Bu adamla evlenmeli miyim

Hayatınızı cehenneme çevirmek istiyorsanız evlenin... sırf yakışıklı ve durumu iyi diye kötü özellikler tolere edilemez.İlerde tavırlarından daha çok rahatsz olursunuz... Ben benzer konularda hep yazıyorum 2. Üniversitemi örgün olarak doğuda okudum evli ve çocuklu olarak üstelik okul devam ederken 2. Çocuğumu doğurdum. Eşim bırakın karşı çıkmayı hep en büyük destekçim oldu.Geceleri ben ders çalışırken o projelerimi temize çeker dosyalarımı hazırlar sabah 8 de işe giderdi. Anlayış o kadar değerli ki evliliğin temel taşlarından biri... Sürekli ben diyen sizin isteklerinizi ideallerinizi önemsemeyen adamdan koca olmaz salın gitsin...
..

Hayır ben 24 o da 28 yaşında. Bilmiyorum kötü biri olduğunu düşünmüyorum aksine çevresinde herkes ama herkes iyi olduğuna emin, ben de öyle. Fakat keyif aldığım bir iletişimimiz yok ve tabi bu sorunlar da cabası
Ablacım 24 yaşında derdine ne evlilik falan ? Herifin yaş neredeyse 30 olmuş muhabbeti benim lise devirlerimden kalma. Yakma başını durduk yere.

24 yaşına gelmişsin seninle görücü usulü evlenecek erkek bir de seni okutmayı düşünmez. Kendisi 30a yaklaşıyor zaten. Çoluk çocuğa karışmak, hayatına düzen vermek istiyordur o. Hani sen 18-20 olsaydın düşük bir ihtimal olabilirdi. Benzer esprileri ben de eşime yaparım. Benden iyisini zaten bulamazdın, ben sizin ilçeye atanmasaydım asla evlenemezdin evde kalırdın falan derim. Evet aynen deyip geçer sorun etmez 😂

Merhabalar, 3 aydır nişanlıyım. 2 kere görüştükten sonra ailemin yıllardır bir tanıdığının oğluyla görücü usulü nişanlandım fakat içime sinmeyen bir huzursuzluk vardı nişan sürecinde, sanki yanlış yapıyorum hissi beni bırakmadı. Halbuki görüşmeler güzel geçmiş gülerek eve gelmiştim. Karşı tarafı biraz asabi, kısıtlayıcı bir insan olarak bilirdim ama görüştüğümde şartlarımız uyum sağladı. Yine de kafa yapısı benim hayal ettiğim gibi değildi ve ben bunu iki görüşmede ne yazık ki anlayamadım, nişanı da uzatma fırsatınq sahip değildim Şöyle ki;

Kendisiyle övünmeyi seven bir tip. Sürekli çevresindeki insanlardan daha yakışıklı olduğunu, onu bir tek kendi oğlunun geçebileceğini söyledi mesela. Arkadaşı ve arkadaşının sevgilisiyle yemeğe gittiğimizde kendini yine övmeyi abartınca karşı tarafın sevgilisi dayanamayıp "Ama sahra da çok güzel" dediğinde aldığım cevap şu oldu: "Evet sahra çok güzel ama ben de çok yakışıklıyım." Bu haraketi beni rahatsız etti açıkçası.

İnsan sevdiğinin yanında zamanın nasıl geçtiğini anlamamalı ama ben onunlayken 1.5-2 saat içinde sıkılıp kalkıyoruz. Hatta kalkmaya hevesli oluyorum. Yanında sıkıntıdan yemeği eşelediğimi biliyorum. Kendisi fazla konuşkan biri değil evet ama bu kadar sıkılmam normal mi? Ben konuşkan biriyle olmak isterdim fakat o öyle bir yapıda değil sessiz ve yanında rahat değilim. Maddi durumları iyi ve her istediğini elde eden bir insan. Babasının parasının arkasında olduğunu biliyor ve kendi iş yerlerinde çalışıyor. Bana "damat oluyorum ben niye çalışıyorsam, birkaç ay tatil yapacağım" dediğinde yine itici gelmişti mesela.

