Bu yolun sonu nereye çıkar..? son durumum

dinlediği hocalar öyle diyormuş:) çocuk 6-7 yaşına geldimi babada kalmalıymış..
O gün geldiğinde elsiz ayaksız verecekler çocuğu sana. Şimdi bakma, aba altından sopa gösteriyorlar. Daha çocuk bile yok meydanda, komik. Ne yılanlar ya, şimdiden o günü hesap edip göz korkutuyorlar. İşim gereği çok hikaye duydum böyle, dertleri çocuk mocuk değil, çocuğun anası direkt. Çocuğu kadın zaptetme aracı olarak görüyorlar.

Bir de şunu anlamıyorum. Gerçekten hiçbir konu hakkında fikriniz yok mu?
Çocuk babaya verilir dediğinde en azından google açıp bakmıyor musunuz hukuk ne diyor, islam ne diyor diye?
Yani bir ailenin gelini, bir erkeğin karısı olmak dışında hiçbir vasfınız yok mu?
Gerçekten cahil misiniz? Hayata dair hiç mi bir tecrübe edinmediniz, yaşadıklarınızdan ders çıkarmayı akıl edemiyor musunuz?
Bir insan aynı delikten 2 kere sokulmaz. Ama siz ısrarla aynı hataları yapmaya devam ediyorsunuz.
Fyodor Dostoyevski'nin bir sözü vardır;
İlk yapılan yanlışa kaza, ikincisine hata, üçüncüsüne ise tercih denir.

Yeni evliyken yaşadıklarınız kazaydı, bilmiyordunuz, öğrendiniz. Zamanla ders almanız gerekiyordu ama ihmal ettiniz. Şimdi de tercih ettiğiniz hayatı yaşıyorsunuz.
Bana bunu söylediğinde sustuğumumu düşündünüz? Doğrunun bu olmadığını cahil cahil hocaları dinlememesi gerektiğini biçok örnekle anlatıyorum.Ama anlıyormu? hayır.Yok acun ayrılmış bak kızın başına neler gelmiş..saçmasapan bir sürü cvp.Bende bi süre sonra laf anlatmayı bırakıyorum.Bu arada eşimi dışarda görseniz Aa ne kibar adam dersiniz efendi vs. bazı gerçekler evlendikten 2-3 ay sonra açığa çıktı.Aileside hakeza öyle..ya ne kadar iyi insanlar düşünceliler..her cuma akrabalarını arar büyüklere hürmet ederler.Gelin görünki iç yüzlerinde dedikodudan başka bişey yok.yada kıyas..sürekli herşeyi herkesi kıyas..Onların yanındada söylüyorum helede çocukları kimseyle kıyaslamamalı çok yanlış vs.. ama hıhı deyip devam ediyorlar.Çünkü onların normali bu.

Bana bunu söylediğinde sustuğumumu düşündünüz? Doğrunun bu olmadığını cahil cahil hocaları dinlememesi gerektiğini biçok örnekle anlatıyorum.Ama anlıyormu? hayır.Yok acun ayrılmış bak kızın başına neler gelmiş..saçmasapan bir sürü cvp.Bende bi süre sonra laf anlatmayı bırakıyorum.Bu arada eşimi dışarda görseniz Aa ne kibar adam dersiniz efendi vs. bazı gerçekler evlendikten 2-3 ay sonra açığa çıktı.Aileside hakeza öyle..ya ne kadar iyi insanlar düşünceliler..her cuma akrabalarını arar büyüklere hürmet ederler.Gelin görünki iç yüzlerinde dedikodudan başka bişey yok.yada kıyas..sürekli herşeyi herkesi kıyas..Onların yanındada söylüyorum helede çocukları kimseyle kıyaslamamalı çok yanlış vs.. ama hıhı deyip devam ediyorlar.Çünkü onların normali bu.
ay çok özür dilerim de acundan boşandıktan sonra neler gelmiş şeymanın başına kadın mis gibi nafakasını alıyor dünyayı geziyor daha ne olsun he kızının velayetini vermek isteyen de oydu..

ay çok özür dilerim de acundan boşandıktan sonra neler gelmiş şeymanın başına kadın mis gibi nafakasını alıyor dünyayı geziyor daha ne olsun he kızının velayetini vermek isteyen de oydu..
melisadan bahsediyor bak annesinin sevgilisi var o kocasının parasını yiyor halâ.çocuk o kadındamı kalmalı şimdi diyor..Genellememek gerektiğini bi çocuğun herzaman anneye ihtiyaç duyacağını söylüyorum bende.Sabit fikirli birinin düşüncesi değişmez.Bu arada bu sürede ikimizde çocuk istemedik zaten. İlk aylar yaşadığımız tartışmalardan sonra sürekli bana bide çocuk olsa nolur gibi sözler demişti.Yani her çiftin yaşayacağı sıradan tartışmalardı ilk zamanlar alışma süresi vs.. Ailesininde dediği gibi X çok pimpiriklidir biraz zordur demişlerdi başka bi konuda.Düşünsenize adam yeğenleriyle mutlu annesiyle mutlu..bana ahh keşke bekar olsaydım ne rahattım dedi geçen gün..Sanırsınız ben neler yapıyorum ona.. 33 yaşındaydı evlendiğinde eşim.Geç evlenen bazı adamların bekarlığa alıştıktan sonra evliliği kabullenmeside zor olabiliyor.Çok rahat bi bekarlığı olmuş gezmesi tozması arkadaşları vs..bana evlenmeden önce yansıttığı farklıydı malesef..

