Canım çok sıkkın

alsem

Diva
Pro Üye
Anneler Kulübü
12 Aralık 2019
17.384
53.901
Merhaba arkadaşlar. konuyu bdv’ye açsam açarım. İç dökmeye ve varsa tavsiyeleriniz onları dinlemeye geldim. Belki uzun olabilir, başlıyorum:

an itibariyle 29+3 hamileyim. bir erkek minnoş yolda. 12. Haftada İkili taramam, 20. Haftada detaylı ultrason filan her şey süper-di. Taa Ki geçen haftaya kadar. 28. Hafta kontrolünde doktorum, bebeğin kafasının ve karnının 30. Haftada ama diğer organlarının 28’de olduğunu söyledi. Endişelenmeyin, bi aksilik yok demeye getirdi. Neyse, Kuzenim var tüp bebek doktoru istanbulda, ona yazdım. ayrıntılıyı nerede çektirdiysen oraya git, bir daha ölçsünler dedi. Orası sıkıntı yok derse korkma dedi. Ayrıntılıyı çeken doktor da tıp fakültesindeydi ama istifa etmiş. ben de bugün devlete gittim (kendi doktorum özelde. 2. Bir doktor görüşü olsun istedim.) Bebeğin kafası bu sefer 32 haftada çıktı. Yani normale göre 3 hafta ileride. Bi şeyler daha ölçtü doktorum, hepsinin ortalaması bebek 30 küsur haftada. O da şöyle söyledi, “organlarda problem yok, sıvı yok, her bebeğin gelişimi farklıdır.” hani şu kafa büyüklüğü hastalığı var ya makrosefali mi ne Ama çok da emin konuşmadı. Ondan korkmayın demeye getirdi. şimdi ben bunun üstüne gidip ayrıntılı ultrason mu çektireyim yoksa özelde başka bir doktora daha mı kontrole gideyim?

diğer meseleLER:

hamilelik kaynaklı 2 taraflı böbrek büyümesi yaşıyorum. idrar tahlillerim son 1 aydır temiz çıkmasına rağmen bugün çok hafif kum döktüğümü söyledi doktor. İlaç yok, bol suya devam. Özellikle geceleri sağa sola dönerken ağrıdan ölüyorum.

bir de vücutta sürekli bir iltihap değeri mevcut. Bugün sonunda bir antibiyotik verdiler. ona başlayacağım. Ayrıca 2 aydır da su gibi ishalim. Onun için de yeni ilaç verdiler 🤦🏻‍♀️ Bir de hemoroid oldum ishalden. krem işe yaramayınca fitile başlayacağım. Millet kabızlıktan hemoroid olur ben artık tuvalete taşınmaktan bıktım.

bitti mi sandınız? hayır 🤦🏻‍♀️

açlık ve tokluk şeker değerlerim o kadar normaldi ki doktorum şeker yüklemesine gerek görmedi. Benim ve bebeğin kilolalarımız da güzeldi. Şu 7 ayda 7 kilo aldım sayılır. Bebek 1.5 kilo, suyu muyu cartı curtu işte toplam 7 kilo. Zaten beni gören hamile demez. Ne g.tüm şişti ne bacaklarım. Sadece bir göbek var. Neyse, Bugün açlık kan şekerim 63 çıktı. Alt sınır 70’miş Ve ben kan vereceğimi bilmediğim için kahvaltı yaparak gittim. Ona rağmen değer düşük çıktı. Doktor bana diyor ki “senin şekerin niye düşük?” 🤦🏻‍♀️ Ben nerden bilebilirim niye düşük 🤷🏻‍♀️ abur cubur pek yemem, ekmeği kahvaltıda yerim, hamur işini yersem abartmadan yerim. Zaten midem hassastır. Az az ve sık sık yerim gün içinde de. Su içmekten de Allah günah yazmasın, aratmasın da ama nefret ettim yani. Bir de bu şekerdeki ani düşüşler insanı komaya sokar dedi. iyice panikledim ama herhangi bir ilaç bi şey vermedi. onu yeme, bunu yeme, şunu ye, bunu iç gibi birtakım şeyler söyledi o kadar. Bir de hak veriyorum çok yoğunlar ama işin tahlil yorumlama ve reçete yazma kısmında çok başından savdı. 2 dk durmadım herhalde içeride.

