Çalışmayan kadına karşı olan tutum

Kesinlikle çoğu ev hanımı konu sahibi çalışan olsaydı bu defa eşin sana bakmıyor mu?
Ev işlerini nasıl yetiştiriyorsun?
İki maaş var niye hiç bir şeyiniz yok deyip laf sokma arayışlarına girerlerdi

+1 filmdelisi yorumunuzu beğenmek için siteye giriş yaptım.

Evet bur durumu yasarken yalniz degilsin.
Ben de üniversite mezunu bir ev hanimiyim, iki kücük cocugum var calismam mümkün degil tek basima bakiyorum.
Yurt disindayim bir de calismayan cok az.
Benim evde oturmam kimilerine batiyor bile, aynen tavirlarindan kokusunu aliyorsun birseylerin.
Ama ben degerimin farkindayim, sanata egilimim var, meslegimi de yapabilmem pek mümkün degil cocuklu bir hayatta zor yani, yasadigim yeri de cocuklara göre sectik yani sehirde yasamam gerekir.
Benim planimda da cocuklar okula baslayinca zamanim olunca dil kurslarina gidip bir yandan da yazmak.
Yetenegim var, cocuklu hayatn verdigi yorgunluk, uzun emzirme süreclerinde bambaska biri oldum orasi ayri ama yapabilecegimi biliyorum.
Sadece daha az görüsmekle care buluyor, yani durmuyorlar susmuyorlar batiyorum resmen.
Esim bize yetecek kadar kazaniyor, paranin lafi gecmez, ortaktir hersey.
Yani neden herseyi bagimsizliga yüklüyorlar anlamiyorum düzgün bir insanla yasanan evlilikte kadin neden özgür olmasin.
Maddi özgrlük diyorlar ama kisitlandigim yok ki, hatta hesap kitap bendedir yani esim bana danisarak alir herseyi.
Bu durumda hersey yolundayken evde huzurumuz varken bana bu baskiyi yapmalari tamamen kendi rahatsizliklarindan kaynaklaniyor biliyorum.
Yani ben mutluyum zamani gelince zaten calisacagim birakin da cocuklarimi büyüteyim, buna hakkim olmali. Cünkü para sikintisi cekmiyorum kendimden fedakarlik yapmam zorlarina gidiyor resmen.
Fedakarlik diyorum cünkü kariyerimi yapamadim askiya aldim, bu benim icin zaten fedakarliktir cocuklarim icin deger.
Birakin birkac sene calismayalim, belki dinlenmek isteyen kadinlar da olabilir, ic huzuru arayan.

Şu anlattıklarınıza göre sizin zaten bir iş hayatınız var ..ve çoğu kişiden farklı olarak edebiyat yönünüz var.düğün fotoğrafı çekmek zaten profesyonel bi beceri ister..bence içinizdeki yeteneğin farkına varın kendinize güvenin..sizin yaptığınız işide kimse yapamaz ..

Ben de öğretmenim ve yaz tatilinde sıkıntıdan patladım:) cidden evde vakit geçmiyor hep aynı şeyler:)Itiraf edeyim ki okulda da sıkılıyorum.Hep aynı dersleri farklı öğrencilere anlatıyorsun,her sabah aynı öğretmenler aynı öğrenciler her şey monoton ve sabit.isterdim ki sehir sehir gezecegim ve surekli farkli insanlarla muhatap olacagim,farkli seyler uretecegim bir isim olsun.

Yanı çalışanlar da çok mutlu değil,çoğu insan sevdigi meslegi yapmiyor.

Bu arada fotoğrafcı olmak isterdim.hala düşünüyorum bir kursa yazılmayı.Mesleğiniz çok guzel.Bi sosyal medya hesabı acsaniz piyasadan biraz uygun fiyata çalışsanız insanların ayağı alışana kadar.bence güzel ilerlersiniz.

Haklisiniz, sanirim yanlis yerden medet umdum. En kısa zamanda kuförlere ugrayıp, anlasma saglayacagım. Cok tesekkurler bana şevk verdiniz.

Evet, ben de tamameb küstürmekten korkuyorum. Motivasyonu cabuk dusen bir insanim, bu durumu toparlamam gerekiyor.

