Burs isteyen ihtiyaç sahibi (!) öğrenci

Marianihal

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2022
590
1.000
Selamlar. Bir arkadaşım WhatsApp grubunda yardıma muhtaç bir öğrenciden bahsetmiş. Ben normalde seve seve yardımcı olurum bu tarz öğrencilere. Çocuk çok iyi bir üniversitede çok iyi bir bölümde okuyor. Dolayısı ile hepimiz her ay bir şeyler kenara ayırıp birlestirip çocuğa yollamayi düşündük. Arkadaşıma da güvendiğim için pek arkasını sorgulamadim.
Çocuğun öğrenci belgesini gösterdi bize. Adı soyadı aklımda kalmış ben de hafif işsiz bir karakter olduğum için stalklamak istedim. Çocuğun hesabı herkese açık bir baktım 20 bin takipci( bot takipçi tabii çoğu para ile alınan sahte takipçiler ) gittiği yerler falan inanılmaz lüks. Bebenin elinde iPhone 12 var. Benim telefon 3 bin :KK70: kıyafetler ayakkabılar hep marka. Yazın teknede fotoğraflar videolar atmış. Kısaca hiç de ihtiyac sahibi gibi durmuyor. Ben bunu WhatsApp grubundaki bir arksdasa söyledim o da fark etmiş ama söylemeye cekinmis. Ailesinin durumu iyi değil falan demislerdi ama durumu iyi olmayan aile çocuğuna 20 bine telefon alamaz. Öyle tatillere gitmek falsn da kolay değil.
Bunu arkadaşıma söyledim dedi ki "ne var bunda çocuğun bunlara hakkı yok mu" . E var tabi de bu durumda ihtiyaç sahibi kontenjanından bir şekilde çıkması lazım o çocuk bize burs versin asıl dedim. Yani normalde aylık 300 TL gönderecektim diğer 5 kişi de aynı şekilde ama göndermekten vazgeçtim. 300 TL para değil ama enayi yerine konmak da istemem. Siz olsanız ne yapardınız?

Haklısınız, o kadar çok gerçekten yardıma muhtac öğrenci varki. İnsan yaptığı iyiliğinde gerçekten değecek birine olmasını istiyor.
Ben bizim gencimizin de yaslimizin da en iyi standartlarda yaşamasını isterim. Keşke her genç teknelerde yatlarda gezip tozsa. Ama hem bunları yapıp hem de ihtiyaç sahibi gibi davranmaları bana köylü kurnazlığı gibi geldi. Bunu dile getirince de suçlu oldum.

Göndermezdim. Bizim 3 yıldır burs verdiğimiz birisi var. Parası yetmediği zaman part time çalıştı kendisine pc alabilmek için. Ki kendisi bilgisayar alanında bir bölüm okuyor buna rağmen çalışmak zorunda kaldı alabilmek için. Hayatında tek bir kere tatile gitti o da geçen yaz benim bebeğime 3 günlük otelde bakıcılık yaparak. Yardım olsun diye yaptık onu da yine başkasına değil ona gitsin diye. O kadar çok ihtiyaç sahibi insan varken teknede tatil yapabilen birine para göndermek ihtiyaç sahiplerine haksızlık.

Göndermezdim. Bizim 3 yıldır burs verdiğimiz birisi var. Parası yetmediği zaman part time çalıştı kendisine pc alabilmek için. Ki kendisi bilgisayar alanında bir bölüm okuyor buna rağmen çalışmak zorunda kaldı alabilmek için. Hayatında tek bir kere tatile gitti o da geçen yaz benim bebeğime 3 günlük otelde bakıcılık yaparak. Yardım olsun diye yaptık onu da yine başkasına değil ona gitsin diye. O kadar çok ihtiyaç sahibi insan varken teknede tatil yapabilen birine para göndermek ihtiyaç sahiplerine haksızlık.
Öyle valla tesadüfen Instagram'da stalklamasam gondericektim. Ama işin acı tarafı arkadaş konuyu farklı yerlere çekti. Bir arkadaşının teknesidir/çocuk ödenmiştir/fakir diye sürünsün mü falan dedi bana. Bu düz mantık karşısında bir ilahi okumak istedim naçizane.

