Bu iş bana uygun mu?

Merhaba sevgili hanımlar. Öncelikle bu platformda yeni üyelik oluşturup, ardından hemen konu açanlara pek sıcak bakmıyorsunuz biliyorum. Ancak ben yıllardır, üyeliğim olmasa da buralardaydım. Hayatımda ilk defa böyle bir yol ayrımına geldim ve neden hemcinslerime de danışmıyorum dedim.

Ülkemizde prestijli olarak kabul edilen lisans bölümlerinin bir tanesinden mezun oldum. Ardından farklı bir lisans bölümü daha tamamladım ve yüksek lisansa da başladım. Mesleğe ilk adımım stajyerlikle beraber oldu. Staj yaparken o mesleğin mizacıma uygun olmadığını ve yapamayacağımı anladım. Bu sebeple farklı alanlarda iş arayışlarım oldu. Yakın bir tarihte kurumsal bir şirketin yönetici asistanlığı pozisyonuna başvurumu yaptım. Şirketle görüşmelerimiz oldukça olumlu geçti. Ancak biraz düşününce ve araştırınca, kafamda göreve dair bir çok soru işareti oluştu. İlk olarak kabul edilirsem farklı bir şehirde yeni bir düzen kurmam gerekecek buna değer mi, ardından bu pozisyon konum olarak beni tatmin eder mi yoksa rahatsız mı eder gibi sorular aklımı kurcalıyor. Yanlış anlamayın, hiçbir zaman taşın altına elini koymaktan çekinen birisi olmadım ancak "yönetici asistanlığı bu işin kurumsal hayattaki ismi, bildiğin sekreterlik" tarzında yorumlarla karşılaşınca gözüm korktu. Aslında yönetici asistanı tam olarak ne iş yapar, ondan ne beklenir ve bir ofis ortamında nasıl muamele görür bilemiyorum. Geri dönüp baktığımda benim yerim burası mıydı demekten çekiniyorum. Bu mesleği küçümsediğimden ya da önemsiz olduğunu düşündüğümden değil bu dediklerim. Bu işin beraberinde getirdiği sorumluluklar karşısında fazla kalifiye ya da eğitimli kalabilir miyim ve bu beni mutsuzluğa sürükleyebilir mi kaygısıyla sizlere danışmak istedim. Biliyorum ki her şirketin şartları ve çalışma ortamı farklıdır ancak genel olarak bu iş iyi eğitim almış biri için uygun mudur ya da iş arayışım konusunda farklı alanlara mı yönelmeliyim? Yönetici asistanlığı yapmış veya kurumsal hayatta yer almış olan arkadaşlarımdan ricam beni bu konuda aydınlatmaları. Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.​
Prestijli bir üniversiteden mezun insanın yapacağı iş değil yönetici asistanlığı.Burada çok güzel ifade etmişler gerektiğinde asistanı olduğunuz kişiye kahvesini bile götüreceksiniz.Yarın ben bunun için mi okudum dersiniz.Sizi mesleğiniz bölümünüz ile ilgili geliştirmez hiç bir şey yapmaz bu iş.İnternette yönetici asistanlığı nedir zorlukları vb diye ararsanız direk ilk ağızdan sorunlar neler yaşanıyor bulursunuz.
Aslında üniversite mezunu bir gençsiniz iyi bir yerden de mezunsunuz ve bu aşamada ne yapacağınıza hala karar verememişsiniz.Bakın gençler dünyayı sadece izledikleri boş videolar sanıyor.Bol bol kitap okuyun faydalı içi dolu videolar izleyin.Kendinizi geliştirin.
Bu arada yönetici asistanlığı içinde bir iki şey yazayım.Özellikle kurumsal bir firmada hiç de kolay iş değil.Yazılanlar gibi çok kapsamlı bir iş ve gerektiğinde kriz yöneteceksiniz.Ama sizin yazdıklarınızdan daha bunu yapabileceğiniz düşünmüyorum.

Prestijli bir üniversiteden mezun insanın yapacağı iş değil yönetici asistanlığı.Burada çok güzel ifade etmişler gerektiğinde asistanı olduğunuz kişiye kahvesini bile götüreceksiniz.Yarın ben bunun için mi okudum dersiniz.Sizi mesleğiniz bölümünüz ile ilgili geliştirmez hiç bir şey yapmaz bu iş.İnternette yönetici asistanlığı nedir zorlukları vb diye ararsanız direk ilk ağızdan sorunlar neler yaşanıyor bulursunuz.
Aslında üniversite mezunu bir gençsiniz iyi bir yerden de mezunsunuz ve bu aşamada ne yapacağınıza hala karar verememişsiniz.Bakın gençler dünyayı sadece izledikleri boş videolar sanıyor.Bol bol kitap okuyun faydalı içi dolu videolar izleyin.Kendinizi geliştirin.
Bu arada yönetici asistanlığı içinde bir iki şey yazayım.Özellikle kurumsal bir firmada hiç de kolay iş değil.Yazılanlar gibi çok kapsamlı bir iş ve gerektiğinde kriz yöneteceksiniz.Ama sizin yazdıklarınızdan daha bunu yapabileceğiniz düşünmüyorum.
Bu arada bu yazacağım sizle alakalı değil.Genel bir yorum ve burada çok genç var okumuş onların bakışı önemli.Türkiyede eğitim yerlerde deniyor hep.Hatta eskinin lise mezunları bugünün üniversite mezunu ile eşdeğer deniyor.Bazen öyle şeyler okuyorum ki burada bu denilenleri haklı çıkartıyor.En iyi üniversiteden mezun bakıyorsun içi o kadar boş ki gencin.Nasıl bu hale gelindi acaba.Elde akıllı telefon ama bakıyorsun izlenen şeyler içi boş şeyler....Kolay gelsin herkese
.

