Bu iş bana uygun mu?

MrsDelfino MrsDelfino @MaiMai @Artemissisipi ifşa olma olasılığının nesi komik bu kadar? Türkiye'de elçiliklerden kaç tane var? Bu asistan pozisyonunda çalışan kişilerden kaç tane var? Kaldı ki, bu sitede anonim olduğunu sanan birkaç kişiyi adı soyadı, çalıştığı iş yerine kadar buldum.
Ben bu siteye mezun olduğum bölümü de okulu da yazdım, şu an çalıştığım ili ilçeyi, mesleğimi çok üye biliyor. İfşa olmaktan da korkmadım. Olsam ne olacak çünkü, anca boş beleş kişiler uğraşır böyle şeylerle.

Bir bölüm yazılacak alt tarafı, siz de kaç kişiden örnek verdiniz. Şu mezunu şu konsoloslukta çalışıyor diye değil de arkadaşlarım şu şu okullardan mezun biri konsoloslukta, biri x yerde yazsanız kimse “aa acaba konsoloslukta çalışan hangisi” diye gidip araştırmayacak.

Benim mezun olduğum okulda sadece benim bölümüm her sene en az 200 mezun veriyordur. Neden birilerinin girip teker teker o sene mezun olanları araştıracağından korkayım?

Ben övündüğümü söylemedim. Ben de sizin gibi illa meslek söyle, illa üniversite söyle diyen insanlardan hoşlanmıyorum. Yukarıda kaç kişi ısrarla sormuş bir bakın. Meslek ve üniversite bilgisi bence söylenmemesi gereken bir şey. İnsanlar söylemek istese zaten yazar. Ben size özelden yazdım, üç kişi de gelip özelden yazarım dememe gülmüş. Komik mi? Aynı kurumlardan 10 tane olsa, ifşa olma olasılıkları daha düşük olurdu.

Koyu yaptığım yerler tamamen sizin fikriniz. Sanki buldum diyip, buraya link bıraktım. Ben araştırdım demedim. Aynı kişiler, aynı postları farklı sitelerde paylaşınca kabak gibi kim oldukları ortaya çıkıyor.
ilk sorunuzun cevabi, evet komik.

benim kendi fikrim degil hicbiri. bu sitede oyle insanlarin arkalarindan kim olduklari, aileleri, calistiklari yerler arastirilip bir de boyle utanmadan soylenince ben sinirleniyorum. yasanan seyleri yazdim. kimse de kabak gibi ortaya falan cikmiyor. siz issiz oldugunuz icin bence oturup arastiriyorsunuz. mesela ben kim kimdir hic bilmiyorum cunku bana ne. ama yanilmiyorsam sizin bos vaktiniz coktu.

Ben bu siteye mezun olduğum bölümü de okulu da yazdım, şu an çalıştığım ili ilçeyi, mesleğimi çok üye biliyor. İfşa olmaktan da korkmadım. Olsam ne olacak çünkü, anca boş beleş kişiler uğraşır böyle şeylerle.

Bir bölüm yazılacak alt tarafı, siz de kaç kişiden örnek verdiniz. Şu mezunu şu konsoloslukta çalışıyor diye değil de arkadaşlarım şu şu okullardan mezun biri konsoloslukta, biri x yerde yazsanız kimse “aa acaba konsoloslukta çalışan hangisi” diye gidip araştırmayacak.

Benim mezun olduğum okulda sadece benim bölümüm her sene en az 200 mezun veriyordur. Neden birilerinin girip teker teker o sene mezun olanları araştıracağından korkayım?
Kendinize ait olan bilgileri paylaşmak tamamen sizin fikriniz. Ben de başkasına ait bilgiyi paylaşmak istemiyorum.

ilk sorunuzun cevabi, evet komik.

