Bu Yaşımıza Kadar Çevre Baskısı Yüzünden Yapmak Zorunda Kaldığımız Şeyleri Sayalımmı?

E

EU1

Ziyaretçi
Burası Türkiye ve bilindiği üzere bu ülkede genelde herşey aman o ne der ,aman bu duymasın, aman adın çıkmasın ,aman kimse görmesin ,gibi bir çok şey daha küçüklükten önce ailemiz sonra akrabalarımız sonra dış mihraplar tarafından eleştirilir. Bu eleştirileri duymamak için bu yaşa kadar kendimizden verdiğimiz,kabul ettiğimiz, sindiğimiz, yapmak zorunda olduğumuz şeyleri yazalımmı arkadaşlar.Türk kadınları olarak hepimizden yeni şeyler öğrenip şaşıracağımız şeyler olduğuna eminim.Mesele ben bir kaç örnek vereyim, herzaman iyi not almak zorundaydım, herzaman uslu ve efendi bir kız çocuğuydum öyle olmalıydım, sinirlenemezdim yada biçok şeyi oynayamazdım çünkü kızdım,hiç erkek arkadaşım olmamalıydı görücü usulüyle evlenmeliydim(ama eşimle bir yıl anlaşıp evlendim hiçde pişman değilim),yaşım geçmeden evlenmeliydim yoksa evde kaldı derlerdi, tüm bunları yaparken eğitimime sonuna kadar devam etmeliydim böylece okulunu bitirdi evlendi denmeliydi,evlendikten hemen sonra çocuk yapmalıydım yoksa alalem kısır diye yafta yapıştırabilirdi (sadece 2yıl olmadı ve bu başıma geldi)... falan sizin hatırladığınız çocukluğunuzdan ya da gençliğinizden kalma toplum kuralları nelerdi ayak uyduruyormuydunuz yoksa tam aksimi davranıyordunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
kimsenin baskısıyla bisey yapmadim
insallah bundan sonra da yapmam

babam çok kızardı erkeklerle oynamama, iyide bizim futbol maçlarımız vardı. babam göreve gidince oynardım bende :) lise bitene kadar bilye (misket) oynadım. mahallenin kadınları evde kalacağımı düşünüyorlardı. bende gülüyordum. 24 yaşına kadar da bisiklette sürdüm voleybolda oynadım. örtülüyüm ben. mahalleyi pek takmazdık gurubumuz vardı düzenli voleybol maçı yapardık. ama evlendikten sonra masa tenisi bile oynayamadım daha. oysa eşim büyük şehirde büyümüş aliseide öyle ama. benim çocukluğumun geçtiği küçük kasaba da daha özgürdük biz. şimdi görümcemin kızı daha lisede ama annesi bisiklet sürmesine izin vermiyor. neymiş mahalle laf edermiş. ederse etsin yaa.

kimsenin baskısıyla bisey yapmadim
insallah bundan sonra da yapmam

canım baskıdan kastım alalem neder?diye yaptıklarımız.yoksa kimse kimseye baskıyla bişey elbette yaptıramaz.bende kimsenin baskısıyla bişey yapmadım şimdiye kadar yalan değil herzaman çevreme uyumlu olmaya çalıştım.yeri geliyor çocuğumuza belli bir yaşta emziği bıraktıramamakla,yada bebeğimizin kilosunun yaşıtlarından küçük olması bile anneliğimizin sorgulanmasına yetebiliyor anlatmak istediğim böyle şeyler..

babam çok kızardı erkeklerle oynamama, iyide bizim futbol maçlarımız vardı. babam göreve gidince oynardım bende :) lise bitene kadar bilye (misket) oynadım. mahallenin kadınları evde kalacağımı düşünüyorlardı. bende gülüyordum. 24 yaşına kadar da bisiklette sürdüm voleybolda oynadım. örtülüyüm ben. mahalleyi pek takmazdık gurubumuz vardı düzenli voleybol maçı yapardık. ama evlendikten sonra masa tenisi bile oynayamadım daha. oysa eşim büyük şehirde büyümüş aliseide öyle ama. benim çocukluğumun geçtiği küçük kasaba da daha özgürdük biz. şimdi görümcemin kızı daha lisede ama annesi bisiklet sürmesine izin vermiyor. neymiş mahalle laf edermiş. ederse etsin yaa.

aynen öyle arkadaşım çocuklarımızın oyunlarını bile aman ailesi ilgilenmiyor demesinler diye çoğu zaman kısıtlamak zorunda kalabiliyoruz.ben özgür bırakmaya çalışıyorum elimden geldiği kadar sonuçta onlar çocuk şimdi oynamayacaklarda ne zaman oynıycaklar..