Ben global-kurumsal bir sirkette yoneticiyim. Asistanim ben programi aksamis bir konferansta sunum yaparken bir sonraki toplantiya gec kaldigimda durumu toparlayip diger kisileri huzursuz etmeden bekletme, ayni anda ekibimde bana ulasmak icin onu gecmeye calisan kisilerle ugrasma, o gunku diger butun randevularimi gec kalma suresine gore revize etme ve ozel telefonum da onda oldugu icin gelen cagrilara bakabilme ve bunlari tum sakinligi, planlama becerisi ile yapabilme kabiliyetine sahip :) Sizde o isigi goremedim cevaplarinizda. Hoslanmadiginiz bir cevapta/soruda direkt savunmaya gecerseniz stres yonetiminiz zayif demektir.

Ayrica yoneticiniz ile gorusme asamasini tamamladiniz mi? Mesela ben muhendisim, muhendislik mezunu biri asistanliga basvursa direkt elerdim. Bu ya, oylesine basvurup, mesleginde is bulursa gidecek demek. Ya da kendi kalifikasyonunun farkinda degil, yapabilecegine guvenmiyor demek. Ben bu iki ihtimalle de calismak istemem. Ama isletme, halkla iliskiler vb. gibi mezunuysaniz gorusmeye alirdim.

Mühendissin yönetici asistanı mi olacaksın ?
Herkes size kesin alanında iş bulamadı, der.
Denemeden bilemezsiniz.
Gidin bir başlayın bakalım
Eğer beğenirseniz maddi manevi tatmin ederse devam edersiniz.
Herkes niye yermiş anlamadım. Tanıdığım bir kız mühendis, kendi alanında hiç çalışmadı. Hep asistandı. Şimdi 30 bin kazanıyordur, belki de daha fazla. Kendi alanında çoğu kişi işsiz. Bir başka arkadaş da mühendis. O da ABD büyükelçiliğinde asistandı. Siz başvurun, işvereniniz buradan biri değilse çalışırsınız.

Herkes niye yermiş anlamadım. Tanıdığım bir kız mühendis, kendi alanında hiç çalışmadı. Hep asistandı. Şimdi 30 bin kazanıyordur, belki de daha fazla. Kendi alanında çoğu kişi işsiz. Bir başka arkadaş da mühendis. O da ABD büyükelçiliğinde asistandı. Siz başvurun, işvereniniz buradan biri değilse çalışırsınız.
ABD büyükelçiliğinde olsa yorumum farklı olurdu.
Tr dr yönetici asistanın alacağı maaş ve şartları az çok bellidir.

ABD büyükelçiliğinde olsa yorumum farklı olurdu.
Tr dr yönetici asistanın alacağı maaş ve şartları az çok bellidir.
Onun da maaşı düşüktü. Her elçilik euro/dolar ile ödeme yapmıyor. Asgari ücret veren elçilik de var. Gelir vergisi vermiyorlar, sizin cebinizden ödemeniz gerekiyor, kimisi sigortayı da karşılamıyor.

Bana denk gelemez zaten ben yurtdisindayim, rahat olun :) Yasadigim ulkede de kimse muhendis olup asistanliga basvurmaz zaten basvursa da HR mulakata bile cagirmayacagindan benim haberim bile olmaz.

Bana denk gelemez zaten ben yurtdisindayim, rahat olun :) Yasadigim ulkede de kimse muhendis olup asistanliga basvurmaz zaten basvursa da HR mulakata bile cagirmayacagindan benim haberim bile olmaz.
İnsanlara yukarıdan bakan bir karakteriniz var. Konu sahibi Türkiye'de sanıyorum. Ben ona göre cevap verdim. Bizim ülkemizde öğretmen olup A101'de çalışan da var.

1662456699282.png

Ayrıca yurtdışında yaşayan çok arkadaşım var. Size denk gelmemesi, bu insanların mühendis olup asistanlık alanında iş aramadığı anlamına gelmiyor.

İnsanlara yukarıdan bakan bir karakteriniz var. Konu sahibi Türkiye'de sanıyorum. Ben ona göre cevap verdim. Bizim ülkemizde öğretmen olup A101'de çalışan da var.

