Burun Estetiği Deneyimim - Karar aşamasından itibaren

xiaoli

Üye
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2017
150
134
36
Merhabalar,

12 Mayıs Cuma günü, septum deviasyon ameliyatı ile beraber estetik ameliyat oldum. Karar vermemden itibaren aksiyona geçmem çok hızlı oldu. Bu süreçte bu forumdan oldukça yararlandım, bir çok konuda aklıma takılanlara cevap buldum. Bu yüzden tüm deneyimimi ben de paylaşmak istedim, aklına takılan sorusu olanlar, umarım deneyimlerimden faydalanır. Özellikle bunun için üye oldum .

Doktor Seçimi:

Bu kısım en zor kısımlardan biri, her kafadan farklı bir ses çıkıyor, bazı insanlar kendi doktorunun en iyisi olduğunu iddia ediyor, kimisi doktorları acımsızca eleştiriyor :). Doktor seçiminde en önemli parametreler bence,

1) Ne tür bir değişiklik istiyorsunuz: Örneğin ben son derece doğal bir burun istiyordum, hatta istediğim revizyon oldukça küçüktü. iki delik ortasındaki kısımda sarkma vardı bundan kurtulmak istiyordum. Burun ucunda bir revizyon istemedim. Kemerim de yok diye düşünüyordum ama gittiğim tüm doktorlar hafif kemer alabiliriz diyince ona da razı oldum. Doktor seçeneklerini ilk bu kritere göre eledim. Mesela çok güzel burunlar yapmasına rağmen birbirinin aynı olduğunu gördüğüm burunlar yapan çok meşhur doktorlar vardı. Ben yüzüme uygun bana özel burun olmasını istediğim için bu doktorları daha ilk etapta eledim.

2) Doktor yetkinliği: Ben doktorların aldıkları eğitimleri, daha önce çalıştıkları hastaneleri, yurt dışı tecrübelerini ve katıldıkları konferansları vs araştırdım. Tabii ki tecrübesi de çok önemli. Örneğin burada 7 yıl önce yapılan yorumları, aradan 7 yıl geçtiğinin farkında olarak okudum :).

3) Fiyat: Benim burnumdaki revizyon bana minimal geldiği için ve görece kolay olduğunu düşündüğüm için, estetiğe haddinden fazla para harcamak istemedim. Meşhur, reklam yapan doktorların büyük bir kısmı maalesef Acıbadem, Amerika Hastanesi gibi gecesi 10.000 liradan başlayan hastanelerde operasyon yapmalarının da verdiği etkiyle, inanılmaz pahalı. O fiyatlara gezebileceğiniz ülkeleri bir düşünün! Eğer ameliyata 15 bin'den fazla vermem gerekseydi, tamamen vazgeçecektim fakat hem becerisine güvendiğim, hem beni iyi anlayan, hem de hastane opsiyonu sunan bir doktor buldum. Açıkçası içime sindi. Aklıma takılan soruları sormak için karar öncesi 2 kere muayeneye gittim.

Ameliyat Öncesi:

Ameliyattan bir hafta önce sigarayı bırakmanın faydalı olacağı söyleniyor ama ben bırakamadım, hatta bir gün önce biraz sigaraya abandım. Ameliyatım ertesi gün sabah 11'deydi, bir önceki gece 12'de yemeyi, içmeyi bıraktım. Normalde çok rahattım ama ameliyattan bir gün önce heyecanlanmaya başladım.

Ameliyat:

Ameliyata yalnız gittim. Hastanede yalnız hazırlandım. Son kez öncesi sonrası için önden ve yandan fotoğraflarımı çektim :). Testlerimi yaptıktan sonra beni operasyon için erken alacakları söylediler, 10.30'da girdim ve sanırım 12 civarı çıktım. Çıkar çıkmaz telefonla herkese haber vermişim. Bu kısımları tam hatırlamıyorum. Sürekli uyuyup uyandım. Yüzümde ve burnumda hiç şişlik yoktu ilk gün, ve yüzüm alçıyla kaplıydı. Hiçbir ağrım sızım olmadı. Doktorun söylediğine göre burnun iç kısmı göründüğünden daha kötüymüş, bir delik tamamen tıkalıymış. İçinden çıkan kıkırdakları da yanıma bırakmışlar, biraz inceledim :). Akşam arkadaşım refakatçi olarak geldi. Bir gece hastanede kaldık ve ertesi sabah çıktım.