canım baskıdan kastım alalem neder?diye yaptıklarımız.yoksa kimse kimseye baskıyla bişey elbette yaptıramaz.bende kimsenin baskısıyla bişey yapmadım şimdiye kadar yalan değil herzaman çevreme uyumlu olmaya çalıştım.yeri geliyor çocuğumuza belli bir yaşta emziği bıraktıramamakla,yada bebeğimizin kilosunun yaşıtlarından küçük olması bile anneliğimizin sorgulanmasına yetebiliyor anlatmak istediğim böyle şeyler..

tamam ben anlamıstım zatn senin ne demek istedigini
cevabim da hala gecerli
cevre bisuru laf eder, etmez degil ama ben kimseyi takmadim
16 yasindayken bisikletle dolasmami dedeme sikayet etmis mahalleden biri
dedem sur sen bosver dedi bana :)

tabi her insan az cok topluma uyum saglar ama ben yapmak istediklerimi sirf cevre ne der diye engellemedim hic
cocuklarin ucurtma ucurdugu bi alan vardi, gecen arkadasla bu yasta gittik ucurtma ucurduk, cevredikler soyle bi baktilar ama gercekten umurumda degildi, devam ettik

saymakla bitmez bunları anlatmakla
kah kale almadığımız yaptığımız olur ama
genelde herkes baskı altındadır ve bu ülkede aksi idda edilemez
dünyanın heryerinde vardır aslında bu bize özgü değildi
sadece kültür farkı olduğu için
onlar daha rahat gözü ile bakarız biz..

tabiki abartmamak lazım bazıları okadar abartırki hayatlarını zindan ederler elalem neder diye
bazıları eşinin elini tutamaz ay elalaem kınar diye
ben ise umursamam bile ..
aslında kişinin aile yapısı çevre foktörüde değişik farklılıklar gösterdiği için
senin yaptığpın bana acayip benim yaptığım sana cins gelir..

Son düzenleme:
annem çok baskıcı despot bir annedir...

çocukluğumda onun korkusundan hariç ve de her genç kız gibi aman annem duymasın korkusu hariçler etraf konu komşu akraba aman birşey demesin düşünmesin diye asla kendimi kasmadım baskılamadım...

bu tip baskılar beni hiç basmadı:nazar:

el öpmek...:nazar:
sevmiyorum yani el öpmeği küçüklüğümden beri sevemedim maalesef :çok üzgünüm:
huylanıyorum rahatsız oluyorum :1ninca:-tatlicadiarzu-
ve annemin baskısıyla yapıyorum yapıyorsamda
:kızgın:

Burası Türkiye ve bilindiği üzere bu ülkede genelde herşey aman o ne der ,aman bu duymasın, aman adın çıkmasın ,aman kimse görmesin ,gibi bir çok şey daha küçüklükten önce ailemiz sonra akrabalarımız sonra dış mihraplar tarafından eleştirilir. Bu eleştirileri duymamak için bu yaşa kadar kendimizden verdiğimiz,kabul ettiğimiz, sindiğimiz, yapmak zorunda olduğumuz şeyleri yazalımmı arkadaşlar.Türk kadınları olarak hepimizden yeni şeyler öğrenip şaşıracağımız şeyler olduğuna eminim.Mesele ben kendi hayatımdan örnekler vereyim.Misafirliğe gittiğimiz evlerde çocukken yemeklere saldırmayalım görgüsüz demesinler diye annem doyurup götürür dü ve ben karnım tok olduğu için çoğu zaman tabakdakilerin tadını çıkaramazdım, herzaman iyi not almak zorundaydım, herzaman uslu ve efendi bir kız çocuğuydum öyle olmalıydım, sinirlenemezdim yada biçok şeyi oynayamazdım çünkü kızdım,hiç erkek arkadaşım olmamalıydı görücü usulüyle evlenmeliydim aile şerefime leke gelmemesi için(ama eşimle bir yıl anlaşıp evlendim hiçde pişman değilim), bir sürü isteyenim olmalıydı ,kapı aşınmalıydı ,bir kızı yüz kişi isterdi 1 kişi alırdı,20 yaşıma gelmeden nişan yüzüğünü parmağıma takmalıydım yoksa evde kaldı diye adım çıkardı, tüm bunları yaparken eğitimime sonuna kadar devam etmeliydim böylece okulunu bitirdi evlendi denmeliydi,evlendikten hemen sonra hamile kalmalıydım yoksa alalem kısır diye yafta yapıştırabilirdi (sadece 2yıl olmadı ve bu başıma geldi)... falan sizin hatırladığınız çocukluğunuzdan ya da gençliğinizden kalma toplum kuralları nelerdi ayak uyduruyormuydunuz yoksa tam aksimi davranıyordunuz?

