borç konusu.

fakatmuzeyyen

tomorrow the world would be the same as yesterday
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2017
287
275
merhabalar, umarım hepinizin günü çok iyi geçmiştir.
benim sorunum ailem. 21 yaşındayım, geçen sene bölüme ısınamadığım için değiştirdim, ondan önce de mezuna kalmıştım. okula iki sene geç başlamış oldum anlayacağınız. şu an birinci sınıfı bitirmek üzereyim. yazları çalışıyorum ve yurt ücretim hariç ailemden para almıyorum. bu arada belirtmekte fayda var, annem çalışıyor, maaşı 4 bin lira, babam da emekli, 5 bin lira alıyor. ev kendimizin.

geçen gün otururken bir tanıdığımız erasmus yapmış onun konusu açıldı. benim de yapmak istediğimi biliyorlar. ben şey düşündüm, dilim iyi fakat biraz daha geliştirmek istiyorum dolayısıyla seneye yazın çalışacağım parayı dil kursum için ayıracağım, gittiğim ülkeye de parasız gitmek istemiyorum. gideceğim zamana kadar 4 bin lira biriktirebiliyorum fakat malumunuz kur çok yüksek. o yüzden dedim ki iki bin lira da onlardan borç alırım, geldiğimde öderim. suratlarının halini görmeniz lazımdı. sanki ailelerine küfretmişim gibi sesleri yükseldi bir anda. "keyfine göre geziyorsun, biz sana para mı yetiştireceğiz sürekli, okulun bir türlü bitmiyor zaten bir de keyfin için para vereceğiz, senden hiçbir bok olmaz." yemin ediyorum ağlamamak için çok zor durdum. yani tabii ki para onların bana borç olarak bile olsa vermek zorunda değiller ama annem kuzenimin doğum günü için 600 liralık bir hediye aldı, babam kardeşinin doğum günü için gidip telefon aldı, bütün bunlar olurken benim doğum günümde gelip kutlu olsun bile demediler. borç istememe rağmen suratları düşüyor. gerçekten o kadar üzülüyorum ki.

yani burada yapacağım belli dil kursuna gitmeyip kendim interpal vs sitelerden geliştirmeye çalışacağım ve yazın çalıştığımı erasmus için ayıracağım. size sadece içimi dökmek istedim. biraz uzun oldu galiba ama daha kısa nasıl ifade edebilirdim inanın bilmiyorum. kusuruma bakmayın.

benim sorunum ailem. 21 yaşındayım, geçen sene bölüme ısınamadığım için değiştirdim, ondan önce de mezuna kalmıştım. okula iki sene geç başlamış oldum anlayacağınız. şu an birinci sınıfı bitirmek üzereyim. yazları çalışıyorum ve yurt ücretim hariç ailemden para almıyorum. bu arada belirtmekte fayda var, annem çalışıyor, maaşı 4 bin lira, babam da emekli, 5 bin lira alıyor. ev kendimizin.

geçen gün otururken bir tanıdığımız erasmus yapmış onun konusu açıldı. benim de yapmak istediğimi biliyorlar. ben şey düşündüm, dilim iyi fakat biraz daha geliştirmek istiyorum dolayısıyla seneye yazın çalışacağım parayı dil kursum için ayıracağım, gittiğim ülkeye de parasız gitmek istemiyorum. gideceğim zamana kadar 4 bin lira biriktirebiliyorum fakat malumunuz kur çok yüksek. o yüzden dedim ki iki bin lira da onlardan borç alırım, geldiğimde öderim. suratlarının halini görmeniz lazımdı. sanki ailelerine küfretmişim gibi sesleri yükseldi bir anda. "keyfine göre geziyorsun, biz sana para mı yetiştireceğiz sürekli, okulun bir türlü bitmiyor zaten bir de keyfin için para vereceğiz, senden hiçbir bok olmaz." yemin ediyorum ağlamamak için çok zor durdum. yani tabii ki para onların bana borç olarak bile olsa vermek zorunda değiller ama annem kuzenimin doğum günü için 600 liralık bir hediye aldı, babam kardeşinin doğum günü için gidip telefon aldı, bütün bunlar olurken benim doğum günümde gelip kutlu olsun bile demediler. borç istememe rağmen suratları düşüyor. gerçekten o kadar üzülüyorum ki.