şimdi ben bu başımı nereye vurayım? Hangi dağa haykırayım? Neden her seferinde başka bir problemle karşılaşıyorum? İsyan etmek istemiyorum ama moralim o kadar bozuldu ki… millet kaH kah kih Kih hamilelik yaşarken ben haftanın en az 2 günü hastanedeyim.

ben bu saçma şeylerin hepsiyle başa çıkarım da bebeğimin kafa büyüklüğü ne olacak? ayrıca benim hastalıklarımdan o da etkileniyor garibim 😔

Düşük şeker değeri için dahiliyeye mi yoksa diyetisyeni mi gideyim bilemedim.

doğuma 2 ay kaldı sayılır Ve ne yapacağımı bilmiyorum 😔

düzenleme: oğlum sağ salim doğdu çok şükür, hiçbir problemimiz yoK 🧿🧿🧿

Son düzenleme:
Okadar benzer şeyler yaşamışız kız yazmadan gecemedm benimde böbrek buyumem oldu limonlu su içtim doktorum süper bie doktordu günde üç litre su ve bir limon 🍋 olacak şekilde limonlu suda içtim doğuma kadar da iltihap devam etti hatta doktor seni bu şekilde sezeryana almamak dedi zaten normal doğum dusunuyordm ki korktgmz gibi olmadı açıkçası. Diğer konu da şeker bende şeker yuklemwsi yapmadm çünkü sekerm hep düşüktü endokrin bölümü gittim bana dediği gebelikte zaten şekerin düşer 60-70 normal kabul edilir dedi ama kendini şeker hastası gibi kabul edip ekmek şeker pasta vs hepsini kestim

diğer kısımları okumadım.
ilk kısım için yazıyorum. 38+5'de doğum yaptığımda oğlumun kafası 40 hafta ile uyumluydu, bacaklar 37, gövde 38. hamilelik boyunca kafası hep biraz büyük çıkıyordu. cüce veya hidrosefali olmasından çok endişe ediyordum. hem hep takipte olduğum doktorum, hem de gördüğüm bir perinataloji profesörü bunun endiselenecek bir şey olmadığını, muhtemelen kafa şeklinden ötürü böyle cüzi büyüklük olabileceğini söyledi. ölçüm hatası bile olabilir dendi. yani bir kaç hafta çok endise verici bir şey değil. sonucunda sağlıklı doğdu, bir sorun yok, kafasının üst kısmı muntazam yuvarlak olduğu için yine persentilde büyük çıkıyor ama koca kafa da değil. :)

Diğer olaya gelince. Biraz eski kafalı dixeksn ki kendi doğum doktorum bile bana eskiden ultrason bile yoktu evet güzel bişey ama bazen insanları gereksiz uzebiluyor dedi zaten anne karnında müdahale edemiyoruz en iyisi doğumu beklemel ve bebeğim normal doğdu hep baş çevresi iki hafta öndeydi :) down send olabilir diyen bile oldu

Sadece ölçülere kendi fikrimi yazabilirim benim de bebegimin kafasi hep 3 hafta ileride cikardi genetik bazi seyler doğum yaptim çok şükür hic bir sıkıntı yok ölçüler yaniltico da olabiliyor suyun icinde olduklari icin

Gecmis olsun canim kafa buyüme olayini kardesimede dedi cokta inanma oyle dedigini en iyi seni M MissHayaLet anlar aglayarak gitti doktora suanda 1yasini gecti yegenim masallahi var

Çok geçmiş olsun canım. Rabbim sağlıkla dünyaya getirmeyi nasip etsin🤗
Benim değil ama bir arkadaşımın bebeğinin kafası büyük denildi. Sonra başka bir doktora gittiler.Sorun yok dedi.
Çocuk sağlıklı doğdu.
Hamilelik hepimizde aynı sıkıntılar veriyor.
Doğum sonrası hepsi geçecek.Hep böyle kalacak diye düşünme🤗

benim de şekerim 60 çıkmıştı, doktorum her sabah bir tane haşlanmış patates önermişti ani düşüşü engellemesi için. siz de isterseniz danışınız, ya da tehlike arzediyorsa bir dahiliye uzmanı veya diyetisyene gözükun :) geçmiş olsun

Bence bi perinatolog a gidin. Özelle devletin ultrason cihazları arasında farklılık çıkması normal diye biliyorum kaliteden dolayı.