Adamın kendini kiyasladigi kişide Acun yanlız 😂

Evet ailem karşı çıkacak..eşimin ailesi arkamdan demediğini bırakmayacak...herkesin gözünde ben suçlu olacağım..Şımarık işte isteseydi yuvasını kurtarırdı.Aklını kulalnamadı salak diyecekler.. (Kv sık sık bunu söyler insanlarla ilgili.) sonra olan benim hayatıma olacak.
Desinler ne olacak? Köpeğin duası kabul olsa derler, veya beğenmeyen küçük oğluna almasın, atasözü çok birini koyuver. İnsanların ne düşündüğünün senin hayatının mahvolmasına etkisi yok. Senin yaptıkların/yapacaklarının etkisi var ama. Kendine çok zarar veriyorsun ama bir nebze anlayabiliyorum, hem baba evinde hem koca evinde değer görmemişsin fıtrat olarak da naifsin. Çocukluktan beri kafana işlenen gizli duvarları yeni yeni fark ediyorsun daha. Ailen eski kafalı düşünüyor çoğunluğun ailesi öyle, aman aman büyük bir engel değil bu (kafandaki sanal duvarlardan biri sadece). Senin rahatladığını görürlerse üzülmeyi bırakırlar. Gençsin eğitimlisin hayatını çizmek senin elinde, kafandaki sanal duvarları yık. Ben buyum sevmezseniz sevmeyin bu olmaya ve bu şekilde davranmaya devam edeceğim deme özgüveni o kadar güzel bir his ki.

matem eski konularından da bildiğim kadarıyla sen bu durumu değiştirmeyeceksin, bu durum içinde kalmayı seçiyorsun, o bel bağladığın sınav da kötü geçecek. kahin olduğum için söylemiyorum, sadece kendini sabote etmeye devam edeceksin bunu biliyorum. hepimiz sana boşuna yazıyoruz.

Oldu tatlım, ama ben toparlamak yerine salmayı seçtim. Sonra onlar toparlamaya uğraştılar.

Ah canım ya, sırf şu naifliğin yüzünden bunları yaşadığını farkedebilsen tırnaklarını çıkarmaya başlar, seni eleştirene "ben bu kadarım, isteyen sever" tepkisini koyardın ortaya.
Üzerinde ki o psikolojik baskıyı, her hareketinde onların taleplerini dikkate almayı, memnun etme çabanı, kırgınlıklarını o kadar iyi aldım ki yazından.

Aynılarını hatta fazlasını yaşamış evliliğinde 20 yılı devirmiş biri olarak sana tek söyleyeceğim ruh sağlığın için hepsini kulak ardı etmen. Ben buyum beğenmeyen karşı kaldırımdan yürüsün tavrını koymadığın sürece talepler hep olacak. Bak bu tavrınla hiç bir şey beklediğin gibi olmayacak lütfen bundan emin ol önce, sana hayattan bir sürü örnekler verebilirim. Deli deliyi görünce saklar sopasını. Bir kaba alabildiği ölçüde su koyabilirsin, onlarda ona göre dolduruyorlar seni. Bu tavrı almışlar senden, geniş geniş talep edebiliyorlar.

Bak bir yak gemileri, dök içindekini herkes nasıl geri adım atıyor.
Kv "şunun gelini evlerinden çıkmıyormuş, birlikte yer içerlermiş" gibi bir yakıştırmasına "ne güzel değer görüyor kız demek, insan memnun olduğu ortama isteyerek girer. Maşallah eşinin ailesine" deyip kapatıyorum ağzını. Ama eski ben sokulan lafa karşılık vermeyip, ne yapsam da memnun etsem çabasına girerdim. Ne eziyet etmişim kendime.

Ufacık yaşımda koca koca insanları idare etmeye çalıştım. Kimse de gözümün yaşına bakmadı. Kötü olan insan için senin pasifliğin onun güç gösterisi, böbürlenme sebepleri aslında.

50 yaşında ki teyzeyle senin aile toplantısı dışında baş başa ne işin olur?
Hafta da 2-3 gün gittiğin kv nin hala daha seni bu konuda eleştirmesi ne münasebet.
Kaynın soğuk davranmış, hakkında yanlış mı düşünmüş banane, kırk yıl yüzünü görmesen ne kaybedersin?
Annesinin gazıyla seni eleştiren kocaya neden "beğenmiyorsan kapı orda" demiyorsun. O senin ailen için ne yapıyor ki?
Bak bir gün gemileri yakacaksın, tahammül sınırın dönüp arkana baktırmayacak seviyeye gelecek, herkese ederini vereceksin. Peki ya senden giden?
Onlar yüzünden 1 dakikalık üzüntüme, bir damla yaşa, bir geceyi bırak bir saat uykusuz kaldığım için bile çok kızıyorum kendime. En büyük kötülüğü kendim kendime etmişim. Aç lütfen gözünü, naifliğini, iyi niyetini kullanmaların izin verme.
Sizi yorumlarınızdan tanıyorum kendini yetiştirmiş güzel insansınız. İlk gençliğinizde siz de yaşamışsınız, düzgün insanların böyle saçma sapan ilişkilerle uğraşmak durumunda kalması ne kadar üzücü. Memlekette yaşını başını almış koca koca insanlar niye böyle ruh hastası ya. Sizin hatalarınızı yaşınızın küçüklüğüne tecrübesizliğinize verip yol yordam göstermeleri gerekirken siz onları idare etmek zorunda kalmışsınız. Ben böyle insanları şeklen büyüyüp kocaman olmuş ama hala çiğ, olgunlaşmamış ham meyvelere benzetiyorum. Kekremsi oluyorlar, tat vermiyorlar ama kocamanlar ve hayatımızda yer kaplıyorlar.

Sizin konularınızı her okuduğumda içimi büyük bir sıkıntı ve sinir kaplıyor. Hem konularınızdan hem de sizin bu tavirlarinizdan.
Dün yine eşimin ailesinin evindeydik.Kayınvalidem biraz soğuk bi hoşgeldin dedi sebebi ise 4 gündür oraya gitmemiş olmam..Normalde haftanın 2-3 günü ordayız.ilk defa 4 gün ara verdim gitmedim ve bu sürede 2 kez eşim yalnız gitti oraya..Haliyle neler düşündüklerini tahmin edebiliyorum..Çok garip bi baskının içindeyim.