benim kendi fikrim degil hicbiri. bu sitede oyle insanlarin arkalarindan kim olduklari, aileleri, calistiklari yerler arastirilip bir de boyle utanmadan soylenince ben sinirleniyorum. yasanan seyleri yazdim. kimse de kabak gibi ortaya falan cikmiyor. siz issiz oldugunuz icin bence oturup arastiriyorsunuz. mesela ben kim kimdir hic bilmiyorum cunku bana ne. ama yanilmiyorsam sizin bos vaktiniz coktu.
Yahu ne utanıcam? Ne üye adı verdim, ne de gördüklerimle ilgili bir şey söyledim. İfşa etseydim, utanmam gerekirdi. Araştırmama gerek yok, çünkü üye zaten kendi söylüyor. Aynı platformda olursanız, tabii ki görürsünüz. Yoksa, üye adıyla nasıl bulayım? Aynen, benim boş vaktim, sizin boş vaktiniz kadar.

Kendinize ait olan bilgileri paylaşmak tamamen sizin fikriniz. Ben de başkasına ait bilgiyi paylaşmak istemiyorum.
Aslında sorulmasının bir sebebi var. Bu kişilerin neden meslekleri dışında işler yaptığıyla ilgili soru işaretleri oluşuyor. İlla okul adı vermek de zorunda değilsiniz, ben mühendislikle ilgili bölümlere hakim değilim ama “Türkiye’nin bu alandaki ilk üç okulundan mezunlar” gibi bir cevap bu alana hakim üyelerin sorularını cevaplamış olur. Ya da bu ilk üç okuldan mezun değiller dediğinizde farklı alanlara yönelmiş olmaları mantıklı gelebilir. Sorgulanan şey kişilerin kimlikleri değil, bölümlerinin/okullarının yeterliliği burada.

bence o kisilerin mezun oldugu bolumleri baska sebeple paylasmak istemediniz. cunku size yine yazdim, o bolumden mezun olan kisilerin turkiyede zaten oyle kalifiye sekilde calisma sanslari yok. muhendis degilseniz bilmezsiniz, eger aksini dusunuyorsaniz da iyi bir muhendis degilsiniz demek ki sektorden haberiniz yok. adamlar kendi mesleklerini yapsalar asgari ucret alacaklar, onlar da parayi secip sofor olmuslar. bahsettiginiz kisiler bogazici, odtu, bilkent ee veya cs mezunu degillerdi ki.

bence o kisilerin mezun oldugu bolumleri baska sebeple paylasmak istemediniz. cunku size yine yazdim, o bolumden mezun olan kisilerin turkiyede zaten oyle kalifiye sekilde calisma sanslari yok. muhendis degilseniz bilmezsiniz, eger aksini dusunuyorsaniz da iyi bir muhendis degilsiniz demek ki sektorden haberiniz yok. adamlar kendi mesleklerini yapsalar asgari ucret alacaklar, onlar da parayi secip sofor olmuslar. bahsettiginiz kisiler bogazici, odtu, bilkent ee veya cs mezunu degillerdi ki.
Hah işte demeye çalıştığım tam da buydu. Bu okullardan mezun ya da değil, yeterli bir bilgi.

Konu sahibi için de böyle. İki lisans okuduğunu iddia ediyor, birinde de yüksek lisans yaptığını. İki bölüme en az 10 yılını vermiş bir insan, neden bu bölümleri yok sayıp yönetici asistanlığı düşünür? Bunun sorgulanması çok normal değil mi?

Başkasına ait bilgiyi, burada paylaşmak istemiyorum. Özel bir şirkette makine mühendisi olsa paylaşırdım. Çünkü özel şirket çok. Başka ne gibi bir sebep olabilirdi? Siz çalıştıkları yeri söyleyince dolar/euro üstünden maaş alıyor gibi algılıyorsunuz, ama aldıkları ücret asgari ya da bir tık üstü. İçlerinden biri oldukça iyi maaş alıyor. Bahsettiğiniz okullardan mezun olup da şöfor olarak da çalışan hatta başvurduğu yerden red yiyen tanıdıklarım da var. Kimisi ömür boyu yapıyor, kimisi geçici iş olarak görüyor.