Kan şekerinin düşük olması bebeğe bi zarar verir miymiş? Sınırlar içerisinde sonuçta

Rabbim yardımcın olsun gerçekten zor yaşadıkların.

İlk kısım için yazıyorum o ölçüler çok net olmuyor, doktor göz kararı tutuveriyor imleci ölçüyor. Bir de o değerler haftalara göre olanlar yani ortalama. Persentil tablosu gibi. Çok uç farklar olmadıkça normal kabul ediyorlar. Yapısı öyledir. Benim kızımın kafası küçük karnı küçük boyu önde giderdi hep. Hala öyle :KK70:

Merhaba arkadaşlar. konuyu bdv’ye açsam açarım. İç dökmeye ve varsa tavsiyeleriniz onları dinlemeye geldim. Belki uzun olabilir, başlıyorum:

an itibariyle 29+3 hamileyim. bir erkek minnoş yolda. 12. Haftada İkili taramam, 20. Haftada detaylı ultrason filan her şey süper-di. Taa Ki geçen haftaya kadar. 28. Hafta kontrolünde doktorum, bebeğin kafasının ve karnının 30. Haftada ama diğer organlarının 28’de olduğunu söyledi. Endişelenmeyin, bi aksilik yok demeye getirdi. Neyse, Kuzenim var tüp bebek doktoru istanbulda, ona yazdım. ayrıntılıyı nerede çektirdiysen oraya git, bir daha ölçsünler dedi. Orası sıkıntı yok derse korkma dedi. Ayrıntılıyı çeken doktor da tıp fakültesindeydi ama istifa etmiş. ben de bugün devlete gittim (kendi doktorum özelde. 2. Bir doktor görüşü olsun istedim.) Bebeğin kafası bu sefer 32 haftada çıktı. Yani normale göre 3 hafta ileride. Bi şeyler daha ölçtü doktorum, hepsinin ortalaması bebek 30 küsur haftada. O da şöyle söyledi, “organlarda problem yok, sıvı yok, her bebeğin gelişimi farklıdır.” hani şu kafa büyüklüğü hastalığı var ya makrosefali mi ne Ama çok da emin konuşmadı. Ondan korkmayın demeye getirdi. şimdi ben bunun üstüne gidip ayrıntılı ultrason mu çektireyim yoksa özelde başka bir doktora daha mı kontrole gideyim?

diğer meseleLER:

hamilelik kaynaklı 2 taraflı böbrek büyümesi yaşıyorum. idrar tahlillerim son 1 aydır temiz çıkmasına rağmen bugün çok hafif kum döktüğümü söyledi doktor. İlaç yok, bol suya devam. Özellikle geceleri sağa sola dönerken ağrıdan ölüyorum.

bir de vücutta sürekli bir iltihap değeri mevcut. Bugün sonunda bir antibiyotik verdiler. ona başlayacağım. Ayrıca 2 aydır da su gibi ishalim. Onun için de yeni ilaç verdiler 🤦🏻‍♀️ Bir de hemoroid oldum ishalden. krem işe yaramayınca fitile başlayacağım. Millet kabızlıktan hemoroid olur ben artık tuvalete taşınmaktan bıktım.