Akşam kayınvalidemle sohbet ederkende yolda iki kadın gördüm diyor birbirleriyle konuşup dert yanıyorlar.Biri diyoki iki gelinim var ama misafir gibi gelip giderler ah ahh...deyip sanki kendide dert yanar gibi bi cümle kurdu.Bende tabii herkesin kendine göre bi derdi var anne deyip geçiştirdim.Çünkü onların beklentisi haftanın 4-5 günü öğlenden bazen kahvaltı saatinden oraya gidip bütün gün orda durmam.Ev işlerine ütüye vs. yardım etmem.Ki gittiğim zaman hiçbizaman oturan biri değilimdir sürekli servis hazırlık bulaşık vs. uğraşırım.Ama bunların hiçbi kıymeti yok..Beklentilerinin çok daha fazla olduğunu anladım.3 gün kayınvalidemi aramasam bana nerelerdesin sesin çıkmıyor diye inceden sözler vurulur.Dün akşamda eşime yemek koyarken Görümcem tabağa koyduğum yemeği az bulup _ Aaa o ona ne yapar sen çok koy o çok az diye baskılayıcı bi şekilde konuşuyor.Yoo bu kadar yer normalde dememe rağmen yok yok sen koy hepsini diyede diretiyor.Sanırsınız eşimi aç bırakıyorum.Görümcem eşiyle beraber haftanın hergünü nerdeyse orda ve her gittiğimde görmek zorunda kalıyorum.Ben onlar kadar gitmediğim içinde dolayısıyla uzak duran gelin oluyorum.Evlendiğimden beride akşam yemeğe çaya kahvaltıya defalarca çağırmışımdır onları ama biliyorumki onuda az buluyorlar.Ayda 1 veya 2 kez çağırmışımdır hanüz 1 yıllık evliyim bu arada..3 haftalık evliykende eşimin yeğeni ne zaman dayıma gidicez diye söyleniyormuş..onlar yeni evli diyormuş görümcem..çocukta niyeki diyormuş ve bütün bunlar bana herkesin içinde söyleniyor o dönem.bende haber verşn buyrun gelin demiştim.sonrada çağırmıştım zaten.

Ben normalde küfürlü ve argo konuşmayı sevmeyen biriyim..Onlar ise bi çocuğu severken bile itoğlu seni..p..ç! diye sözcüklerle seven insanlar.Bu konuda rahatsızlığımı tatlı dille ifade ettim bigün.Bu olaydan sonra kaynımda bana soğuk davranmaya başladı.Yani insanlara biraz sınırlarınızdan bahsedince ilk sizi düşman bilip küçük görmeye başlıyorlar.Üzerimde sürekli bi baskı var ve her gittiğimde hareketlerim kontrol ediliyor.Bu baskıdan konuşma bozukluğu oluştu bende.onların yanındayken kendimden emin konuşamadığımı farkettim..En basit bişeyde fikrimi söyleyince yok o öyle olmaz böyle olur diye diretiyorlar.Örneğin ıhlamur çayını sadece çiçeğinden yaparsanız daha etkili olur diye okumuştum bi ziraat mühendisinden.Bunu k.valideme söyleyince amaan ne farketcek o öyle olmaz en güzeli benim yaptığım gibi der sözümü keser.Gerçekten çok yoruldum....çok yıprandım.Onlar soğuk davranıncada hatayı kendimde arıyorum yeterince kendime güvenli olsaydım çekimser kalmasaydım belki bana bu kadar laf söz vurmayacaklardı diyorum..
Aynı durumu yaşayanlarınız oldumu..Diğer konularımdada yaşadıklarımı paylaşmıştım. Bir öneriye ihtiyacım var.Neden hala onlar soğuk davranınca haklı olmama rağmen üzülüyorum..? ve vurdukları hiçbi lafa hazırcevap kendinden emin konuşamıyorum..

Her tartışmamızda benim alttan almamı bekleyen, herşeyini benden gizleyen bi eşim var..Bana değer vermeyen bunu sadaka verir gibi zaman zaman hissettirip başıma kalkan..2 ayrı dünyanın insanı..Hayattan beklentileri amaçları farklı iki insan...

Az önce eşim herzamanki gibi bilgisayar başında pubq oynarken yanına gittim.baktım bi kadın sesi geldi.Meğerse kaynımın kız arkadaşıymış..Oyunlardan pek anlamam ama grup şeklinde oynuyorlar.Ben yanına gittiğim an bi triplere girip neden geldinki bakışını attı.
Ders çalışıyodum mola verdim bi iki muhabbet edelim dedim.tabii gözünü ekrandan ayırmıyor..o sırada kızın sesini son ses açmış bana bilerekmi geliyosun oyunun ortasında diyor..sustum bişey demedim.Ve az sonra çocuklardan biri oyunda hay A.. k.. diye bağırdı.Oyunda ölünce küfür ediyorlar ve kızda bunu duyuyor..Bu kızda eğer olursa ilerde benim eltim olacak kişi..baktım oda arada argo sözler söylüyor..
Bu nasıl bi rahatlık.Hiçbizaman anlamayacağım..
Küfürlü konuşma konusunda çok hassasım..hele bi ortamda kadın varken amk tarzı küfür eden biri benim için bitmiş oluyor..
Küfrü duyunca eşime tepkili bi şekilde baktım napıyosun sen diye..bana -içeri gitsene sen..full zarar veriyosun diye çıkıştı..
ayıp dedim bende çoluk çocukla oyunlar oynuyosun.Bunu dediğim adam 35 yaşında dediğim dedik, kadın sözü dinlemeyi zayıflık sanan sürekli sesiyle tavrıyla beni ezmeye çalışan biri...
Belki küçük bi olay ama ağlayarak yazıyorum..Bu konuda çok doluyum.Görümcemde çok rahat argo konuşan biri uluorta.Erkeklerin içinde belaltı espriler..Böyle insanlara istesemde yakın olamıyorum.ve yakın olmadığım için suçlanıyorum..Eşimin teyzesi neden görümcene uzaksın.uzak duruyosun diyor bana..Sürekli laf çakan, bakışıyla seni ezmeye çalışan sürekli kendini öven birine ben nasıl yakın davranabilirimki..İşin kötüsü eşimin ailesinin geneli böyle.Bu konuda hassas olduğumu anlamış olacaklarki bazen küfürden önce bana afedersin deyip yine söylüyorlar..Görümcemse gözümün içine baka baka bunu yapıyor.

