Çalışan kadın olmak ve bütçeler

Size ev vermisler bi de ailesine para vermesine laf ediyorsunuz ne kadar ayip
Hayır etmiyorum sürekli yaptıkları için kullanılıyormusum gibi hissediyorm. İlk ay 900 istediler gönderdil sonra yarım altın sonra çeyrek altın. Sonra 300 sonra 500. Evinn düzeli dağıldı. Korkuyorum evde oturuyoruz diye olucakmı sürekli böyle vermsiğimizde saldırıcaklar bize laf editorlar laf sokuyorlar
Size ev vermisler bi de ailesine para vermesine laf ediyorsunuz ne kadar ayip

Dark 150.000’e düğün nedir Ya Hu!
Duyunca gözlerim pörtledi oğlan annesi olarak.
3000 TL maaşla 150 binlik düğün yapana söylenecek bir atasözü var da neyse...
Üstüne bir de borç-harç araba alınmış.
Ona söyleyecek söz bulamadım.
Ondan sonra ‘ama kvm bizi sıkıntıya soktu, paramı gönlümce harcayamıyorum.’
Bu arada sana katılıyorum ben de ‘çıkın evimden, nerde isterseniz orada oturun’ derim.

Bir de her ne hikmetse konu sahipleri kendisine hak verilmeyince, eleştirilince ek bilgiler veriyorlar.
Aslında şöyle olmuştu, şu yaşanmıştı vs diye.
Bu da ayrı ilginç...

Başka bir konuda 2 tane oğlu olan bir insan olarak ben de şok oldum.

konu sahibi henuz atanmamis kpss ye calisan ögretmen adayı erkek arkadasida 30 yasinda calismiyor polisliğe basvurmus olursa onu bekliyor gelin hanım en basit düğun 150 bin 200 bin tutuyor polis olnunca ailesine yardim edecekmis bana nasil dugun yapacak diye konu acmiş.

Bu arafa oğlan daha polis olmamis kiz daha ogretmen.

Dayanamadim en basit duğun masrafları 150 200 bin nasıl tutuyor ya hu dedim. Konu sahibi uzayda mi yasıyorsunuz sadce mobilya 50 60 bin tutar beyaz esyasi halısı perdesi dugunu nisani kinasi gelinligi 150 bin en basitinden diye cevap verdi. Birde sizin piyasadan haberiniz yok herhalde dedi. bu arada altınlarda ayriymis ailesi en az 60 binde altın istermis.

Allah ım karı koca calisan insanlarız sukur durumumuz kotu degil deriz gozum korktu resmen. Allah ım sen çocuklarımızı iyi insanlarla karsılastir diye dua ettim.

Hayır etmiyorum sürekli yaptıkları için kullanılıyormusum gibi hissediyorm. İlk ay 900 istediler gönderdil sonra yarım altın sonra çeyrek altın. Sonra 300 sonra 500. Evinn düzeli dağıldı. Korkuyorum evde oturuyoruz diye olucakmı sürekli böyle vermsiğimizde saldırıcaklar bize laf editorlar laf sokuyorlar
Anladim tabi surekli oluyorsa zor insallah bir care bulabilirsiniz uzuldum

Simdiki genclerdeki aceleyi ben anlamiyorum. Ev, araba hepsi biranda olsun isteniyor. Dugun borcu birmeden araba aliniyor. O bitse baska birsey. Durun bir ayol. Evliligin keyfini cikatin. Azicik gezin tozun yasayin. Carcur edin demiyoruz ama yasamanin da keyfini cikarin. Cocuk olunca yapamayacaksiniz cogu seyi. Nereye yetisiyorsunuz? Neden altindan kalkamayacagi borca girer insan? Neden 300 tl ile ay sonunu getirmeye calisir borca girerek? Paranizla rezillik yasiyorsunuz. Hic mi hesabiniz kitabiniz yok anlamadim ki.

