Can sıkıntısı

Ay çok haklısınız. Tavrımı belli edince saygısız annesine benzeyen biri oluyorum eşimi dolduruyorlar ve tüm aile bana karşı oluyorlar ama bana başka yapacak bit şey bırakmıyorlar. Bu durumda bari yapmayın demi.
Esinizi dolduruyorlar da esiniz de oluyor mu size karsi? Deseniz ya ben olmasam sen tek basina kac tanesini yaparsin diye?

Bende mi gariplik var bilemiyorum ama,ben bu şekilde gelip misafir olan insana karşıyım arkadaşım. Gelmesinler. Oğullarını ve torunlarını da bu şekilde göreceklerse görmesinler yahu. Ben yalnız yaşayan anneme giderken dahi elim kolum dolu giderim zahmet vermeyeyim diye. İnsan az biraz düşünceli olmalı. Olamıyorsa da kıçını kırıp evinde oturmalı. Ben sizin yerinizde olsam dümdüz söylerim. Kusura bakmayın yoğunum, sizi kabul edemeyeceğim derim. Kendinize acıyın arkadaşım. Siz kendinize acımazsanız başkası asla acımaz. Eşinize acil şifalar diliyorum.
Sizde bir gariplik yok zaten normal olan bu... Bana sorulsa zaten derimde. Cogu kisinin dedigi gibi esimi aradiklari icin o verebilir cevabi.

Anlamadığım nokta “hastayım, yorgunum, başım ağrıyor, yarına yetişmesi gereken işlerim var, ben müsait zamanımda ararım sizi, x günü görüşelim” gibi cümlelerin suyu mu çıktı da kendinizi paralıyorsunuz…

Sizin dediginiz zaman bana bisey soran yok. Esimi ariyorlar evdemisiniz diye birazdan size gelecegiz ( saat misal 15:00). 18:00 girdikleri oldu. Bizde surda kahve ictik sonra alisveris yapip size geldik diyorlar. En son boyle olmustu.

Gecen hafta esim icin geldiler ve ben o gun calistim ve hastaydim yanlarina geldigimde. Hala beklenti. Ama haklisiniz halim yok diyip yataga girseydim keske baksalardi baslarinin cagresine.

Eşiniz arkanizda falan değil. Öyle olsa eltiye yapamadıklarını size yapmazlar.
Kari koca sessiz, kimseye bir sey demeyen, diyemeyen kişiler olduğunuz için hasta halinizle sizi dışarıya yemek almaya gönderiyorlar.Yoksa ne münasebet yani.

Eşiniz annesine kal demeyecek madem oruç gitsin evinde yesin yemeğini. Aralıklarında yemek icjn müsait olmadığınızı söyleyecek ısrarla. Ama nerde değil mi?

İki tane küçük çocuk ve hasta bir adam bakıyorsunuz. O arada da kv kp görümce eltiye hizmet ediyorsunuz. Çocuklar nasıl duruyor o hengamede. Biri sussa diğeri yapışır bacağınıza. Onlar olsa da olmasa da eşinize yemek hazırlayın, tepsisini önüne koyun çocukları doyururken de ağızınıza bir şeyler atın. Mutfak orada aç olan buzdolabından bir şeyler hazırlayıp yesin. Bu kadar basit.
Arada çaya kahveye gelenlere de bu kadar hizmet etmeyin. Dışarıdan yemek siparişi, mutfağa koşup bir şeyler hazırlama çabası… Çok çok gereksiz.

Eşinizi aradıklarında sizi aramaları gerektiğini ya da önce size müsait olup olmadığınızı sorması gerektiğini söylemeli. Valla yemeğe misafire gelecek olan bana mümkünse bir hafta önceden haber vermeli, psikolojimi anca hazırlarım 😅

Esinizi dolduruyorlar da esiniz de oluyor mu size karsi? Deseniz ya ben olmasam sen tek basina kac tanesini yaparsin diye?

