Çalışan kadın olmak ve bütçeler

B

Siz istediginiz zaman harcayabiliyorsaniz paranin ortak olmasinda bir sakinca yok bence.
Evet eşim karışmaz kredi kartım vardır ay sonu toplanıp ödenir nakitimde var azaldıkça takviye yapar bu normal değilmi kimiside paran senin hesabında kalsın neden veriyorsun diyor kafam karışıyor.

Merhabalar herkese , konunun ilk 2 sayfasını okuyabildim sadece de ben konuyu şöyle anladım : hanımefendi yaklaşık bi yıldır evli eşinin tarafı zırt pırt para istiyormuş . Son olarak bir 200 300 ₺ daha istemişler artık nasıl yapalım borcumuz var kendi borcumuzu ödeyemiyoruz onlara nasıl para yetiştirelim modunda yazmış ben öyle anladım . Ama herkes 200 300 ₺ nin lafını etmeyin yazmış . Benim de başımda böyle bir durum var. Benim anlamadığım nokta şu kendimi bayan yerine koyuyorum hamile halimle gece gündüz 6 yıldır bende eşimde afedersiniz eşşek gibi çalışıyoruz. Eşimin ailesine olsun kendi aileme olsun hertürlü hediyeler alıyoruz. Ama birgün olsun kimse bize bileye ihtiyacınız var mı diye sormadı. Tam aksine ev aldık , dediler ki bizim borcumuz var neden bizim evimizi almadınız. Biz onlara pramızı emanet ettik birikimimizi alıp harcadılar. Az bi prada değil yaklaşık 5.000€ . Gıdım gıdım birikimimiz. Yine herşeye rağmen eşim için asla ağzımı açmadım. Kredi çektiler ev almak için her ay kredinin 3 te birini biz ödüyoruz onlar rahat etsin diğe. Ama bakın ama diyorum ; kendime almadığım halıyı perdeyi gidip kendi evlerine alıyorlar. Evlerinde hiç bi eksik yok ama gidip tek bir perdeye 2000₺ para veriyorlar. İnsanın zoruna gidiyor. Çünkü ben kendimden kısıp yardım ediyorum diyorsunuz ama onların yaptığına bak diyorsunuz.
Acaba konuyu benmi yanlış anladım anlamadığım şeylermi var yoksa bendemi yanlışım . Biz anne babaya kendimizden kısıp vermemiz gerekiyor onlar da ayaklarını yorganlarına göre değilde paranın gelişine harcamaları mı gerekiyor. Dinen de yanlış . Müsriflik. Zor zamanlarında yardım etmemize rağmen bu şekilde davranmaları hoş değil anne babada olsa insan çocuğuna bu yükü vermez. Sabahın köründe kalkıp işe gidiyoruz onlarda genç yani 40 50 civarı anne baba . Yani kendileri çalışmayıp bizden bekliyorlar ve verdiğimizi beğenmeyip arkamızdan konuşuyorlar. Yetmiyormuş gibi emanet ettiğimiz parayı dahil harcıyorlar. Kim kabul eder ?

Merhabalar herkese , konunun ilk 2 sayfasını okuyabildim sadece de ben konuyu şöyle anladım : hanımefendi yaklaşık bi yıldır evli eşinin tarafı zırt pırt para istiyormuş . Son olarak bir 200 300 ₺ daha istemişler artık nasıl yapalım borcumuz var kendi borcumuzu ödeyemiyoruz onlara nasıl para yetiştirelim modunda yazmış ben öyle anladım . Ama herkes 200 300 ₺ nin lafını etmeyin yazmış . Benim de başımda böyle bir durum var. Benim anlamadığım nokta şu kendimi bayan yerine koyuyorum hamile halimle gece gündüz 6 yıldır bende eşimde afedersiniz eşşek gibi çalışıyoruz. Eşimin ailesine olsun kendi aileme olsun hertürlü hediyeler alıyoruz. Ama birgün olsun kimse bize bileye ihtiyacınız var mı diye sormadı. Tam aksine ev aldık , dediler ki bizim borcumuz var neden bizim evimizi almadınız. Biz onlara pramızı emanet ettik birikimimizi alıp harcadılar. Az bi prada değil yaklaşık 5.000€ . Gıdım gıdım birikimimiz. Yine herşeye rağmen eşim için asla ağzımı açmadım. Kredi çektiler ev almak için her ay kredinin 3 te birini biz ödüyoruz onlar rahat etsin diğe. Ama bakın ama diyorum ; kendime almadığım halıyı perdeyi gidip kendi evlerine alıyorlar. Evlerinde hiç bi eksik yok ama gidip tek bir perdeye 2000₺ para veriyorlar. İnsanın zoruna gidiyor. Çünkü ben kendimden kısıp yardım ediyorum diyorsunuz ama onların yaptığına bak diyorsunuz.
Acaba konuyu benmi yanlış anladım anlamadığım şeylermi var yoksa bendemi yanlışım . Biz anne babaya kendimizden kısıp vermemiz gerekiyor onlar da ayaklarını yorganlarına göre değilde paranın gelişine harcamaları mı gerekiyor. Dinen de yanlış . Müsriflik. Zor zamanlarında yardım etmemize rağmen bu şekilde davranmaları hoş değil anne babada olsa insan çocuğuna bu yükü vermez. Sabahın köründe kalkıp işe gidiyoruz onlarda genç yani 40 50 civarı anne baba . Yani kendileri çalışmayıp bizden bekliyorlar ve verdiğimizi beğenmeyip arkamızdan konuşuyorlar. Yetmiyormuş gibi emanet ettiğimiz parayı dahil harcıyorlar. Kim kabul eder ?
kaçırdığınız nokta şu
konu sahibine eşinin ailesi ev vermiş o evde oturuyorlar.