Kv evinde otururken sesiniz çıkmıyor para istediklerinde kızıyorsunuz. Ben para isteme konusunu abarttığınızı düşünüyorum. Çünkü konunun başında bi ara 200-300 istediler dediniz. altın isteseler 900 lira isteseler onları söylerdiniz çünkü 200 TL yanında hiç bişey.He çeyrek altın istiyorlarsa da muhtemelen sizin düğününüze gelen takıyı sizin adınıza geri götürmek için istiyorlardır.
kısaca o evde oturuyorsan 900 de isteseler 1000 de isteseler vereceksin. İşine gelmiyorsa kiraya çıkacaksın hem sana laf sokamayacak hemde ordan gelen kirayla size muhtaç olmadan yaşayacak. Her iki taraf da huzurlu olacak

Kv evinde otururken sesiniz çıkmıyor para istediklerinde kızıyorsunuz. Ben para isteme konusunu abarttığınızı düşünüyorum. Çünkü konunun başında bi ara 200-300 istediler dediniz. altın isteseler 900 lira isteseler onları söylerdiniz çünkü 200 TL yanında hiç bişey.He çeyrek altın istiyorlarsa da muhtemelen sizin düğününüze gelen takıyı sizin adınıza geri götürmek için istiyorlardır.
kısaca o evde oturuyorsan 900 de isteseler 1000 de isteseler vereceksin. İşine gelmiyorsa kiraya çıkacaksın hem sana laf sokamayacak hemde ordan gelen kirayla size muhtaç olmadan yaşayacak. Her iki taraf da huzurlu olacak
Evet haklısınız. Ben altın ve 900 tl mevzusunu konu içeriği değil diye söylemedim. sormak istediğim para istemeleri değiş eşlerin bütçe ayrımıydı. Herkes üstüme gelince açıklık getirmek istedim.

Simdiki genclerdeki aceleyi ben anlamiyorum. Ev, araba hepsi biranda olsun isteniyor. Dugun borcu birmeden araba aliniyor. O bitse baska birsey. Durun bir ayol. Evliligin keyfini cikatin. Azicik gezin tozun yasayin. Carcur edin demiyoruz ama yasamanin da keyfini cikarin. Cocuk olunca yapamayacaksiniz cogu seyi. Nereye yetisiyorsunuz? Neden altindan kalkamayacagi borca girer insan? Neden 300 tl ile ay sonunu getirmeye calisir borca girerek? Paranizla rezillik yasiyorsunuz. Hic mi hesabiniz kitabiniz yok anlamadim ki.
Ah ah hepsini söyledim eşime yaparız ayarladız dedi.

Anladim tabi surekli oluyorsa zor insallah bir care bulabilirsiniz uzuldum
Sürekli olmaya başladı ilk başlarda bende birşey demedim. Eşimde üzüldü yeni evlenmişiz sıkışığız sürekli daralıyoruz hesabımız karışıyor. Bende üzülme hallederiz dedim. Baktım her ay dahada arttı istek bende tepki gösterdim. Çünkü biz ayarlıyoruz tam aktaramasamda şuan boyumuzu aşan borç yok sadece elimize az para kalıyor. Kalan 200 lira diyelim ailesi diyorki elektirk faturamı öde hop kaldı 50 lira. Sonra aklıma annemin bana aldıkları geliyor. Ödediğim faturası için verdği 100 lira. Bende tuhaf hissediyorum

mesele o değilki 100 liramız varkende istedikleri 900 lira. Çemkirmedim onca sıkışıklığımızda lütfen istemesinler artık boğuldum dedim

ama konu burada eşinde yokken neden istetiyor

yok demeyi bilmeli

ablasını kursa yazdıramamalı

bazı insanlar vardır sever böyle namım yürüsün modunda

kendi aç gezer ama çevreye yağdırır, çevre de var sanar ister de ister

çözüm basit kimseye tek kuruş vermeyecek

acil sağlık ile ilgili bir şey olur varsa destek olunur da kredi ile ona buna ağalık yapılmaz

lakin eşiniz düzelmez

çünkü 3000 gelir ile 150 binlik düğün yapacak, sonra da gidip kredi ile araba alacak psikolojideki bir adamın ömrü borç içinde geçer

ama konu burada eşinde yokken neden istetiyor

yok demeyi bilmeli

ablasını kursa yazdıramamalı

bazı insanlar vardır sever böyle namım yürüsün modunda

kendi aç gezer ama çevreye yağdırır, çevre de var sanar ister de ister

çözüm basit kimseye tek kuruş vermeyecek

acil sağlık ile ilgili bir şey olur varsa destek olunur da kredi ile ona buna ağalık yapılmaz

lakin eşiniz düzelmez

çünkü 3000 gelir ile 150 binlik düğün yapacak, sonra da gidip kredi ile araba alacak psikolojideki bir adamın ömrü borç içinde geçer
Peki nasıl anlatabilirim eşime ? Ne yapabilirim ? Evet yokken istiyorlar eşimde veriyorum ama alanım yok yerine koymam lazım bankadan aldım diyor ama vermedikleri için bize kalıyor.