açlık ve tokluk şeker değerlerim o kadar normaldi ki doktorum şeker yüklemesine gerek görmedi. Benim ve bebeğin kilolalarımız da güzeldi. Şu 7 ayda 7 kilo aldım sayılır. Bebek 1.5 kilo, suyu muyu cartı curtu işte toplam 7 kilo. Zaten beni gören hamile demez. Ne g.tüm şişti ne bacaklarım. Sadece bir göbek var. Neyse, Bugün açlık kan şekerim 63 çıktı. Alt sınır 70’miş Ve ben kan vereceğimi bilmediğim için kahvaltı yaparak gittim. Ona rağmen değer düşük çıktı. Doktor bana diyor ki “senin şekerin niye düşük?” 🤦🏻‍♀️ Ben nerden bilebilirim niye düşük 🤷🏻‍♀️ abur cubur pek yemem, ekmeği kahvaltıda yerim, hamur işini yersem abartmadan yerim. Zaten midem hassastır. Az az ve sık sık yerim gün içinde de. Su içmekten de Allah günah yazmasın, aratmasın da ama nefret ettim yani. Bir de bu şekerdeki ani düşüşler insanı komaya sokar dedi. iyice panikledim ama herhangi bir ilaç bi şey vermedi. onu yeme, bunu yeme, şunu ye, bunu iç gibi birtakım şeyler söyledi o kadar. Bir de hak veriyorum çok yoğunlar ama işin tahlil yorumlama ve reçete yazma kısmında çok başından savdı. 2 dk durmadım herhalde içeride.

şimdi ben bu başımı nereye vurayım? Hangi dağa haykırayım? Neden her seferinde başka bir problemle karşılaşıyorum? İsyan etmek istemiyorum ama moralim o kadar bozuldu ki… millet kaH kah kih Kih hamilelik yaşarken ben haftanın en az 2 günü hastanedeyim.

ben bu saçma şeylerin hepsiyle başa çıkarım da bebeğimin kafa büyüklüğü ne olacak? ayrıca benim hastalıklarımdan o da etkileniyor garibim 😔

Yeni anne oldum ,bebeğimin kafası hep haftasından 2,3 hafta önde idi şuan da da gelişimi ay bazında ileri ancak ölçüm alt üst çıkıyor net çıkmıyor hamilelikte ultrason da,45.günluk yani aşırı korkulu bişey görseler emin olun hepsi söyler idi . Şuan sizin kaygılarınizi anlayabiliyorum zorlu süreçlerden geçtiniz ve bu yüzden ister istemez panik ve vesvese yapıyorsunuz

Ayşom ben hamileyken oğlanın kafa gelişimi 3 hafta ilerideydi hep. Hatta çatı muayenesinde ebe bende bir çıkıntılı kemik olduğundan, kafası büyük olduğu için doğum sırasında beni biraz zorlayacağından bahsetti. Ben de tırstım, başka sebepler de vardı sezaryen oldum. Neredeyse bir yaşına kadar her muayenede çocuk doktoru bile kafasının büyük olduğundan bahsediyordu. Bir kere eşimle bana bakıp GENETİK HERHALDE DEDİ AHSJAHJSJS. Şimdi 2,5 yaşında. Gayet normal. yasminsay yasminsay ile Nevreste Nevreste bilir. Koca kafalı mı benim oğlum? Yooo. 🙄

diğer meseleLER:

Digerleri icin bisey diyemem ama bebegin kafasi bence o kadar buyuk degil. Bi de bu olcumlerin net olcumler olmadigini bilmeniz lazim. Belki babasi amcasi dayisi dedesi buyuk kafalidir bu oyle buyutulecek bisey degil. Doktor da dert etme demis. Ama rahat edemeyecekseniz bi doktora daha gorunun. Hemoroid icin de fitili duzenli kullanin. Prebiyotik takviyesi alin doktora sorup ki ishaliniz kesilsin. En korktugum sey ogluma hamileyken ameliyat olmak zorunda kalmistim malesef.