Başkasına ait bilgiyi, burada paylaşmak istemiyorum. Özel bir şirkette makine mühendisi olsa paylaşırdım. Çünkü özel şirket çok. Başka ne gibi bir sebep olabilirdi? Siz çalıştıkları yeri söyleyince dolar/euro üstünden maaş alıyor gibi algılıyorsunuz, ama aldıkları ücret asgari ya da bir tık üstü. İçlerinden biri oldukça iyi maaş alıyor. Bahsettiğiniz okullardan mezun olup da şöfor olarak da çalışan hatta başvurduğu yerden red yiyen tanıdıklarım da var. Kimisi ömür boyu yapıyor, kimisi geçici iş olarak görüyor.
bilkent cs mezunu olup soforluk yapan var yani? daha fazla ciddiye alamiyorum sizi ya. tek tek acikladim hala aksini savunuyorsunuz. siz muhendis misiniz? ama oyle su isleri muhendisi falan degil dumduz is yoneten, bir seyler ureten, calisan muhendis misiniz?

Konu sahibi gitmis ama okuyordur belki diye yazıyım dedim
22 sene önce ülkenin en prestijli okullarından birinden mezun oldum , gittim italyada master yaptım, ülkeye döndüm yine ülkenin en prestijli holdinginden teklif geldi. İş İtalyan ceo'nun yönetici asistanligiydi , kabul etmedim elbette , ay dedim ben italyada masteri bi italyanin sekreteri olmak için mi okudum
Neyse o holdingde başka departmanda çalışmaya başladım, yönetici asistanı olan kişi yürüdü gitti , ordan başka departmana gecti , yönetici oldu vs vs
Şimdiki aklım olsa o teklifi kabul ederdim , ama bu söylediğim kurumsal firmalarda oluyor tabi , sizin firma nasıl bir firma bilemem

bilkent cs mezunu olup soforluk yapan var yani? daha fazla ciddiye alamiyorum sizi ya. tek tek acikladim hala aksini savunuyorsunuz. siz muhendis misiniz? ama oyle su isleri muhendisi falan degil dumduz is yoneten, bir seyler ureten, calisan muhendis misiniz?
Size açık kimlikleriyle beraber veremeyeceğim, kusura bakmayın. Etrafınızda işveren varsa onlara sorun. Ben de ülkenin ekonomik durumundan haberdar olmayan birini daha fazla ciddiye alamayacağım. Kafa yapınız ''İşsizlik yok, iş beğenmiyorlar'' diyenleri andırdı. Size cevap verdiğim için de parmaklarımdan özür diledim.

Size açık kimlikleriyle beraber veremeyeceğim, kusura bakmayın. Etrafınızda işveren varsa onlara sorun. Ben de ülkenin ekonomik durumundan haberdar olmayan birini daha fazla ciddiye alamayacağım. Kafa yapınız ''İşsizlik yok, iş beğenmiyorlar'' diyenleri andırdı. Size cevap verdiğim için de parmaklarımdan özür diledim.
bence siz hayatinizda hic bilkent mezunuyla tanismamissiniz. o yuzden onlarin soforluk pesinde kostugunu soyluyorsunuz. benim kafa yapimla ilgili konusacaginiz bir durum yok, siz hadi su isleri muhendisleriyle eecileri karsilastirmaya devam edin. parmaklarinizi degil beyninizi kullanarak bu sefer.

İnsanların hangi büyükelçilikte çalıştığına kadar yazdınız, ne mühendisi olduğunu söyleyince mi ifşa olacaklardı?
Kendi kendinize gizem yaratıp kendi kendinizi kimlik koruyucu halk kahramanı ilan etmişsiniz ama kimsenin sizden insanların kimlik bilgisini istediği falan yok.
Neyin mücadelesi bu?

Konu sahibi iş arayıp bulamıyorum, asistanlık mı yapsam demedi zaten. Kendi çıkarımlarınız onlar.

İnsanların hangi büyükelçilikte çalıştığına kadar yazdınız, ne mühendisi olduğunu söyleyince mi ifşa olacaklardı?
Kendi kendinize gizem yaratıp kendi kendinizi kimlik koruyucu halk kahramanı ilan etmişsiniz ama kimsenin sizden insanların kimlik bilgisini istediği falan yok.
Neyin mücadelesi bu?

