Bu ekonomide nasıl evlenilir ?

Sen aileyle tanıştın mı kız, nasıl insanlar??

Anne baba, ablaları çok çok tatlı iyi niyetli düzgün insanlar, ben bu şehirde yalnızım diye geçen ramazan ilk iftara yemeğe davet etmişlerdi orada tanışmıştık hatta. Sonrasında görüşmelerimiz ilerledi, annesi ablası ben ( ablası vesile oldu tanışmamıza) kahvelere çıkarız, annesi yemeğe davet eder kızım gel hep birlikte yiyelim hesabı, mangala gidilecekti ben yokum diye ertelediler eflatuns da gelsin gibi gibi düşünebilirsiniz. Ben abladan alıyorum aile içi muhabbetleri çok sevmişler çok da uzatmama taraftarı anne baba.

Oyyyy asla asla. Ben düğün meraklısı değilim, şehirler farklı tek düğün ve nikah olacak sadece bana kalsa tek nikah olsun. Ama onun ve ailesinin çevresi çok geniş siyasi taraf da var, böyle olunca düğünsüz asla diyor en az 1000 kişilik olacak diye de ekliyor siz düşünün.
Bu bence biraz bahane ediyor gibi evlenmek istese seninle bir şekilde yolunu bulurdu gibi geliyor

Katılıyorum, çevrem çok düğün 1000 kişi olsun diyen taraf parayı koymalı, kız tarafı ya da erkek tarafı fark etmez.
aynen tabii ki kız tarafı illa bizim çevremiz çok deyip erkek tarafı düğün olmasa da olur diyorsa, o senaryoda da tabii kız tarafı bakacak başının çaresine.

O zaman erkek tarafı pamuk eller cebe diyecek, 1000 kişilik düğün için parayı çıkartacak. Konu sahibi ve erkek arkadaşı böyle bir düğün yapabilmek için evliliği ertelemek zorunda kalıyorlar.
elbette ki
onlar biz kalabalığız diyorsa bu kız illa şöyle de güzle düğün isterim bile demiyorken, bence tüm düğünü onlar yapsa bile makul olan şey o olur -kız tarafı o şehre ne kadar kişi davet edecek, başka bi organizasyon (mesea kendi şehrinde) yapacak mı vs. ona göre tekrar bakılabilir.

evet kalıyorlar
ama ortada ev de yok ki

ben de kendi işini yapan bir kişiyim
ben de 1 odayı çalışma odası olarak kullanıyorum mesela
çünkü mecburen sürekli bilgisayar açık
sürekli fatura evrak
ya ofis tutacak - e o daha pahalı
ya 1 oda çalışma odası olacak

hani evlenmek düğün çok mu lazım diyorsanız bence zaten çok elzem şeyler değil, bu tümden apayrı fakat bu ülkedeysek ve o "hamama giriyorsak" terliycez yani...

Benim babam herşeyimi aldı vallahi eşimin ailesinden sıfır destek bide üstüne dedikleri şuydu az almış daha çok alması gerekiyormuş . Şimdiki aklım olsa bir kuruş dahi verdirmezdim . Valla yanlış anlama ama değerin olmuyor hep daha fazlası olsun istiyorlar
Ee çok saçma zaten kiz tarafının her şeyi yapması etmesi

Bekarim ama evlencek olsam dügün kesnlikle istemiyorum. Orta kalite beyaz esya+yatak odasi geri kalan mobilyaları perdelero haliları falanda büyük markalardan değil esnaftan temin ederim. Bence öylr yaparsaniz resmen uzerinizden yük kalkar.

Oyyyy asla asla. Ben düğün meraklısı değilim, şehirler farklı tek düğün ve nikah olacak sadece bana kalsa tek nikah olsun. Ama onun ve ailesinin çevresi çok geniş siyasi taraf da var, böyle olunca düğünsüz asla diyor en az 1000 kişilik olacak diye de ekliyor siz düşünün.
Ayda kenara 70 80 bin tl atabilme imkanı mı var da borçsuz, 1000 kişilik bir düğünle, iyi bir ev eşyayla evlenmeyi olanlıyor?
Ki bahsettiğim meblağ yetmez bile de hadi alt kademe gidelim dediniz gibi varsayıyorum.