Alçı alınana kadar ki süreç:

Morluk ve şişlikler:

Ameliyattan sonraki gün gözlerim ciddi derecede şişti ve hafif morarmaya başladı. Öyle ki, ziyarete gelen arkadaşlarım yüzüme bakamadılar. 3. gün de şişmeye ve morarmaya devam etti. 4. gün itibariyle gözümdeki şişlikler yanaklarıma doğru indi ve morluklar kaybolmaya başladı. 5. gün itibariyle hiç morluk yoktu. Şişlikler de yanaklarımın altına doğru indi. 7. gün alçıyı aldırmaya gittiğimde yanaklarımın alt kısmı hala oldukça şişti, ama bilmeyen birinin anlayacağı bir şişlik değil, kilo almışım gibi görünüyordu.

Bu arada tamponlar beni zorladı, çünkü benim tamponları alçıyla beraber aldı ve alana kadar içi çok tıkandı, asla nefes alamadım çok yoruldum. Tek yönde ve başım yukarda uyumak beni çok rahatsız etmedi ama burnumdan nefes alamayınca kafam patlayacakmış gibi bunaldım daraldım. Bir hafta boyunca internetten dizi izledim dayanabilmek için.

Beslenme:
2. gün itibariyle her gün bol bol meyve yedim, özellikle ananas ve bol bol su içtim. Burnum tıkalı olduğu için için yemeklerden asla tat almıyordum fakat evden çıkamadığım için, sıkıntıdan sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı hissettim. Tatları kesinlikle ayırt etmesem de sağlıklı beslenmeye gayret ettim. Sadece çok sert şeyler yemekten kaçındım. Bunun dışında her şeyi yedim, özellikle protein ağırlıklı beslendim. Protein hücre yenilenmesi ve doku şekillenmesinde oldukça önemli. Bu yüzden spor yaparken de yoğunluklu protein tüketilir, yıkılan kasların yeniden yapılması için.

Bitkisel Katkılar:
Ödem atmaya yardımcı Bromelain tablet kullandım, hala devam ediyorum. Bu Ananas'tan elde edilen bir enzim, yurt dışı sitelerde de araştırdım, bir yan etkisi yok gibi görünüyor. Şişlik ve morluklara da Arnica Jel sürdüm. Yurt dışı sitelerde genellikle Arnica Montana tableti önermişler ama Türkiye'de bulamadım.

Alçının ve tamponların alınması:

7. gün alçı ve tamponlar alındı, burun köküm çok şişti ama burnum profilden çok güzel görünüyordu. Üzerine bandaj kapatıldığı için tam da anlayamadım tabii. Tamponlar çok kolay çıktı, bir saniye acı çektim ama çıkınca o kadar rahatladım, o kadar rahatladım ki, acı demeye bile dilim varmıyor.

Bu arada günde bir tane sigara içmeye başladım :KK43:.

10. gün bandajlı şekilde işe döndüm. 10 gün raporluydum.

Bandajların çıkması:

11. gün yani dün, bandajlar çıktı. Burnu çok beğendim, büyük bir değişiklik yok ve zaten böyle istemiştim. Bu nüans bile aşırı fark yaratmış gibi geliyor bana. Tabii şu an çok fazla şiş. Özellikle buru kökü ve ucu. Cildim baya hassas. Dışarı çıkarken 50 faktör güneş kremi kullanıyorum. Üzerine Arnica Jel sürüyorum ama biraz cildimi yakıyor, sanırım buna devam etmem. Bir de 2 haftadır kapalı olduğu için gözenekler çok tıkanmış, sert garip bir dokusu var. Çok dikkatlice yıkıyorum. Kimyasal bir şey kullanmak istemedim hemen, yosun sabunuyla yıkıyorum, elimi köpürtüp yavaş yavaş dokunarak dikkatlice yıkıyorum.

Bugün yani 12. gün, burun oldukça şiş ama yine de güzel görünüyor.

Masaj Konusu:

Doktorum bana masaj vermedi. İnternet yabancı sitelerde de araştırdım. En meşhur doktorlar kesinlikle masaj önermiyor, çok sert, fazla ve yanlış yapılan masaj şekli düzeltmekten çok bozabilir diyorlar, masaj görece eski bir uygulamaymış. Daha genç doktorların tavsiye etmediğini gördüm. Uzun süre şişlik inmemesi durumunda doktorun önerisi olursa, yapmayı düşünebilirim ama şu an hassas davranıyorum.

Ameliyat sonrası spor:

Bugün yani itibariyle hafiften spora başlıyorum. Çok zorlamadan aletlerle çalışmayı düşünüyorum. Yarın motosiklet kullanamaya da başlayacağım sanırım. Yani neredeyse tamamen hayatım normale dönmüş olacak. Çok çabuk atlattım gibi geliyor. Bir de şişlikler hemen inse süper olacak.