Evet haklısınız. Ben altın ve 900 tl mevzusunu konu içeriği değil diye söylemedim. sormak istediğim para istemeleri değiş eşlerin bütçe ayrımıydı. Herkes üstüme gelince açıklık getirmek istedim.

bizim para düzenimiz şöyle ilerledi
2,5 yıllık evliyim ilk 1,5 yıl kirayı faturaları ben ödedim mutfağı o ödedi. hatta bi ara para erkekte durur dedi.o süreçte parayla ilgili bazı sıkıntılar yaşadık ve bu durumu beceremediğini farketti.
son 1 yıldır maaşlarımız yattığında o tek tek nereye ne ödediğini yazar kalan miktarı bana gönderir, ben ödemelerden kalan miktarı ona söylerim. haftalık eve pazar market ve cep harçlıklarımıza yetecek bi miktarı ceker çekmeceye koyarım. sen şunu harcadın ben bunu harcadım diye tartışmamız olmaz çünkü bişey alacaksak ortak karar veririz.

bizim para düzenimiz şöyle ilerledi
2,5 yıllık evliyim ilk 1,5 yıl kirayı faturaları ben ödedim mutfağı o ödedi. hatta bi ara para erkekte durur dedi.o süreçte parayla ilgili bazı sıkıntılar yaşadık ve bu durumu beceremediğini farketti.
son 1 yıldır maaşlarımız yattığında o tek tek nereye ne ödediğini yazar kalan miktarı bana gönderir, ben ödemelerden kalan miktarı ona söylerim. haftalık eve pazar market ve cep harçlıklarımıza yetecek bi miktarı ceker çekmeceye koyarım. sen şunu harcadın ben bunu harcadım diye tartışmamız olmaz çünkü bişey alacaksak ortak karar veririz.
Bizdede ben yönetemiyorum eşimde toplanıyor neye harcadığını söyleyip şu kadar kaldı diyor. İyi güzel 500 liramız var yeter bize bu ay biraz kart biraz nakit dzaten 2 kişyiiz işteyiz tüm gün diyorum fuzuli harcamıyorum sonra diyor babamın 300 liraya ihtiyacı varmış verdim. 200 lira lazımmış bilmem ne fatura ödüyor kalmıyor.

Bizdede ben yönetemiyorum eşimde toplanıyor neye harcadığını söyleyip şu kadar kaldı diyor. İyi güzel 500 liramız var yeter bize bu ay biraz kart biraz nakit dzaten 2 kişyiiz işteyiz tüm gün diyorum fuzuli harcamıyorum sonra diyor babamın 300 liraya ihtiyacı varmış verdim. 200 lira lazımmış bilmem ne fatura ödüyor kalmıyor.
ama siz onların evinde oturduğunuz için mecbur vermeye
deseler ki madem 200 liranız çok değerli biz de sıkışıyoruz sen kiraya çık bana yardım etme, bende evi kiracıya vereyim sana minnet etmeyeyim dese ne diyeceksiniz?
eğer iyi insanlarsa 300-500 farketmez verilir. ama varlıklı ve aç gözlü insanlarsa evlerinden de çıkın maddi yardımı da kesin.

Peki nasıl anlatabilirim eşime ? Ne yapabilirim ? Evet yokken istiyorlar eşimde veriyorum ama alanım yok yerine koymam lazım bankadan aldım diyor ama vermedikleri için bize kalıyor.