Ayrıca yurtdışında yaşayan çok arkadaşım var. Size denk gelmemesi, bu insanların mühendis olup asistanlık alanında iş aramadığı anlamına gelmiyor.

Tek mesajla karakter analizi yapabildiginize gore siz de psikolog olmalisiniz? Benim ekibimde benim kurallarim gecerli. Evet benimle calisan HR ne aradigimi bildiginden muhendis olup asistanliga basvuran birinin CV'sini onume getirmez, bu kadar basit. Konuyu da herkes gibi kendi bakis acima gore yaptim, bana gore uygun degil, size gore uygunmus, ortak nokta bulmamiz gereken bir konu olmadigina gore sorun da yok.

Tek mesajla karakter analizi yapabildiginize gore siz de psikolog olmalisiniz? Benim ekibimde benim kurallarim gecerli. Evet benimle calisan HR ne aradigimi bildiginden muhendis olup asistanliga basvuran birinin CV'sini onume getirmez, bu kadar basit. Konuyu da herkes gibi kendi bakis acima gore yaptim, bana gore uygun degil, size gore uygunmus, ortak nokta bulmamiz gereken bir konu olmadigina gore sorun da yok.
Karakter analizi yapmak için psikolog olmak gerektiğini bilmiyordum, Hamilton Hanım:/ Ben teşhis koymadım. Yazdıklarınızdan aldığım izlenim bu.

Onun da maaşı düşüktü. Her elçilik euro/dolar ile ödeme yapmıyor. Asgari ücret veren elçilik de var. Gelir vergisi vermiyorlar, sizin cebinizden ödemeniz gerekiyor, kimisi sigortayı da karşılamıyor.

E neyini övdünüz o zaman "bir arkadaşım mühendis, büyükelçilikte asistan olarak çalışıyor" diye?
Sanırsın konu sahibinin önlenemez yükselişine engel olmuşuz.

E neyini övdünüz o zaman "bir arkadaşım mühendis, büyükelçilikte asistan olarak çalışıyor" diye?
Sanırsın konu sahibinin önlenemez yükselişine engel olmuşuz.
Bir şey övmedim. Mühendisleri kolay kolay asistanlığa almazlar demişler. Ben de örnek verdim tanıdıklarımdan.

Konu buram buram lise terkim diyor :KK70:

Muhendisten asistan olur mu olur. Ben bir maden bir de gida muhendisi calistirdim hammal olarak. Genclerdi kuvvetlilerdi bana da kas gucu lazimdi. Aldim ise. Burasi turkiye zaten adim basi universite var. Mezunlarin konuya dair fikri yok. Mecburen asistan tezgahtar filan oluyorlar.

Mesela suan bir on muhasebeci ariyorum. Harita muhendisi bir kizcagiz basvurdu bilgisayar kullanmayi bilmiyor...

Konu buram buram lise terkim diyor :KK70:

Muhendisten asistan olur mu olur. Ben bir maden bir de gida muhendisi calistirdim hammal olarak. Genclerdi kuvvetlilerdi bana da kas gucu lazimdi. Aldim ise. Burasi turkiye zaten adim basi universite var. Mezunlarin konuya dair fikri yok. Mecburen asistan tezgahtar filan oluyorlar.

Mesela suan bir on muhasebeci ariyorum. Harita muhendisi bir kizcagiz basvurdu bilgisayar kullanmayi bilmiyor...
İki mühendisi hamal olarak çalıştırmanız size büyük övünç kaynağı olmuş anlaşılan.Vah güzel ülkem ne hale gelmiş...Bu arada o kelime hammal değil hamal olacaktı...burası türkiye...Türkiye özel isim büyük harfle başlar...

İki mühendisi hamal olarak çalıştırmanız size büyük övünç kaynağı olmuş anlaşılan.Vah güzel ülkem ne hale gelmiş...Bu arada o kelime hammal değil hamal olacaktı...burası türkiye...Türkiye özel isim büyük harfle başlar...
Okul okumak birseydir ama çok şey ifade etmez.

Çok ilkokul mezunu, üniversite mezunlarını yaninda çalıştırır.

Ben çok prestijli bir okul ve bölümde okuyan kimsenin, eğer okurken çap yapmadıysa, böyle bir kaç lisans mezunu olduğunu görmedim. Tabi bildiğimiz, çok idealist bilim insanları var. Ama ben birebir görmedim.

Böyle ben 2.,3. üniversitemi okuyorum diyenlerin %99’u, okumasan da olacak bölümlerden mezun.
Tespit gibi tespit 👏

Bir soru sormuşsunuz, ama gerekli bilgiler eksik.
Bir arkadaş da zaten belirtmiş. Diretilmesini anlayamıyorum.
İnsanlar bilseler ona göre yorum yapacaklar zaten. Ha mezun olduğunuz bölümü sevmeyebilirsiniz, başka alanda çalışmak istersiniz o ayrı. Belki başka bir yol bile bulunabilirdi sizin için.

X