Bu ekonomide nasıl evlenilir ?

ben 34 yaşında her şeyin en iyisini alarak çok güzel bir düğünle sıfır borçla kimseden yardım almadan evlendim. hatta annemin takacağı takıyı bile ben aldım. annemin durumu iyi değil diye. ama ikimizin de birikimi vardı. ilk borcumuz evlenirken aldığımız ev oldu. kendi evimize girdik.
yine olsa yine aynısını yaparım. ama şu ekonomide 2 yılda be biriktirebilirsiniz bilemedim. sizin durumda harcamaları asgariye düşürüp bir an önce çift maaşa geçmek mantıklı gibi

ben 34 yaşında her şeyin en iyisini alarak çok güzel bir düğünle sıfır borçla kimseden yardım almadan evlendim. hatta annemin takacağı takıyı bile ben aldım. annemin durumu iyi değil diye. ama ikimizin de birikimi vardı. ilk borcumuz evlenirken aldığımız ev oldu. kendi evimize girdik.
yine olsa yine aynısını yaparım. ama şu ekonomide 2 yılda be biriktirebilirsiniz bilemedim. sizin durumda harcamaları asgariye düşürüp bir an önce çift maaşa geçmek mantıklı gibi
birikim yapsalar bile
kredi çekip ev alamazlar ki

kredi yok :/

konuyu sabote etmek gibi olmasın da şu anda nasıl ev alınır ben bilmiyorum mesela

birikim yapsalar bile
kredi çekip ev alamazlar ki

kredi yok :/

konuyu sabote etmek gibi olmasın da şu anda nasıl ev alınır ben bilmiyorum mesela
o yüzden dedim bu ekonomide 2 yılda birikim zor diye. artık ev hayal zaten. konu sahibi için mantılıklısı her şeyi ucuz yollu hal edip bir an önce evleri birleştirmek ancak öyle üç beş bişey birikir

Evet tabiki o 1000 kişi muhabbetini zaten erkek arkadaşım söyledi. Yok şöyle olmalı yok böyle olmalı bunu da yapmalıyız vb. E iyi hoş da nasıl olacak diyor insan. Annesi ölçülü bi kadın oğlunun isteklerini duysa e bi dur daha yaşın kaç bunlar zamanla elde edilir der. Kendi işini yapıyor kazancı iyi ama diğer iş onu baya level atlatacak bişey olursa 3 4 aya koyduğu parayı çıkaracak iş.
Ben de öyle düşünüyorum, para olsun 1 ayda bile evlenilir dedi geçen gün şok oldum. O istediği müthiş kır düğün salonunun rez leri şimdiden dolmuştur mesela ona kalsa 2 ay önceden tutacak. Kısa zamanda kolay şekilde herşeyi çözebileceğini düşünüyor.
Ayyy işiniz zor. 1000 kişi nasıl yapacakmış? Geçen bir düğüne gittim. 250 kişi vardır. Sözde yemekli yapmışlar ama kimse bir cataldan fazla yiyemedi. Düğün salonunda yemekli yaparlarsa sonu bu olur Keşke limonata pasta yapsalardı da yenilebilir olsaydı. Zenginlik varsa ciraganda da yapılır. Ama ayranı yok içmeye tahteravanla gider...

Ayyy işiniz zor. 1000 kişi nasıl yapacakmış? Geçen bir düğüne gittim. 250 kişi vardır. Sözde yemekli yapmışlar ama kimse bir cataldan fazla yiyemedi. Düğün salonunda yemekli yaparlarsa sonu bu olur Keşke limonata pasta yapsalardı da yenilebilir olsaydı. Zenginlik varsa ciraganda da yapılır. Ama ayranı yok içmeye tahteravanla gider...
mesela benim kardeşimin düğünü anadoluda minnak bir ilde oldu (erkek tarafının yaptığı düğün)
gayet kocaman bir salon
gayet anadolu işi yemek (çorba, pilav et, salata tatlı, meşrubat) şeklindeydi
şöyle ki bizim ankarada 700 kişiye sadece 4 saat ve gündüz vakti salona (alkolsüz içecek, 2-3 çeşit aperatif ve tatlı vardı sadece. biz yemeği öğlen evde verdik çünkü gelenler akşam geri döndü memlekete) onlar 800 kişiye akşam salonda yemek vermişlerdi. biz de 30 bin vermiştik onlar da 30 bin vermişti.