anlatın

ayağımızı yorganımıza göre uzatalım deyin

oturun Şubat ayı giderlerini dökün muhtemel mart giderlerini yazın

ne kalıyor elinize somutlayın

burada nice konulara yazdım

sorunlu giderden kalan 300 TL olunca bu paranın kimin yönetiminde olduğunun bir önemi kalmıyor

taksitlerinizi, kredilerinizi faturalarınızı alt alta yazınca ne kalıyor bulun

atıyorum 1000 Tl kaldı

bununla market alışverişini de planlayın hatta gerekirse aylık alın

sonra kaldı diyelim 500 onu da 250 olarak bölüşün örtülü ödenek isteyen istediğini yapsın

ha bu aşama geçtikten yani mevcut borçlar bittikten sonra da kredi vs alınmadan önce konuşulur

bizim gelirimiz 6000 bunun 4000 ile kredi çekip araba almamız makul değil ya biriktirelim ya da 2000 ödemeli bir araba alalım denmelidir

miktarlar farazidir, siz onu gerçek hali ile düzenlerseniz

lakin şu bebek olunca çalışmam fikrinizi de şimdiden kendinize şartlamayın

o zaman ne getirir ne götürür bakarsınız

bu fikir ile 5 yıl sonra çocuk sahibi olup çalışmaya devam ederseniz depresyona girersiniz

"diğer çalışanlar nasıl bakıyorsa ben de öyle bakarım" demek yerine "olmaz en azından bir yıl kendim bakmalıyım, bunun alternatifi olmaz" fikriniz ileride sizi yorabilir

isterseniz hiç çalışmazsınız ama şimdiden bu kadar kesin yargılar olup da çalışmak gerektiğinde yıpranırsınız

bu arada X hastanenin tüp bebek merkezinin kadın doğum uzmanlarından birinin bebeği 30 günlük iken işe başladığını gözümle gördüm

neden yasal izni dahi bitmeden geldi bilemem ama muhtemelen o çocuğa kavuşmak için geçilen zorlu yollardaki kadınlara fayda sunmak, evde bebekle geçireceği zamandan daha verimli gelmiştir

B
İyi haftasonları arkadaşlar. Kafama takılan bir soru olucak. Ben yeni evliyim 7 ay oldu. Çalışıyorum. Evlendiğimizden beri ev eşyalarınızın borcunu ödemekteyiz altın bozdurmak yerine taksit ödemeyi ben istedim. Kirada değiliz çok şükür. Eşimle oturup toplam gideri hesaplayıp elimize ne kadar kaldığını hesaplıyoruz 500 kalıyorsa 400 ünü bana verir ya da hepsini. Kendisinin pek bi harcaması yoktur sigara içki dışarıdaki mekanlar gibi. Bende genelde kredi kartından harcarım diğer ay öderiz gizlimiz saklımız yoktur. Bu ayda araba aldık taksidi olucak 2 3 sene ödicez ben maaşımı eşime veriyorum o da hesaba atıyor tüm ödemeleri yapıyor banada gösteriyor şu kadar kaldı diyor nakiti bana veriyor sen parasız kalma ben zaten harcamıyorum diyor. Ama yinede param alınıyormuş gibi hissediyorum acaba yeni olduğum için mi yoksa tüm parayı kendim yemediğim için mi bilmiyorum ya da doğrusu ne bilmiyorum. Eşim taksidimiz olmasaydı zaten kalırdı sende diyor ya da bi hesapta biriktirirdik onu şuan bu şekilde oluyor ben paranı yemiyorum ki diyor. Şuan konuşmam gereken bir şey var mı ya da borçlar olmasaydı nasıl yapılması gerekiyordu ? Eşim ayrı ayrı para harcanmasına karşı bereketli olmaz karı koca araba alırız ev alırız altın alırız sen kafana göre harcarsan eve ne giriyor ne kadar harcama yapıyoruz bilemeyiz ki diyor. Kafama görede kastı kendi ihtiyaçlarım değil aslında onlarda sorun yok ben kozmetikte alırım kendime kıyafette bi kere dememiştir alma diye sadece birlikte ayarlamak daha iyi der. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunz ? Bi ara annesine 200 300 para verdi borç olarak annesi geri vermedi bende çok saydırdım taksit ödemekten bıktım ben neden vermiyor diye çıkıştım o da tamam istemiyorum paranı biz kendi taksitlerimizi vericekti annem veremedi napıyım benim suçum ne dedi. Bende normal olan durumu bozmaktan korktuğum için şuan birşey demiyorum eğer anarmol bir şey varsa söyleyin müdahele ediyim ilerde burda eşim paramı alıyor demek istemem 😂 gerçi Allah nasip ederse bi kaç seneye çocuk düşünüyoruz çalışamicam ama yinede tecrübe edinsem iyi olur
Siz istediginiz zaman harcayabiliyorsaniz paranin ortak olmasinda bir sakinca yok bence.

X