Biyoloji ogretmeniyim, embriyoloji uzerine calistim sorularinizi alablrm

Bi sorun yok dedi.ben boyunu sormadım tabi eve gelince dikkatimi çekti kafam karıştı
canim crl bas popo arasi mesafe anlamina geliyor. Gercekten dusuk bir olcum. Ama hemen endiselenmemek gerekir boy artisi da bhcg gibi katlaniyor. Durumunuzun takipcisi olacagim merak ettim. İnsallah saglikla kucaginiza alacaksnz

Arkadaslar belki dr degilm ama anatomi fizyoloji ve embriyoloji uzerine egtm gordum.
3 farkli hastanede kucuk araliklarla calistm. Son bikac senedir de ogretmenlik yapiyorum.
Lisede biyoloji ogretiyorum.
Cocuklarin bile embriyo gelisim ve hamilelik ile ilgili soru oluyordu. Muhakkak sizllern de aklini kurcalayan vardir.
Hastanede calisirken laboratuvarda hormon takibi yapiyorduk.
Kendim de cocuk dusundgm icn forumla yakindan ilgiliyim. Aksamlari okuldan gelir gelmez sorularinizi yanitlamaya gayret edecegm.
Umarim kibir olarak algilanmaz.
Kafalarinzn bazi konularda karisik oldgnu goruyorum, ozellikle bazi hurafelerin pesinde kosan caresiz anne adaylarmz var.
Bilgi guçtur.
Birlikte bilgilenelim :)

Merhaba gerçekten d vitamini engel mi gebeliğe? Benim çok çok düşük çıktı doktor iğne verdi korktum vurduramadim bende kırıp içtim eczacı önerdi :KK43:( 2 ampuldü..
Ins biraz artmistir ya

Merhaba gerçekten d vitamini engel mi gebeliğe? Benim çok çok düşük çıktı doktor iğne verdi korktum vurduramadim bende kırıp içtim eczacı önerdi :KK43:( 2 ampuldü..
Ins biraz artmistir ya
nasil yani vurulman gereken ampulleri kirip ictn mi? Yanlis anladm sanrm degl mi

canim simdiye kadar baslamaliydin bile. Folik asidi bebek dusundgm icn ben bile kullaniyorum.
Gunluk tuketmen gereken miktar 400mg.
Besinlerle alimi yetmiyor.
Takviye yapmak lazim.
Bebek dusunen baska arkadaslar varsa yprumu okuyan İcerisinde D vitamini takviyesi olan Folic trio/plus i tavsiye ederm. D vitamini eksiklgi gebe kalmayi zorlastirir.
Benim de folik asiti hem vitaminden alıyorum hem kan ilacından bebeğine bizarari olur mu çok korkuyorum ☹️

nasil yani vurulman gereken ampulleri kirip ictn mi? Yanlis anladm sanrm degl mi

Evet valla doktor kalcadan haftada 1 defa olmak üzere 2 ampul verdi bende korktum iğneden eczaciya sordum bunun baska yolu yokmu diye oda bana kır kaşığa dök iç dedi bende öyle yaptim :)))) 1 hafta birini diğer hafta ötekini ictim

canim simdiye kadar baslamaliydin bile. Folik asidi bebek dusundgm icn ben bile kullaniyorum.
Gunluk tuketmen gereken miktar 400mg.
Besinlerle alimi yetmiyor.
Takviye yapmak lazim.
Bebek dusunen baska arkadaslar varsa yprumu okuyan İcerisinde D vitamini takviyesi olan Folic trio/plus i tavsiye ederm. D vitamini eksiklgi gebe kalmayi zorlastirir.
ben 3 dpgum yaptim folik asit kullanmadim hiç
dr un vrdigi karisik vitamin haplarini almmadim midem bulnaiyordu balik kokuyordu , unutuyordum almaayi vs
çocuklar ve ben saglikliyiz simdilik:)
bu folik asit in vucudda ne gibi faydasi var yaad eksikliginde noluyor
D vit kdr onemlimidir yani

canim crl bas popo arasi mesafe anlamina geliyor. Gercekten dusuk bir olcum. Ama hemen endiselenmemek gerekir boy artisi da bhcg gibi katlaniyor. Durumunuzun takipcisi olacagim merak ettim. İnsallah saglikla kucaginiza alacaksnz
Teşekkür ederim :))