Eşimde geçen ne kızlar var bu oyunu nasıl oynuyolar görsen diye dert yanmıştı..bende bütün gün kpss ye hazırlanıp ders çalışıyorum.Asla manevi olarak yanımda değil.. Aile içindede fırsatını bulsa beni küçümseyen imaları olur.şakaya vurur geçerim sorun olmasın diye.Yarın öbürgün bu kızla kardeşi evlense eminim beni onlada kıyaslar..ki daha önce kuzeni evlendiğinde benle o kızın boyunu kıyaslamıştı.Sözde şaka yapıyor..
Çok geç oldu ama yanlış bi evliliğin içinde olduğumu anladım..Kendime çok kızıyorum..bu kadarını beklemesemde bazı şeyleri sezmiştim..Başıma gelen çok daha fazlası oldu.çok üzgünüm.

Kayınvalideme gidincede hiçbişey olmamış gibi davranmaktan yoruldum.Açıpta oğlunuz saatlerce bilg. başında küfürlü ortamda oyun oynuyor desem..ben yanına gidince bile rahatsız olup git içeri diyor desem kimi kime şikayet edeceğimki... ve çok garip ama eşim kendini çok iyi, bulunmaz biri olarak görüyor..Ben çok iyiyim sen kötüsün imasında bulunuyor her defasında.Beni kendimden şüphe ettirecek kadar psikolojimi bozmuş bir insan..Öyle ki küfürlü konuşmalara tepki gösterince bile suçlu hissediyorum.Abartıyormuyum diyorum kendi kendime..Bunun bi ahlaksızlık olduğunun bile farkında değiller.

Geçmiş konularımı bilen bilir..görümce ve eş ailesi durumumu. Ailemden bikaç kişi covid çıktı ve temaslıyım diye bi süredir eşimin ailesine gitmiyorum.. Bu sırada olan olmuş herkes eteğindeki taşları dökmüş.1,5 yıllık evliyim görümcem bana hep artniyetle yaklaştı.Çok garip bi şekilde ailem hastayken beni aradı sordu bende aynı şekilde.Fakat memleketten evime geldiğimde arayıp bi hoşgeldin bile demedi.kv kb hepsi aradılar sadece o aramadı.Eşim bu akşam ailesine tek gitti ve döndüğünde bi soğuk davranmalar.sonunda konuştu..
-sen benim aileme ben olmadan kaç defa gittin anne ben geldim diye?? bende geçen yıl bi iki kez gittim ama zaten 2 araçla gidiliyor oraya.Biz normalde haftanın 2-3 günü gittiğimiz için ektradan gitmeye gerek duymuyordum dedim.
Hayır diyor bana sen evin kızı gibi değilsin...bak dayımın gelini var o öylemi.onlar 7-8 yıldır evliler bu arada.beni niye başkasıyla kıyaslıyosun diyorum cvp yok. İnanın her ailesine gittiğimde bi dk. durmam hep hizmet ederdim.tencerelerine kadar yıkar arkaya hiçbi iş bırakmazdım.Bunları bildiği halde bi anda sanki ben hiçbişey yapmamışım gibi konuştu.Bu söylemlerin hepsi görümceme ait söylemler biliyorum.Eşimin yanında onun gelini şöyle iyi..sabahtan gidiyor yatana kadar kv.desinde.. yani ben haftanın 2-3 günü hatta bazen 4 günü gitmeme rağmen sabahtan gidip tüm günümü orda geçirmemişim diye uzak duran soğuk gelin olmuşum...
Bütün bunlarda yetmezmiş gibi -babam senle konuşurken sen tv ye baktın gördüm diyor bana. ki babası çok konuşan biridir benim çalışmamla ilgili defalarca beni rencide etmiştir yinede güzelce açıklama yapmışımdır.Daha 1 aylık bile evli değilken amcası bana matemm sen napıyosun bütün gün evde? sıkılmıyomusun deyince şaşırmıştım mesela.Benim amcasıyla hiçbi yakınlığım yokken.bunu eşime söylediğimde ne var bunda sen alıngansın deyip durmuştu.Veya babası daha evlendiğimiz 1. gün el öpmeye gittiğimizde mateme iş bulalım diye pat diye herkesin içinde söyleyince annesi bile daha dün bir bugün iki ne acelen var demişti.Benim tüm bunlara üzülmem bile onları rahatsız etmiş.
Sonunda eşimide etkileyip üzerime saldılar.bana artık ya tamam ya devam diyor.git tedavi ol diyor yoksa ayrılırız.onların tüm kabalıkları üslupsuzlukları normal..ben tavrımı koyunca kötü olmuşum.. Görümcem denilecek kişi kendi görümcesyle görüşmez.kardeşine bağımlı biri.eşimde yeğenlerine aşırı düşkün.Bigün birinin evliliğinden konuşuyorlar kendi aralarında mutsuz vs. ama çocukları var işte diye..görümcem benim yanımda eşime dönüp tabii ben sana diyorum emin olmadığın karıdan çocuk yapmıcann diye.donup kalmıştım ve eşim bu sürede çocuk istemedi.en ufak tartışmada günlerce küstü.benim ailem var sana ihtiyacım yok edalarında...32 yaşındayım oda 35.. çok üzgünüm şaşkınım.... başından beri özellikle anne babasına hep saygıyla yaklaştım güleryüzlü oldum ama bunları bile görmemişler..Beklentileri o kadar yüksekmişki sürekli girip çıkayım haftanın 5 günü beraber olalım..görümcem hergün orda nerdeyse.sabah kahvaltıdan gider yatana kadar durur...kafam çok karışık.İnsanlar hiç göründüğü gibi değiller..eşim bile bi olayı bana farklı anlatıyor.yapmadığım bişeyi yapmışım gibi söylüyor.İşin kötüsü inandırma kabiliyeti yüksek..anlatsa sanırsınızki o doğruyu söylüyor...ailem yeni covit atlattı babam yoğun bakımdan çıktı.üstelik uzaktalar.Söylermisiniz bu süreçte ben ne yapıcam....yarın kv arayıp bunları söylemek istiyorum ama eminim oğluna hak verecek..Düşünsenize hep güleryüzlü oldum gittiğimde hizmetlerini ettim laf vurduklarında cvp vermeyip hep içime attım.haftanın 2-3 günü gittim evimede çağırdım bu virüsten önce en az 7-8 defa..zaten evliliğimin yarısı covite denk geldi.Ben nerde hata yaptım.. bana yaş sorunuda var 32 yaşındasın yoluna bak dedi..bunu bile dedi.Eğer tedavi olmazsam ailesinin bütün patavatsızlıklarını normal görmezsem ben problemli biriyim onun gözünde..Görümcem öyle işlemişki planını..başından beri beni sevmemişti zaten..kb bigün bana kızım hep beraber şuraya yemeğe gidelim dediğinde görümcem atlayıp ayy baba senin paranmı var demişti.anne babasının bana değer vermesinden bile rahatsızdı.. ve gençliğim yıllarım bu insanlar yüzünden mahvoldu.
Nasıl tavsiyeler istiyorsunuz ki? Insanlar size neler yazdi burada ne denilebilir ne yapilabilir artik ben bilmiyorum.