Kesinlikle çalışınca sen evden yemekten bulaşıktan çamaşırdan el çekemiyorsun ki
Ev hanımının yaptığı bütün işler akşam gelince seni karşılıyor

Ben ne olursa olsun kadının çalışmasının taraftarıyım. Çalışmayınca sigortanız da olmayacak. Peki siz yaşlanınca ne olacak? Eşiniz emekli olacak,siz olamayacaksınız. Peki o arada Allah korusun eşiniz sizi aldatsa ne olacak? Ayrılırsanız nafaka alırsınız tabi ama bir tanecik emekli maaşından size ne kadarcık nafaka düşer? Ayrıca sizi aldatan bir adamdan nafaka almak ister misiniz? İşin kötü tarafı o ara yaşlanmış da olacaksınız hiçbir iş de sizi almaz. Ne olacak peki? Olmaz demeyin,bu anlattığım şey hiç de olmayacak bir şey değil.

Dogru soyluyorsunuz. Ben calisan bir kimseye is yerinde napiyosun, bir gunun nasil geciyor diye sormuyorum mesela. Bana gore bunu sormak sacmalik zaten. Isler nasil, yogun mu diyorum ve geciyorum is guc muhabbetini.
-evde bir gunun nasil geciyor, sıkıl mıyor musun? İşı gücü bitirdikten sonra napiyorsun meselaa diye boyle aptal saptal sorular beni cok geriyor. Bana çok gereksiz geldiği gibi iyi niyetli de olduklarını düşünmüyorum. Kariyer askiyla tutuşan bir insan olmadigim icin isime oyle aman aman sarilmadim, ona ragmen ayda 1 isim oluyor yine. Sirf agizlarini kapatmak icin daha cok sarilmayi dusunuyorum artik.

Evet, biz bunu itiraf edebilen kadınlarız demek ki... Hem çalışanlar, hem çalışmayanlar arasında kendisini kötü hissedip karşı tarafa saran, eleştirenler var. Mesela "Evde sıkılmıyor musun?" diyen çalışan kadınla "Tek çeşit yemek yapıyorsun." diyen ev hanımı arasında hiç fark yok malesef. İkisi de karşıya yetersizsin diyor sessizce, oysa bu kendini eksik görmenin dışavurumu bence.

Yalnız konu ev hanımlığını küçümseyen kadınları ayıplamakla başlamış
Tepki olarak Çalışan kadınlara dünyanın lafının atılmasıyla sonuçlanmış farklı olsa şaşardım zaten

Bir şeyden yakınırken niye aynısını hatta daha fazlasını siz yapıyorsunuz hanımlar?
Çalışmayan kadın evde oturup duran hiç bir iş yapmayan biri
çalışan kadın ise ev işlerinden kaçmak için mesleğini kullanan kocasına güvenmeyen ailesi sağlam olmayan kadının biri öyle mi

Bir de ben iki cocukla evde oturmuyorum ki hadi ne olur sorun yahu naaapiyyiiirsin desinler, sklmyrmsn desinler.
Sikilmiyorum aksine cok yoruluyorum. Yemek, ki ben iki ünde bir cocuklara kek kurabiye tarzi kiyak gecerim. Cocuklarla oyna, oyuncak topla, cocuklari disari cikar bazen günde iki kere, eve gel giy cikar banyo yap, kirlileri yika, topla yedir icir, esim isten gelince hadi ben kaciyorum diyip spora kaciyorum resmen bir insan spor yaparken daha az yorulur mu yorulur anacim. Ki kizim krese gidiyor sabah yedide is basi yapiyorum, iki cocugu giydirip cikarmasi bile insani terletiyor getir götür bir daha cik geri gel. Yazsam bitmez, ama isten sayimiyor kimilerine. O zaman benim emeklerimin adi ne oluyor, yan gel yat mi oluyor..

Bu tercih meselesi degil midir? Isin bu boyutunu dusunup çalışmak istemiyor da olamaz mı kadın? Bana göre bu kisisel bir tercihtir. Bnm anlam veremedigim şey keyif kahyalığı yapılması. Kendi meslegine ve donanimina bakmadan karsisindaki insani kücümsemeye calismak cok itici geliyor. Duzenli calismadigim ve duzenli bir gelirim olmadigi halde mutluyum cunku eşimi, evimi, kendimi seviyorum. Onlarsa tam tersine hep mutsuz ve gecimsizler.

Sizi anlıyorum ama şöyle düşünün, bu sizin eksikliginizle alakalı birşey kesinlikle değil.

Bunu söyleyenler sizin çalışma seklinize yada rahatiniza heves ediyor da olabilirler.

Öyle değilse de gerçekten evde sıkılan insanlardır.
Anlamaya çalışıyorlardir sorarak..

Bende oğlum doğduğundan beri çalışamıyorum.

Evet maddi olarak zorlanıyoruz, ama evde sıkılmiyorum, bende çocuğu olup da evde sikilanlari pek anlamıyorum mesela.

