Çalışan kadınlar daha çok şiddet görüyor

ema1

Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr
Pro Üye
10 Ağustos 2009
26.001
18.149
m.ensonhaber.com/haber.php?s=calisan-kadinlar-daha-cok-dayak-yiyor-2016-03-06
Çalışan kadınlar daha çok şiddet
görüyor
Ensonhaber.com 06.03.2016 15:10
Çalışmayan kadınların şiddet görme
oranı yüzde 38,7, çalışan kadınlar
arasında şiddet görme oranı ise
yüzde 40,7.
Akdeniz Üniversitesi Kadın
Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet
Araştırma ve Uygulama Merkezi
üyesi Muharrem Kılıç, her yıl kadına
karşı şiddetle mücadele noktasında
ciddi bir toplumsal duyarlılığın
gelişmesi açısından hem
üniversiteler hem de toplumsal
kamuoyu özelinde ciddi çabaların
olduğunu söyledi. Buna mevzuat ve
hukuk sistemi açısından da ciddi
katkıların sağlandığını, altyapıların
oluşturulduğunu ifade eden Kılıç,
temel meselelerin başında kadına
yönelik şiddetin geldiğini dile
getirdi.
REFAH DÜZEYİ DÜŞTÜKÇE ŞİDDET
ARTIYOR
Kılıç, kadına yönelik şiddette ailenin
refah düzeyinin önemli olduğunu,
düşük refah düzeyinde yüzde 47,
orta refah düzeyinde olanlarda
yüzde 38, yüksek refah
düzeyindekilerde ise yüzde 26,7
olduğuna dikkati çekti.
ÇALIŞAN KADIN DAHA ÇOK DAYAK
DİYOR
Kılıç, "Çalışmayan kadınlarla çalışan
kadınlar arasında şiddet görme
açısından pek bir oransal farklılık
yok. Çalışmayan kadınların şiddet
görme oranı yüzde 38,7, çalışan
kadınlar arasında şiddet görme
oranı ise yüzde 40,7. Mali bir katkı
sağlamasına rağmen çalışan kadın,
çalışmayan kadın kadar şiddete
maruz kalıyor. Bunda çok esaslı,
tarihi, sosyolojik ve kültürel bir
zeminin etkili olduğunu ifade
etmek gerekiyor" dedi.

ema1 ema1 ne diyor bu paylastigin haber, ben anlayamadim, aciklarmisin biraz ?

burada alınan veri şikayetlere bağlı çalışan kadınlar yaşadığı şikayeti beyan etmede daha rahatlar bu da istatistiklere fazla olarak yansıyor ancak herkes biliyor ki gidecek yeri olmaması, aile desteği yoksunluğu gibi sebeplerle susmak zorunda kalan ciddi bir kitle var.

Bence çalışan ayakları üzerinde durabilen kadın şiddet gördüğünde saklamak zorunda da kalmıyor. Ama maddi olarak kocasına bağlı olan kadınlar şiddet görüp susma eğiliminde oluyor. İstatistiklere yansıyan sonuçlar da bana göre bu yüzden bu kadar çelişkili.

çalışmayan kadın yada çalışamayan kadın muhtaç kalıyor o kocaya ,babaya .Çünkü para yok,sığınacak ev yok.Annesinden ailesinden de öyle görmüş olabilir.Çalışıp maddi gücü kazanınca biraz daha kendilerine özgüven geliyor,Tabii kadına gelen özgüven erkeğe güvensizlik olarak dönüyor ve şiddet başlıyor.

çalışan kadının kendi hakkını koruması da erkeklerin kabullenemediği bir şey kadını bastırmak için şiddet kullanan erkekler de var.

Yani demek istiyor ki bu kalas ve kaba ve şiddete meyilli erkekleri küçükten doğru düzgün yetiştirmezseniz yine kadını dövecektir kadınlar hangi meslekte olursa olsun , zaten aile içinde bir kızın bir oğlun var ise kız kardeşine saygılı olarak yetiştireceksin baktın kardeşini dövüyor engelliyeceksin tutup aslan oğlum naraları atmayacaksın
ema1 ema1 ne diyor bu paylastigin haber, ben anlayamadim, aciklarmisin biraz ?

Şimdi burada bir tezat var. Haber diyor ki "çalışan kadın daha çok şiddet görüyor."
Alt satırlarda da diyor ki " refah düzeyi düştükçe şiddet artıyor."
Bu durumda kadının çalışması negatif mi etkliyor aile hayatını??????
Erkek tek başına çalışınca daha mı refah ve ferah olacakmış da şiddet azalacakmış.
Bir eksiklik var bu haberde.

