Boğaziçi’nin ‘atanmış’ rektörü Özkan: Tepkilerin olması normal, bekliyordum

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Boğaziçi Üniversitesi’nin ‘kayyım rektörü’ Prof. Dr. Mehmed Özkan, göreve ‘atandığında’ yaşanan tepkilerin normal olduğunu belirtti.

Capture.JPG

Fotoğraf: DHA
Özkan, Gülay Barbarosoğlu’nun rektörlüğe devam etmesi gerektiğini düşündüğünü vurgulayarak, “Çünkü birçok projeyi başlattı ve bunlar devam ediyordu. Onlarda beraber çalışabilirsek başarılı olabileceğimizi biliyordum. Şunu da söyledim: ‘Bencillik yapıyorum. Siz rektör olursanız, ben projelerde daha rahat çalışabiliyorum.’ Rektörlükle ilgili o dönemki hissiyatım böyleydi” dedi.

Tepkilerin olmasını ‘normal’ olarak tanımlayan Özkan, “Zaten ülkemiz zor ve çok üzücü bir darbe girişiminden geçmişti, gündem farklıydı ve herkesin bunun farkında olmasını da beklemiyordum. Ama tepkileri bekliyordum. Benim için üniversitedeki hocalarımın, öğrencilerimizin ve mezunlarımızın duygu ve düşünceleri çok önemli. Bu nedenle onların tepkilerinin ne olacağı da önemliydi”ifadelerini kullandı.

‘Kayyım olmadığımı anlattım’
Göreve geldiği ilk gün durumu protesto eden öğrencilerin rahatsız edilmemeleri talimatını verdiğini öne süren rektör, “Endişeyle yapılmış bu tepkiyi anlayışla karşılamak gerekir. Herkesin kendi açısından haklı tepkileri olabilir. Aynı gün kulüp temsilcilerini, öğrenci işleri ve dekanımızla birlikte davet ettim. Onlarla süreci paylaştım. Bunun bir ‘kayyum rektör’ olmadığını aslında üniversitenin kültür ve geleneğini sürdürmeye izin veren bir atama olduğunu anlattım. Sistemin değiştiğini, bizim de kanunlar çerçevesinde hareket edeceğimizi ve o çerçeveleri kabul ettiğimizi ifade ederek sorularına cevap vermeye çalıştım. Üniversitemizin değerlerinin korunması yönündeki endişelerini dile getirdiler ve öyle anlıyorum ki tatmin olarak çıktılar” diye konuştu.

Ne olmuştu?
Barbarosoğlu, 12 Temmuz tarihinde yapılan seçimde, oyların yüzde 86’sını alarak üniversite tarihinin rekorunu kırmıştı. Barbarosoğlu, 403 katılımcının 348’inin oyunu alırken ikinci gelen Prof. Dr.Vedat Akgiray yalnızca 40 oy alabilmişti.

18 Ekim tarihinde ‘Akademik Yıl’ açılış töreninde konuşan Erdoğan, ‘görünüşte demokratik’ olarak tanımladığı rektörlük seçimlerinin üniversitelerde ‘gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları’ artıran bir işleve büründüğünü savunarak şunları söylemişti: “Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK’ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.”

29 Ekim gecesi Resmi Gazete’de yayınlanan 676 sayılı KHK’yla devlet ve vakıf üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırılarak, rektör atama yetkisi cumhurbaşkanına verilmişti.

Nitekim Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı atamıştı.

Özkan, mart ayından Barbarosoğlu’yla birlikte, ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza attığı için tutuklanan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan’ın serbest bırakılması için o dönemki başbakan Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştü.

http://www.diken.com.tr/bogazicinin-atanmis-rektoru-ozkan-tepkilerin-olmasi-normal-bekliyordum/

X