bu bir ic dokus...

Türkiyenin gerçeği bu insanları eşşekk gibi çalıştırırlar adam gibi maaş vermezler
Ülkede seçenek de yok e mecbursun
Herkes fırsatçı...

şuan benim ailem bu durumda babam ek iş yapıyor annem de aynı şekilde yapacak bir şey yok....
Ve de sırtlan akrabalarımız var bir de
Sizi çok iyi anlıyorum yalnız çocuk yetiştirmek maddi sıkıntılar insan bunalıyor...

bu durum normal mi asla değil...
Ailenizden biri bakamaz mı rica etseniz siz de bir işe girseniz bilemiyorum alanınızda iş bulmanız ne kadar sürer alan dışı da olabılır...

ya saçma olacak ama bu özel kreşler var böyle ablalar oluyor hatta ablaların çocukları da gelıyor.:.
Ayda ne kadar alırlar bilmiyorum....

ya da sosyal medyanın gücünden yararlanın...

henuz 28 aylik, devlet bu kadar kucukleri almiyor. hatta yakindaki devlet kreslerini arastirdim goturebilecegim hepsi 4-5 yastan itibaren aliyomus.
maasi 6 bin daha yeni oldu ustelik.3,5 civari aliyordu, 1 yil once gecinemiyorum bu parayla dedi 5 yaptilar 6 ay once de is degistirdi iste 6 bin ancak oldu. bu girdigi firmada mart ayi zam ayiymis bakalim martta ne olacak bekliyoruz.

ne is yaptigina toplu cevap vereyim. medya sektorunde, sinema dizi film (cogunlukla reklam) larin after effect programiyla duzenlemelerini yapiyor animasyon vs de kullaniyor. turkiyede bu isi yapan zaten 10 tane filan firma var, uluslararasi calisan, turkiyenin tek kurumsal firmasi, buyuk bir holding in medya sirketinde.

yaptığı işe karşılık aldığı maaş çok çok az. eşinizi yiyorlar bence, size de ona destek ols vdiye manevi yükü bindiriyolar. oh ne alaka. bir kişi 56 saat çalışıyorsa demek ki o kişi iş için yeterli değil. alsınlar bir eleman daha.

Allah kolaylık versin. Sadece şunu demek istedim. Koordinatörü telefonda zırvalamış pislik. Yok geçiciymiş yok destek olunmuş yok size çok aşıkmış da sizi düşünmekten işini yapamıyormuş. Bunun meali "eşinizi cok daha fazla sömüreceğiz, canını çıkaracağız sadece ses etmeyin diye size böyle söylüyorum." Böylesi yoğun bir işe 6 bin tl çok çok az. Resmen sömürüyorlar. Tekrardan Allah kolaylık versin. 🙏
ne yazikki biliyorum 7 yildir is hayatinda. hep sezonda yogunuz diyorlar ama sezon hic bitmiyor. hep yayin yetistiriyorlar... 24 saat calisiyor tv ler biliyorsunuz. dolayisiyla arka planda o isleri yurutenler se 24 saat hayatini adamak zorunda kaliyor.

6 bin evet cok az, ama inanin boyle bir calisma sisteminin zaten karsiligi yok maddi olarak. yani 10 bin de verse bizden ailesinden caldigi haftalari masumlastirmaz.

Bugün aklıma geldiniz aslında bir yere görüşmeye gidicektiniz. Şartlar için konusucaltınz olmadı sanıyorum, bu yazdıklarınızdan onu cıkardım. Herkesin böyle bir dönemi var emin olun bir sekilde birseyler olur, düşünmek gerekli ve en önemlisi sabır...

yaptığı işe karşılık aldığı maaş çok çok az. eşinizi yiyorlar bence, size de ona destek ols vdiye manevi yükü bindiriyolar. oh ne alaka. bir kişi 56 saat çalışıyorsa demek ki o kişi iş için yeterli değil. alsınlar bir eleman daha.
suan olan sey surekli olan bir durum degil. ama esim hicbir zaman mesaisi 7 de bittiginde hadi gidiyorum ben deyip cikmiyor. yani haftanin en az 3-4 gunu bu gece yokum diyor sabaha karsi filan geliyor genelde.

ama suan yaptiklari bir iste bir problem cikmis, sirkette olaganustu hal ilan edilmis, butun sirket orda kizlar kuaforde sac filan yikatiyorlar her kosede sizmis birilerini goruyosun diyor. evi yakin olanlar 1-2 saatligine gidip dus alip biraz kestirip geldiler dedi. isin finali esimde oldugu icin ve eve isyeri cok uzak oldugu icin o birakip gelememiste.. onlarin departman pazartesiden beri sersefil bu projeyle ugrasiyor yani.