Bana karşı olduğunu farketmedim ama kendisi yek başına hiç birini yapamaz. Bende iki hafta yürüyemedim lohusalıklarımda oldu. Mecbur ayağa kalktım bakılsaydı bize bende bilirdim yatmasını

Ben olsam okkalı bir konuşma yapardım. Öyle anne ben buna darılıyorum alınıyorum dikkat edin gibi değil de bu böyle olmaz destek olmuyorsanız köstek de olmayın deyin bunlar bundan anlar. Eşiniz de arkanızda bildirin hadlerini

Bencede.
Konu sahibi almanlarin bir lafi "Konusmayana yardim edilmez" diye. Sen niye susup duruyorsun. Milleti agirlamak sana kalmadi. O saate kadar yemek yapmayip sonra niye söyle yaptin böyle yaptin bunu yap demeye hakki yok kimsenin. Ilk önce kendini onlara sevdirmeye calismayi birak. Onlar kim? Bildigin uyusuk yardimdan cok zararlari olan tipler. Gelmesinler böyle geleceklerse. Eve insan toplamasinlar. Esinize de cok gecmis olsun. Ama sizin patlama zamani gelmis gecmis bile.

Sizin dediginiz zaman bana bisey soran yok. Esimi ariyorlar evdemisiniz diye birazdan size gelecegiz ( saat misal 15:00). 18:00 girdikleri oldu. Bizde surda kahve ictik sonra alisveris yapip size geldik diyorlar. En son boyle olmustu.

Gecen hafta esim icin geldiler ve ben o gun calistim ve hastaydim yanlarina geldigimde. Hala beklenti. Ama haklisiniz halim yok diyip yataga girseydim keske baksalardi baslarinin cagresine.
Size sormasın siz direk kim eşinizi aradıysa arayın. Eşimi aramışsınız kusura bakmayın bu gün kabul edemiyorum, ama ben ve eşim hasta yemek yaparım alırım derseniz alıp gelin diye açıkça söyleyin. Açıkça konuşmadan olursa böyle olur. Ayıp gayıp olmaz. Onların yaptığı ayıp. Eşin yanında da değil. Ben karar veremem meleğimi arayın deseydi. Sanki kalkıp yemek yapabilecek.

Bir gaza geldimki sayenizde anlatamam. Gercekten hakliymissiniz. Gecen hafta benden yardim istendi. Kusura bakma ama yardim edemem dedim. Zaten sen nasil yardim edeceksin diye cevap aldim ama bakislar farkliydi :))

Cevabi icinde birkac kere vermissiniz. Sesiniz cikmiyor, istediklerini yapiyorsunuz. Esiniz iftiralardan sonra ya da sizi kotulediklerinde agizlarinin payını verdi mi mesela? Ayrıca cok gecmis olsun

Cevabi icinde birkac kere vermissiniz. Sesiniz cikmiyor, istediklerini yapiyorsunuz. Esiniz iftiralardan sonra ya da sizi kotulediklerinde agizlarinin payını verdi mi mesela? Ayrıca cok gecmis olsun

Bi kac kez kiyameti kopardi. Bi donem iyi oluyorlar sonra sil bastan. Zaten hemen farkediyorum davranislarindan birseyler oldugunu bana anlatmasa bile.

Merhaba bayanlar, biraz uzun kusura bakmayın.

Bu aralar canım sıkkın biraz. Haftada üç gün çalışan bir bayanım. Eşim maalesef bir aydan daha uzun bir süredir yürüyemiyor ve ben iki küçük çocukla tamamen desteksiz her işi idare etmeye çalışıyorum. Buna eşimin ihtiyaçları da dahil (banyo, hastane randevuları vs gibi) çocuklarım 2 ve 4 yaşındalar

Benim yakınımda babam dışında bir ailem yok. Haftada bir gün KV geliyor hem eşime hem çocuklara bakmak için. Bende yarım gün ofise gidiyorum, diğer yarısında evden çalışıyorum oğlumu ana okulundan alıp getiriyorum eve. İki kez geldi şimdiye kadar.

İlk geldiğinde sorun yok oruç tutuyor diye işi erken bıraktım sofrayı hazırladım. Yoğun değildim. İkinci geldiğinde kendisi eltimin çocuklarınıda bize kabul etmiş bakmak için. Sorun değil. Sadece online toplantılarda arada çocuk çığlıklarına maruz kaldım. Idare ettim kesinlikle sorun değil.
Ne yazık ki o sabah öksürük ve halsizlikle başlayan ama akşama doğru ateş ve titremeyle devam eden bir gribe yakalanmıştım. Bunuda öğlen eve geldiğimde kendisi biliyordu. İki toplantı idare ederim diye düşündüm.