yani hani anadoluda olacak bi düğün ise bu ordövr tabaklı ara sıcaklı olmayacaktır zaten diye hayal ediyorum....

hoş damat beyin hayali kır düğünüymüş mesela - genelde öyle yerlerde yemek işi biraz zayıf oluyor. çünkü konsept süs, çekim, beeeelki müzik odaklı oluyor. hem kır düğün salonu hem yemek uygun fiyata nasıl olacak onu bilemedim tabi.

Şimdi ben memurum çocuklarımın da babası memurdu. İkimiz 1 yıl içinde evlendik. Her şeyi ikimiz yaptık. Ben de fedakarlık yaptım. Kendi kurumumun lojmanında oturdum. İmitasyon takı taktım. Maddiyatı toparlayınca ilk kazığı bana attı. Hem malı mülkü batırdı hem aldattı.

İş arkadaşım ben borçlu evlenmem dedi. Doğru düzgün işin olsun ailende desteklesin bana ne dedi. Giyeceği donun markasından altın gramına kadar söyledi. Ağzının içine bakan eşi var. Emek ve para harcadığı için çok değer veriyor kadına. Bekarken ki aracını satıp Sıfır alıp eşinin üzerine yaptı.
Bu da hiç değişmeyen iki durum. Tercih senin. Daha bugün dedi ki 1 araba parasını geçkin takı taktılar. Ben de düşündüm halime üzüldüm. Kendim ettim kendim buldum

mesela benim kardeşimin düğünü anadoluda minnak bir ilde oldu (erkek tarafının yaptığı düğün)
gayet kocaman bir salon
gayet anadolu işi yemek (çorba, pilav et, salata tatlı, meşrubat) şeklindeydi
şöyle ki bizim ankarada 700 kişiye sadece 4 saat ve gündüz vakti salona (alkolsüz içecek, 2-3 çeşit aperatif ve tatlı vardı sadece. biz yemeği öğlen evde verdik çünkü gelenler akşam geri döndü memlekete) onlar 800 kişiye akşam salonda yemek vermişlerdi. biz de 30 bin vermiştik onlar da 30 bin vermişti.

yani hani anadoluda olacak bi düğün ise bu ordövr tabaklı ara sıcaklı olmayacaktır zaten diye hayal ediyorum....

hoş damat beyin hayali kır düğünüymüş mesela - genelde öyle yerlerde yemek işi biraz zayıf oluyor. çünkü konsept süs, çekim, beeeelki müzik odaklı oluyor. hem kır düğün salonu hem yemek uygun fiyata nasıl olacak onu bilemedim tabi.

Kır düğünü olacak ama yemek nooooooo asla istemem o da istemiyor o kadarını. Şehirde böyle yerler var, mis gibi yemyeşil ister doğada ister deniz kenarı kır düğünü mekanları yemek isteğe bağlı. Burada salon daha az öyle söyleyeyim.

Kır düğünü olacak ama yemek nooooooo asla istemem o da istemiyor o kadarını. Şehirde böyle yerler var, mis gibi yemyeşil ister doğada ister deniz kenarı kır düğünü mekanları yemek isteğe bağlı. Burada salon daha az öyle söyleyeyim.
zaten kır düğünü yerlerinde yemeği becerebileni ben görmedim daha...
yani vardır da onlar da artık kişi başı 5 bin mi ister ne ister bilemiyorum :KK70:

Şimdi ben memurum çocuklarımın da babası memurdu. İkimiz 1 yıl içinde evlendik. Her şeyi ikimiz yaptık. Ben de fedakarlık yaptım. Kendi kurumumun lojmanında oturdum. İmitasyon takı taktım. Maddiyatı toparlayınca ilk kazığı bana attı. Hem malı mülkü batırdı hem aldattı.

