Biyoloji ogretmeniyim, embriyoloji uzerine calistim sorularinizi alablrm

Merhaba Michie,

Öncelikle böyle bir başlık açtığın için teşekkür ederim. Bence çok ince bir davranış. Bilgiler paylaşıldıkça anlamlı :KK58: Ben de bu ay itibariyle bebek için çalışmalara başlayacağız. Yaklaşık iki buçuk aydır folik asit kullanıyorum (folic plus), kan tahlilerini de yaptırdım. B12, d vitamini, kalsiyum, demir bağlama vs hepsi normal düzeydeydi, ancak ferttinimde ani bir düşüş olmuş. Gynoferon verdi doktor şimdi onu da kullanıyorum. Eşime de bu ay folik asit aldırdım, o da kullanmaya başladı.

Bu takviyeler dışında, sence almamın faydalı olacaği vitamin veya mineral var mı?
Bebeğin sağlıklı gelişimi için ve gebelik öncesi neleri yemeliyiz daha çok? Beslenme ile üreme arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çok çalışma var malum.

Şimdiden çok teşekkürler =)

Merhaba Michie,

Öncelikle böyle bir başlık açtığın için teşekkür ederim. Bence çok ince bir davranış. Bilgiler paylaşıldıkça anlamlı :KK58: Ben de bu ay itibariyle bebek için çalışmalara başlayacağız. Yaklaşık iki buçuk aydır folik asit kullanıyorum (folic plus), kan tahlilerini de yaptırdım. B12, d vitamini, kalsiyum, demir bağlama vs hepsi normal düzeydeydi, ancak ferttinimde ani bir düşüş olmuş. Gynoferon verdi doktor şimdi onu da kullanıyorum. Eşime de bu ay folik asit aldırdım, o da kullanmaya başladı.

Bu takviyeler dışında, sence almamın faydalı olacaği vitamin veya mineral var mı?
Bebeğin sağlıklı gelişimi için ve gebelik öncesi neleri yemeliyiz daha çok? Beslenme ile üreme arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çok çalışma var malum.

Şimdiden çok teşekkürler =)

merhaba asasi,
takdirin icn ben tesekkur ederm :)
gyneferon piyasadaki en duzgun takviyelerdendir.
Bu arada esinden ziyade senin folik asit kullanman onemli cnku bebis senin vucudunda gelisecek. Esin sadece 1 hucrelik ve 23 kromozomluk katki yapiyor :)
Degerlern duzgun cikmis bu cok guzel. Demekki beslenme diyetin zaten duzgun. B ve c vitamini eksikligi yasamayan insan bulmak zordur seni cani gonulden tebrik ediyorum.sebebi de su b ve c vitaminleri suda cozunebilen bir yapiya sahip. Bu yuzden bobreklerden atiliyor. Bu sebeple gunluk olarak alinmasi gerekir. Yanu 1 insanin oturup yarim kilo mandalina yemesi anlamsiz zaten aksama kadar idrarla atilacak. Ama her gun 1er 2ser mandalina yemesi gunluk c vitaminini karsilar. Vucutta hastaliklarla savasan antikorlari C vitamini bbesler. Bu yuzden ozellikle hamilelikte cokk onemlidir. Cnku anne hasta olursa ilac kullanamaz. Yani hasta olmamasi gerekir.
Dedgm gbi diyetin duzgun gorunuyor ama aracilignla unutmadan hangi vitaminleri nerden alabilirizi anlatan bir gorsel ekledim. 9.siniflar icin hazrlamistm :)