Aklıma gelenler bu kadar, oldukça uzun yazdım zaten :). Bundan sonra da gelişme olması durumunda gün gün güncelleme vermeye çalışacağım. Bir de gün gün resim çektim, uygun bir zamanımda sansürleyip paylaşmayı düşünüyorum :).

Sevgileer

12. gün öncesi sonrası resimlerim.

Eklentiler

• IMG_2806.JPG
    IMG_2806.JPG
    30,1 KB · Görüntüleme: 319
  • IMG_2808.JPG
    IMG_2808.JPG
    28,7 KB · Görüntüleme: 311
Teşekkürler :) İyice iyileşip memnuniyetten emin olmandan vermek çok içime sinmiyor ama mesaj atabilirim :)

Merhaba hayırlı olsun yeni burnunuz :) 12.günde burnunuzun üzerinde o küçük bantlar dahil hiçbir şey kalmadı mı şuan tamamen boş mu? Ben sadece 10 gün ara verebilirim ve yeni estetik olduğum anlaşılsın istemiyorum o bantla gidemem hiçbir yere. O yüzden sormak istedim pek bilgim yok şimdiden teşekkürler :)

Bence harika olmuş yeni burnunuz. Uyandığınızda çok acı hissettiniz mi?

Birde ne kadara oldunuz bende çok merak ettim

Merhaba hayırlı olsun yeni burnunuz :) 12.günde burnunuzun üzerinde o küçük bantlar dahil hiçbir şey kalmadı mı şuan tamamen boş mu? Ben sadece 10 gün ara verebilirim ve yeni estetik olduğum anlaşılsın istemiyorum o bantla gidemem hiçbir yere. O yüzden sormak istedim pek bilgim yok şimdiden teşekkürler :)

12. günde bantları vs tamamen aldı, ama sanırım bandajları isteğe göre daha erken alabilirler bile, yani 10 günde alabilirler sanırım, bandajların çok bir olayı yok, bir kaç youtuber izledim Amerikalı, İngiliz onlara hiç bant takmadılar. Bunun dışında burun biraz şiş şu an, özellikle önden daha şiş görünüyor ama tanımayan bir insan estetik olduğunu anlamaz, normalde burnumu bilenler şiş olduğunu anlıyor. Ben bandajlarla baya dışarı çıktım, işe bile gittim :). Hatta ilk 7 gün alçıyla evde çok sıkıldığım için eve girmedim nerdeyse :)

Bence harika olmuş yeni burnunuz. Uyandığınızda çok acı hissettiniz mi?

Teşekkür ederim :) ben de memnunum yapay durmuyor, bandajlar çıkınca rahatladım, şimdi sadece hemen şişi insin istiyorum ama baya iyi bakıyorum gibi günde bir sigara dışında, umarım çabuk iner :)

Ben hiçbir acı duymadım, hiçbir zaman ne ameliyat sonrası ne de daha sonra. Sadece işte ilk günler tamponlar pıhtıyla vs tıkanınca nefes alamamaktan dolayı konforsuzluk oldu, bunun dışında cidden kolay bir ameliyat. Bir de psikolojik olarak, şişliklere hazır olmak gerek. İneceğini bilmeme rağmen internette şişlikler ne zaman geçer diye arayıp durdum. İlk haftadan sonra marjinal olarak iniyor ama şişlikler.

Birde ne kadara oldunuz bende çok merak ettim

Fiyatı yazsam bir şey olmaz heralde :) 6500'e oldum ben, doktorun hastane seçenekleri vardı ben en ucuz olanı seçtim. Müthiş bir hastane değildi, daha önce özel sağlık sigortasıyla Acıbadem'de endoskopi yaptırmıştım mesela, onunla kıyaslanamayacak kadar mütevazi bir hastane :). ama en azından temizdi, zaten bir gece kalmak için çok da lükse ihtiyaç duymadım. Açıkçası pahalı operasyonların en az 7000 - 8000 TL'sinin hastaneye gittiğini düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim gerçekten çok istiyorum ama bazen aciyacak korkusu tamamen istegimin önüne geçiyor ne yapacağımı bilemiyorum. Birde öyle beş binler altı binler veremicem maalesef. Kbbciya yaptirmayi düşünüyorum sizce kbbcilar da iyi burun yapabilir mi?