yani burada yapacağım belli dil kursuna gitmeyip kendim interpal vs sitelerden geliştirmeye çalışacağım ve yazın çalıştığımı erasmus için ayıracağım. size sadece içimi dökmek istedim. biraz uzun oldu galiba ama daha kısa nasıl ifade edebilirdim inanın bilmiyorum. kusuruma bakmayın.
İlla ki gitmek istiyorsan aupair liği bir düşün.

Anne ve babanız bu şekilde davrandı öyle mi ? Gerçekten şaşırıyorum boyle durumlara , anne baba olarak evlatlarımız için de çalışmıyor muyuz ? Ben şimdiden evladimin geleceği için ne yapsam diye düşünüp duruyor biseyler yapmaya çalışıyorum...neyse eğer o şekilde iseler yapacak bişey yok siz kendi kendinize biseyler yapıp hayatınızı şekillendirecek siniz Allah yardımcınız olsun inşallah

YouTube da çok güzel hocalar var dinleyebilirsiniz üzüldüm. Benim de karşıma çok güzel yurt dışı fırsatları çıkmıştı ama evde olay olur diye bahsini bile acamamistim. Birkaç ay sigortalı çalışacak yer bulsanız kredi ceksenjz ?

Anne ve babanız bu şekilde davrandı öyle mi ? Gerçekten şaşırıyorum boyle durumlara , anne baba olarak evlatlarımız için de çalışmıyor muyuz ? Ben şimdiden evladimin geleceği için ne yapsam diye düşünüp duruyor biseyler yapmaya çalışıyorum...neyse eğer o şekilde iseler yapacak bişey yok siz kendi kendinize biseyler yapıp hayatınızı şekillendirecek siniz Allah yardımcınız olsun inşallah
dışarı karşı böyle söylüyorlar, "biz her şeyi çocuklar için yapıyoruz, bizim bu saatten sonra paraya ihtiyacımız yok vs." ama gelin görün ki evin içinde herkes birbirinden para saklıyor. çok teşekkür ederim

Umarım bütün hedeflerinize ulaşır ve anne babanızı utandırırsınız!
Borç alabilecek dede nene yok mu?
umarım ulaşabilirim, teşekkür ederim.
maalesef sülalecek çok paracı ve dedikoducu insanlar. onlardan istesem dakikasında karşı komşumuza kadar duyulur.

YouTube da çok güzel hocalar var dinleyebilirsiniz üzüldüm. Benim de karşıma çok güzel yurt dışı fırsatları çıkmıştı ama evde olay olur diye bahsini bile acamamistim. Birkaç ay sigortalı çalışacak yer bulsanız kredi ceksenjz ?
keşke önümüze engel koymak yerine biraz destek çıkabilseler.. youtubedaki hocalara bakacağım ve mesaili bir işe gireceğim artık yapacak bir şey kalmıyor zaten. çok teşekkürler

Yurt karsi universiteden old icin konaklama masrafi yok, pasaport harcsiz cikiyor, cep harcligin var partner ulkene bagli ama cok kuzeye cikmazsan dogu avrupada oldukca idare eder. Illegal olsa da garsonluk sıkisik ogrenciye ilactir, 2 donemligine gidiyorsan eger ilan asip bos zamanlarinda yurt disinda Turkce dersi verebilirsin (gulme, ilgileniyorlar gercekten)
Hallolur, takilma. Sen biriktirmeye devam...

Erasmus'ta bir miktar hibe de alıyorsunuz. Belki maddi anlamda sizi biraz rahatlatır.