Bence size verilecek tek tavsiye şimdiden 2022 kpss ye calismaya baslayin.90 üstü alıp atanirsiniz umarim.

melisadan bahsediyor bak annesinin sevgilisi var o kocasının parasını yiyor halâ.çocuk o kadındamı kalmalı şimdi diyor..Genellememek gerektiğini bi çocuğun herzaman anneye ihtiyaç duyacağını söylüyorum bende.Sabit fikirli birinin düşüncesi değişmez.Bu arada bu sürede ikimizde çocuk istemedik zaten. İlk aylar yaşadığımız tartışmalardan sonra sürekli bana bide çocuk olsa nolur gibi sözler demişti.Yani her çiftin yaşayacağı sıradan tartışmalardı ilk zamanlar alışma süresi vs.. Ailesininde dediği gibi X çok pimpiriklidir biraz zordur demişlerdi başka bi konuda.Düşünsenize adam yeğenleriyle mutlu annesiyle mutlu..bana ahh keşke bekar olsaydım ne rahattım dedi geçen gün..Sanırsınız ben neler yapıyorum ona.. 33 yaşındaydı evlendiğinde eşim.Geç evlenen bazı adamların bekarlığa alıştıktan sonra evliliği kabullenmeside zor olabiliyor.Çok rahat bi bekarlığı olmuş gezmesi tozması arkadaşları vs..bana evlenmeden önce yansıttığı farklıydı malesef..
Zeka seviyesine bak şeyma gibi extreme örnekleri gerçek hayattakilerle kıyaslamak ve karşıdakinin bu numarayı yiyeceğini düşünmek :olamaz: şeytan diyor yap bir çocuk hadi al albiliyorsan de. bir kamyon hoca yığsın isterse hangi güç alabilir çocuğu acaba.

Benim kv de takıntılidir psikatri ilaçları kullanıyor 2 günde 1 beşik.agriuor diyip 2 gün yatar hastalığına diyecek bişeyim yok ben en başından beri devamli arayan biri değildim ne zaman arasam tl kapalıydı veya açmadı kp arayinca uyuyor basi ağrıyor diyor bi kaç defa denk geldik öyle sonra da hep ilk önce kp ararim ama şunu fark ettim kv beni hiç aramıyor her zaman eşimi arıyor belki görevdeyse beni arar oğlumu aradım görevde mı diye sorar sonra ben kp arayinca dedim kv musaitse konusayim bana trip attı beni aramiyosun diye Bende ne zaman arasam başınız agridigi için uyuyorsunuz müsait olunca siz beni ararsiniz diye dedim bide eşim bi kere söyledi sen evdekileri aramiyormussun diye ona da annen seni arıyor ama beni hiç aramıyor ben aradigim zaman her zaman yatıyor basi ağrıdığı için dedim artık bunun lafini bile etmezler başta ben çok telefonla konuşmayı sevmiyorum eşimde biliyor kendi ailemle bile cok sık konuşmam genellikle annem arar ama bu eşleri hiç anlamıyorum senin eşin senin ailesine davrandigin gibi davranıyor mu sürekli arayıp halini hatrini sormuyor mu ki senden böyle bi beklenti içerisinde bide arayıp ne konuşacaksak aynı değişik bisi yok ama şunu fark ettim kv benden oğlunu kıskanıyor benim eşimi anneannesi büyüttüğü için annesine aşırı düşkünlüğü yok

matem eski konularından da bildiğim kadarıyla sen bu durumu değiştirmeyeceksin, bu durum içinde kalmayı seçiyorsun, o bel bağladığın sınav da kötü geçecek. kahin olduğum için söylemiyorum, sadece kendini sabote etmeye devam edeceksin bunu biliyorum. hepimiz sana boşuna yazıyoruz.
belki de güzel geçecek ne biliyorsunuz

Son konumu bilenler bilir devamında yaşadıklarımı anlatmak istiyorum sizlere..

