Yöresel Tarif Burdur Mutfagi

Yöresel Yemekler

gerbera

Derinle Hayat
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
88
4
38
BURDUR

Burdur güzel bir Akdeniz Bölgesi ilidir. Gölleri ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken ilimiz mutfağında fazla bir çeşitleme olmaksızın kültürel yaşamını sürdürmektedir.

Gazel Böreği

4 kase un
1 kase nişasta
2 kase zeytinyağı
tuz
su

iç malzemesi:
¼ kg kıyma
2 adet patates
bir demet maydanoz
tuz
karabiber

İki kaşık yağ içinde rendelenmiş soğan, rendelenmiş patates ve kıyma ateşte kavrulur; ocaktan indirilir. Tuzu biberi maydanoz karıştırılır; soğumaya bırakılır.Su ve tuz katılarak kulak memesinden daha katı yoğrulur. Cevizden büyük parçalara ayrılır; nemli bezle örtülür; nişastayla incecik açılır. Her yufka yağlı tepsiye kondukça erimiş yağdan serpilir. Yarısına gelindiğinde iç malzemesi yayılır; yufkalar tamamlanır. Üzerine yağla karışık bir yumurta sarısı veya yoğurtla karışık yağ sürülür. Üçgenler kesilir; fırına verilir.

Çekme

1 kg. kuzu budu
2 kase pirinç
½ kase margarin
1 çorba kaşığı salça
maydanoz
tuz
su
karabiber

Pirinç ayıklanır; tuzlu suda ıslatılır. Et dört parçaya bölünür; sekiz bardak suda haşlanır. Salça sürülür. Kapaklı ızgarada nar gibi kızartılır. İki bardak pirinç,dört bardak et suyu ile pirinç pilavı pişirilir. Kavrulmuş yağ dökülür. Kıyılmış maydanoz ve karabiber serpilir. Servis yapılır.
 
burdurun,
sözü
tozu ve
kızı meşurdur:)
bende burdurluyumda çok mu belli oldu:içelim:
 
sevgili ayn,
burdurlu olmana çok sevindim
niye mi
e sen yukarda tarifi verilen çekmeyi eminim çok güzel yapıyosundur
anladın sen onu...
 
bende Burdurluyum :KK3:daha birçok güzel yöresel yemek ve tatlımız var .
burdur şiş en önemlisidir diyebilirim Türkiyenin hiç bir yerinde yapılmaz burdurdan başka sadece kıyma,tuz,az karabiberle yapılır.ama lezzeti başkadır :)
testi kebabı da güzel olur. gerçek su böreği yapılır eski yöresel yemek kitaplarında da burdur yöresine ait geçer ..ayrıca kabak helvası , burdur muhallabisi de tatlılardandır.
birde ceviz ezmemiz vardır tabiki yok böyle bir tat :KK34:
uff şişten yapan bir yer olsada gidip yesem yahuu çok canım çekti :KK52:
 
Burdurlu olarak bu yemeklerin hiçbirini bilmediğimi söyleyebilirim. Sadece su böreğini ve tabiki lezzetini başka hiçbir yerde bulamayacağımız Burdur şişi biliyorum o kadar
 
bende burdurluyum. bide sarma şı derler haşhaş ezmesi, ceviz ve deri peyniri ile yapılan. oda burdura has bi pilavdır. bu arada bulgurla yapılıyor. burada hemşehri bulmak ne güzel bir duyguymuş yaa.
 
bende burdurluyum. ilçesinde yaşıyorum. düğünlerin vazgeçilmez yemeği olan keşkek . yarma bulgurdan yapılır.
 
burdurlu değilim ama burdur eğitim mezunuyum :) 4 güzel yılım geçti orada ve orayı çok özlüyorum .....
 
X