Konu sahibi iş arayıp bulamıyorum, asistanlık mı yapsam demedi zaten. Kendi çıkarımlarınız onlar.
Ben kendimi neden kahraman ilan edeyim? Anonim bir ortamda kahraman olsam ne olur? Bölüm sormuşlar, ben de söylemedim. İçlerinden birinin çalıştığı yerin adını verdim, evet ne mühendisini olduğunu söyleyince ifşa olmuş olacaktı. Benim postum, benim kararım. Söylemek zorunda mıyım?

Konu sahibine değil o arada yazan kişilere cevap verdim.

Merhaba sevgili hanımlar. Öncelikle bu platformda yeni üyelik oluşturup, ardından hemen konu açanlara pek sıcak bakmıyorsunuz biliyorum. Ancak ben yıllardır, üyeliğim olmasa da buralardaydım. Hayatımda ilk defa böyle bir yol ayrımına geldim ve neden hemcinslerime de danışmıyorum dedim.

Ülkemizde prestijli olarak kabul edilen lisans bölümlerinin bir tanesinden mezun oldum. Ardından farklı bir lisans bölümü daha tamamladım ve yüksek lisansa da başladım. Mesleğe ilk adımım stajyerlikle beraber oldu. Staj yaparken o mesleğin mizacıma uygun olmadığını ve yapamayacağımı anladım. Bu sebeple farklı alanlarda iş arayışlarım oldu. Yakın bir tarihte kurumsal bir şirketin yönetici asistanlığı pozisyonuna başvurumu yaptım. Şirketle görüşmelerimiz oldukça olumlu geçti. Ancak biraz düşününce ve araştırınca, kafamda göreve dair bir çok soru işareti oluştu. İlk olarak kabul edilirsem farklı bir şehirde yeni bir düzen kurmam gerekecek buna değer mi, ardından bu pozisyon konum olarak beni tatmin eder mi yoksa rahatsız mı eder gibi sorular aklımı kurcalıyor. Yanlış anlamayın, hiçbir zaman taşın altına elini koymaktan çekinen birisi olmadım ancak "yönetici asistanlığı bu işin kurumsal hayattaki ismi, bildiğin sekreterlik" tarzında yorumlarla karşılaşınca gözüm korktu. Aslında yönetici asistanı tam olarak ne iş yapar, ondan ne beklenir ve bir ofis ortamında nasıl muamele görür bilemiyorum. Geri dönüp baktığımda benim yerim burası mıydı demekten çekiniyorum. Bu mesleği küçümsediğimden ya da önemsiz olduğunu düşündüğümden değil bu dediklerim. Bu işin beraberinde getirdiği sorumluluklar karşısında fazla kalifiye ya da eğitimli kalabilir miyim ve bu beni mutsuzluğa sürükleyebilir mi kaygısıyla sizlere danışmak istedim. Biliyorum ki her şirketin şartları ve çalışma ortamı farklıdır ancak genel olarak bu iş iyi eğitim almış biri için uygun mudur ya da iş arayışım konusunda farklı alanlara mı yönelmeliyim? Yönetici asistanlığı yapmış veya kurumsal hayatta yer almış olan arkadaşlarımdan ricam beni bu konuda aydınlatmaları. Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.​
bence uygun gibi

Emin misiniz? Ben çok kere denk geldim üye ifşasına ve ciddi sonuçlarının olduğunu gördüm. Siz ifşalanmaktan çekinmiyor olabilirsiniz ama belli ki konu sahibi çekiniyor saygı duymak lazım. Sitenin konsepti de anonimlik zaten eğer öyle olmasaydı ismimizle kayıt olmamız zorunlu tutulurdu. Bazı üyeler ismini yazıyor arkadaşlık da kuruyor ama bu da tercih meselesi. Konu sahibinin prestijli yazma sebebi yönetici sekreterliğini kalifiye bölüm mezunu yapabilir mi yapamaz mı diye sormasından kaynaklanıyor. Tıbbi sekreterlik ya da arıcılık vs okumamış yani bunu anlatmaya çalışmış. Mühendislik mimarlık ya da hukuk olması da cidden bir şey değiştirmeyecek ama inatla sormuşlar ve konu sahibine baskı yapmışlar. Kimse cevaplamak istemediği bir soruya cevap vermek zorunda değil gerçek hayatta da bu böyledir.