Çalışmıyor olmayı insanlar sürekli evde oturmak olarak da düşünüyor, ne alakaysa.
Bu yüzden de sıkıcı görünüyor çoğu zaman.

Bence sizin mesleğiniz çok tatlı.
Zamanla müşterilerinizi arttirirsaniz ciddi paralar kazanırsınız.
İnşallah

Konu sahibine henüz yazmadim yorumlari okuyordum ama katılıyorum size evet Bir kadın mutlaka calismali.Ben calismiyorum maalesef ve tüm sıkıntılarını ,potansiyel olabilecekleri biliyorum.Burda konu sahibine ,toplum icinde küçük düşurecek tarzda cevresi tarafindan yorumlar yapılmış .Bunun olmamasi gerekiyor asla.Ben de bazen yaşadim bunlari.Benim jenerasyonum emekli oluyor yavas yavas.Konu sahibi epey genç diye düşünüyorum. ve şimdiki zamanda çalismayan kadina daha da fazla yapiyorlar bunu.Haklılar evet ,kadinin düzenli geliri olmali,eşi ile tartistiginda ona mahkum gibi elini açmamali vs vs .Bunlar toplum icinde böyle söylenmez.Konu sahibini anliyorum.Bizim insanimiz yapici elestiri nedir bilmiyor.Başkalarinin özel hayati,iş hayati ile cok haşır neşırler.Kimse kimseyi ilgilendirmemeli.Olay bu aslinda..

ben de ev kadınlığını hiç küçümsemediğim gibi yıllarca çalışmasam bile çok iyi bir ev kadını olabileceğimi hiç düşünmüyorum. Çalışmak -belki de alışkanlık- bence evde temizlik ve düzen sağlamaktan çok daha kolay geliyor bana
bu nedenle eleştirel yapanlara da şu şekilde katılmamak elde değil
ev işi nankör ve ilerlenebilinecek bir alan maalesef değil.
kimse sizi takdir etmez, yaptığınız işe saygı göstermez
o kadar didinirsin her şeyi eksiksiz yaparsın eşin görmez aman ne gerek var yordun kendini der -genelde çoğu-
çocukların bile bir süre sonra bağımsız olmak ister -haklı olarak tabi ki-
sgk ödenmez genelde emekli olamazsın.
annem şey derdi ben sadece bir yerde hanım oldum o da çalışma hayatımda...

Valla 6 yıl çalıştım . 9 aydır evdeyım zaman nasıl geçiyor anlamıyorum
Bazen ev temizlemekten bazen gezmekten .
Ben sıkılamadım evde olmaktan
Nasıl sıkılıyorsunuz
Bana adete zaman yetmiyor .

Ya zaten cocuk bakiyorsaniz eliniz opulesi bir kadinsiniz benim nezdim de. Hem cocuk bak hem ev islerini cekip cevirmek grcekten cok zor. Cogu insan bunu da kücümsüyor işte sıkıntı orda. Siz sirf calismak icin asgari ücretle bi yere girseniz, bakici bulmak zorundasiniz. 2500 lira bugun bir bakıcı. Sanki herkes 4000nin uzerinde maaş aliyormus gibi bir edaya sahipler. Anlamiyorum, anlayamiyorum...

Kidemli yillarin ev hanimi olarak cevaplayayim (calisma hayatinda kisa donem bulundum) Ev işini sabahtan aksama yaptigim hiç olmadi. Zaten 2 kisiyiz yap yap bitmeyen bisey yok.
Eşim kendi ütüsünü + benimkileri yapar. Ben gun icinde bir ortalik toparlar, supururum anca buyuk temizlige haftasonu birlikte girisiriz.
Camasiri eşim işten gelmeden makinaya atarim eşim gelince asar. Bulasik makinasini ben doldururum calistiririm bitince esim yerlestirir. Bunlari bölüşmedik ama boyle birsey oturdu.

Kendimi sakatladigim icin evde full yatmaktayim bir suredir ama normalde sporumu, yogami yaparim, disari mutlaka cikarim. Ayagim iyilesince yeni bir kursa yazilacagim mesela...
Evde oyun konsolum var deli gibi oyun oynarim.
Begendigim kiyafeti alamadigim, bir kahve icemedigim olmadi hic. Haftanin 3 gunu de yemek yapmam genelde.

Herkesin kocasi asgari ucretle calismiyor. Asgari ucretle calisan birinin eşi de asgari ucretle calişsa mesela yinede aksam yemeklerini her aksam disardan yiyecek, evine devamli temizlikci alacak butceleri olmaz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…