Evet valla doktor kalcadan haftada 1 defa olmak üzere 2 ampul verdi bende korktum iğneden eczaciya sordum bunun baska yolu yokmu diye oda bana kır kaşığa dök iç dedi bende öyle yaptim :)))) 1 hafta birini diğer hafta ötekini ictim
canim zehirlenedebilirdin, cok yanlis bir tavsiye. Sonucta bu vitamin sindirilmeden kana geciyor ama ampul seklinde verilen ilaclari yutmak zehirlenmene sebep olur. Bunu yapmamalisin allah korusun cok tehlikeli. Boyle bir riske girecegne hc vitamin kullanma daha iyi

Merhabalar,
Benimde bir sorum var.Ben uzun zamandir kabizlik sorunu cekiyorum ve bebek dusunuyoruz.Kabizlikta bagirsakta birikiyor ya atilamayan diski.Bunun dollenme uzerinde bi etkisi var midir?Yani bagirsak hareketleri embriyonun rahme ulasmasini falan engeller mi?Bilginiz dahilinde ise cevaplarsaniz sevinirim.:KK16:

benim de bir sorum olacak bu arada meslektaşımı görmek de sevindirdi :) ben de öğretmenim
birde böyle bir topik açtığın için çok teşekkürler canım.
dün geceden beri sürekli geçmeyen bulantım azaldı bugün de baya az diğer günlere göre .7+5 im bugün. bu bir olumsuzluk mu bugün baya stresliyim bundan dolayı :KK43:

ben 3 dpgum yaptim folik asit kullanmadim hiç
dr un vrdigi karisik vitamin haplarini almmadim midem bulnaiyordu balik kokuyordu , unutuyordum almaayi vs
çocuklar ve ben saglikliyiz simdilik:)
bu folik asit in vucudda ne gibi faydasi var yaad eksikliginde noluyor
D vit kdr onemlimidir yani
folik asit hamilelikte embriyonun gelisimi uzerindeki en onemli faktorlerdendir.
Sinir hastaliklarini onler, zihinsel sorunlar ve gelisimsel geriliklerin onune gecer.
Sordugnz sorunun mantgni anladim. Suna benziyor afrikada da acliktan kirilan annelerin saglikli bebekler dogabiliyor. Cnku embriyo bir parazit gbi yasar annede ne varsa emer vitamin mineral ve tum takviye depolarini...

Turkiyedeki kadinlarincogunun kemik erimesi yasamasinin sebebi hamileyken d vitamini gunes almamalari hamileliktrn sonra yogun dis sorunu yasamalarinin nedeni hamileyken kalsiyum almamalari yine tr de kadinlarin%70 demir eksikligi cekiyor iki sebebi var biri hamileyken takviyesiz kalmak digeri demlik demlik cay icmek.
Siz su an sagliklisinz ne mutlu evlatlarnz da oyle ama vucudunzdaki tum depolari tuketp dunyaya geldiler. yani negatife dustunuz bu acidan,Ve sizde ilaveler takviyeler almadgnz icin onlara ekstra bisey veremednz icin onlar da sifir durumundalar.
Hastaliklara aciksnz, zaten cok saglksz ve yapaybesleniyorz hamileliktr anne asil kendi icin bakim ve ozen gostermelidir bebekzaten ihtiyacini anneden aliyor

canim zehirlenedebilirdin, cok yanlis bir tavsiye. Sonucta bu vitamin sindirilmeden kana geciyor ama ampul seklinde verilen ilaclari yutmak zehirlenmene sebep olur. Bunu yapmamalisin allah korusun cok tehlikeli. Boyle bir riske girecegne hc vitamin kullanma daha iyi

