Doğal Saç Bakım Kürleri bitkisel yağları evde kendimiz yapalım :)

Evde Yapılabilen Saç Doğal Bakım Kürleri

happylove

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
10 Mart 2015
774
304
kızlar ben bitkisel yağlara çok meraklıyım bazılarını hazır alıyorum bazılarını da evde kendim yapıyorum var mı benim gibi evde kaendi yapan :KK56:

sarımsak susam yağını yaptım sıra çilekte :) sarımsakları küçük parçalara bölüyorum ama kesinlikle ezmiyorum zeytinyağına koyuyorum 2 hafta bekletiyorum sonra kullanıma hazır oluyor.. susamları da dövüyorum aynı şekilde onları da zeytinyağına koyuyorum bunu 1 ay bekletiyorum sonra bu da kullanma hazır oluyor.. annem de nane yağını ve çörekotu yağını yapmıştı ailecek doğal şeyleri çok seviyoruz :-):-)

30 mllik küçük bi şişem vardı ona 1 tatlı kaşığı koymuştum geri kalınına da zeytinyağı koydum

rica ederim :) amin canım senden de razı olsun inşallah :)

Gülyagi için bir tarifiniz var mı?
ben gül yağını hiç yapmadım ama internette bunu buldum umarım faydalı olur..
Cam bir şişenin içine gül yapraklarını koyun, üzerine de sızma zeytinyağı doldurun. Ara sıra çalkalayarak 45 gün güneşte beklettikten sonra şişeyle birlikte kaynatın. Bir hafta daha güneşte bekletip süzün ve cam şişede buzdolabında saklayın.
Gül yağı Makyajı temizler, kırışıkları açar, dinlendirir, rahatlatır. Çünkü ana maddesi saf zeytinyağı, gül kendi yapraklarındaki öz suyunu ve kokusunu yağa verir.

kendim gibi birini bulmak ne güzel :KK3: peki siz nasıl yapıyorsunuz o da fikir olsun
Mevsime ve kullandığım bitkinin yaş veya kuru olmasına bağlı olarak işleme alıyorum. Kavanoz içerisinde hazırlayıp 1 yıl dinlendiriyorum. 4 ay güneş altında, 8 ay kalorifer peteği üzerinde :KK70:Haftada bir kavanozu çalkalıyorum. Bekleme süresi bittiğinde benmari usulü ısıtıyorum kavanozu daha sonra tamamen berraklaşana kadar süzüyorum ve işlem bitiyor.

Bazı bitkilerin ise zeytinyağı ile hazırlanması mümkün değil, bunun için damıtma yapıyorum.

Kullanacağım yere bağlı olarak bazılarını alkolle tentür haline getirdiğimde olur.

bugün havuç, sarımsak, soğan, çörekotu, ceviz, kakao, karanfil yağlarını hazırladım 2 hafta durdurucam bakalım olucak mı :KK70:

Mevsime ve kullandığım bitkinin yaş veya kuru olmasına bağlı olarak işleme alıyorum. Kavanoz içerisinde hazırlayıp 1 yıl dinlendiriyorum. 4 ay güneş altında, 8 ay kalorifer peteği üzerinde :KK70:Haftada bir kavanozu çalkalıyorum. Bekleme süresi bittiğinde benmari usulü ısıtıyorum kavanozu daha sonra tamamen berraklaşana kadar süzüyorum ve işlem bitiyor.

Bazı bitkilerin ise zeytinyağı ile hazırlanması mümkün değil, bunun için damıtma yapıyorum.

Kullanacağım yere bağlı olarak bazılarını alkolle tentür haline getirdiğimde olur.
çok teşekkürler :) peki damıtma nasıl oluyor

bugün havuç, sarımsak, soğan, çörekotu, ceviz, kakao, karanfil yağlarını hazırladım 2 hafta durdurucam bakalım olucak mı :KK70:
ooo sen erken başlamışsın Hoppa karanfil ceviz gibi şeyler 2 hafta da olmaz ama sanırım sertler ya sen onları 1 ay beklet

X