İş arkadaşım ben borçlu evlenmem dedi. Doğru düzgün işin olsun ailende desteklesin bana ne dedi. Giyeceği donun markasından altın gramına kadar söyledi. Ağzının içine bakan eşi var. Emek ve para harcadığı için çok değer veriyor kadına. Bekarken ki aracını satıp Sıfır alıp eşinin üzerine yaptı.
Bu da hiç değişmeyen iki durum. Tercih senin. Daha bugün dedi ki 1 araba parasını geçkin takı taktılar. Ben de düşündüm halime üzüldüm. Kendim ettim kendim buldum

Böyle yorumlar çok çok fazla ama yine insanın içinde varsa isterse milyonluk düğünle evlensin yapacağından eksik kalmıyor... Nice zenginler büyük şaşaalı düğün yapıp karısının yoluna güller serenler bile ne haltlar yiyor. Tek bunla bağlanmamalı ama bi gerçek var evet erkek maddi manevi yatırım yaptığı kadına daha çok bağlanıyor, avcılık mantığı aslında genlerimize işlemiş. Kolay yolu açıyorsan herşeye he tamam diyorsan değersizleşmen olası... Hakkınızda hayırlı olsun inşallah şimdi mutlusunuzdur.

Böyle yorumlar çok çok fazla ama yine insanın içinde varsa isterse milyonluk düğünle evlensin yapacağından eksik kalmıyor... Nice zenginler büyük şaşaalı düğün yapıp karısının yoluna güller serenler bile ne haltlar yiyor. Tek bunla bağlanmamalı ama bi gerçek var evet erkek maddi manevi yatırım yaptığı kadına daha çok bağlanıyor, avcılık mantığı aslında genlerimize işlemiş. Kolay yolu açıyorsan herşeye he tamam diyorsan değersizleşmen olası... Hakkınızda hayırlı olsun inşallah şimdi mutlusunuzdur.
E zenginlerde para bitmiyor. Ama normal standartlardaki insanlarda evlilik düğün ev derken bitiyor bir ömür o borcu ödüyor. Tekrar aynı yoldan geçmek ağır geliyor. Ama kadının bekarlık evine gelirse bir yatak odası takımı alırsa ona evlilik kolay gelir. Çok şükür çocuklarımla bir düzen kurduk. Yuvarlanıp gidiyoruz. Sen de inş çok mutlu olursun. Ama hep en değerli benim mantığında ol. Kendini en güzeline en iyisine layık gör ki karşı da öyle görsün

E zenginlerde para bitmiyor. Ama normal standartlardaki insanlarda evlilik düğün ev derken bitiyor bir ömür o borcu ödüyor. Tekrar aynı yoldan geçmek ağır geliyor. Ama kadının bekarlık evine gelirse bir yatak odası takımı alırsa ona evlilik kolay gelir. Çok şükür çocuklarımla bir düzen kurduk. Yuvarlanıp gidiyoruz. Sen de inş çok mutlu olursun. Ama hep en değerli benim mantığında ol. Kendini en güzeline en iyisine layık gör ki karşı da öyle görsün

İnşallah hepimiz mutlu oluruz :))

Son cümleniz inanın ki yüzüme çarptı, isteklerimi beklentilerimi çabuk olsun bi an önce olsun diyip küçültüp bazı şeyleri değersiz hale getirmemek gerek..

Şu anda yaşadığınız ev 1+1 mi? Eğer öyleyse çalışma odası sıkıntı olur. Eğer değilse ben evlenirdim. Eşyaları yavaş yavaş alıp sonrasında büyük eve geçerdim. Şimdiden isterseniz beyaz eşya taksidine girin. Teslimi evlenince yaparlar. Var olan evinizde de eşya varsa götürün. Bozulunca yenisini alırsınız. İlla sıfır olmasına gerek yok ki. Bir süre idare edersiniz. Lüks yaşama sorunu mu var sevgilinizin?