Gercekren cok zor. Esiniz sizi seviyor diye teselli vermek isterdim ama onu da görmüyormuşsunuz. Keske kredi borcuna girmeseydiniz bence borcunuzu kapatın sonra yurt dışı ihtimallerini araştırın. Ya da bazi firmalar dolar üzerinden maaş veriyor. Mesela 2000 dolar yurtdisi sartlarına göre düşük ama Türkiye ye göre cok büyük bid maaş. Kpss calisip atanmaya bakin. Günde 6-7 saat calisin

suan olan sey surekli olan bir durum degil. ama esim hicbir zaman mesaisi 7 de bittiginde hadi gidiyorum ben deyip cikmiyor. yani haftanin en az 3-4 gunu bu gece yokum diyor sabaha karsi filan geliyor genelde.

ama suan yaptiklari bir iste bir problem cikmis, sirkette olaganustu hal ilan edilmis, butun sirket orda kizlar kuaforde sac filan yikatiyorlar her kosede sizmis birilerini goruyosun diyor. evi yakin olanlar 1-2 saatligine gidip dus alip biraz kestirip geldiler dedi. isin finali esimde oldugu icin ve eve isyeri cok uzak oldugu icin o birakip gelememiste.. onlarin departman pazartesiden beri sersefil bu projeyle ugrasiyor yani.
e mesai almıyor diyorsunuz. haftanın en az 3 günü gece de çalışıyorsa mesai alması lazım. acil durum merkezi mi sanki bildiğin özel sektör, insan işi yapıyolar. hayat kurtarmıyolar. bi zahmet karşlığını versin şirket.

Eşinizi ben cok iyi anlayabiliyorum aslında farklı sektör olmasına ragmen. Bazı günler bende eve uyumaya gidemezdim, yetişmesi gereken catering işleri olurdu ve cok az paraya calısıyorduk inanın. Ben 4 ay katlandım ve cıktım esinizin maalesef öle bir imkanı yok ama söle birsey var esiniz sorumluluk aldıkca üstüne gelecekler.

Bugün aklıma geldiniz aslında bir yere görüşmeye gidicektiniz. Şartlar için konusucaltınz olmadı sanıyorum, bu yazdıklarınızdan onu cıkardım. Herkesin böyle bir dönemi var emin olun bir sekilde birseyler olur, düşünmek gerekli ve en önemlisi sabır...
o yaptigim gorusme neydi? gorusme miydi? rezalet bir deneyimdi.

gorusmeye gittim, pastaneye girdim merhaba dedim cevap bile vermeden eliyle sansalyeyi gosterdi otur diye, 3 tane kadin vardi seker hamurlariyla birlseyler yapiyorlar, basla dedi. ne yapicam dedim salak gibi kalmisim. figur calisiyoruz dedi. anladim ki diger kadinlar da is gorusmesi icin gelmis. aldim elime hamuru figur yapmaya basladim agzimizi acmadik hicbirimiz o calisma sartlari i anlatti sartlar bana uymuyordu zaten ama belki konusup bir orta yol buluruz diye dusunmustum. kadin konustu konustu, figurleri bitirenler gidebilir dedi. adimizi bile sormadi maille ulasmistik fotografimiz bile yoktu mailde. hangimizin adi ne hangi figuru kim yapti onu bile bilmiyordu bencr. ses tonumu bile duymadi ciktim figuru tamamlayip eve geldim.

ertesi gun aradi seninle calismak istiyorum dun konusma firsati buluruz diye dusunmustum ama ne yazikki firsat vermediniz dedim. calisma saatlerinin uygun olmadigini soyledim. neden gedin gorusmeye o halde vaktimi aldin bir de diye ustten ustten konustu. safmisim ki kadinla iletisim kurabilecegimi dusunmustum...

e mesai almıyor diyorsunuz. haftanın en az 3 günü gece de çalışıyorsa mesai alması lazım. acil durum merkezi mi sanki bildiğin özel sektör, insan işi yapıyolar. hayat kurtarmıyolar. bi zahmet karşlığını versin şirket.
almiyor, hep kaliyor fazladan ama almiyor calisma sisteminde yok mesai kavrami.