Bir keresinde askerde çok cezaya kaldığını söyledi. Komutanı dinlemediği için. Ben de ona "iyi de o senin üstün niye dinlemedin" Dediğimde "Benim bir üstüm Allah o kadar." dedi gülerek.
Üni. Sınavına gireceğimi okumak istediğimi dillendirdiğimde, "Bakarız, bir yolu bulunur, geçen yıl yapamamışsın bu sene de olmaz belki, oturur konuşulur bu konu bir yolu bulunur" diyerek beni bir adım daha uzaklaştırdı. Açıkçası ben bana destek olacak birini isterdim. Espri yaptığımda benimle sürdürsün isterken, "uzatma istersen" demesi de ayrı bir sorundu benim için.

Oturduğu semtteki insanların ona abi ayağı çekmesinden hoşlanan ve saygı görmek için insanların ondan çekinmesi gerektiğini düşünen biri. Ama her nasılsa ben görücü usulü görüşmede bu kadar farkında olmayıp biraz da kapılıp devam ettim fakat şu an ona karşı bomboşum ve devam edemiyorum. Kendisi ve ailesi beni seviyor değer veriyor ve isteklerimi yerine getirmeye hazırlar. Bana karşı bir saygısızlığı da yok. Tek sorun benim kalbim.

Ne dersiniz, böyle bir adamla evlenilir mi? Egosu geçer mi? Ben mi büyütüyorum yoksa? Ailem onun benim için mükemmel olduğunu, benden daha iyisini bulabilecekken bana baktığını, her isteğimin yerine geleceğini ve onu bırakırsam pişman olacağımı söylüyor. Kafamın karmaşası beni mahvetti.
Madem o kadar yakışıklı o kadar zengin vs neden bu harika insan bir aşk ilişkisi sonucu evlenme karari almamista görücü usulü evlenmeye kalkmış?
Sanırım iliski kurduğu insanlar sizin fark ettiklerinizi görüp uzaklasmislar. Bence etrafinizdakilerin ne dedigine degil hissettiklerinize kulak verin. Sirket evliligi yapmiyorsunuz sonucta.
Her bulustugunuzda yanindan kacip gitmek istediğiniz bir adamla evlenirseniz nereye kacacaksiniz?
Nacizane tavsiyem. Universiteye gidin. Kendi sosyal ortaminizdan insanlarla arkadaslik edip esinizi kendiniz secin. Baskalarinin size es secmesine izin vermeyin.

Şuradan sonrasını okumadım. Sakın sakın bu adamla evlenmek için acele etme iyi düşün.
Nişan atan biri olarak söylüyorum. Egitimciyim ve göreve devam etmek istediğimi söylediğimde baştan kabul edip sonra aynı bu cümleleri kurmuştu , bakarız ederiz bilmem ne.
Pardon ama sen kimsin diyip o yüzüğü suratına firlatmadigima pişmanım ama sen yap bunu. Avucunun içine alıp oynatmak istiyor seni
Aslında tepkisini ölçmek için sordum üniversite mevzusunu bana destek mi olacak yoksa olumsuz mu konuşacak diye. Çünkü mesele okumaktan ziyade yapmak istediğim her şeyde bana yaklaşımını öğrenecektim. İyi de oldu öğrendiğim düşünce yapısını ne istediğimin farkına vardım

Bu adamın elinden para gidince geriye kalan et ve kas yigini olacak. Hedeflerinize odaklanın evlenmeyin
Hedeften ziyade bana destek olacak, yap ben yanındayım diyecek biriyle olmak isterdim. Fakat o tam tersi hatta belki de yapamazsın diye yorum yaptığında anladım nelerle karşılaşacağımı

24 yaşına gelmişsin seninle görücü usulü evlenecek erkek bir de seni okutmayı düşünmez. Kendisi 30a yaklaşıyor zaten. Çoluk çocuğa karışmak, hayatına düzen vermek istiyordur o. Hani sen 18-20 olsaydın düşük bir ihtimal olabilirdi. Benzer esprileri ben de eşime yaparım. Benden iyisini zaten bulamazdın, ben sizin ilçeye atanmasaydım asla evlenemezdin evde kalırdın falan derim. Evet aynen deyip geçer sorun etmez 😂
Aslında üniversiteden ziyade düşünce yapısını öğrenmek istedim. Yoksa kendimi geliştirmeyi her türlü yaparım fakat bana destek olacak mı? Beni önemsiyor mu? Ben buna sırtımı yaslayıp evet yanımda o var diyebilir miyim? Mesele güvendi. Diyemezmişim anladım