Eşim ailesine gidip dolduruşa geldikten sonra bana hiç olmadık sözler etmişti..Haftanın 3 günü gittiğim ailesine neden ben olmadan tek hiç gitmedin diye hesap sormuştu benden.. bu konuyu kayınvalidemle konuşma kararı aldım belki size göre çocukça gelecek ama sürekli onların baskısı altında eşimden sözler işitmek çok ağrıma gidiyordu artık..
Her cuma aradığım gibi aradım hal hatır sorduktan sonra anne ben senle bişey konuşucam deyip konuya girdim..O akşam size geldikten sonra bana bunları söyledi siz bişey konuştunuzmu dedimm hayır biz bişey konuşmadık dedi başta..Sonra ben detay verince itiraf edip (eşimin adı x olsun) X o akşam bize gelince baktım morali bozuk sordum bende neyin var oğlum..oda demişki matemin takıntılarından bıktım..tedavi olması gerekiyor bu böyle gitmez..:) Önce şaşırdım tabii ama sonra keşke sorsaydınız anne ne takıntım varmış bende size anlatırdım dedim..başka hiçbişey demedi deyip inkar etti kayınvalidem... Ben konuyu uzaklık mevzusuna getirince ''-evet kızım sen bize geldin gelmedin demiyorum ama bizim içimize girmedinnn....hep eşinle geldin eşinle gittin...ben seni farklı beklerdim..teyzeye bile girip çıkmadın..'' (eşimin teyzesinden bahsediyor bana 2 araç uzaklıkta oturan 50 yaşlarında bi kadınla arkadaşlık etmemi beklemişler..ki ben eşimin teyzesini her cuma ararım oğlu evlendiğinde evine pastalar yapıp götürmekten tutun, gelinin ailesiyle tanışmasına kadar tüm özel şeylerinde yanlarında oldum..hep hizmetlerini yaptım.. ama bunlar yetmemiş.. görümcemi artık söylemiyor bile:)bende dedimki anne zaten haftanın 2-3 günü geldiğim bi yere bi günde tek gidiyim demeye gerek görmedim..ben bu kadarını yapabiliyorum sizin beklentinizin altında kalmış gibi cümleler kurdum..oda benim beklentim falan yok..diyerek o uçsuz bucaksız beklentilerini inkar etti..

Onlara göre bi eve gelin gelince evin tüm işini yapar kapı cam siler.misafir ağırlar.hep iç içe olurlar..Tabii benim haftanın 2-3 günü gidip orda hizmet etmem tencere tavalarına kadar yıkayıp her detayı düşünmem pek umurlarında olmamış..Her gittiğimde her hareketimin gözetlenmeside cabası..farkedersinizya hani birileri sürekli sizin davranışlarınızı gözetler..gülüşünüzden nasıl yürüdüğünüze kadar hep bi göz hapsi altında olduğunuzu düşünün.Bu arada bu konuşma tartışma havasında geçmiyor..içindekileri dökme gibi düşünün..Bi ara şunu dediğimi hatırlıyorum -Anne neden X beni dayısının geliniyle kıyaslıyor..siz o aileyle küssünüz görmüyor bile nasıl olurda o evin kızı gibi davranıyor sen uzaksın diyebilir...yine biz bişey demedik kendi farketmiştir dedi bana.:) Halbuki benim yanımda defalarca o kızı övüp yanımda eşim varken bunu yaptılar.İşte o kız çok iyi gelin sabahtan kalkar gelir kv. desine akşama kadar orda durur.çok iyidir çoook.. Tabii eşimde bunları duya duya sonunda bana pat diye herşeyi söyledi.

Takıntılı ve baskıcı olan eşim benim takıntılı olduğumu söylemiş ailesine.Kv ise kızım ben sizin kötü olmanızı istemem ama sen git doktora o zaman.takıntılı değilsende belki faydasını görürsünüz diye ekliyor..ve ben eşimin takıntılarından evde yaptığı baskılardan bahsedince haaayırr o öyle yapmaz.o önceden öyle değildi gibi savunmaya geçti.Bana çok iyi evlattır gibi laflar etti.bende iyi bi evlat olabilir ama evlilikte çok baskıcı davranıyor dedim..Bana bigün bile nakit paraya ihtiyacın varmı veriyim demeyen eşim annesinin cüzdanına para koyuyormuş:) pek düşünceli evlattır.yaklaşık 1 saat konuştuk.Konuşma sırasında kaynımın sesini duydum arkadan muhtemelen söylediklerimi duydu ve bana saydırıyordu arkadan..bende anne konuştuklarımız aramızda kalsın.kaynımın yada başkasının bilmesini istemiyorum dedim.oda yok onlar bilmez hiçbişey demezler diye savunmaya geçti fakat o günden sonra kaynım bana karşı 180 derece değişmiş vaziyette saygısız bi ifadeyle konuşuyor.Çünkü telefonda kayınvalidemle konuşmamdan rahatsız olduğunu düşünüyorum..Birde kaynımın kızarkadaşı olmadan önce ve sonraki hali inanılmaz farklı..Eşimin ailesi sürekli insanları kıyaslayan tipler işte o ondan güzel o ondan kısa veya uzun...o ondan zengin vs..bir sürü detay.ve o kızla ilgili konuşurkende benimle kıyasladıklarına eminim.Kaynım malesef daha soğuk davranıyor bu mevzulardan sonra anlamsız bi şekilde.

