Borcumuz yüzünden eşimin ailesi ile yaşama kararı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

incig

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2022
315
116
1.5 senelik bir evliliğim var. Eşimin ve benim üzerimize toplam 100.000₺ kredi borcumuz bulunmakta.

Tabi anlarsınız ki hepsi ev düzmek için kullanıldı. Maalesef eşimin ailesinden ve benim ailemden bir yardım alamadık.

Eşimin ailesi ev aldılar bizim düğün olacağı zaman, biz ev alacağız bu sene biraz daha bekleyin dediler zaten ancak benim ailemden çıkan sorunlardan dolayı mecburen erken evlendik.

Benim annem ve babam ayrı, ve kendileri arasındaki ego yarışını benim evlilik arefemde de gösterdiler. Bu yüzden kendimiz yaptık herşeyi.

"Düğün takılarından ödeseydiniz?" Dediğinizi duyar gibiyim ancak bizim elimize geçen takı 20.000₺ydi o zaman. Ve benim televizyonum bile yoktu. O 20bin lira para da zaten teşhir ürün televizyona, evin sıfırdan mutfak alışverişine gitti, elde kalan para da ancak kredi ve kredi kartı taksitlerini ödemeye yetti.

Maalesef ikimizde borçlarımız yüzünden icra takibindeyiz. Bugün icra memurlarına kapıyı açtım, ödeyip ödeyemeyeceğimi sordular anlattım durumumuzu. İmzamı alıp gittiler, bidahakine icraya geleceklerini söylediler.

Kapıma geldikleri borç tutarı da 30.000₺ benim kredi borcum. Bu arada 100.000₺ güncel borç ancak bizim o zaman çektiğimiz para 20bin+40bin = 60bin ₺ydi. Dosya masrafı vs 100bin TL oldu şuan.

Eşyalarımın çoğu 2.eldir. Koltuk takımım bile yok 1 tane 3lü koltuğum, birde tekli koltuğum var düşünün. Herşeyi ucu ucuna yetiştirip evlendik eşimle. Balayına dahi çıkmadık..

Ayrıca da çok yeni bir hamileliğim var. Planlı değildi kesinlikle. Çok açık yazamıyorum buraya ama bu durumu yaşayan milyonlarca kadın var.

Eşim ailesine söyledi, ailesi de bu ev sizin de eviniz. Bu evi aldık çocuklarımıza kalsın rahat etsin diye vs güzelce konuştular bir sıkıntım yok. Borcumuzu ödemek için paralarının olmadığını ev aldıklarını falan söylediler.

Niyetleri iyidir kötüdür bilmiyorum. Kötü anlaştığım bir durumda yok eşimin ailesiyle ancak ev ev üstüne olur mu konusunu düşünmeden edemiyorum.

Kayınvalidemin annesi ile babası da kış boyu kayınvalidem de kalıyorlar ayrıca. Bizim kalacağımız süre Max 3-4 sene bu arada. Bu süre zarfında borç bitirip kenara para atabiliyoruz. Hiç bi şekilde evin mutfağına, faturasına yardım etmeyeceğimizi eşim eğer gelir kalırsak diye ailesine söyledi. Biz oraya borç ödemek ve düzeltmek için hayatımızı geliriz başka bir şeye karışmayız dedi. Ailesi kabul etti.

Kayınbabam 3 4 ay sonra köye yerleşecek, yani evde genel olarak sadece kayınvalidem ben ve 4 yaşındaki görümcem(dünyalar tatlısıdır) olacak. Eğer gelirlerse de anneanne ve dede.

Böyle bir durumda kendi evime zar zor aldığım tüm eşyaları yarı fiyatına satıp, kredi borcumun en azından bir kısmını ödeyebiliyorum.. eşimin aldığı maaşın neredeyse 4te 3ünü de borçları ödemek için kullanabiliyor olabiliriz kayınvalideme geçince.

Bu gibi bir durum yaşayan var mı ya da bir tanıdığınız var mıydı? Çok üzülüyorum çok ağladım bugün çok dua ettim. Eşimin ailesinden başka şansım yok gibi görünüyor. Ama olabilecek sorunlardan da korkmuyor değilim. Şuan iyiyiz evet ama belki 1 sene sonra belki 2 sene sonra Allah bilir anlaşamayabiliriz. En kötüsünü düşünerek hareket etmek zorundayım bu durumda.