Umarım yanılmam herkes o kadar pişman olacaksın diyor ki... Olmayacağıma inanıyorum ben
Parası var ve dışardan ailecek iyi imaj veriyorlar diye öyle diyorlar. Bir de sizin sorun ettiğiniz, hayat tarzınızı ve kalitenizi kökten etkileyecek birçok şeyi sorun olarak görmüyorlar. Onlara göre kadın idare eder, alttan alır, eşini dinler evde oturur çocuk bakar falan. Gizli gizli yönetir eşini, tatlı dille, alttan alttan isteklerini makul hale getirip yedirir. Yani çoğu şeyi kadına yüklüyorlar, majör sorumluluklar kadında. Onlara göre bu çok normal. Onlar böyle kısmeti teptiğine pişman olur tabi. Siz olur musunuz o önemli.

Aslında tepkisini ölçmek için sordum üniversite mevzusunu bana destek mi olacak yoksa olumsuz mu konuşacak diye. Çünkü mesele okumaktan ziyade yapmak istediğim her şeyde bana yaklaşımını öğrenecektim. İyi de oldu öğrendiğim düşünce yapısını ne istediğimin farkına vardım
Ben çok sevdiğim halde bıraktım bana karşı yaptığı saygısızlıkları ötmeye sevgim de yetmedi ama sen yeterince sevmiyorsun bile anladığım kadarıyla. Senin yaşamının merkezine koyduğun şeylere saygı duymayip müdahale ediyorsa emin ol asla pişman olmazsın bıraktığına

Evlilik normal bir şey bu yaşta tabi ki yaşa ve görünüşe değil de kafa yapısına odaklanıyordum ben. O da uyuşmadı
Buradaki hanımların çoğunluğu için bile bu yaş çok küçük gelecektir ama tercih tabi. 🤷 Yaş ve görünüşte gayet önemli şeyler. Sizin önemsemediğiniz çeşitli noktalar kalitesi düşük heriflere denk gelmenize sebep olur maalesef. Siz önemsemezsiniz ama karşınızdaki basit herif kasım kasım kasılıyor mesela...

İçime su serptiniz doğrusu zira psikolojik olarak çok yıprandım. İşitmem dediklerimi işittim ve bitap durumdaydım. Yaş farkımız yok ben 24 o 28 fakat kültür farkı var. Kadının evinde durup çocuğuna bakmasını isteyen ilkokul terk biri ve ben de önlisans okumuş, kendimi her zaman geliştirmek isteyen bir insanım. Sorun okul okuması değildi benim için karakterimiz uyuşsaydı yeterdi ama olmuyor.
Görücü usulü başta kabul etmedim, içimde hep bir huzursuzluk vardı ama beni bir süredir sevdiğini ve çok iyi bir evliliğimiz olacağını defalarca söyledi çevrem. İki görüşmem de güzeldi sorun yoktu ama Allah aşkına, iki saatte kim neye nasıl karar verebilir?

Doğru büyük bir yanlış yaptım ama kimse de anlamıyor, ben bu noktaya gelmeden böyle olacağını bilemezdim. Umarım ben de sizin gibi asla pişman olmam ve çok iyi biriyle tanışır hayalimdeki gibi bir evlilik yaparım.

Nasil yani ilkokul terk, hicbir egitim diplomasi yok mu? Ehliyet bile alamaz ilkokul diplomasi yoksa. 2023 senesinde bir gencin ilkokul diplomasi bile olmamasi asla kabul edilecek bir durum degil, aciktan okusa bile en azindan liseyi bitirmeliydi bu yasa kadar.

Aileniz ve akrabalariniz sizi bu seviyede birine nasil layik goruyorlar, sadece babasinin parasi oldugu icin mi?

X