Bu arada ceviz ve badem gibi ozel cerezleri unutmamak lazim. Inanilmaz faydalilar. Yesil sebzelerden pek cok vitamin cesidini alabiliyoruz.
Hamilelikte cig ete ve kiyma yogurmaya dikkat etmek gerekebiliyor. Spor dedgmz asiri sicaga soguga dayanabilen ureme yapilariyla cogalan canlilar var ozellikle cig et ve toprakli besinlerle bulasiyor (marul,ispanak,pirasa gibi) bunlari tuketmeden sirkeli suda bekletmek en guzel temizleyici solusyondur. Tavsiye ederm. Bunun disinda isil islem gormus hazir paket sosis sucuk salam tavuk doner gibi urunleri tuketmeyin, normalde de hamileyken de...
Zararlari saymakla bitmez.
Hayvanlari kemigiyle tuyuyle butun geciriyorlar makineden.
Gida teroru en cok bu tesislerde goruluyor.
Kahve ve cayi mumkun oldgnca tuketmeyi. Kahve damarlarda daralmaya cay ise kanda oksijen tasiyan demirincozunmesine neden olhyor. Anne karninda bebege gobek bagi baglidir. Gobek bagi plesantaya baglidir. Plesanta da anneye. Annenin kani ile bebegnki direkt karismaz ama bebege gidn icerik anneden gider. Dolayisyla kana gecen her seyin bebegnze gectgni dusunmelisinz.

Eklentiler

• Screenshot_20161206-231806_1.jpg
    Screenshot_20161206-231806_1.jpg
    52,1 KB · Görüntüleme: 80
Canım merhaba
Ben 3 ay önce kürtaj oldum bebeğin kalp atışı yoktu sonra korunduk 2 ay eşimle
Bu ay da kimyasal gebelik yaşadım
Bu kimyasal gebelik nasıl bişey tam anlayamadım
O kadar cnm yanıyor ki ne yapsam bilemiyorum her doktor farklı bir şey söylüyor
Çok zor durumdayım ne tavsiye edersin

folik asit hamilelikte embriyonun gelisimi uzerindeki en onemli faktorlerdendir.
Sinir hastaliklarini onler, zihinsel sorunlar ve gelisimsel geriliklerin onune gecer.
Sordugnz sorunun mantgni anladim. Suna benziyor afrikada da acliktan kirilan annelerin saglikli bebekler dogabiliyor. Cnku embriyo bir parazit gbi yasar annede ne varsa emer vitamin mineral ve tum takviye depolarini...

Turkiyedeki kadinlarincogunun kemik erimesi yasamasinin sebebi hamileyken d vitamini gunes almamalari hamileliktrn sonra yogun dis sorunu yasamalarinin nedeni hamileyken kalsiyum almamalari yine tr de kadinlarin%70 demir eksikligi cekiyor iki sebebi var biri hamileyken takviyesiz kalmak digeri demlik demlik cay icmek.
Siz su an sagliklisinz ne mutlu evlatlarnz da oyle ama vucudunzdaki tum depolari tuketp dunyaya geldiler. yani negatife dustunuz bu acidan,Ve sizde ilaveler takviyeler almadgnz icin onlara ekstra bisey veremednz icin onlar da sifir durumundalar.
Hastaliklara aciksnz, zaten cok saglksz ve yapaybesleniyorz hamileliktr anne asil kendi icin bakim ve ozen gostermelidir bebekzaten ihtiyacini anneden aliyor
Kendimin ekside olduğunu biliyorum maalesef kansızlık la savaşıyorum saçlarımın neredeyse hepsini kaybettim o demir eksıklıgınden dedi dr ama folık asit le ilgili pek bilgim yoktu. Soruyu sorarken Afrikadakiler aklıma gelmemişti aslında.
Ama çocuklar ın da sıfır olmasına çok üzüldüm, kansızlık yok şu an onlarda, 6ayda bir d vitamini alıyorlar, sorun olmaz inşallah

İlaç almayı sevmeyen ben artık iki iki alıyorum kan ilacını :KK43:

Umutluu41 Umutluu41
Bu sefer bildimlerimin otesinde yazacagim
Temmuz ayinda kimyasal gebelik gecirdim
Adetime 9 gun kala idrar testinde poztif cikti.bHCG degerm 25lere kadar yukseldi. Bildiklerim mi yoksa hislerim mi buna neden oldu bilmiyorum ama anneme bu bebegi kaybedecegim su an bir misafir tasiyorum dedim. Abarttigmi dusunduler. Doktora korktgmu kimyasal olabilecgni dusundgmu soyledm. Doktor ihtimal vermedi. Hem de Acibademe gtmstm.
Bir aksam o kadar mutsuz hissettim ki kendimi balkona ciktm nefes alamadim. Dakikalar icnde adet oldum ve cok buyuk parcalar dustu. Doktora fotografini bile gosterdm. Kimyasal gebelign adi sessiz dusuk. Yani dinlemeyenin duyamayacagi birsey.
Evet hamile kalabildigini gosteriyor. Bu acidan iyi. Ve bebek icn ugrasmayanlarin farkinda bile olmadgi bir durum. Belki de cogu bayan her ay yasiyor bunu. Ben o ay tamamen rastgele ogrendim. İlac kullanmaya baslayacaktm agir bir ilacti doktor gebelik var mi diyince icme suphe dustu.keske hc bilmeseydm. Ben cokk zor toparlandm.psikoljm daha yeni duzeldi bu ay.

Kendimin ekside olduğunu biliyorum maalesef kansızlık la savaşıyorum saçlarımın neredeyse hepsini kaybettim o demir eksıklıgınden dedi dr ama folık asit le ilgili pek bilgim yoktu. Soruyu sorarken Afrikadakiler aklıma gelmemişti aslında.
Ama çocuklar ın da sıfır olmasına çok üzüldüm, kansızlık yok şu an onlarda, 6ayda bir d vitamini alıyorlar, sorun olmaz inşallah

İlaç almayı sevmeyen ben artık iki iki alıyorum kan ilacını :KK43:
yaa canim anlatmak istedgm tam da buydu. Saclar da buna baska bir ornek. Vucut cok zor besliyor kendini bu yuzden vucudun ölu kismi olan saclar dokulmeye basliyor. Evlatlarn icn endiselenme
duzenli besleniyorlarsa daha gelisim donemindeler, allahin izniyle saglikla buyuyecekler. Ama kendine daha bir dikkat etmelisin ozellikle bir anne olarak:anne:

Canım merhaba
Ben 3 ay önce kürtaj oldum bebeğin kalp atışı yoktu sonra korunduk 2 ay eşimle
Bu ay da kimyasal gebelik yaşadım
Bu kimyasal gebelik nasıl bişey tam anlayamadım
O kadar cnm yanıyor ki ne yapsam bilemiyorum her doktor farklı bir şey söylüyor
Çok zor durumdayım ne tavsiye edersin
bu arada kurtaj olmanin sebebi nedir?
Kimyasal gebelikten daha zor bir durum.
Cnku kimyasalda tutunamama durumu var. Kurtaj olduysan embriyo buyumustur :KK43:

Umutluu41 Umutluu41
Bu sefer bildimlerimin otesinde yazacagim
Temmuz ayinda kimyasal gebelik gecirdim
Adetime 9 gun kala idrar testinde poztif cikti.bHCG degerm 25lere kadar yukseldi. Bildiklerim mi yoksa hislerim mi buna neden oldu bilmiyorum ama anneme bu bebegi kaybedecegim su an bir misafir tasiyorum dedim. Abarttigmi dusunduler. Doktora korktgmu kimyasal olabilecgni dusundgmu soyledm. Doktor ihtimal vermedi. Hem de Acibademe gtmstm.
Bir aksam o kadar mutsuz hissettim ki kendimi balkona ciktm nefes alamadim. Dakikalar icnde adet oldum ve cok buyuk parcalar dustu. Doktora fotografini bile gosterdm. Kimyasal gebelign adi sessiz dusuk. Yani dinlemeyenin duyamayacagi birsey.
Evet hamile kalabildigini gosteriyor. Bu acidan iyi. Ve bebek icn ugrasmayanlarin farkinda bile olmadgi bir durum. Belki de cogu bayan her ay yasiyor bunu. Ben o ay tamamen rastgele ogrendim. İlac kullanmaya baslayacaktm agir bir ilacti doktor gebelik var mi diyince icme suphe dustu.keske hc bilmeseydm. Ben cokk zor toparlandm.psikoljm daha yeni duzeldi bu ay.
Benim ikinci düşüğüm olduğu için çok kötü oldum bu sefer
Sana da çok geçmiş olsun çok zor bir durum
Şimdi çok korkuyorum hep aynı şeyleri yaşarım diye

bu arada kurtaj olmanin sebebi nedir?
Kimyasal gebelikten daha zor bir durum.
Cnku kimyasalda tutunamama durumu var. Kurtaj olduysan embriyo buyumustur :KK43:
Bebeğin kalp atışı hiç olmadı canım
Canlanmadı hiç 8 haftalık gittiğimde 5 haftalik gozukuyordu
Inan kurtaj daha zor