Ben babamla ve annem ile de görüşüyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar ailem onlar diyerekten. Babam borcumuzun olduğunu ablamdan duymuş bana soruyor borcunuz var mı diye ben yardım etmeyeceğini bildiğim için yok diyorum, varsa söyle falan diyor ama babamı tanıyorum :) bi ara 500 lira para atmıştı bana ben istemeden 1 ay boyunca arayıp bitti mi naptın diye parasının hesabını sordu bana. Annem tek başına yaşıyor, kenarda birikmişi yok, emekliliği yok. Kendi ailemden yana maalesef hiç bir umudum yok yardım adına..

Kafam allak bullak. Düşüncelerinize çok ihtiyacım var.

Bir iş bulup çalışmayı düşünmez misiniz ? İki gün sonra anlasamazsaniz sattıniz fiyata bile bulamazsınız eşyalarınızı. Yeniden bir sürü borç altına girersiniz. Ki bebek de geliyormuş, evde oturur hicbirseye karışmayız diye anlasmissiniz ama işin ucu öyle olmaz büyük ihtimalle . Onlar da yeterince kalabalikmis zaten

Her şey üst üste gelmiş ama keşke bekleseymişsiniz. Ben ev üstüne ev olmaz diyenlerdenim ama sizin başka çareniz de yok gibi görünüyor. Bir de üstüne çocuk gelmiş, çocuk demek masraf demek. Kaynanız ne kadarını karşılayabilecek ki doğum bile kaç para olmuş. Şimdi tamam der kabul ederler hiçbir masraf yapmadan oturmanızı ama yarın öbür gün her dedikleri batacak belki yemeğinizi bile rahat yiyemeyeceksiniz çünkü sizin bir katkınız yok eve ve eve alınan ekmeği bile onlar ödüyor. Takıyla TV almışsınız, koltuğunuz 2. el falan 60 binlik ne aldınız ki 1 buçuk sene önce? O zaman fiyatlar henüz bu kadar yükselmemişti.

Ev büyük mü ? Bir kaç katlı mı ? Ev ev üstüne olmaz güzel kardeşim. ZAten icrada ev için gerekli eşyaları alamazlar ,ödeyemezseniz de borcunuz yüzünden canınızı alacak halleri yok. Taahhüt falan vermeyin sakın. kiranız çok mu yüksek ?

1.5 senelik bir evliliğim var. Eşimin ve benim üzerimize toplam 100.000₺ kredi borcumuz bulunmakta.

Tabi anlarsınız ki hepsi ev düzmek için kullanıldı. Maalesef eşimin ailesinden ve benim ailemden bir yardım alamadık.

Eşimin ailesi ev aldılar bizim düğün olacağı zaman, biz ev alacağız bu sene biraz daha bekleyin dediler zaten ancak benim ailemden çıkan sorunlardan dolayı mecburen erken evlendik.

Benim annem ve babam ayrı, ve kendileri arasındaki ego yarışını benim evlilik arefemde de gösterdiler. Bu yüzden kendimiz yaptık herşeyi.

"Düğün takılarından ödeseydiniz?" Dediğinizi duyar gibiyim ancak bizim elimize geçen takı 20.000₺ydi o zaman. Ve benim televizyonum bile yoktu. O 20bin lira para da zaten teşhir ürün televizyona, evin sıfırdan mutfak alışverişine gitti, elde kalan para da ancak kredi ve kredi kartı taksitlerini ödemeye yetti.

Maalesef ikimizde borçlarımız yüzünden icra takibindeyiz. Bugün icra memurlarına kapıyı açtım, ödeyip ödeyemeyeceğimi sordular anlattım durumumuzu. İmzamı alıp gittiler, bidahakine icraya geleceklerini söylediler.

Kapıma geldikleri borç tutarı da 30.000₺ benim kredi borcum. Bu arada 100.000₺ güncel borç ancak bizim o zaman çektiğimiz para 20bin+40bin = 60bin ₺ydi. Dosya masrafı vs 100bin TL oldu şuan.

Eşyalarımın çoğu 2.eldir. Koltuk takımım bile yok 1 tane 3lü koltuğum, birde tekli koltuğum var düşünün. Herşeyi ucu ucuna yetiştirip evlendik eşimle. Balayına dahi çıkmadık..

Ayrıca da çok yeni bir hamileliğim var. Planlı değildi kesinlikle. Çok açık yazamıyorum buraya ama bu durumu yaşayan milyonlarca kadın var.

Eşim ailesine söyledi, ailesi de bu ev sizin de eviniz. Bu evi aldık çocuklarımıza kalsın rahat etsin diye vs güzelce konuştular bir sıkıntım yok. Borcumuzu ödemek için paralarının olmadığını ev aldıklarını falan söylediler.