Evet haklısınız. Ben altın ve 900 tl mevzusunu konu içeriği değil diye söylemedim. sormak istediğim para istemeleri değiş eşlerin bütçe ayrımıydı. Herkes üstüme gelince açıklık getirmek istedim.
İyi de sizin elinizde ayrılacak bir para yok ki. Bütün para borçlara gidiyor işte.

200 örnekti 800 lirada lazım gönder vercem diyip vermediler. Sonra maaşı alıncada vermediler.
bu konularda haklısınız kim ne derse desin
eşinize sağlam bir şekilde konuşun
"ben bir senin ailede gördüm böyle para isteyip duran benim çalıştığıma güveniyorlar herhalde." diye söyleyin

Mutfağınıza erzağı bile annenize aldırıyorsanız biraz küçük çaplı bir düğün yapıp araba almasaydınız keşke. Geliriniz iyiymiş, insan gencecik yaşında neden sırf yatırım ve gösteriş uğruna en güzel yıllarını böyle borca bağlar hiç anlamıyorum. Yaşam kalitenizi kendi elinizle siz düşürmüşsünüz. Yoksa o gelirle eviniz de kira değil gül gibi geçinir giderdiniz.

Beni çok iyi anlamışsınız evet canım tamda böyle. İlerde daha kötü olur diye korktum. Eşim alışır diye. Verilen paraya laf etmek değildi amacım bu dönemde neden yeni dolap almaları için para verdik anlamıyorum mesela sizin dediğiniz gibi.

Mutfağınıza erzağı bile annenize aldırıyorsanız biraz küçük çaplı bir düğün yapıp araba almasaydınız keşke. Geliriniz iyiymiş, insan gencecik yaşında neden sırf yatırım ve gösteriş uğruna en güzel yıllarını böyle borca bağlar hiç anlamıyorum. Yaşam kalitenizi kendi elinizle siz düşürmüşsünüz. Yoksa o gelirle eviniz de kira değil gül gibi geçinir giderdiniz.
Evet bu konudada haklısınız 🙏🏻

bu konularda haklısınız kim ne derse desin
eşinize sağlam bir şekilde konuşun
"ben bir senin ailede gördüm böyle para isteyip duran benim çalıştığıma güveniyorlar herhalde." diye söyleyin
Tam da bu evet. Alınırsada alınsın eşim napıyım 7 aydır yeni evliyim kendime yeni tek kıyafet almadım

Tam da bu evet. Alınırsada alınsın eşim napıyım 7 aydır yeni evliyim kendime yeni tek kıyafet almadım
tamam eşiniz iyi niyetli davranıyor hesaplarda ama ailesine de ihtiyaç yokken veriyor
o yüzden konuşma hakkına gayet sahipsiniz

bu arada anneniz neden market alışverişi yapıyor size? eşiniz ondan da şımarıyor

tamam eşiniz iyi niyetli davranıyor hesaplarda ama ailesine de ihtiyaç yokken veriyor
o yüzden konuşma hakkına gayet sahipsiniz

bu arada anneniz neden market alışverişi yapıyor size? eşiniz ondan da şımarıyor
Annem kendi istiyor fasulye getiriyor soğan patates getiriyor anne karnı yavrum diyor getiriyor öyle.