Eşim ben çalışırken demiş bir şeyler sipariş edelim mi akşam yemeği için. Yok biz gideriz demiş. Anne kalk dolaptan birşeyler bak ısıt orucunu aç demiş yanaşmamış. Eve gidince bir şeyler yaparım demiş ve eşim bunun üstüne Burdada mutfak var anne demiş. Bilmemki ne yapılacak edilecek demiş kapatmış konuyu. Ondan önceki hafta yemeğiniz var mı yapayım mı diye sorduğu halde ama dolapta önceden yaptığım kuru fasulyeyi görmüştür büyük ihtimal.

Neyse işim bitti o arada KP’de gelmiş. Hoşgeldin dedikten sonra mutfağa geçtim artık çocuklar için mecbur. KV hemen ne yapıyorsun dedi? Bu saatten sonra anca makarna çorba yetişir dedim. Hastasın nasıl yapacaksın bırak dedi ve eşime bir şeyler sipariş etmesi gerektiğini söyledi ama saat 6 ya geliyordu. Bende üzerine bu saatte sipariş edersek anca 8 de gelir. Gidip almak daha mantıklı zaten burdan 5 dakika dedim. Iyi ozaman dedi. Sen bekle eltin 6 da çıkıyor işten. Onu al sonrada gidin beraber yemek alın dedi. Okadar ağırıma gitti ki. Ne yani? Makarna yapmak için hastayım ama bu soğukta (-5) gidip onu al bunu al yapabilirim. Eşim sen bu halde nasıl gideceksin demese zaten hiç umurlarında değilim. Eşim öyle diyince kv kp’e kalk biz gidelim dedi. Biz bilemeyiz biz bulamayız orayı dedi kp…… oysa eski evinizin karşısı olduğunu söylemiştik.i navigasyonla tüm dünyayı bulan kişiye..

Boşverin ben giderim dedim o arada mide bulantısı ve kıpkırmızı kesildim. Kv ayaklandı ve kp gitmek zorunda kaldı. Eltimi alıp geldiler yediler. Ben lokma almadım çok kötü bulanıyordum. Kalktılar gittiler sonra. Ha bana sana tavuk çorbası iyi olur ayaklandırır gibi şeyler dediler ama yapıp getireyim filan yok öyle.

Zar zor çocukları yatırıp kendimi yatağa attım. Sonrada eltim anlatıyor. Eltim daha hasta olduğumu bilmediği halde arabada bize gelirken keşke gitseydik demiş benim tüm gün çalıştığımı bildiği için. Kv bunun üstüne çocuklar cips istediler demiş. Ama öyle değil akıllarına kv düşürdü…

Ben artık çok yoruldum. Eşim iyiykende yemek saatinden 2 saat önce ararlar tam yemek saatinde içeriye girerler. Akşam olsun kahvaltı saatinde olsun. Çalışmayan görümcemde ve eltimde kahvelerini içerler bana yemeğe geçerler. Dışarda olduğumu bilsinler. Hiç umursamazlar. Hatta kızım keşke deseydin gelmezdik bile demezler bazı durumlarda. Beni aramazlar. Eşimi ararlar kahve içmeye geliyoruz derler kapatırlar telefonu.
Eltim bir keresinde dedi. Kaç senelik gelinleriyim bana daha hiç öyle yapmadılar diye. Neden ben peki?

Her zaman hazırladım gıkımı çıkarmadım ama 40 yılın başı bir hastaydım. Gerçekten çok kırıldım. Bunun karşılığında sevilsem oda yok. Kesinlikle favorileri değilim ve en ufak açığımı eşime söylerler. Şöyle yapsaydı hoşumuza giderdi yüzü gülmüyordu, bizi istemiyor mu vs gibi.

Ben artık nasıl davranacağımı şaşırdım. Çocukları bir kere bıraktım çünkü geceler boyu arka arkaya uykusuz kaldım üçünün bakımı ağır geldi. Ondada kv ne yiyecek bunlar dedi.. inanın yemeklerini hazırlayıp bıraktım ona kolaylık olsun ben tek biraz yalnız kalayım dinleneyim diye ama yok yaranamıyorum.
Zamanında kendimi geriye çekmeyi denedim. Ama o zaman daha çok yapıyorlar sanki bile bile.

Ne yazıkki eşim önümüzdeki 2 ay daha bu şekilde olacak ve şuan içimden hiç bir şey gelmiyor. Hep böyle hastalık lohusalık durumunda kaçarlar işten destekten. Çalışmasam inanın psikolojim için hiç iyi değil. Orda en azından bi kac sohbet muhabbet iyi geliyor..