Ailenizin tavrı da üslubu da çok çirkin.
Yaşadıklarınıza üzüldüm ama hayallerinizden sakın vazgeçmeyin.

evet, hibe alındığını biliyorum ama bir hocamız yanınıza biraz birikmiş para alın sıkıntıya düşmeyin demişti. onu düşünerekten biraz parayla gitmek istedim. teşekkür ederim desteğiniz için

Yurt karsi universiteden old icin konaklama masrafi yok, pasaport harcsiz cikiyor, cep harcligin var partner ulkene bagli ama cok kuzeye cikmazsan dogu avrupada oldukca idare eder. Illegal olsa da garsonluk sıkisik ogrenciye ilactir, 2 donemligine gidiyorsan eger ilan asip bos zamanlarinda yurt disinda Turkce dersi verebilirsin (gulme, ilgileniyorlar gercekten)
Hallolur, takilma. Sen biriktirmeye devam...
bunları kesinlikle uygulamaya çalışacağım, çok teşekkür ederim. türkçe dersi konusunda biraz şaşırdım ama ilgileniyorlarsa denemekten zarar gelmez

bunları kesinlikle uygulamaya çalışacağım, çok teşekkür ederim. türkçe dersi konusunda biraz şaşırdım ama ilgileniyorlarsa denemekten zarar gelmez
Erasmusa yolladigim ögrencilerimin durumlari da pek parlak olmuyor genelde, bir sorayim ekstra neler olabilirmis diye, belki bilmedik birsey daha ogreniriz... umarim basarirsin..
Not: Salto sayfasindan Erasmus youth exchange programlarina da katil, bir kismi online; evinden ayrilmadan multi kulturel pratik imkani.... bir kismi ise yemek konaklama dahil karsi universite tarafindan proje butcesinden karsilaniyor, ulasim ise bizim ulusal ajans tarafindan odeniyor. Max 1hafta 10 gun surer, bi deneme yapabilirsin.

Benim çocuğum okuyacağım desin hadi okumayı geçtim görmediğim bir yeri görüp gezecegim desin değil iki bin lira olmasa kredi çeker verir yollarım. Konu eğitim ise zaten tartışma konusu bile olamaz kenardaki yetmez araba mal ne varsa satarım. Yeterki kizlarim okusun meslek sahibi olsun

umarım ulaşabilirim, teşekkür ederim.
maalesef sülalecek çok paracı ve dedikoducu insanlar. onlardan istesem dakikasında karşı komşumuza kadar duyulur.

maalesef ailen de o şekilde, varyemez olmuşlar. Evinize her ay 9000TL giriyor, ev sizin ama 2000TL veremiyorlar çocuklarına. Zaten para almıyorum diyorsunuz, bu nasıl bir aile hiç mi kızımız aç mı tok mu merak etmeyip para yollamıyorlar? Ailen ölümüne varyemez olmuş.

Ailenden bir cacık olmaz , ama en azından 'para yok' demişler, 'gidemezsin' dememişler. 'bana dokunmayan yılan bin yaşasın' aileleri bence aşırı sevgi kisvesi altında kafes hayatı yaşatan ailelerden iyidir.
Sana tek tavsiyem paranı Euro ile biriktir. 'simdi alma,duser' diyenleri dinleme, aldığın gün birikim kısmını Euro yap 🤪 düşse bile tekrar çıkar.
Mesela 2 bin lira...Ocak ayında aldığın 2 bin lirayı Doviz yapsaydın 225 euron olacaktı, o da bugunki kurla 2344 TL.
Bunun gibi bak olaya, hem euron varsa gözün kesmez, harcamana da engel olur. Üstelik doların euoronun en güzel tarafı yüz TL bile olsa hemen gidip çevirebiliyorsun:)
Elindekileri sırf Euro hesabı yap, o gün gelince en azından bilete paran kalsin. Gittiğinde onlar da ödeme yapıyorlar zaten.
Dil olarak da hangi sehirdeysen bilmem ama couchsurfing uygulamasını indirip turist gezdirebilirsin. Hem referanslarin olunca gittiğin ülkede yan şehirlerde de insanalr seni evlerine kabul ederi, para vermeden ülke ülke gezersin.
Şimdiden bol sans

X