Resimdekiler siz misiniz? Allah mutluluğunuzu daim etsin. Eleştirmek adına söylemiyorum, benim eşim asgari ücretin biraz üstünde çalışıyor, iki kızımız var çok şükür hiç sıkıntı yaşamadık. Ama istanbulda olsak düşünemiyorum yani.
O yüzden eşin daha az maaşlı başka bir sektörde iş bulsun, küçük bir kasabaya taşının mesela. Çünkü akşam o sofraya beraber oturmaktan daha şahane bir şey yok bu dünyada. Ki daha kaç yıl yaşarız, kaç gün, kaç saat yaşarız belli değil. :KK43:
Daha fazla vakit kaybetmeyin.

o yaptigim gorusme neydi? gorusme miydi? rezalet bir deneyimdi.

gorusmeye gittim, pastaneye girdim merhaba dedim cevap bile vermeden eliyle sansalyeyi gosterdi otur diye, 3 tane kadin vardi seker hamurlariyla birlseyler yapiyorlar, basla dedi. ne yapicam dedim salak gibi kalmisim. figur calisiyoruz dedi. anladim ki diger kadinlar da is gorusmesi icin gelmis. aldim elime hamuru figur yapmaya basladim agzimizi acmadik hicbirimiz o calisma sartlari i anlatti sartlar bana uymuyordu zaten ama belki konusup bir orta yol buluruz diye dusunmustum. kadin konustu konustu, figurleri bitirenler gidebilir dedi. adimizi bile sormadi maille ulasmistik fotografimiz bile yoktu mailde. hangimizin adi ne hangi figuru kim yapti onu bile bilmiyordu bencr. ses tonumu bile duymadi ciktim figuru tamamlayip eve geldim.

ertesi gun aradi seninle calismak istiyorum dun konusma firsati buluruz diye dusunmustum ama ne yazikki firsat vermediniz dedim. calisma saatlerinin uygun olmadigini soyledim. neden gedin gorusmeye o halde vaktimi aldin bir de diye ustten ustten konustu. safmisim ki kadinla iletisim kurabilecegimi dusunmustum...
Daha da kötüsünü anlatayım ben sana. Bir gün boyunca calısıtırıp(yaklasık 12 saat boyunca aklına gelebilecek her i işi yaptırıp, deneme adı altında ) hımmm evet görüşürüz diye eve yollayanlar var ki üstten konusması cabası. Neyse sen moralini bozma ben belki daha makul biridir diye düşünmüştüm, değilmiş.

bu da ihtimallerimiz arasinda, ancak suan rutin odemelerimiz var, ve kenarda bir liramiz bile yok zaten cok icerdeyiz, freelance cevirebilmesi icin her ihtimale hazirlikli olmamiz lazim maddi olarak. suan en azindan sigortasi var saglik vs faydalaniyoruz. freelance oldugunda faturalandirma sigorta da eklenecegi icin ilk etapta bir miktar birikmis sart.
Anlıyorum.
Belediyelerin halk eğitim merkezlerinde öğretmenlik yapamaz mısınız? Kabiliyetiniz de o yönde imiş. Çalışma saatleri az olur diye tahmin ediyorum.

Resimdekiler siz misiniz? Allah mutluluğunuzu daim etsin. Eleştirmek adına söylemiyorum, benim eşim asgari ücretin biraz üstünde çalışıyor, iki kızımız var çok şükür hiç sıkıntı yaşamadık. Ama istanbulda olsak düşünemiyorum yani.
O yüzden eşin daha az maaşlı başka bir sektörde iş bulsun, küçük bir kasabaya taşının mesela. Çünkü akşam o sofraya beraber oturmaktan daha şahane bir şey yok bu dünyada. Ki daha kaç yıl yaşarız, kaç gün, kaç saat yaşarız belli değil. :KK43:
Daha fazla vakit kaybetmeyin.
bu dediginizi yapmayi da dusunuyoruz. ancak suan odemekte oldugumuz bir ev kredisi ve ihtiyac kredileri var. arti patlamis kredi kartlari. evi kredisi bitmeden sattigimizda ve borclari kapattigimizda elimizdeki para baska bir sehirde sifirdan hayat kurmaya yetmeyecek ne yazikki. o yuzden ev kredisi ve ek odemeler bitmeden bu bir hayal simdilik