Düğün davetlileri 1000'i bulursa bayağı takı da gelir. Oradan da borç kapatabilirsiniz.

Sevgilinizin iş kurma meselesine bir şey diyemeyeceğim. Mesleğini ve yapacağı işi bilmiyoruz. Hızlıca yükselebilir mi geliri yoksa uzun vadede mi kazanç sağlar?.. Birçok faktör var.

Ben ev,eşya,düğün borcu olmadan 30 yaşında evlendim. Evlenirken yüklü miktarda birikimim vardı. Şimdi bekar olsam yine aynı şekilde evlenirdim.
Ben de aynı şekilde evlendim..2 yıl bekledik hem birikim yapmak,hem eşimin işlerini yola koyması için…30 yaşındaydım ben de…ailem dahil herkes evlilik soruyordu,kimseden yardım almadığım için kapattım herkesin ağzını…18 yaşından beri çalıştım ve hatırı sayılı bi birikimim vardı,kimseye yük olmadan,herşeyimi gönlüme göre yapabildim

Eşine/çocuğuna/ailesine değer veren erkek para harcamak istiyor. Karşı tarafın donuna kadar talep etmesine gerek yok.

Düğünde ve evlilikte pek bir şey istemeyen kişiler tanıyorum. Eşleri gayet de bağlı, maşallah diyeyim. Para harcamak istiyorlar aileleri için. Gelinler bu para mevzusundan dolayı kendilerini mahçup da hissettiler hatta, kendileri eve ve düğüne pek katkı da sağlayamamışlardı.

Belki bu durum istisnadır belki de genel geçer bir durum yoktur. İstatistik yapmak lazım. Belki bu fark anlamlı değildir.

Çok saçma geldi, siz zaten kira ödüyorsunuz,aile evinde değilsiniz ki. Bugün ev sahibiniz sizi çıkarsa (herkes gibi) yeni bulacaginiz ev simdikinin birkaç katı olacak, tüm maaş kiraya gidecek, yine birikmeyecek.
Ayrıca ekonomi gittikçe b.ka dönüyor, dün 5 olan bugün 15 oldu, yarın 30 olursa ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Hazır ev de varmış işte, girin, yaşayın. Aile evinde olsan neyse ama zaten bir kira ödüyorsun.
Ben düğün yapayım, onu bunu eglendireyim diye birkac sene daha devam etmek istemezdim, minimal şekilde aynı eve girip zamanla her şeyi oturtmak isterdim

Nas
Ben minimum masraf hızlı evlilikten yanayım
Geçen 1 gün geri gelmez ömür ne kdr bilmiyorsunuz. Rahat rahat düğün derken fiyatları araştırdiniz mi? Ne kadar bütçe size normal geliyor mesela
Taksit ve kredi kısıtlaması kredi kartı tedbirleri gelebilir bunlarda önemli
Benim bir yakınım 250 bin lira her ayarlamış 500 kişi. Ve kız tarafı kendi ayarlıyor erkek tarafını arayan yok 50 bin babası ödemiş 200 bin çocuk ödeyecek uyuşturulmus gibi su anda. Takılar öder denir kişi başı 500 tl takı kim getirecek mantıksızlık burdan belli. Sizde öyle yapmayın oluruna bakın derim
Nasıl yani sadece erkek tarafımı ödeyecek parayı

Yanlış anlama ama karşındaki seni saf görmüş , benim bildiğim bu stresi ve sıkıntıyı erkek yaşamalı sen değil . Kıçı yemiyosa evlenmicek yahu hem aile desteği yok hem senden beklentisi var , hem çözüm önerin var beğenmiyor hasbam neymiş çalışma alanı yokmuş küçük evde 😜 alıştırmayın böyle beleş yaşamaya sonra bir değeriniz kalmıyor paspas oluyorsunuz
Niye erkek yaşasın ki sadece.Düğün ortak yapılan bir şey sadece erkeğin üzerinemi yıkılsın her şey.

X