Valla ne bileyim eczacı öyle diyince :KK43:(
Bide eşim omnivit omega 3 almış acaba o ihtiyacim olan vitaminleri karsilarmi icsem d vitamini varmidir ki

Merhabalar,
Benimde bir sorum var.Ben uzun zamandir kabizlik sorunu cekiyorum ve bebek dusunuyoruz.Kabizlikta bagirsakta birikiyor ya atilamayan diski.Bunun dollenme uzerinde bi etkisi var midir?Yani bagirsak hareketleri embriyonun rahme ulasmasini falan engeller mi?Bilginiz dahilinde ise cevaplarsaniz sevinirim.:KK16:
hayir direkt bir etkisi olamaz.
Bebek rahim duvarina gomuluyor dollenmeden 15.gunden sonra ve hayatina orda devam ediyor.
Dolayisyla idrar kesesinin bobreklerin veya bagirsaklarin islevleri bu duruma katiyen baglantili degil. Zaten diskinin idrarin ve vajinanin acikligi farklidir. Bebek acisindan Endiselenmenize gerek yok.
Kabizlik sorunu icin seluloz iceren lifli gidalarla beslenin vucutta probiyotik yapan ev yogurdu kefir ev tursusu gbi besinleri bolca tuketmeye ozen gosterin. Gecmis olsn

Valla ne bileyim eczacı öyle diyince :KK43:(
Bide eşim omnivit omega 3 almış acaba o ihtiyacim olan vitaminleri karsilarmi icsem d vitamini varmidir ki
prospektusunu okursaniz eger ilave icerik varsa yaziyor. Omega 3 de en az folik asit kadar onemlidir. Icerisinde diger takviyeler olmasa da Muhakkak alin cok onemli

benim de bir sorum olacak bu arada meslektaşımı görmek de sevindirdi :) ben de öğretmenim
birde böyle bir topik açtığın için çok teşekkürler canım.
dün geceden beri sürekli geçmeyen bulantım azaldı bugün de baya az diğer günlere göre .7+5 im bugün. bu bir olumsuzluk mu bugün baya stresliyim bundan dolayı :KK43:
merhaba hocam, ben tesekkur ederim
Gebelikte bulantilar genelde pozitif bir algi var. Sanki bulanti devam edince her sey yolindayms gibi. Ama dis gebelik veya kurtaj gecirmekte olan sorunlu gebeliklerde de bulanti goruntulenebiliyor veya 9 aylik gebelignde hic bulanti yasamadan dogum yapan var. Kuzenimin karisi buna ornek dogum yaptgi gune kadar gezdi gununu gun etti :KK70: yani bulanti ile saglik durumu uzernden direkt bir iliski kuramayiz hatali bir bakis acisi olur. Bence hazir rahata ermissnz bunun tadini cikarin :KK66: kontrollerinz ne zaman

merhaba hocam, ben tesekkur ederim
Gebelikte bulantilar genelde pozitif bir algi var. Sanki bulanti devam edince her sey yolindayms gibi. Ama dis gebelik veya kurtaj gecirmekte olan sorunlu gebeliklerde de bulanti goruntulenebiliyor veya 9 aylik gebelignde hic bulanti yasamadan dogum yapan var. Kuzenimin karisi buna ornek dogum yaptgi gune kadar gezdi gununu gun etti :KK70: yani bulanti ile saglik durumu uzernden direkt bir iliski kuramayiz hatali bir bakis acisi olur. Bence hazir rahata ermissnz bunun tadini cikarin :KK66: kontrollerinz ne zaman
ayyy inşallah canım çok sağol .rahatladım biraz daha . kontrole de zaman var 30 aralık :)

X