Emin misiniz? Ben çok kere denk geldim üye ifşasına ve ciddi sonuçlarının olduğunu gördüm. Siz ifşalanmaktan çekinmiyor olabilirsiniz ama belli ki konu sahibi çekiniyor saygı duymak lazım. Sitenin konsepti de anonimlik zaten eğer öyle olmasaydı ismimizle kayıt olmamız zorunlu tutulurdu. Bazı üyeler ismini yazıyor arkadaşlık da kuruyor ama bu da tercih meselesi. Konu sahibinin prestijli yazma sebebi yönetici sekreterliğini kalifiye bölüm mezunu yapabilir mi yapamaz mı diye sormasından kaynaklanıyor. Tıbbi sekreterlik ya da arıcılık vs okumamış yani bunu anlatmaya çalışmış. Mühendislik mimarlık ya da hukuk olması da cidden bir şey değiştirmeyecek ama inatla sormuşlar ve konu sahibine baskı yapmışlar. Kimse cevaplamak istemediği bir soruya cevap vermek zorunda değil gerçek hayatta da bu böyledir.
herhalde sizin cidden anlama sorununuz var siz ve kahvedesu isimli uyenin. diyoruz ki, neye gore prestijli? mesela odtu jeoloji muhendisligi evet odtu ama prestijli bir bolum degil turkiyede. yurt disinda oyle ama turkiyede degil. o yuzden jeoloji muhendisligi mezunu birinin asistanlik yapmak istemesini yadirgamayiz cunku zaten is bulsa asgari ucrete bulur, mevcut durumda para onun icin daha onemliyse asistanlik mantiklidir. ama odtu elektrik elektronik veya bilgisayar muhendisligi ayni degil. oradan mezun insanlarin asistanliga donup bakmasi soz konusu bile olamaz. daha acik nasil anlatilir? anlamamak icin bu kadar direnmenizi hic iyi niyetli bulmuyorum.

Boşuna uğraşmayın, bu hanımların sordukları sorulara cevap verilmeli. Bana beyninle düşün diye aklınca hakaret eden kişi benim iş bulamadıklarından bu meslekleri tercih ettiklerini söylememi ''o yuzden onlarin soforluk pesinde kostugunu soyluyorsunuz'' şeklinde yorumlamış.

Boşuna uğraşmayın, bu hanımların sordukları sorulara cevap verilmeli. Bana beyninle düşün diye aklınca hakaret eden kişi benim iş bulamadıklarından bu meslekleri tercih ettiklerini söylememi ''o yuzden onlarin soforluk pesinde kostugunu soyluyorsunuz'' şeklinde yorumlamış.
ikisi arasindaki fark ne? is bulamadiklari icin soforluk pesinde kosmuslar bunda ne var yani? siz cidden okudugunuzu anlamiyorsunuz. size satir satir yazdim acikladim. dogru soyluyorsunuz demek yerine uzatmayin. sizin yazdiginiz kisilerin de hicbiri gercekten prestijli meslek sahipleri degillerdi. bosuna gerilmeyin yani.

Konu sahibi zaten iş bulamadığı için değil işi sevmediği için farklı alana yönelmiş. Yani jeoloji müh. Ya da makine müh. Olması bir şey değiştirmeyecek. Buraya bölüm yazsa elli sayfalık tartışma çıkacaktı o bölüm mü prestijli diye. Daha yazmadan çıkmış zaten. Konu sahibine göre prestijli demek ki. Zaten vurgulamaya çalıştığı şey eğitim isteyen ve eğitim almadan yapılamayacak bir bölüm okuduğuydu sanırım. İş sahasının olup olmadığı değildi.

X