Selamlar. Bir arkadaşım WhatsApp grubunda yardıma muhtaç bir öğrenciden bahsetmiş. Ben normalde seve seve yardımcı olurum bu tarz öğrencilere. Çocuk çok iyi bir üniversitede çok iyi bir bölümde okuyor. Dolayısı ile hepimiz her ay bir şeyler kenara ayırıp birlestirip çocuğa yollamayi düşündük. Arkadaşıma da güvendiğim için pek arkasını sorgulamadim.
Çocuğun öğrenci belgesini gösterdi bize. Adı soyadı aklımda kalmış ben de hafif işsiz bir karakter olduğum için stalklamak istedim. Çocuğun hesabı herkese açık bir baktım 20 bin takipci( bot takipçi tabii çoğu para ile alınan sahte takipçiler ) gittiği yerler falan inanılmaz lüks. Bebenin elinde iPhone 12 var. Benim telefon 3 bin :KK70: kıyafetler ayakkabılar hep marka. Yazın teknede fotoğraflar videolar atmış. Kısaca hiç de ihtiyac sahibi gibi durmuyor. Ben bunu WhatsApp grubundaki bir arksdasa söyledim o da fark etmiş ama söylemeye cekinmis. Ailesinin durumu iyi değil falan demislerdi ama durumu iyi olmayan aile çocuğuna 20 bine telefon alamaz. Öyle tatillere gitmek falsn da kolay değil.
Bunu arkadaşıma söyledim dedi ki "ne var bunda çocuğun bunlara hakkı yok mu" . E var tabi de bu durumda ihtiyaç sahibi kontenjanından bir şekilde çıkması lazım o çocuk bize burs versin asıl dedim. Yani normalde aylık 300 TL gönderecektim diğer 5 kişi de aynı şekilde ama göndermekten vazgeçtim. 300 TL para değil ama enayi yerine konmak da istemem. Siz olsanız ne yapardınız?
Göndermezdim tabii ki. 20 binlik telefon, tekne turu hakkı ama ben finanse etmek zorunda değilim. Başka enayi bulsun kendine.

Ee ne var bunda demesi komik olmuş. O kadar lüks yaşıyorsa yardım istemesinler. İnsan ister istemez yardım ettiği kişinin gerçekten muhtaç olmasını arzuluyor. Hepimiz böyleyiz. Marka giyinen birine pazardan giyinen ben niye yardım edeyim ki derdim.
Bizim gibiler yemez içmez giymez başkasına yardım eder. Hikayenin sonunda sefil gibi yaşayan biz oluruz hahahah

Asıl bunu size anlatan arkadaşta var sorun
Belki çocuğun haberi bile yok durumdan
Alıp cebine atacak nerden bilelim
Kimsenin günahını almak istemem ama "e ne var bunda?" Diyen biri pek tekin gelmedi bana
Ya işte çocugun durumu yok diye sürünsün mü baskasinin kiyafetidir hava atmak istemiştir zengin arkadaslari var ezilmemek için öyle yapmıştır falan dedi. Bu arada çocukla telefonda görüntülü konuştuk bize teşekkür etmisti zaten ben de stalklarken ordan tanıdım. Cebe atma gibi bir durum olduğunu sanmıyorum arkadaşım fazlaca saf ve iyi niyetli birisi. Cidden üzülmüş çocuğa artık neyine üzülüyorsa :)

Ben bu öğrenciye referansla yardım konularında o kadar çok dolandirildim ki artık birebir şahit olup iyice araştırmadan hickimseye yardım etmiyorum. Benim vereceğim ucbes kuruş çok değerli olduğundan degil, gerçek ihtiyaç sahibi ogrencilerin hakkı yendiği için sinir basıyor beni çünkü....

Ben olsam da göndermezdim.tabiki hakkı vardır o gencin de hepimizin ve çocuklarimizin olduğu gibi ama bu ekonomide daha çok ihtiyacı olan onlarca insan var.gecen kuyumcuda bir kadin bebeğini doktara götürmek için alyansini bozdurdu. düşünün artık minibüse verecek parası yoktu.. böyle insanlar varken tabi o gence vermek vicdani biraz yoklar... haklısınız 👍🏻

Ben olsam da göndermezdim.tabiki hakkı vardır o gencin de hepimizin ve çocuklarimizin olduğu gibi ama bu ekonomide daha çok ihtiyacı olan onlarca insan var.gecen kuyumcuda bir kadin bebeğini doktara götürmek için alyansini bozdurdu. düşünün artık minibüse verecek parası yoktu.. böyle insanlar varken tabi o gence vermek vicdani biraz yoklar... haklısınız 👍🏻
Göndermeyecegim zaten o konuda bir şüphem yok da asıl arkadaşımın bu tavrı canımı aşırı sıktı. Kendisi zaten yardımsever olacağım diye kendini enayi yerine koydurmaya bayılan biri. Daha önce de böyle seylerine şahit oldum. Kendisi çok eski arkadaşımdır. Kaç kere birilerine borç verip geri alamadı, alamayınca tavır bile koymadı. Ama kendi hatasını sorgulayacagi yerde bizi de kendisi gibi yapmaya çalışıyor. Diyorum ki madem burs vereceğiz cidden ihtiyaç sahibi birini bulalim. Bu çocuk hepimizden zengin yaşıyor. Çocuk ailesinin durumunu kötü diye anlatmış. Annesi babası asgari ücretle çalışıyormuş. E iyi de aylık geliri 10 bin olan aile çocuğuna nasıl bu imkanları sağlar. Aklım almıyor bu kerizligi.

X