Çok teşekkür ederim gerçekten çok istiyorum ama bazen aciyacak korkusu tamamen istegimin önüne geçiyor ne yapacağımı bilemiyorum. Birde öyle beş binler altı binler veremicem maalesef. Kbbciya yaptirmayi düşünüyorum sizce kbbcilar da iyi burun yapabilir mi?

Muhakkak yapabilir ama benim nedense bir takıntım oldu, estetik cerrahı yapmalı gibi geldi. Yüzün şeklini bozsun istemedim. Yoksa çok meşhur KKB'ciler var. Belki doktorun iyi anlamasını sağlayıp yani iyi iletişim kurarak, iyi burun yapılabilir ve yaptığı burunlara bakarsınız hoşunuza gidiyor mu. Genellikleri elleri yatkın olan şekli yapıyorlar her ne kadar yüze uygun yapıyoruz deseler de. Az çok doktorların tarzı belli.

Bir de benim eski iş yerimde bir arkadaşım KKB'ciye yaptırmıştı ve gayet güzeldi ama doktorunu vs bilmiyorum. Sadece internette iyi araştırın ve doktorla iyi iletişm kurun derim, tüm aklınıza takılanları sorup, ne istediğiniz iyi ifade etmek çok önemli.

Benim o kadar bütçem yok:KK51:
Dediğim gibi içine sinen doktor bulursan kesinlikle yaptır ama tam olarak içine sinmezse para biriktirip bekle :), geri alınacak bir şey değil. hele emin olmayınca acayip zor bir psikoloji, alçılıyken çok fazla yalnız da kalmaktan hep şey düşündüm, allahım asla geri alamayacağım bir şey yaptım, ya olmadıysa diye bir korku yaşadım, ama kendimi sakinleştirdim :)

12. günde bantları vs tamamen aldı, ama sanırım bandajları isteğe göre daha erken alabilirler bile, yani 10 günde alabilirler sanırım, bandajların çok bir olayı yok, bir kaç youtuber izledim Amerikalı, İngiliz onlara hiç bant takmadılar. Bunun dışında burun biraz şiş şu an, özellikle önden daha şiş görünüyor ama tanımayan bir insan estetik olduğunu anlamaz, normalde burnumu bilenler şiş olduğunu anlıyor. Ben bandajlarla baya dışarı çıktım, işe bile gittim :). Hatta ilk 7 gün alçıyla evde çok sıkıldığım için eve girmedim nerdeyse :)

Ya ben baya 1 ay falan kalıyor sanıyordum çok yeni bir karar benimki estetik olmak aklımda bile değildi ama bu fotoğrafları görünce kesinleşti nasıl olsa deviasyon için açılıcak burun. O yüzden bilmiyordum teşekkür ederim hele o küçük bant takıyorlar ya onunda daha uzun kaldığını sanıyordum. Burdan okuduğum kadarıyla şişliğin inmesi içinmiş diye öğrendim sizlerden. Yan profilinizde eski burnunuz da güzel gibi ama ön profiliniz resmen efsane olmuş ya. Eminim aynalara bakmaya doyamıyorsunuzdur. :)

Ya ben baya 1 ay falan kalıyor sanıyordum çok yeni bir karar benimki estetik olmak aklımda bile değildi ama bu fotoğrafları görünce kesinleşti nasıl olsa deviasyon için açılıcak burun. O yüzden bilmiyordum teşekkür ederim hele o küçük bant takıyorlar ya onunda daha uzun kaldığını sanıyordum. Burdan okuduğum kadarıyla şişliğin inmesi içinmiş diye öğrendim sizlerden. Yan profilinizde eski burnunuz da güzel gibi ama ön profiliniz resmen efsane olmuş ya. Eminim aynalara bakmaya doyamıyorsunuzdur. :)

çok teşekkür ederim :) valla büyük bir risk aslında yaptırmak ve iyi çıkınca o kadar rahatladım ki anlatamam, böyle beğenilince de ekstra hoşuma gidiyo :). Hele şişlik inince daha da güzel olacak heralde :). Benim derdim de önden görünüşüydu, özelllik fotolarda böyle kötü çıkıyordu. Normal hayatta bu kadar belli olmuyordu, insanlardan baya tepki aldım neden yaptırıyosun diye ama aklıma düşer düşmez 2 hafta içinde karar verip yaptırdım :), yoksa uzun zamandır aklımda olan bir şey değildi. Nefesim falan süper açıldı, onun için bile değermiş. ben şanslıydım bir de galiba hiçbir komplikasyon yaşamadım şimdiye kadar.