Ailenin gelir düzeyi arttıkça refah düzeyi artar. Refah düzeyi arttıkça şiddetin azalması gerekiyor. AMA kocaman bir ama var orada. Toplumsal kültürel bazda erkekler ormanın kralı muamelesi yapıldığından, erkekler "kendini gerçekleştiren" bireye kabadayılık yaptığında muhtaç olmayan kişi doğal olarak herşeyi SUSMUYOR. Bu da eğitim ve gelir seviyesi arttıkça kadının susmasının azaldığını ortaya koyar. Son paragraf şu olmalıydı. İstatiklere bakıldığında refah seviyesi artan kadınlar refah seviyesi düşük kadınlara nazaran şiddeti kabullenmiyor olamalıydı. Yazının başlığı ve içerik bilerek veya bilmeyerek yanlış mesaj vermeye yönelmiş. Malum millet olarak pek okumayız. Çoğu kişi başlığı okuyup çalışan kadın daha çok şiddet görüyor. Hadi çalışmayalım!
Yazı da kasıt varsa gerçekten hiç hoş değil...

çalışan kadın çalışmayan kadın diye ikiye ayırmak yetersiz. Eğer istatistik veriler üzerinden bir şeyler yazılmak isteniyorsa çok daha ayrıntılı sonuçlar alınması gerekiyor. Önce Türkiyede toplam çalışan kadın ve çalışmayan kadın sayısı net bir şekilde ortaya çıkarılsın, sonra şikayetçi olanların orantılarını kendi içlerinde yapsınlar. Tabi çalışmayan kadınların çoğunluğunun sesinin çıkmayacağını da hesap etmeleri gerekiyor aslında. Daha sonra çalışan kadınlardan şikayetçi olanların eğitim seviyelerine ve yaptıkları işlere bakılsın. Eğitimsiz , kültürsüz olup da kendisi çalışmayıp karısını sağa sola temizliğe, işçiliğe yollayan adam sayısı da hayli fazla. Tabi bu ailelerin kadının da çalışmasına rağmen refah seviyesi de düşük oluyor. Ayrıca hükümet yanlısı erkeklerin refah düzeylerini çok iyi sağlayıp eşlerini de evde kraliçeler gibi yaşattıklarını da unutmamak gerekiyor.

kadınların para kazanmasını hazmedemiyor zaar kimi "adam"lar.

Şimdi burada bir tezat var. Haber diyor ki "çalışan kadın daha çok şiddet görüyor."
Alt satırlarda da diyor ki " refah düzeyi düştükçe şiddet artıyor."
Bu durumda kadının çalışması negatif mi etkliyor aile hayatını??????
Erkek tek başına çalışınca daha mı refah ve ferah olacakmış da şiddet azalacakmış.
Bir eksiklik var bu haberde.

kafalar çok karışık çook :KK53:

Kadinlar nolursa olsun bosanamiyor. Ben şiddet gördüm taciz edildim.diyemiyor. Çünkü bir sorun var dediginizde hep siz suçlu görülüyorsunuz.

Çalışmakla çalışmamakla hiçbir alakası yok şiddetin tek sebebi kadının kocasının öküz olması.

Calişan, çalışmayan kadın etiketleri çok saçma bence. Ben çalışmıyorum ama uzun zamandır aklıma yatan bir iş arıyorum. Yani çalışmayı düşunüyorum bulduğumda. Ancak benim iş bırakmam yahut, işe girmem esimle iliskimizi etkilemez.
Kusura bakmasın kimse, bazi kadinlar 2 kuruş kazaninca kendini bisey saniyor. "Bende kazaniyorum, bende calisiyorumm car carrr , vik vik"
Ben bile uyuz oluyorum.

Surekli yok calismayan kadin ezik, koca eline bakiyor diyenlerde Allah bilir işsiz olsa yada calismasa kocasindan dogru duzgun para gormeyecek tipler, eve katkisi yoksa kocasindan saygi gormeyecek tipler onlar. Kimse sen calisiyorsun aman paran var , isyediginde gidersin cok korktum siddet uygulamiyim diye dusunmuyor. Parasi olanda sopasini yiyor. Ekonomik gucu olmayip susandan daha rezil bir durum ustelik.

X