Anlıyorum.
Belediyelerin halk eğitim merkezlerinde öğretmenlik yapamaz mısınız? Kabiliyetiniz de o yönde imiş. Çalışma saatleri az olur diye tahmin ediyorum.
zaten oyle bir yerde calisiyordum. ancak istanbul secimlerinde belediye degisince toplu olarak isimize son verildi. 2500 kisi ayni sehirde acikta kaldik. halk egitim merkezleri bir kismini aldi ama cogunluk boyle kalakaldik iste.

benim yaşadıklarımda az uz değil hem ilk evlilik yıllarım ( ekmek alacak paramız yoktu kızımı dogum yaptıgımda ) hemde, bozuk paradan nefret ediyordum çünkü sadece onlar oluyordu cebımde bazen oda olmuyordu işte ,

eşimin iş değiştirmesi ve çok ama çok yogun çalışması , günlerce ,devamında ,
tatile deniz kenarına giderdik elimizde laptop çanta çalışmaya devam ederdi düşün ,
hemen hemen 9 sene sürdü bu olaylar , şimdi çok şükür bin şükür bu halımıze ,

sabır et herşey yoluna girer , rabbim feraha çıkarsın ümmedi muhammedi

Benim eşim de bir tv kanalında çalışıyor , son iki senedir evden bilgisayarla kanaldaki bilgisayara bağlanıp iş yapabiliyor yani gece ve haftasonuda. Yolsa akşam 8 de eve gelip yemek yiyip tekrar işe gidip saat 3-4 tr gelip sabah 8 de gittiği falan oluyordu. Nasıl bir sistemleri var bilmiyorum ama evdeki bilgisayardan şirkettekine bağlanma olabilirse bir nebze de olsa durumu hafifletir. Maaş konusu da aynen öyle , eşim 11 yıl önce evlendiğimizde 2500 alıyordu o zaman asgari ücret 600 falandı yani 4 katı alıyordu şimdi 6500 3 katı bile değil. Yaptığı işte Türkiye’deki ilk 5 ye olan, çok donanımlı , tecrübeli biri ve ana akım bir tv kanalında . Maalesef medya tv sektörü gün geçtikçe ucuz elemana yöneliyor maaşlar çok düştü. Size bir tavsiye veremiyorum çünkü ben de aynı durumdayım oğlum yarım gün okula gidiyor işe girsem aldığım yol yemek ve bakıcıya gidecek. Yalnız değilsiniz yani bunu söylemek istedim

Benim eşim de bir tv kanalında çalışıyor , son iki senedir evden bilgisayarla kanaldaki bilgisayara bağlanıp iş yapabiliyor yani gece ve haftasonuda. Yolsa akşam 8 de eve gelip yemek yiyip tekrar işe gidip saat 3-4 tr gelip sabah 8 de gittiği falan oluyordu. Nasıl bir sistemleri var bilmiyorum ama evdeki bilgisayardan şirkettekine bağlanma olabilirse bir nebze de olsa durumu hafifletir. Maaş konusu da aynen öyle , eşim 11 yıl önce evlendiğimizde 2500 alıyordu o zaman asgari ücret 600 falandı yani 4 katı alıyordu şimdi 6500 3 katı bile değil. Yaptığı işte Türkiye’deki ilk 5 ye olan, çok donanımlı , tecrübeli biri ve ana akım bir tv kanalında . Maalesef medya tv sektörü gün geçtikçe ucuz elemana yöneliyor maaşlar çok düştü. Size bir tavsiye veremiyorum çünkü ben de aynı durumdayım oğlum yarım gün okula gidiyor işe girsem aldığım yol yemek ve bakıcıya gidecek. Yalnız değilsiniz yani bunu söylemek istedim
evden yapamiyor, teknik olarak evde onun kullandigi programi kaldiracak bir bilgisayarimiz yok, ayrica zaten yayinlarin gizliligi sebebiyle disari hicbir sekilde evrak cikaramiyorlar. yani ben esi olarak ziyarete gitsem bile esimin calistigi odada durmama izin verilmiyor. kafeteryasinda ya da bahcede oturmama izin verilebiliyor yayin gizliligi imsebebiyle

bu sektor cok acimasiz, sizin esiniz hangi pozisyonda\ departmanda calisiyor?

X