Bu arada cidden insan adım adım ne olacak diye merak ediyor, o yüzden böyle detaylı yazdım. Benim ilk bir haftam sürekli araştırmayla geçti, şişlikler inecek yazıyorlar doktorlar ama insan yaşayan birinden duymak istiyor mesela. kısaca benim için zor bir süreç olmadı :)

Bu arada sanırım insanlar küçük bandı burun şişliği inene kadar dışardan belli olmasın diye takıyor, bant varken şiş olduğu o kadar anlaşılmıyor yoksa bantın şişliği indirmede faydası olacağını sanmıyorum. Bir de cilt zaten çok kapalı kalıyor, uzun süre kalmasının cilt için iyi olduğu sanmıyorum, şimdi bile gözeneklerim çok kapalı 2 gündür açıldığından beri bakım yapıyorum :)

çok teşekkür ederim :) valla büyük bir risk aslında yaptırmak ve iyi çıkınca o kadar rahatladım ki anlatamam, böyle beğenilince de ekstra hoşuma gidiyo :). Hele şişlik inince daha da güzel olacak heralde :). Benim derdim de önden görünüşüydu, özelllik fotolarda böyle kötü çıkıyordu. Normal hayatta bu kadar belli olmuyordu, insanlardan baya tepki aldım neden yaptırıyosun diye ama aklıma düşer düşmez 2 hafta içinde karar verip yaptırdım :), yoksa uzun zamandır aklımda olan bir şey değildi. Nefesim falan süper açıldı, onun için bile değermiş. ben şanslıydım bir de galiba hiçbir komplikasyon yaşamadım şimdiye kadar.

Bu arada cidden insan adım adım ne olacak diye merak ediyor, o yüzden böyle detaylı yazdım. Benim ilk bir haftam sürekli araştırmayla geçti, şişlikler inecek yazıyorlar doktorlar ama insan yaşayan birinden duymak istiyor mesela. kısaca benim için zor bir süreç olmadı :)

Bu arada sanırım insanlar küçük bandı burun şişliği inene kadar dışardan belli olmasın diye takıyor, bant varken şiş olduğu o kadar anlaşılmıyor yoksa bantın şişliği indirmede faydası olacağını sanmıyorum. Bir de cilt zaten çok kapalı kalıyor, uzun süre kalmasının cilt için iyi olduğu sanmıyorum, şimdi bile gözeneklerim çok kapalı 2 gündür açıldığından beri bakım yapıyorum :)

Ya o kadar güzel açıklamışsınız ki çok teşekkür ederim kesinlikle insan olan birinden duyunca daha da rahatlıyor. Onca memnun kalmayan kişinin mesajını okuduktan sonra sizinkini okumak iyi geldi. Umarım ben de sizin gibi şanslı olurum da 2.ye hiç gerek kalmaz. Gerçi kötü bile olsa eskisinden kötü olamaz diye kendimi teselli ediyorum. Benim de çevrem öyle senin burnun güzel saçmalama falan diyorlar sürekli ama ben kendimi iyi hissetmiyorum. Ya bi de sizin bu kadar yeniyken hiç şiş görünmemesi şaşırttı beni en çok.

Ya o kadar güzel açıklamışsınız ki çok teşekkür ederim kesinlikle insan olan birinden duyunca daha da rahatlıyor. Onca memnun kalmayan kişinin mesajını okuduktan sonra sizinkini okumak iyi geldi. Umarım ben de sizin gibi şanslı olurum da 2.ye hiç gerek kalmaz. Gerçi kötü bile olsa eskisinden kötü olamaz diye kendimi teselli ediyorum. Benim de çevrem öyle senin burnun güzel saçmalama falan diyorlar sürekli ama ben kendimi iyi hissetmiyorum. Ya bi de sizin bu kadar yeniyken hiç şiş görünmemesi şaşırttı beni en çok.

valla hayırlısı olsun biraz şans tabii ama biraz da dediğim gibi iyi iletişim kurmak lazım doktorla ve iyi araştırma yapmak. bir de ben çok pimpirikli bir insan değilim. baştan doktora da söyledim küçük asimetriler ve kusurlar önemli değildi benim için. sonuçta her türlü eskisinden iyi oluyor (çok kötü vakalar var ama en azından bu konuda doktora güvendim :) ). bu arada şimdilik simetrisi falan da mükemmel ama bakalım zaman ne gösterecek. allah korusun çok büyük bir sorun olmazsa revizyon düşünmem ben. hevesimi aldım :). kolay mutlu olan ve ne istediğini bilen biri kesinlikle yaptırmalı bence istiyorsa ama arada kalınmış bir durum varsa psikolojisi çok zor olabilir :/

X