Niyetleri iyidir kötüdür bilmiyorum. Kötü anlaştığım bir durumda yok eşimin ailesiyle ancak ev ev üstüne olur mu konusunu düşünmeden edemiyorum.

Kayınvalidemin annesi ile babası da kış boyu kayınvalidem de kalıyorlar ayrıca. Bizim kalacağımız süre Max 3-4 sene bu arada. Bu süre zarfında borç bitirip kenara para atabiliyoruz. Hiç bi şekilde evin mutfağına, faturasına yardım etmeyeceğimizi eşim eğer gelir kalırsak diye ailesine söyledi. Biz oraya borç ödemek ve düzeltmek için hayatımızı geliriz başka bir şeye karışmayız dedi. Ailesi kabul etti.

Kayınbabam 3 4 ay sonra köye yerleşecek, yani evde genel olarak sadece kayınvalidem ben ve 4 yaşındaki görümcem(dünyalar tatlısıdır) olacak. Eğer gelirlerse de anneanne ve dede.

Böyle bir durumda kendi evime zar zor aldığım tüm eşyaları yarı fiyatına satıp, kredi borcumun en azından bir kısmını ödeyebiliyorum.. eşimin aldığı maaşın neredeyse 4te 3ünü de borçları ödemek için kullanabiliyor olabiliriz kayınvalideme geçince.

Bu gibi bir durum yaşayan var mı ya da bir tanıdığınız var mıydı? Çok üzülüyorum çok ağladım bugün çok dua ettim. Eşimin ailesinden başka şansım yok gibi görünüyor. Ama olabilecek sorunlardan da korkmuyor değilim. Şuan iyiyiz evet ama belki 1 sene sonra belki 2 sene sonra Allah bilir anlaşamayabiliriz. En kötüsünü düşünerek hareket etmek zorundayım bu durumda.

Ben babamla ve annem ile de görüşüyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar ailem onlar diyerekten. Babam borcumuzun olduğunu ablamdan duymuş bana soruyor borcunuz var mı diye ben yardım etmeyeceğini bildiğim için yok diyorum, varsa söyle falan diyor ama babamı tanıyorum :) bi ara 500 lira para atmıştı bana ben istemeden 1 ay boyunca arayıp bitti mi naptın diye parasının hesabını sordu bana. Annem tek başına yaşıyor, kenarda birikmişi yok, emekliliği yok. Kendi ailemden yana maalesef hiç bir umudum yok yardım adına..

Kafam allak bullak. Düşüncelerinize çok ihtiyacım var.

Eşinizin ailesiyle yaşamanızın sorunlarınızı çözeceğini düşünmüyorum. Bir arada yaşarken , hiç para vermemek ise gerçekçi değil. Önceden ne konuşulursa konuşulsun , yaşarken durum farklı olacaktır. Başka bir çözüm aramalısınız.

Bu ödenemeyecek bir miktar değil. Zaten bu eşyaları almak için borçlanmışsınız şimdi değerinin altında satmaktan bahsediyorsunuz. Daha küçük bir eve geçmeyi deneyin kiradan kısıp borçları ödersiniz. Kv evine geçecekseniz de eşyalarınızı satmanız bana hiç mantıklı gelmedi. Hazır olmadan evlenme ve bebek konusuna girmeyeceğim bile olan olmuş...

Bir iş bulup çalışmayı düşünmez misiniz ? İki gün sonra anlasamazsaniz sattıniz fiyata bile bulamazsınız eşyalarınızı. Yeniden bir sürü borç altına girersiniz. Ki bebek de geliyormuş, evde oturur hicbirseye karışmayız diye anlasmissiniz ama işin ucu öyle olmaz büyük ihtimalle . Onlar da yeterince kalabalikmis zaten
Çalışıyordum ancak çalıştığım son 2 yerde de maaş sıkıntısı yaşadım. Bu yüzden gecikmelerden dolayı icralık olduk eşimle.

3 4 sene sonra ülke Allah bilir ne halde olacak, bunların da hepsini aklımdan geçiriyorum. Bugün sorun yok diyen yarın sorun da edebilir. Ne yapacağımı bilmiyorum inanın

1.5 sene içinde hiç çalışmadınız mı? Hemen hemen aynı şartlarda ve zamanlarda evlenmişiz. Ailelerimizden bir lira talep etmeden gelinliğinden fırın tepsisine eşimle beraber yaptık. İkimizde çalışıyoruz,el birliğiyle borcumuzu temizliyoruz. Değil çocuk doğurmak köpek bile bakamayız güncel bütçemizle. Takdir ediyorum bu gözü karalığınızı.