şuan yeni yeni toparlandım. Çocuklara doğru düzgün bakamadım. Ne yemeklerini yapabildim ne oyun oynayabildim. Ateşler terler içinde küçüğün altını zor değiştirdim. Sadece Allah kolaylık versin kelimeleri duydum. Sıfır destek… oğlu ve torunları bana muhtaç bildiği halde hiç oralı olmadı

Ben nasıl davranmam gerek? Yıllardır beni sevsinler diye uğraştım ama olmuyor. Mesafemi koyunca bizi ayırıyor demeye başlıyorlar. Seneler içinde bana okadar yanlış yapıp iftiraları oldu ki bir kere özür bile dilemediler. Hep bir şey yokmuş gibi davranılıp üstü kapatıldı. Karşıma alıp konuşsam bin bir bahane. Yada alttan girip üstten çıkmalar. Onuda yapmıyorum. Kaldıramıyorum artık

Eşim arkamda. Herşeyin farkında. Gerektiğinde söyleyeceğimi söyler kendi

Hatta görümcemde yapar. Bir keresinde diyetteyiz benimde randevum vardı 18:30 gibi evde olacaktım. Diyet yemeğimizi ayarladım çocuklarada yetecek kadar yemeğim vardı. Eşimi saat 17:00 aramış. Kahve içmeye geliyoruz evde misiniz. Eşim demiş evdeyiz ama böyle böyle. Kaçta gelir diye sormuş. Eşim 7ye doğru demiş. 5 kişi geliyorlar oturuyorlar. Ve geldiğimde hala bizdeler. Diyeti biliyorlar o saatten sonra ben ne yapıyım. Sipariş ediyoruz onlara ve üstüne biz ödüyoruz. Karınlarını doyurup gidiyorlar. Bedava yemek tabi. Ben gelene kadar alsaydınız koçanı yollasaydin oturup bensiz keyif yapacağınıza demi… olmaz filanda demiyorlar. E onlar otururken gidip biz ailecek oturup yiyemeyizde.. çocuklar zaten acıktık diyorlar. Ay bunaldım yazarken bile. Eşime bir daha yaparlarsa kendin hazırlarsın dedim zaten bana soran yok müsaitmiyim ne yapıyorum.. ben nerde yanlış yapıyorum bilmiyorum. Kalkmıyorlarda bekliyorlar öyle.
Eşinizle net konuşun,birde kendizi onlara sevdirmek zorunda değilsiniz değmeyecek insanlar için kendinizden ödün vermeyin değersizleşiyorsunuz onların gözünde. En değerli sizsiniz açık açık ama kalp kırmadan siz(ama bence eşinizi arıyorlarsa o söylesin )müsait olmadığınızı gerçekten küçük iki çocuk ve eşinize bakıyorsunuz çok zor,Rabbim kolaylık versin zararı dokunacak herkim varsa hayatınızdan uzak olsunlar🤲🏼

Öncelikle kocanıza ve size çok geçmiş olsun.
Eltinizin arkalarından konuşması dogru değil. Ancak söylediği doğruysa ona neden size yaptıkları muame yapılmıyor? Farkli yaptığınız ne var onu bi sorgulayın. Sizi karı koca yumuşak bulmuşlar.

Kahve içmeye geliyoruz diyene sadece kahve verin. Çalışan kadının evine çat kapı gelmek nedir? Böyle alttan aldığınız için sevdiler mi sizi? Sevmediler. Biraz da üste çıkmanın zamanı gelmişte geçiyor demekki. Her zaman müsait olmayın. İnsanların sizi anlamalarını beklemeyin, "hastayım, yapacak halim yok" demek özgürleştirir sizi. Açık ve net derdinizi söyleyin. Bulmuşlar iyi niyetli kızı..
Elti büyük ihtimal gelini doldurmak için söylüyor,benimki de bana aynısını yapıyordu onun niyetini anlayınca olabilir kayınvalidemin karekteri böyleymiş eşimin annesidir, birdaha arkamda ne konuşursa konuşsun bana söyle dedim anında 360 derece döndü bana yakınlık kuran kadın kayınvalideme yakınlık kurdu😂hiç umrumda değil ben kayınvalidemin arkasından hiç konuşmadım o eşinin yanında çok konuştu yeri gelirse yüzüne söylerim

X