Ayda kenara 70 80 bin tl atabilme imkanı mı var da borçsuz, 1000 kişilik bir düğünle, iyi bir ev eşyayla evlenmeyi olanlıyor?
Ki bahsettiğim meblağ yetmez bile de hadi alt kademe gidelim dediniz gibi varsayıyorum.

Kazancı o civarda zaten ihtimali yok açıkçası.

beyefendinin aile desteği yok ama çevre diyor bilmem ne diyor 1000 kişilik düğün diyor
aile desteği yoksa düğüne çağıracağı 1000 kişi kim?
kusura bakmasın da 1000 kişilik düğün isteyen adam o zaman bi şekilde o maddi yükün altına girecek

amaç gerçekten sevdiğin insanla bi aile kurmak ise idareten de olsa senin evine yerleşilebilir
ama ben asla bundan yana değilim bi kadın olarak
bence çıtayı iyice düşürüp acele etmeye hiç gerek yok erkekleri kolaya alıştırmamak lazım
hazıra konmamalı
ailenden desteğin var onun yok sen neden stres oluyorsun ki o stres olsun
bu yaşına kadar iş kurmamış olan da o yani ona bakarsak
önce iş halledilir sonra yuva

Anne baba, ablaları çok çok tatlı iyi niyetli düzgün insanlar, ben bu şehirde yalnızım diye geçen ramazan ilk iftara yemeğe davet etmişlerdi orada tanışmıştık hatta. Sonrasında görüşmelerimiz ilerledi, annesi ablası ben ( ablası vesile oldu tanışmamıza) kahvelere çıkarız, annesi yemeğe davet eder kızım gel hep birlikte yiyelim hesabı, mangala gidilecekti ben yokum diye ertelediler eflatuns da gelsin gibi gibi düşünebilirsiniz. Ben abladan alıyorum aile içi muhabbetleri çok sevmişler çok da uzatmama taraftarı anne baba.

Yani yani bana ailesi, normal düzgün insanlar gibi geldi bu 1000kişilik düğünü ortaya atanlar aile gibi gelmedi bana, bence sevgilin kendi kendine niyetlenmiş. 1000 kişilik düğün en azından yarım milyon lira demek belki daha fazla, eee iş kurunca o kadar kazanabilecek mi? İş kurmadan önce ne iş yapıyordu, mesleği nedir, yeni kurduğu iş nasıl olacak peki? Dediğim gibi yeni kruulan işin para yapması biraz zaman alır Allah affetsin ama sevgilin hayalllerde uçuyor gibi geldi bana :KK51:

Yani yani bana ailesi, normal düzgün insanlar gibi geldi bu 1000kişilik düğünü ortaya atanlar aile gibi gelmedi bana, bence sevgilin kendi kendine niyetlenmiş. 1000 kişilik düğün en azından yarım milyon lira demek belki daha fazla, eee iş kurunca o kadar kazanabilecek mi? İş kurmadan önce ne iş yapıyordu, mesleği nedir, yeni kurduğu iş nasıl olacak peki? Dediğim gibi yeni kruulan işin para yapması biraz zaman alır Allah affetsin ama sevgilin hayalllerde uçuyor gibi geldi bana :KK51:

Evet tabiki o 1000 kişi muhabbetini zaten erkek arkadaşım söyledi. Yok şöyle olmalı yok böyle olmalı bunu da yapmalıyız vb. E iyi hoş da nasıl olacak diyor insan. Annesi ölçülü bi kadın oğlunun isteklerini duysa e bi dur daha yaşın kaç bunlar zamanla elde edilir der. Kendi işini yapıyor kazancı iyi ama diğer iş onu baya level atlatacak bişey olursa 3 4 aya koyduğu parayı çıkaracak iş.