canım her çocuk baskılanır bu şekilde ama az ama çok...ben de bu tip baskılandım hem de en ağır şekilde fakat bunları sayarak düşünmedim....

baskımı kendilerine yapılmasına izin verilmeyen duyguların karşı tarafa yansıtılmasımı
nedense toplumumuz kendi yapamadığı herşeyi karşıdakininde yapmaması için elinden geleni ardına koymuyor
ben bunun adına çevre baskısı değilde çevre dedikodusu diyorum
o ner diye bu ne söyler diye düşünmekten ömrümüzü kısıtlıyorlar

evlenirsin kocanın yanında oturmak ayıp
doğum yaparsın çocuğunu öpüp koklamak ayıp
büyüklerinin yanında konuşman ayıp
öyle giyinme böyle yürüme
öyle çokki bunlar gibi
hep yaşadık ve halan yaşıyoruz
bakınca ne kadar basit gibi geliyor değilmi ama çark döndükçe azalacağına daha çoğalıyor baskılar

muhafakarim diye gecinen ama dedikodu yapan ona buna burun kiviran egitime onem vermeyen bir sehirde buyudum malesef ki..ama ailem sag olsun her imkani sagladi universiteyede gonderdi,unv. arkadaslarim bara gittiginde bara gitmek istersen git dediler gizli yapacagina aileden biri almaya gelir hemde hevesin kalmaz dediler iyikide oyle demisler ailesinden kopup gelen istedigini yapamamis bara gitmeyi marifet sayan icip icip sacma sapan hareketler yapan kizlardan olmadim,herzaman guvendiler heryere yolladilar..bende suana kadar yanlis birsey yapmadim..bende kimseyi takmam ben dogru oldugunu biliyorsam yaparim bir tek ALLAH a hesap veririm gunahim sevabim kimseyi ilgilendirmez diye dusundum hep..onun disinda dikkat cekici giyinmemi istemezler zaten giysemde kesin yolda eve gelene kadar tacize ugrardim...Çok üzgünüm çoook
yurtdisinda dogup buyumek isterdim..kimse kimseye bakmiyor ozel hayatiyla ilgilenmiyor..bisiklete ata binmesine,paten kaymasina kadar karisilmiyor..
insanlar hem daha ozguvenli,durust ve kafalari rahat..cunku kim ne der bunu yaparsam elestirirler mi demiyorlar..say say bitmez..:nazar:

tamam ben anlamıstım zatn senin ne demek istedigini
cevabim da hala gecerli
cevre bisuru laf eder, etmez degil ama ben kimseyi takmadim
16 yasindayken bisikletle dolasmami dedeme sikayet etmis mahalleden biri
dedem sur sen bosver dedi bana :)

tabi her insan az cok topluma uyum saglar ama ben yapmak istediklerimi sirf cevre ne der diye engellemedim hic
cocuklarin ucurtma ucurdugu bi alan vardi, gecen arkadasla bu yasta gittik ucurtma ucurduk, cevredikler soyle bi baktilar ama gercekten umurumda degildi, devam ettik

en güzelini yapıyorsun boşver alalemi diyomya bu alalem kısıtlamasa bile burun soko ya Çok üzgünüm çoook

baskımı kendilerine yapılmasına izin verilmeyen duyguların karşı tarafa yansıtılmasımı
nedense toplumumuz kendi yapamadığı herşeyi karşıdakininde yapmaması için elinden geleni ardına koymuyor
ben bunun adına çevre baskısı değilde çevre dedikodusu diyorum
o ner diye bu ne söyler diye düşünmekten ömrümüzü kısıtlıyorlar

evlenirsin kocanın yanında oturmak ayıp
doğum yaparsın çocuğunu öpüp koklamak ayıp
büyüklerinin yanında konuşman ayıp
öyle giyinme böyle yürüme
öyle çokki bunlar gibi
hep yaşadık ve halan yaşıyoruz
bakınca ne kadar basit gibi geliyor değilmi ama çark döndükçe azalacağına daha çoğalıyor baskılar

aynen öyle arkadaşım bazen ana babamız karışmıyodu komşunun karısı gelip annemi pişpirikliyodu annem bizi azarlıyodu çok kızıyorum böyle şeylere bende