Ne tesadüfki annesiyle konuştuktan sonra eşim aradı ve sakin sakin konuşup akşam yemeğe çıkalımmı dedi bana konuşuruz hem..Sanki 2 gün önce bana bağıran hakaret eden o adam değil başkası..tamam dedim gittik.bana iyi kibar davranıyor gülüyor vs...bende sanki 2 gün önce o gözyaşları dökmemişçesine gülüyorum...
Bu olayın üstünden 1,5 ay geçti nerdeyse..Biliyorum bu yolun sonu yok..Eşimin ailesinin beklentileri hiç bitmeyecek ve ana kuzusu eşim her fırsatta beni harcayacak.Kayınvalidemi aradığımda soğuk soğuk teli açıp iyiyim oturuyomdeyip bana sen nasılsın diye bile sormuyor..sesinden anlıyorum.Soğuk gelinmişim ben yine aptal gibi samimi bi sesle napıyosunuz şu nasıl bu nasıl diye soruyorum..Eskiden 2-3 gün aramasam oooo hiç aramıyorsun derlerdi.şimdi alıştılar artık demiyorlar.Eşimse görümcem ve çocuklarına bağımlı olarak hayatını geçiriyor.Bazen günde 2 kez kamerayla görüşüp çocukları görüyor..Yeğenlerini sevmesi sorun değil asla ama 35 yaşına gelmiş bi adamın çocuk sorumluluğundan kaçıp eşini bir kalemde harcayıp başka şeylerle avunduğunu görüyorum..Arada bana ahh bekar olsaydım keşke ne rahattım bee gibi laflar ediyor.

Kendimi kırmızı odadaki boncuğa benzetiyorum bazen iki kişilik yalnızlığımda...hatta boncuğun eşi tarafından nasıl yalnız hissettirildiği sahneleri izlerken ağlamıştım bunu gören eşime tanıdık geliyormu sana bu sahneler dedim..oda anlamış olacakki gel bi sarılıyim dedi bana..sanki ödül verir teselli eder gibi.. Şuan evli olduğum şu 1,5 yıla baktığımda iyiki çocuğum olmamış diyorum.Kendimle ilgili neler yaptım derseniz..Derse başladım sınavlara hazırlanıyorum.Mesleğimle ilgili bilg. programlarını yeniden çalışıyorum.Dönülmez bi yolda kendim için gece gündüz çalışmak zorundayım...Sırtımı güvenle yaslayacağım bi evlilik değil benimkisi...acı ama gerçek..bazı şeyleri başından sezmiştim ama insanların bu kadar fena, arkadan iş çeviren, ben iyi niyetli mazbut durdukça nasıl beni yok saydıklarını ezmeye çalıştıklarını..sen ne bilirsinki bakışlarını gördükten sonra..ben bunlar için yaşamıyorum dedim kendime...Bir yola başladım, umarımki bi çıkış yolu bulacağım....Bu evliliğin sonu nereye gider bilmiyorum ama yapayalnızda olsam ayakları yere sağlam basan çalışan kimseye minnet etmeyecek biri olmak için elimden gelen herşeyi yapacağım.
Bu arada virüse rağmen eşim haftanın 3 günü annesine gidiyor:) bende 2 gün gidiyorum genelde.Pzt. gittiysem cuma mesela..haftasonu yasaklar olunca ayy görüşemiyoruz tıkıldık eve triplerine giriyorlar:) Her konuda tavsiyelerinize açığım..Böyle bi aileyle başedebilen, benim gibi başta çok pasif davranıp sonra toparlayan oldumu aranızda..
Kendi aileniz nasıl size sahip çıkar mı destek olur mu bence çoluk çocuk olmadan boşanın yolunuza bakın eğitim iş güç sahibi olun el alemin kahrı çekilmez

gecenin bu vakti üşenmedim tüm konularınızı okudum. siz o ailenin 5 gömlek üstüsünüz. okumamış kendini geliştirmemiş insanlar. mimarsiniz gül gibi mesleğiniz var. atanmış öğretmenim tekrar sınava girip mimar olmak istiyorum.asgari ücretle de olsa çalışmanızı tavsiye ederim çünkü bu kan emici aile özgüveninizi de emmişler, çalışmak özgüveninizi artırır..siz bu dünyaya eşinizin ailesine hizmet etmek için mi geldiniz? rica ediyorum kendinizi bu kadar düşük görmeyin. ne münasebet ya görümce annesinin evinden çıkmayacak ben her gün kvalidenin evine gideceğim bir de işlerini yapacağım, padişah sülalesi mi bunlar? kusura bakmayın bazen değerimizi kendimiz belirliyoruz ne kadar yaparsanız fazlasını bekleyecekler, yapmayın arkadaşım yapmıyorum bitti. o sümsük eşinizden boşanmaktan niye korkuyorsunuz o sizi hak etmiyor ki, sizi ezdiren o zaten kocanız değer verecek ki ailesi de değer versin. niye aileniz size hala harçlık veriyor neden kocanız vermiyor ağlamayana meme yok malesef isteyecekseniz paranız olsa da isteyeceksiniz.
Evet bu tarz aileler insana özgüvenini kaybettiriyor gerçekten bende benzer durumları yaşıyorum üniversite mezunuyum iş güç sahibi olamadım tek çevrem eşimin ailesi ama yine de yaranamıyorum 2 çocuğum var evliliğimi yıkmak istemiyorum çocuklarımı yalnız büyütemem bu hayatta yalnız kalamam gibi geliyor 😕