Ben de öyle düşünüyorum, para olsun 1 ayda bile evlenilir dedi geçen gün şok oldum. O istediği müthiş kır düğün salonunun rez leri şimdiden dolmuştur mesela ona kalsa 2 ay önceden tutacak. Kısa zamanda kolay şekilde herşeyi çözebileceğini düşünüyor.

ben yaza evleniyorum borçsuz bir şekilde. sevgilim geçen sene ailesinin desteği ile ev aldı arabasını sattı. kredi çekti kredi ödemesi 16 bin bu martta bitiyor. beyaz eşyaları aldık. ben kendi çeyizimi tamamladım ailem destek oldu. onun ailesi de düğün ve takıları yapacak. şahsen ben borçsuz evlenmeyi tercih ederim. şimdiden bir şeyler almaya başlayın en azından beyaz eşya mesela. bu yaşınıza kadar hiç birikimin yapma şansınız olmadı mı? ben böyle evleniyorjm ama en yakın arkadaşım geçen sene 1+1 eve kiraya geçti beyaz eşyalar vardı. öğrenci evi gibi ev dizdiler. sadece nikah yaptı kapısının önünde kına gecesi ve nikaj sonrası eğlence. çok ucuza kapattı o da çok mutlu. ailem ya da sevgilimin ailesi destek olmasa biz de borçlanır öyle evlenirdik sanırım. ya da ikimiz de elimizdeki birikimden olurduk

Sorunuzun cevabı tam olarak şu:

Daha rahat ve isteklerinizin daha çoğunun gerçekleştiği şekilde daha uzun vadede evlenmeyi tercih etmek.

Ys bu siyasi çevrem var 1000 kişilik düğün olsun hayallerim var diyip düğüne para çıkaramayan insanlar bana çok komik geliyor. Çevrenin bir maddi faydası yoksa öyle boş beleş bir sürü insanı çevrene toplamaya da gerek yok bence. Erkeklerin de düğün mugun hayali kuranı bana çok itici geliyor. Kadin sevgimiz yeter gel evimde yaşayalım dedikten sonra gıy gıy bahane üreten birisiyle bilemiyorum yani 3 4 senelik plan yapmak saçma değil mi? 30 yaşında, mesleğim elimde, sevdiğim adamla evlenmeyeceksem ne yapacağım? Düğün hayali var diye 3 4 sene ayrı mı yaşayacağım sevgilimden? Aklım hayalim almıyor gerçekten.

Ys bu siyasi çevrem var 1000 kişilik düğün olsun hayallerim var diyip düğüne para çıkaramayan insanlar bana çok komik geliyor. Çevrenin bir maddi faydası yoksa öyle boş beleş bir sürü insanı çevrene toplamaya da gerek yok bence. Erkeklerin de düğün mugun hayali kuranı bana çok itici geliyor. Kadin sevgimiz yeter gel evimde yaşayalım dedikten sonra gıy gıy bahane üreten birisiyle bilemiyorum yani 3 4 senelik plan yapmak saçma değil mi? 30 yaşında, mesleğim elimde, sevdiğim adamla evlenmeyeceksem ne yapacağım? Düğün hayali var diye 3 4 sene ayrı mı yaşayacağım sevgilimden? Aklım hayalim almıyor gerçekten.

Alın benden de o kadar. Düğünün maddi getirisi tabiki olacak bu ayrı bi olay düğün ben de istiyorum sırf maddi getirisnden dolayı ama o kadar şaşaalı hayallerim yok açıkçası. 2024 yazına zaten bir sene var üstüne +1 sene daha sırf maddi kaygıdan dolayı beklemek... Bilemiyorum.

5 sene önce borçsuz evlendim. Ama ilk etapta beyaz eşyalarımı ve evin bazı perde ve halısını yenilemedim. Biz evlenmeden önce eşimin kullandiklarini kullandık bir süre. Beyaz eşyaları ve kalan eskileri de taksitle yavaş yavaş aldık. Ben erkek arkadaşınıza katiliyorum. Yüklü miktarlarda borç altına girerek evlenince sadece geçim stresi yaşayıp birlikteliğinizin mutluluğunu kavrayamazsiniz. Mümkün mertebe geç olsun güç olmasın derim

Biz tam tersi sırf borçla evlendik 3 yıllık memurduk ikimizinde babası yok aileler fas fakir öyle olunca direk balıklama daldık borcun içine evde ki igneye kadar kendimiz aldık düğünde kaynananin annemin bize takacaklari altını dahi biz alıp verdik taksinlar diye yani çünkü ne yardım edecek vardı ne de ailelere yardım ettiğimiz için birikim yapma şansımız vardı o yüzden ya nasip dedik girdik evlilik yoluna

X