muhafakarim diye gecinen ama dedikodu yapan ona buna burun kiviran egitime onem vermeyen bir sehirde buyudum malesef ki..ama ailem sag olsun her imkani sagladi universiteyede gonderdi,unv. arkadaslarim bara gittiginde bara gitmek istersen git dediler gizli yapacagina aileden biri almaya gelir hemde hevesin kalmaz dediler iyikide oyle demisler ailesinden kopup gelen istedigini yapamamis bara gitmeyi marifet sayan icip icip sacma sapan hareketler yapan kizlardan olmadim,herzaman guvendiler heryere yolladilar..bende suana kadar yanlis birsey yapmadim..bende kimseyi takmam ben dogru oldugunu biliyorsam yaparim bir tek ALLAH a hesap veririm gunahim sevabim kimseyi ilgilendirmez diye dusundum hep..onun disinda dikkat cekici giyinmemi istemezler zaten giysemde kesin yolda eve gelene kadar tacize ugrardim...Çok üzgünüm çoook
yurtdisinda dogup buyumek isterdim..kimse kimseye bakmiyor ozel hayatiyla ilgilenmiyor..bisiklete ata binmesine,paten kaymasina kadar karisilmiyor..
insanlar hem daha ozguvenli,durust ve kafalari rahat..cunku kim ne der bunu yaparsam elestirirler mi demiyorlar..say say bitmez..:nazar:
ben lisadeyken bir arkadaşım vardı inci hala unutmuyorum onu babası karısını atmış kızı yaşında kadını eve üvey anne diye sokmuş kızlarıyla beraber yaşıyodu nikahsız kendi yaptığı ayıbı görmeyip kızını zorla kapatır dı saçlarını erkek gibi keserdi.bizler eteklerimiz diz altındaydı onun eteği neredeyse ayak bileğinde gelirdi .babası okulun kapısına bıraktımı inci kızlar tuvaletine koşar eteğini diz üstüne çeke saçlarını ıslatır gözlerine sürme çekerdi.onun suçumuydu peki bence hayır.bu kadar yanlışlarla dolu bir yaşam süren bir baba böyle bir cevabı hakediyordu bence.kendisine alalem neder diye bakmayıp kızını kapatıp eziyet ederek eksik yanını örtmeye çalışıyordu.

canım her çocuk baskılanır bu şekilde ama az ama çok...ben de bu tip baskılandım hem de en ağır şekilde fakat bunları sayarak düşünmedim....

canım aslında bu benim baskım değildi ben çocuk olarak görgüyü ve terbiyeyi öğreniyordum orda baskı altında olan annemdi,iyi bir anne olduğunu komşularına akrabalarına göstermeye çalışıyordu.çok eleştiren bir akraba kitlemiz vardı annemde otoriter ve disiplinli olduğunu bizim terbiyemizle anlatıyordu akraba ve komşularına.o zaman kızıyordum ama şimdi bazen onaylıyorum.bir keresinde evde ağzına zorla yemek teptiğim kızım arkadaşımın evinde ekmeği banıp tabağı sıyırarak nohut yemişti ağzım açık kalmıştı o an yemek yediği için çok sevindim ama aç karnına sanki oraya doyurmaya gitmişim gibi çocuğumu götürmüşüm hissine kapılmaktanda alamadım kendimi.

Çevre baskısı yüzünden hiçbir şey yapmak zorunda kalmadım şükürler olsun. çevrenin ne düşündüğü benim ne istediğimden daha önemli değil. derler ya "duanla mı yaşadım ki bedduanla mı öleyim"
ne alakası var anlamadım ama yazmak istedim lülülülülülüalkisalkisalkis

aynen öyle arkadaşım bazen ana babamız karışmıyodu komşunun karısı gelip annemi pişpirikliyodu annem bizi azarlıyodu çok kızıyorum böyle şeylere bende

malesef işte ben buna baskı demiyorum adı dedikodu kışkırtma
benim annem hiç kulak asmazdı ben herşeyi biliyorum kim ne derse desin derdi
şimdi bazen kızlarım hakkında bana yaklaşıp ima etmek istiyorlar büyük kızım hem çalışıyor hem okuyor bu seçenek onun ihtiyacı yok ama kızımız öyle istiyor
hemen aileden olsun çevreden olsun baskı senin ihtiyacınmı var neden bu kızı çalıştırıyorsunuz gece işten sonra dersaneye gidiyor o saatte kız kısmı dışarda ne işi varmış anlayacağın ipe sapa gelmeyecek dolduruşlar
takan varmı bu bizim özelimiz sizden para isteyen yok aş isteyen yok gölge etmeyin yeter
tepkiyi görünce ikinci gelemiyor
herkes önce kendindekini görecek sonra çevreye belki oda söz söylemeye hak kazanacak

yani çoğumuz kaldık bunun etkisinde.
hem sınıf arkadaşım hemde kapı komşumuz olan Zekiyle doya doya oynayamadık hiç bir zaman, annem balkonda gözü hep üzerimizdeydi :nazar:

liseye kadar kaşlarımı aldırmamıştı annem
millet ne der diye
hey allahım yarabbim millete ne benim kılımdan tüyümden :kızgın:

X