İyi bir mesleğin var. Biz kadınlar o kadar güçlüyüz ki aslında o ÖKÜZcükler bunu kaldıramıyor ve bizi bu psikolojik şiddetle bastırmaya çalışıyorlar. Benim eşimle 6 yıldır birlikteyiz ewlilik 4 yıl. Bir kere ya bir kere ikimiz için tartışmadık. O büyük kavgalar bizim yüzümüzden çıkmadı. Sen senden gidiyorsun. Ben yükseklisans mezunuyum. Yıllardır çalışıyordum. Gecen yıl onun tayini için işimi ailemi herseyimi bırakıp küçücük bi ilçeye gittik. İlk 8 ay hersey muhtesem. Adam gözümün içine bakıyor benim karım çok fedakar benim karım yıllarca yolumu gözledi evlenmek için benimle çok sewdiği babasını karşısına aldı. Büyük yerde büyüdü ama benim için herseyini bırakıp buraya geldi sana ne yapsam az😂😂 dedim ki ewet değişti artık uzaklaşınca 😂 düşüklerimin stresini bir kenara bırakıp çocuk düşünebiliriz dedim. anaa ne oldu anası geldi gördü gelin çocuk doğurcak diye yatıyo oğlu getiriyo 😂😂
3 ay önce ailemin yanına gelene kadar o okumuş kültürlü konuşkan girişken kadın gitmiş asalak bi insan olarak 4 kelimeyi bir araya getirebildiğim cümle kuramıyordum. Bu cahil insanların saçma sapan alınganlıkları sorunlarını düşünmekten bende kendimi onlara benzetmiştim. İlk 1 ay söylediğim tek şey GÜCÜM YOKKİ BENİM diyordum. Kızıma bakıp bakıp ağlıyordum. Kafamı toparladıkça o ÖKÜZcükten çok daha güçlü olduğumu farkettim. Onun gibi korkak değilim ben. Sana bunları anlatıyorum çocuğun yokken çok iyi düşün taşın. Bak ne diyorsun keşke nişanlıyken bitseydi. Her günümüz kıymetli. Neden o dengesizler için bizde dengemizi bozalım? Onların bizim üstümüzden egolarını tatmin etmelerine izin verip hayatı kendimize zehir edelim?
Benim de eşimle olan her kavgamın sebebi ailesidir

Sorsanız bende kendime yakıştırmazdım...belki bambaşka bi hayatım olurdu..Doğru zamanda sınır çizememek, hep insanların suyuna gideyim aman problem çıkmasın demek hiçbi işe yaramadı.Evlenince kendimi öyle bi ortamda buldumki...zamanla ben nerdeyim bu insanlar neden böyle diye sormaya başladım..Gözlerinden hiçbişey kaçmaz her hareketime dikkat ederler.buda cabası.Eşinle mutlu olmak istiyorsan ailesinede katlanacaksın sözleriyle yaşadım hep.Bizzat annem tarafından... 2 gün önce bana hak veren annem Aaa kızım eşinde ne kadar anlayışsızmış diyen annem bugün bana boşanıpta ablan gibimi olacaksın diye bağırdı telefonda..Bile bile..yaşadıklarımı bile bile görmezden geldi..
çözüm illa ayrılmak değil senin gibi çok bu şekilde istekleri bitmeyen insanlarla yaşayanlar var. Bende aynıydım ama bir yerde tahammül bitiyor ve çözümü tek ayrılmakta değil insan neden yuvamı bozayım diyor sanki tekrar evlenince daha mı düzgün olacak...
benim hayat mottom huzur vermeyene huzur vermem
o yüzden değişim sizin içinizde olacak. Bana huzur vermeyene huzur vermem deyip Allah tan başka kimseye boyun eğmezseniz özgürlüğünüzü ele alırsınız. siz değişmezseniz bitmez insanların eleştirileri beklentileri😔

Karşı tarafa bu kadar yaranmaya çalışıp takdir beklersen hiçbir yere varmaz sorun tamamen sende insanlarda değil banane deyip kendi hayatına bakamıyorsun

çözüm illa ayrılmak değil senin gibi çok bu şekilde istekleri bitmeyen insanlarla yaşayanlar var. Bende aynıydım ama bir yerde tahammül bitiyor ve çözümü tek ayrılmakta değil insan neden yuvamı bozayım diyor sanki tekrar evlenince daha mı düzgün olacak...
benim hayat mottom huzur vermeyene huzur vermem
o yüzden değişim sizin içinizde olacak. Bana huzur vermeyene huzur vermem deyip Allah tan başka kimseye boyun eğmezseniz özgürlüğünüzü ele alırsınız. siz değişmezseniz bitmez insanların eleştirileri beklentileri😔
sizin belkide yanınızda olan merhametini hissettiğiniz bi eşiniz vardı..ben bunun bile eksikliğini hissediyorum.Eşim yanımda olsa bana biraz güç verseydi bende göze alırdım belki..ama üzgünüm çocuğum olsa bu sefer torunumuzu bize göstermiyor haftada bir zor görüyoruz diye söylenecekler.Yani bunun sonu yok..Eşime güvenimi kaybettiğim an, beni her canı istediğinde nasıl yapayalnız bıraktığını gördüğümden beri yüzleşiyorum kendimle.Malesef bu yolda yalnızım...Bazen eşimin gelip sarılması bi iki yakın davranmasıyla teselli etmişim kendimi.Oysa en başından beri bana yabancı gibi davranan, babasının aldığı evde rahat rahat oturan gelin moduna koyan o..meselâ her ay adet olduğumda biraz sancılı ağır geçse ne var yani kaç milyon kadın hasta oluyor bi senmi böylesin demişti bana.orda bile şevkatini hissedemedim.Hep hata kusur bende.ama hep..... aralarda gördüğüm sevgi kırıntılarına kanmışım anlayacağınız.Gerçek sevgi böyle değildir biliyorum.Gerçekten seven bi adam eşini ailesinin karşısına alıp benim düştüğüm duruma asla düşürmez.

X