Annem kendi istiyor fasulye getiriyor soğan patates getiriyor anne karnı yavrum diyor getiriyor öyle.
mutfak masrafınızı anneniz yapsın .siz de maaşınızı eşinize vermeyin biriktirin .eşiniz de 150 bin borcu 2 işte birden çalışarak öeder zaten

İyi haftasonları arkadaşlar. Kafama takılan bir soru olucak. Ben yeni evliyim 7 ay oldu. Çalışıyorum. Evlendiğimizden beri ev eşyalarınızın borcunu ödemekteyiz altın bozdurmak yerine taksit ödemeyi ben istedim. Kirada değiliz çok şükür. Eşimle oturup toplam gideri hesaplayıp elimize ne kadar kaldığını hesaplıyoruz 500 kalıyorsa 400 ünü bana verir ya da hepsini. Kendisinin pek bi harcaması yoktur sigara içki dışarıdaki mekanlar gibi. Bende genelde kredi kartından harcarım diğer ay öderiz gizlimiz saklımız yoktur. Bu ayda araba aldık taksidi olucak 2 3 sene ödicez ben maaşımı eşime veriyorum o da hesaba atıyor tüm ödemeleri yapıyor banada gösteriyor şu kadar kaldı diyor nakiti bana veriyor sen parasız kalma ben zaten harcamıyorum diyor. Ama yinede param alınıyormuş gibi hissediyorum acaba yeni olduğum için mi yoksa tüm parayı kendim yemediğim için mi bilmiyorum ya da doğrusu ne bilmiyorum. Eşim taksidimiz olmasaydı zaten kalırdı sende diyor ya da bi hesapta biriktirirdik onu şuan bu şekilde oluyor ben paranı yemiyorum ki diyor. Şuan konuşmam gereken bir şey var mı ya da borçlar olmasaydı nasıl yapılması gerekiyordu ? Eşim ayrı ayrı para harcanmasına karşı bereketli olmaz karı koca araba alırız ev alırız altın alırız sen kafana göre harcarsan eve ne giriyor ne kadar harcama yapıyoruz bilemeyiz ki diyor. Kafama görede kastı kendi ihtiyaçlarım değil aslında onlarda sorun yok ben kozmetikte alırım kendime kıyafette bi kere dememiştir alma diye sadece birlikte ayarlamak daha iyi der. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunz ? Bi ara annesine 200 300 para verdi borç olarak annesi geri vermedi bende çok saydırdım taksit ödemekten bıktım ben neden vermiyor diye çıkıştım o da tamam istemiyorum paranı biz kendi taksitlerimizi vericekti annem veremedi napıyım benim suçum ne dedi. Bende normal olan durumu bozmaktan korktuğum için şuan birşey demiyorum eğer anarmol bir şey varsa söyleyin müdahele ediyim ilerde burda eşim paramı alıyor demek istemem 😂 gerçi Allah nasip ederse bi kaç seneye çocuk düşünüyoruz çalışamicam ama yinede tecrübe edinsem iyi olur

Not: Konuyu eksik ve atlayarak anlatmışım düzeltme gereği duydum. Ailesi sürekli 7 aydır para istiyor. Fuzuli olan herşeye. Kafalarına göre 900 lazım diyorlar sonra faturalarımızı öde. Sonra 300 lazım sonra 200 lazım sonra takı takıcam şu lazım. Zaten gelen takıları bize vermedler ki. Ben aileye para vermeye karşı değilim eşyalarımızı herşeyimizi kendimiz aldık ödüyoruz sıkışığız ekstra çıkınca düzen bozuluyor kendi ailemden yardım almak zorunda kaldığım için en son tepki gösterdim. Linçlemeyin lütfen para hesabı yapmıyorum suistimal edilmeye canım sıkıldı o kadar. Önceden ben derdim ayarlarız veririz dert etme aile diye ama baktım baş edemiyorum bende tepki gösterdim.

Ğparayı eşlerin birbirine göndermesini anlayamıyorum. Biriniz kredileri biriniz faturaları ödeyin gibi ayırın yeter.
Bana sorarsan
Ben kendi maaşımla üstüme olan kredimi kredi kartımı faturaları eşimin telefon faturasını ödeyip kredi kartını ödemesine yardımcı oluyorum.

Ğparayı eşlerin birbirine göndermesini anlayamıyorum. Biriniz kredileri biriniz faturaları ödeyin gibi ayırın yeter.
Bana sorarsan
Ben kendi maaşımla üstüme olan kredimi kredi kartımı faturaları eşimin telefon faturasını ödeyip kredi kartını ödemesine yardımcı oluyorum.
maaş kartını eşine veren kadınlardan olma da kuzum.hayat müşterektir o konuda haklısın

X