Borcunuza destek cikacak paralari yoksa bebek dogum, hastane masraflariniz olacak zaten sizin +2 kişinin daha fatura ve mutfak masraflari nasil odenecek? Mutfak masrafi diyip gecemiyorum o da saglam bir gider neticede.
Nasil insanlar eşinizin ailesi bilemiyorum ama sıkınti cikma ihtimali de var. Bilemedim

İcralık olan borç bankaya mi? Daha önce ödeme yaptınız mı? Hangi avukat olduğunu öğrenip avukatla güzelce konuşun. Genelde banka dosyalarında borcu almak için eve gelirler.haciz satış çok sonraları olur.bazen 10 yıl bile geçiyor dosyanın kapanması. Az da olsa her ay düzenli ödeme yaparsanız bi sorun olacağını sanmıyorum.

Eşyalar ikinci el, balayına gitmemişsiniz neyin borcunu yaptınız bu kadar? Çoğu insan artık aileden yardım almadan her şeyini kendi yapıyor. Ev ev üstüne olmaz ama mecbur çekeceksiniz. Bebek hele olabilecek en en kötü zamanda olmuş. Aileyle yaşamak sizin için kalıcı bir çözüm değil. Siz zaten çalışamazsınız. Eşinize eve hiç katkı sağlamayacak mı eşinizin ailesinin parasıyla mı geçineceksiniz? Bebek gibi ağır bir masraf varken 3-4 senede kendinizi toparlamanız tek maaş ile imkansıza yakın. Bir ömür birlikte yaşayacaksınız bu durumda. Hem düğün hem bebek planlamanız çok kötü olmuş, hepsi çok yanlış zaman

Her şey üst üste gelmiş ama keşke bekleseymişsiniz. Ben ev üstüne ev olmaz diyenlerdenim ama sizin başka çareniz de yok gibi görünüyor. Bir de üstüne çocuk gelmiş, çocuk demek masraf demek. Kaynanız ne kadarını karşılayabilecek ki doğum bile kaç para olmuş. Şimdi tamam der kabul ederler hiçbir masraf yapmadan oturmanızı ama yarın öbür gün her dedikleri batacak belki yemeğinizi bile rahat yiyemeyeceksiniz çünkü sizin bir katkınız yok eve ve eve alınan ekmeği bile onlar ödüyor. Takıyla TV almışsınız, koltuğunuz 2. el falan 60 binlik ne aldınız ki 1 buçuk sene önce? O zaman fiyatlar henüz bu kadar yükselmemişti.
Bekleme gibi bir şansımız olmadı. Herşey o kadar ani gelişti ki inanın. Yaşattıkları onca şeyden sonra tek çıkar yol buydu bizim için. Ev ev üstüne olmaz diyenlerden olduğum için de ikilemde kalıyorum. Kaynanam sanmıyorum birşeyler karşılayacağını, başta da biraz olsun destek çıkmadılar. Yok koltuğum 2.el değil. Çoğu eşya sıfır olarak alındı ama 2.000 ₺ - 3.000₺ civarıydı herşey. Ben kendi çeyizimi de o paranın içinden almak durumunda kaldım. Sadece ev eşyası olarak düşünmeyin.

Hem evlilik hem de bebek çok erken olmuş gerçekten. Kayınvalide yanında üç dört sene kalmak çok geldi bana. Yani bu süreç içinde onlara maddi destek olmayacağınızı, sizin - eşinizin ve bebeğinizin masraflarını onların karşılayacağını söylüyorsunuz. İlla ki bir yerde bu durum patlak verir.
Sağlık sorununuz yoksa sizde bir işe girin. Kayınvalide yanına gitseniz dahi, dört sene kalacağınıza iki sene kalırsınız, süreyi azaltırsınız.
Bilemedim yani zor bir durum. Allah yardımcınız olsun.

Ev büyük mü ? Bir kaç katlı mı ? Ev ev üstüne olmaz güzel kardeşim. ZAten icrada ev için gerekli eşyaları alamazlar ,ödeyemezseniz de borcunuz yüzünden canınızı alacak halleri yok. Taahhüt falan vermeyin sakın. kiranız çok mu yüksek ?
Hayır değil. Ev 3+1. Benim evimin gideri faturalar mutfak vs aylık 4.000₺ oluyor. İmza attırdılar bana geldiğimize dair imza dediler. Ama taahhüttü sanırım. O anki stresle ne yapacağımı hiç bilemedim ki ilk defa karşımda icra memuru gördüm... Evi nerdeyse 2 sene önce tuttuğumuz için aşırı pahalı değil. 2000tl kira ödüyorum.

