Bu konuda fikirleri olan hanımlar

cileklihurma

Üye
Kayıtlı Üye
26 Mart 2024
217
286
27
Herkese merhaba evli insanlardan tavsiye almaya geldim yeni evlenenler de olur sorunum tam olarak şu ; Düğünümüze tam 1 yıl var ve nişanlımla hazırlıklara nelerden başlamalıyız ne yapmalıyız yavaş yavaş bir plan oluşturmak istiyorum ama daha erken mi ? Beyaz eşya vs alsak koyacak yer yok gün geçtikçe her şey pahalanıyor vs vs …
Mesela balayı için kaç ay önceden rezervasyon oluşturulmalı kısacası düğüne 1 yıl var ve neler yapılmalı zamana yayılmalı mı ?
Yarına çıkacak mıyız rabbim bilir ama ben fikir almak istiyorum
Şimdiden teşekkürler 🙏🏻 tecrübeleriniz benim için önemli siz neler yaptınız ne zaman başladınız ?

Herkese merhaba evli insanlardan tavsiye almaya geldim yeni evlenenler de olur sorunum tam olarak şu ; Düğünümüze tam 1 yıl var ve nişanlımla hazırlıklara nelerden başlamalıyız ne yapmalıyız yavaş yavaş bir plan oluşturmak istiyorum ama daha erken mi ? Beyaz eşya vs alsak koyacak yer yok gün geçtikçe her şey pahalanıyor vs vs …
Mesela balayı için kaç ay önceden rezervasyon oluşturulmalı kısacası düğüne 1 yıl var ve neler yapılmalı zamana yayılmalı mı ?
Şimdiden teşekkürler 🙏🏻 tecrübeleriniz benim için önemli siz neler yaptınız ne zaman başladınız ?
Beyaz eşya alınabilir depoda vs tutulabilir evet ama biz her şeyi son 6 ayda yapmıştık. 1 yıl uzun bence. Ama Genel çeyiz mutfak eşyaları çeyiz setleri alabilirsin özellikle elektronik. Gelinlik de özel dikim değilse son 2 3 ayda baksan yeter

1 yıl varsa şimdiden beyaz eşya mobilya vs almak rezervasyon yapmak pek mantıklı değil bence. Beyaz eşya ve mobilyaları 4 5 ay önce almıştık biz, depolarında bekletme süreleri oluyo ama 1 yıla kadar bekletirler mi sanmıyorum. Yani tabi eşyaları koyacak bi ev varsa nişanlının ya da senin evinde yer varsa alınabilir de erken bence. Bunlar haricinde diğer mutfak eşyaları elektronikler vs alınabilir dediğin gibi gün geçtikçe pahalılaşıyor hepsi

Beyaz eşya alınabilir depoda vs tutulabilir evet ama biz her şeyi son 6 ayda yapmıştık. 1 yıl uzun bence. Ama Genel çeyiz mutfak eşyaları çeyiz setleri alabilirsin özellikle elektronik. Gelinlik de özel dikim değilse son 2 3 ayda baksan yeter
Bütün elektronik çeyiz eşyalarım hazır , teşekkür ederim 6 ay kala yeterli oluyor demek 😊

Canım genelde beyaz eşyayı firmalar önceden ödemesini alıp 6-7ay sonraya kadar teslimatı bekleyebiliyorlar. Biz öyle yaptık.
Tatilimizi kasım ayında ayarlamıştık erken rezervasyon ile. Temmuzda düğün ardından balayı olacaktı. Zaten kasımdan önce rezervasyonu açmıyor oteller.
Eğer aklınızda soru işareti varsa tarihle ilgili ya da ölğm var kalım var meselesi varsa bir miktar daha ödeyip iptalli rezervasyon yaptırabilirsiniz.
Mobilyalarımızı ev tutmadan almadık. Düğünden 3ay önce tuttuk evi ve direkt mobilya almaya gittik. Önceden alsaydım muhtemelen eve sığmayacak boyutta mobilya alırdım zira ilk evimiz çok küçüktü. Herşey yerine uygun olsun istedik.
Kasımda nişan vardı bizim ilk iş balayını aldık ve hemen bir hafta sonra da düğün tarihini belirleyip mekanı tuttuk ödemesini taksitle de alıyor çoğu yer biz peşin vermiştik. En büyük kalemler bunlar. Küçük ev aletlerini erken alma onların garanti süresi çok değil çoğu 1-2yıl gibi.

Paranızı yatırın altına. Bir kaç ay kala alırsınız hepsini. Balayını da aralık ayında ayarlayın.

Bizim düğün Aralıktaydı, biz eşyalarımızı almaya ekim ayında başlamıştık büyük parçaları. Bugün olsa yine öyle yaparım. Paranızı farklı şekilde değerlendirin. Ne bileyim altın alın, döviz alın, vadeliye yatırın. Buzdolabı alıp nereye koyacaksınız? Saklaması koruması hepsi dert. Sonra başka model beğenecek pişman olacaksınız belki. Nakitte kalmak iyidir bence.

1 yıl eşya vs için uzun çünkü artık depoda fazla tutmuyorlar. Beyaz eşyaları mesela 4 ay tutabiliriz demişti gittiğimiz yer.
Balayı için de ekimde düğünümüz vardı ağustos gibi rezervasyon yapmıştık. Yine de sizin ki sezon başı ortasıysa daha erken yapın.

Paranızı altına koyup eviniz belli olduktan sonra alın büyük kalemleri, sonra sığdı sığmadı bir sürü dert oluyor. Sandık çeyizi denilen ev tekstili eşyalarını alabilirsiniz havlular, masa örtüleri, battaniye, yorgan vs... Ben yaz mevsiminden nefret ettiğim için düğünüm Aralık ayında oldu, o yüzden erken rezerve ettirmedim çok uzak olmayan bir yerde kış tatili yaptık dört gün

Beyaz eşya satan mağazalarda bir sene depoda tutma durumu oluyordu eskiden hala öyle midir bilmem. Garantisi de ürün kurulumu yapınca başlıyordu. Eğer o olay hala devam ediyorsa alın dursun depoda.
önemli olan garantinin kurulumla başlaması. Bir sene garanti çöpe gidecekse yapmayın ama.
erken rezervasyon da bir sene sonraya almıyor hiç bir acente. En erken sene başında alınır. Yani biz her sene tatili aralık ocakta alırız. Daha yeni açılmış olur rezervasyonlar

Beyaz eşyayı 1 yıla kadar tutabiliyorlar depoda diye biliyorum.

Ancak ev kendi eviniz değilse kiralayacaksanız alınan fırın , ocak elde patlayabilir

Gittiğiniz evin ankastre seti olabilir kendinden sonra sizinki boşta kalır boşuna alınan bir ürün.

Buzdolabını büyük alırsınız ama mutfaktaki yerine sığmaz.

En iyisi paranızı elinizde tutup altın,dolar v.s. gibi yatırımda tutabilirsiniz.

Valla para varsa 2 ayda da düzülür ev 1 ayda da

Hayırlısı olsun hakkınızda

X