbul 'da ihe büfesi açmada önceliğiniz var hem kendi işiniz olur hem de aşırı yorucu olmaz. Resmi kurumlar bünyesindeki işçi alımlarında da önceliğiniz var diye biliyorum dilerseniz bir araştırın.
İstanbul da halk ekmeğe başvuru dilekçesi verdim İstanbul kitapcisi için yine hakeza. Hatta bazı dükkanını devreden kuruyemiş çiğköfteci gibi kişilerle bile temasa geçtim. Ama o kadar çok önüme gecip yapamazsın edemezsin deniliyor ki... Eşim ticaretle meşgul. En ufak bi adimimi en fazla ne kadar kazanicaksin ki gelirin yanında giderin şu olucak diyip bütün hevesimi kırıyor. Şehit yakını olduğumu belirtmemi de ailem istemiyor. Gurur yapmışlar kendilerince. Çalışmak istiyorum dediğimde evini gecindiren var otur yerinde diyorlar ama ben bişeyler yapicam. Ne bilmiyorum ama yapicam

Ne var ki 30 yaşında. 35 inde ilk defa işte çalışmaya başlayan insanlar var. Ailesinden ilk kez ayrılıp evlilik vs olmayan.
Kendini olduğun durumda yeterli hisstmiyorsan kesinlikle bı yerden başla.
Ya işte benim çevrem çok geniş değil. İş ilanlarina bakıyorum işkur vs. Hepsi tecrübe istiyor. Zaten "maaşlı çalışacağına evde otur" diyen her mesleğe bı bahane bı kulp bulan bı eşim var. Hobi olarak bile yapabildiğim bı becerim yok. Gözüm açılır açılmaz evlendirdiler sonra çocuk, ev telaşı... Şimdi artık arayıştayim.. neler yapabilirim kim ne yapmış bakınıyorum

E ticaret olayını inceliyorum. E ticarette tecrübesi olan var mı aranizda? Büyük olmasa bı birikimle baslayabilirim belki. Beyaz eşya bayiliklerini de arastiyorum. Bakalım 🤷

E ticaret olayını inceliyorum. E ticarette tecrübesi olan var mı aranizda? Büyük olmasa bı birikimle baslayabilirim belki. Beyaz eşya bayiliklerini de arastiyorum. Bakalım 🤷
merhabalar, beko kadın girişimciler için bayilikler veriyor diye anımsıyorum bir araştırın. Bence artık güncelin ve geleceğin mesleği e-ticaret. Amazon ve e -ticaret ,ebay eğitimlerine katılabilirsiniz ve satış yapabilirsiniz. Ev yemekleri satışı olabilir elinizin lezzetine güveniyorsanız. Ev yemekleri diye başlayıp baya büyüyen hesaplar var. Ütü yapabilirsiniz ücret karşılığı tabi bu sizin gibi hırslı bir hanıma ufak gelebilir :) Ben e-ticaret öneririm. Milli eğitim bakanlığının modelistlik kurslarına bakın modelistler çok iyi kazanıyor.Kendimde kendi mesleğim hariç arayıştayım biraz potansiyelimin üzerine çıkmak istiyorum.

Ne güzel kendinizi sürekli geliştirmek isteyen birisiniz :)

iskurun kadin girişimciler icin hibe ve kurs programlari var onları arastirip size uygun olani secebilirsiniz, arkadaslarin dedigi gibi sehit yakinlarina oncelik var.

Hibelerin bazilari geri odemesiz, bazilarinin yarisi geri odemeli falan bir suru secenek bulunuyor.

Umarim kendiniz icin en uygununu en guzelini bulabilirsiniz :)

Aileni dinleme sehit yakini oldugunu soyledigini nerden bilevekler oyle esine ailene bakarsan hicbisey yapamazsin elindeki imkani kullan bu onceligi kullanarak biseyler yapmak senin hakkin guzel fikirler vermis arkadaslar bunlari degerlendirin

KPSS ile memur olarak atanma şansınız var mı peki ? En risksiz o sanki . Eşiniz de kulp bulamaz hem. Yaşınız çok genç ayrıca . Birçok insan anca o yaşta iş hayatına atılıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X