Benim ikinci düşüğüm olduğu için çok kötü oldum bu sefer
Sana da çok geçmiş olsun çok zor bir durum
Şimdi çok korkuyorum hep aynı şeyleri yaşarım diye
soyle soyliyim. Korkma cnku kimyasal gecirdikten sonra ilk adetini gormeden yeniden hamile kalan var. Cnku vucutta hamilelige engel olacak bir sey yok. Kimyasal sebebiyle Rahim temizlenmis, hamile kalabiliyorsa demekki fallopi tupleri de acik durumda.
Yani sorun yok. Ben dogaya guvenirim. Kimyasal gecrdkten sonra cocuk fikrinden uzaklastm ama sogan kuru yaptm. Hamilelik icn degl ama sorun varsa cozmesi icn sogan dogadaki en guclu ilactir. Hemen her hastaliga etki eder.

Bebeğin kalp atışı hiç olmadı canım
Canlanmadı hiç 8 haftalık gittiğimde 5 haftalik gozukuyordu
Inan kurtaj daha zor
tezahur bile edemiyorum. Eminim cokk zor olmustur. Allah sabir versin ve kimseye yasatmasin.
İyi beslen, takviyelerini al, kurleri uygulamaya gayret et ve en son tevekkul tabiki. Veren de alan da 1. Bizim ne dusundgmzn cok da onemi yok aslnda

soyle soyliyim. Korkma cnku kimyasal gecirdikten sonra ilk adetini gormeden yeniden hamile kalan var. Cnku vucutta hamilelige engel olacak bir sey yok. Kimyasal sebebiyle Rahim temizlenmis, hamile kalabiliyorsa demekki fallopi tupleri de acik durumda.
Yani sorun yok. Ben dogaya guvenirim. Kimyasal gecrdkten sonra cocuk fikrinden uzaklastm ama sogan kuru yaptm. Hamilelik icn degl ama sorun varsa cozmesi icn sogan dogadaki en guclu ilactir. Hemen her hastaliga etki eder.
Benim kanamam baslayinca gece doktora gittik kadin dogum uzmani bana 3 ay korunman gerekiyor dedi. Hatta bu kanamayi sayma martta kadar korunun dedi
Tekrar bir baska doktora danisacagim
Sogan kurunu deneyecegim ama
Cok erken kalkiyorum cnm yazarim yarin cevap
Tesekkur ederim yazdiklarin icin

Arkadaslar doktor degilm lakin anatomi fizyoloji ve embriyoloji uzerine egtm gordum.
3 farkli hastanede kucuk araliklarla calistm. Son bikac senedir de ogretmenlik yapiyorum.
Lisede biyoloji ogretiyorum.
Cocuklarin bile embriyo gelisim ve hamilelik ile ilgili soru oluyordu. Muhakkak sizllern de aklini kurcalayan vardir.
Hastanede calisirken laboratuvarda hormon takibi yapiyorduk.
Kendim de cocuk dusundgm icn forumla yakindan ilgiliyim. Aksamlari okuldan gelir gelmez sorularinizi yanitlamaya gayret edecegm.
Umarim kibir olarak algilanmaz.
Kafalarinzn bazi konularda karisik oldgnu goruyorum, ozellikle bazi hurafelerin pesinde kosan caresiz anne adaylarmz var.
Bilgi guçtur.
Birlikte bilgilenelim :)

