Burger King'ten At Eti İtirafı!

at eti mi? gene iyiymiş...
eşek etı yedırmedıklerıne şükredecek duruma geldik....

Ne burger king ve mc ne de diğer benzeri markalar yemedim asla yememde.
Dışarıda yenilecekse bilindik yerlerden parça et yemek lazım.

Zehirleniyoruz.. En çok hastalıkların çoğaldığı zamandayız.. Bari en az zehirlenmek için uğraşalım.
Evde burger yapmak yarım saati almıyor.

Bu itiraf yine de işe yaramaz. Neler çıktı hamburgerlerinden yine de yiyor herkes.

lezzetli
yemeyi sevenlerin lezzetine göre en ucuz en lezzetli yiyeceği demişti bir arkadaş

lezzetli
yemeyi sevenlerin lezzetine göre en ucuz en lezzetli yiyeceği demişti bir arkadaş

Bu kadar insan tercih ediyorsa muhakkak öyledir. İçindeki katkı maddelerinden kaynaklanıyordur.
Pizzalarda öyle. Onlarda da çok oyunlar dönüyor.
Evde de aynı maliyet çıkar. Ve gerçekten lezzetli oluyor. Yeterki bir iki gün yoğrularak dolapta tutulsun kıyma. Baharatlarını da ayarladığında çok lezzetli oluyor.
O hamburgerlerin tadını bilmediğim için aynı kıvam mı bilmiyorum ama benim hamburgerim çok guzel oluyor. :)

Aynen baharatlı köfteyi incecik açıp, dondurup çözünce gayet güzel oluyor. Hamburger ekmeği mayonez ketçap domates salatalıkla zaten aynı burger hamburgeri. :) ben öyle ulaşılamayan bir tat olduğunu düşünmüyorum burgerlerin. Sadece ekmeği şekerli oluyor sanırım biraz.

habertürk de metrobüs ile ilgili bir programda yaşlılardan epey şikayet vardı.aklıma geldi

Bir anlat tarifi beceremeyenlerde becersin şu amerikan şirketlerini daha da zengin etmeyelim

Onların şikayeti neymiş merak ettim
yaşlıların bencilliği ve kaprisleri tabiki.
tamam yaşlılar amenna ama nedense bu teyzeler kolarında bilezikler şıkır şıkır giyinmiş günlere gidiyorlar.
tam işten dönüş saatlerinde otobüslerde yer istiyorlar.
gezecek kadar enerjileri mevcutken yaşlılıklarını kullanıp duygu sömürüsü ile yer istiyorlar.
büyükşehirlerimizin kanayan bir yarasıdır bu

Yalnız bu nesil epey ezildi ben çok görmüyorum o gezmelerini , ama yeni nesil şımarık,sorumsuz ve tembel

Aynen. Birazda sütle terbiye ediyorum ben.. Akşam bir kaç defa yoğuruyorum etini. Dolapta bekletiyorum. Sonra köfte halini alıp buzluğa atıyorum. Akşamda pişiriyorum. Mis gibi oluyor.

Bizim fırında büyük hamburger ekmeği yapıyorlar. Bu yüzden ekmeğini hiç yapmadım.
Denemeyi düşünüyorum ama inşaallah.

Hangi et? Dana mı kuzu mu?

Hangi et? Dana mı kuzu mu?

Dana. Orta yağlı dana kıyma.. Normalde et köfte için kuzu dana karışım idealdir ama bu hamburger köfte için dana.

Çokça çeşit denedim. Sonunda en uslu halini bu şekilde buldum.
Eğer baharat seviyorsanız kullanırsınız ama o zaman köfte arası ekmek gibi oluyor.
Bu yüzden çok az karabiber ve tuzla yoğuruyorum.. Üstünü kapatıp dolaba atıyorum. Gün içerisinde bir kaç defa çıkarıp yoğurduktan sonra tekrar dolaba atıyorum. ( İkinci çıkardığımda çok az süt ilave ediyorum)

Akşam şekil verdikten sonra en son buzluğa postalanıyor. Ertesi gün ve ya dilediğiniz zaman pişirebilirsiniz.

Suyunu hapsetmesi açısından ızgara tava şart.. Yüksek ateşte pişmeli.. Fast food lardaki köfteler gibi içi yumuşak dışı biraz sert istiyorsanız çok pişirmeden servis edilmeli.

Karamelize edilmiş soğan da yapıyorum yanına..

Not : Galeta unu bazen kullanıyorum bazen kullanmıyorum.. Galeta unu kullandığım zaman suyunu daha az salıyor. Farkı bu.
Yumurtada kullandım . Ben beğenmedim. Dilerseniz sizde iki çeşit denersiniz.

Tamamda ne olmuş at eti varsa sanki yıllarca sucuk yemek hala dahada yiyoruzdur hem haramda değil ama ben at etinin daha pahalı olduğunu duymuştum

Deneyeceğim sağol

Hayır sanki sığır eti olsa çok masum bir yiyecekmiş gibi davranmıyor musunuz, bir yerime kramp girdi. Saçma sapan bir yiyecek küçüklüğünüzde oyuncaklarla ve amerikan filmleryle beynimizde tatlı hatıralar bırakmasından başka bir güzelliği yok.

Aslında adana kebabın yanındada çocuklara oyuncak verilmeli , hiç değilse doğal ve sağlıklı salata var epey yeşillik var pazarlama taktiğimiz yok mesele bu

Kimse kimseye yer vermek zorunda değil zaten. Ayakta kalmayı göze alamayan metrobüse binemeyecek durumda olan da binmesin zaten. Çünkü tehlikeli. Benm dedem metrobüse binince insanlar yer veriyo diye kendini çok rahatsız hissediyor mesela duramayacak olsam bnmem diyomuş ama yer veriyolarmş 87 yaşında da kendisi. Bayağı sağlıklıdır. Sırf yer muhabbeti olmasın diye iki durak geri gidip ilk durağına gidiyor artık adamcağız. Zincirlikuyu da malum. Ana baba yeri. Orda da binerken itip düşürmüşler adamı yere. Yani yaşlılar böyle gençler böyle diye genellemek yanlış. İnsan olmak lazım toplu taşımanın kurallarına uymak lazım. İstanbullu trafik ve iş derdine tersine evrim geçiriyor.

herkes sizin dedeniz gibi ince ruhlu olsa keşke

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…