Hayır değil. Ev 3+1. Benim evimin gideri faturalar mutfak vs aylık 4.000₺ oluyor. İmza attırdılar bana geldiğimize dair imza dediler. Ama taahhüttü sanırım. O anki stresle ne yapacağımı hiç bilemedim ki ilk defa karşımda icra memuru gördüm... Evi nerdeyse 2 sene önce tuttuğumuz için aşırı pahalı değil. 2000tl kira ödüyorum.
Umarım ödeme tahahhüdü imzalamamışsınızdır.

Bu ödenemeyecek bir miktar değil. Zaten bu eşyaları almak için borçlanmışsınız şimdi değerinin altında satmaktan bahsediyorsunuz. Daha küçük bir eve geçmeyi deneyin kiradan kısıp borçları ödersiniz. Kv evine geçecekseniz de eşyalarınızı satmanız bana hiç mantıklı gelmedi. Hazır olmadan evlenme ve bebek konusuna girmeyeceğim bile olan olmuş...
Evim 85m2 kira 2000tl. İstanbul'da yaşıyorum. Eşimle herşeyi satıp köye taşınmayı bile düşünmüştük bir ara.. Bizim eşimle fikrimiz 3 sene bekleyip, sonrasında evlilikti ama maalesef benim ailemden sebep böyle olmadı.

bence çok yanlış bir zamanda evlenmişsiniz. hazır olmadan evlenmemeniz gerekiyordu. eşinizin ailesini öpün başınıza koyun, kocaman insanlarsınız, doğru düzgün hesap kitap yapmadan, ayağı yorganına göre uzatmadan, bir de aşırı yanlış bir vakitte çocuk yaparak aslında tam da hayatın size, tüm seçimleriniz için birer birer bedel ödetmeye başladığı bir anda çok şefkatli davranmışlar, kıyamamışlar ev sizin demişler.

şu var, siz çalışıyor musunuz bilmiyorum ama çalışmaz da bütün gün evde oturursanız o evde çok fazla göze batarsınız benden söylemesi. yani hem eve beş kuruş katkınız olmayacak hem de yan gel yat modu çok kavgaya sebep olur. şimdi iyi olabilirler ama 3-4 sene de kim kime katlanır bilemedim. çünkü bu insanlar size en başında biraz bekleyin demişler, siz acele etmişsiniz. allah yardımcınız olsun, umarım bu aile her zaman böyle iyi niyetli olur. ama dediğim gibi siz gebelik mebelik demeden bir işe girin çalışın. gebelik planlı değildi diyorsunuz da herkesin yaptığı malum hatayı yapmak planlı olmasından daha büyük sorumsuzluk bana göre.

Madem kayınvalidenin evinde oturacaktınız neden borca girdiniz? Borç dediğiniz de 80 bin tl ye ev düzmek diyorsunuz? E eşyalar gidecekse değer miydi? Hesap mı yapmadınız? Yani öesela siz 20 bin eşiniz 40 bin çekti. E bu borcu me zamana kadar ksç taksitle ödeyeceğiniz belli. Yardım yok belli. Tek maaşlısınız anladığım kadarıyla. Kira, faturalar belli. Hesaplama hatası mı oldu yoksa direkt hesaplamadınız mı? Bence en önemli kısım bu. Bir de hesapsız gebelik oldu diyorsunuz ki bebek inanılmaz masraf. Benim kızım ayda eşimle harcadığımızın toplamı kadar para harcıyor 7 aylık. Sizin ve eşinizin plan yapma, ayağını yorganına göre uzatma sorunu varsa buna mutlaka önem verin, düzeltin. Çünkü bu borç biter birkaç yıla yenisi başlar.

Eşyaları mümkünse satmayın ailelerde bir depo olarak kullanılacak oda gibi bir şey varsa oraya koyun. Ya da ucuz depo kiralayın. Borçları öderken kayınvalidede bari ev kirası, fatura, boğaz masrafınız sıfırlanır. Çok zor evet ama sizin yapacak bir şeyiniz yok bir de hamile ve gelecek bir boğaz daha varken. Sabredeceksiniz ve bu sürede hesap kitap işlerini öğreneceksiniz. Kayınvalide çalışmıyorsa ve gönüllüyse çocuğunuzu ona emanet edip işe girer hızlıca borçları bitirir 3 yıla yeni evinize rahat taşınırsınız. Geçmiş olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X