ONEMLI NOT: yazilanlar ve tavsiyelerin baglayiciligi yoktur. Baslik tecrube ve bilgi aktarimi ve paylasimi icin acilmistir.tibbi acidan sorumlulugum bulunmamaktadir.her gebelik ozel ve biriciktir bu yuzden bu ozel durum icin de her zaman doktorunuzun kontrolu altinda bulununuz. İsteyen her kadinin en yakin surede evlat sahibi olmasi dilegiyle :KK200:
Bağırsak genişlemesi ve tıkanıklık hakkında bilginiz var mi?şu an bu sorunla uğraşıyorum ve internette açıklayıcı bilgi çok az

yaa canim anlatmak istedgm tam da buydu. Saclar da buna baska bir ornek. Vucut cok zor besliyor kendini bu yuzden vucudun ölu kismi olan saclar dokulmeye basliyor. Evlatlarn icn endiselenme
duzenli besleniyorlarsa daha gelisim donemindeler, allahin izniyle saglikla buyuyecekler. Ama kendine daha bir dikkat etmelisin ozellikle bir anne olarak:anne:
çok sukur beslenme sorunlari yok herseyden yiyorlar ; fast food aliskanligimiz yok insalalh hep boyle gider
kendime demir almakdan baska anpabilrim
saçlarim geri gelirmi :KK43:
spirali bile deistirip hormonluuyu takdirdim adet oldurmayandan sirf kansizlik tedavisine yardimi olsun saçlarim gelsin diye :KK43:(

Arkadaslar doktor degilm lakin anatomi fizyoloji ve embriyoloji uzerine egtm gordum.
3 farkli hastanede kucuk araliklarla calistm. Son bikac senedir de ogretmenlik yapiyorum.
Lisede biyoloji ogretiyorum.
Cocuklarin bile embriyo gelisim ve hamilelik ile ilgili soru oluyordu. Muhakkak sizllern de aklini kurcalayan vardir.
Hastanede calisirken laboratuvarda hormon takibi yapiyorduk.
Kendim de cocuk dusundgm icn forumla yakindan ilgiliyim. Aksamlari okuldan gelir gelmez sorularinizi yanitlamaya gayret edecegm.
Umarim kibir olarak algilanmaz.
Kafalarinzn bazi konularda karisik oldgnu goruyorum, ozellikle bazi hurafelerin pesinde kosan caresiz anne adaylarmz var.
Bilgi guçtur.
Birlikte bilgilenelim :)

ONEMLI NOT: yazilanlar ve tavsiyelerin baglayiciligi yoktur. Baslik tecrube ve bilgi aktarimi ve paylasimi icin acilmistir.tibbi acidan sorumlulugum bulunmamaktadir.her gebelik ozel ve biriciktir bu yuzden bu ozel durum icin de her zaman doktorunuzun kontrolu altinda bulununuz. İsteyen her kadinin en yakin surede evlat sahibi olmasi dilegiyle :KK200:
Merhaba ögretmenim :KK15: soruma cevap alabilirim diye düsündüm bebeğin bıngıldağının erken kapanması ne gibi olumsuz sonuclar dogurur? bebegim 5 aylık saglık ocağindaki hemşire bıngildak kapanmaya başlamış dedi kafa capı ölçümü normal diger iki cocugumdada erken kapanmıştı.beni endişelendirdi doktor devlet hastanesine sevk edebiliriz dedi

İyi gunler hocam benimki soru degilaslinda tavsiyelerinizi alabilirmiyim tabiki bilginiz dahilindetse.Bir oglum var 7 yasinda ve ikinci bebek icin 1.5 seneye yaklasti korunmuyoruz.Yakin zamanda dr gittim rahim icinin temiz yumurtaliklarimin cok canli oldugunu ve 1-2 gune catliyacagunu soyledi bende degerlendirdim.Esimede sperm testi olmasini soyledi ve banada adet olursan hirmon testi adetime 5 gun kaldi sizce. neden dogal yollarla olmuyodur.Bide hem mide ulseri hem de astimim var bunlat etkrnmi yada hamilelikte bebege bi zarari olurmu .Bide hicam cok uzattim ama bukmusken sorayim adet zamanlarimda hrp pihti duser benden nedeni nedir?

X