Çok geçmiş olsun canim üzüldüm yaşadıkların kolay değil psikolojik olarak da yoruyor. İnsallah sağlıkla dünyaya getirirsin bebeğini ❤️ Miraç içinde ense kalınlığı var demişlerdi. Başka doktorlara gittik sukur öyle olmadığı anlaşıldı. Gerçekten makineler bazen farklı sonuç verebiliyor. Bizi kaygılandiriyorlar işte. Sen sakin olmaya çalış inşallah hiçbir sorun cikmicak

Ayşom ben hamileyken oğlanın kafa gelişimi 3 hafta ilerideydi hep. Hatta çatı muayenesinde ebe bende bir çıkıntılı kemik olduğundan, kafası büyük olduğu için doğum sırasında beni biraz zorlayacağından bahsetti. Ben de tırstım, başka sebepler de vardı sezaryen oldum. Neredeyse bir yaşına kadar her muayenede çocuk doktoru bile kafasının büyük olduğundan bahsediyordu. Bir kere eşimle bana bakıp GENETİK HERHALDE DEDİ AHSJAHJSJS. Şimdi 2,5 yaşında. Gayet normal. yasminsay yasminsay ile Nevreste Nevreste bilir. Koca kafalı mı benim oğlum? Yooo. 🙄
Asla değil kafası vücudu ile orantılı ve çok yakışıklı😍

diğer meseleLER:

Şeker icin önce endokrin sonra diyetisyen..böbrek için bilmiyore sonrada ay o kaa çok unutucam şimdi 😅🥴 şaka bı yana geçmiş olsun..bebitolun icinse eşin ve sen minyon musunuz yani ortalama boylar kilolar ise bebeğinde minyon olması gayet normal oluyo bneim ilk oğlumda öyleydi..46 cm ve erken doğdu ayrıca iki buçuk kilocuktu..hep bı tarafları iki hafta geriden gelirdi ama kafa bir hafta ilerdiydi..bide çok olcturmjssun o da kafa karistirir..güzel böle tam teçhizat biraz tuzlu bı ayrıntılı yapan Dr bul onlar tam doğru olcuyo...fakülteye git dicem ama bizim burdaki den yola çıkarak konuşuyorum öğrencilerin bile yaptığını duydum o yüzden hem prof hemde özel muayenehanesi olan birini bul ki kafan karışmasın..bir milimlik el oynaması USG de bütün değerleri degistirebiliyo..ay çok uzun yazdım😵🤤

Oğlumun da kafa ve göbeği 1 hafta önden gidiyordu. Doğdu , yanaklı ve göbekli bir cocuk olarak. Her doktor gaz mi var diye karnını kontrol ediyordu büyük olduğu için. Şu an 2 yaşında hala göbekli ve yanaklı bir çocuk ☺️ içiniz rahat etsin diyorsanız ayrıntılı ultrasonu yeniden çektirin.

Sonradan ekleyim. Her iki hamileliğimde de bobreklerimde büyüme oldu..doğumdan sonra düzeldi. Bebeklerde de aynı şekilde böbrekte büyüme olmuştu . Doğumdan sonra normale döndü şükür

Sen ve enişteye bakıp, genetik herhalde mi dedi?:KK70:

Yeğenim için de aynı şeyler söylenmişti. Hatta hem cüce, hemde koca kafalı doğacak dendi.
2-3 hastane gezdik resmen.
Sonra bir Prof’a gittik. O, usg cihazlarına göre yorumda bulunuyorlar. Bu bebekte hiçbir sıkıntı yok dedi.
Ama, o zamana kadar 3 hafta hayatımız zindan gibiydi 👀

Oy kafa meselesi oluyor canım.Benim kaç arkadaşada dediler gayet normal doğdu hepsinin bebeği .Sana doktor da demiş zaten sıvı yok endişe edilecek zarar yok diye o zaman problem yok.
Böbreklere gelince ben de her hamileliğimde kum döktüm .Antibiyotik de kullandım .Bol bol su iç.
Şekerin için direk endokrin olmuyor dahiliyeye görünmelisin önce.
Bunlar gebelikte sık karşılaşılan şeyler sadece sen değilsin yani yaşayan asi genç ,anne olmak kolay olmuyor be 😘

Geçmiş olsun canım RABBİM sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inşallah..
Bende aynı şekilde sıkıntılar yaşıyorum..
Sorunsuz hamilelik olmuyormuş bunu anladım..
Ayrıntılı ultrason da bebeğin belinden şüphelendi iyi göremiyorum 1 ay sonra tekrar bakalım dedi.. omur ilik te problem olsa kafasında su olur dedi Yinede şüpheli baktı neyse bi sonraki kontröl de tekrar bakalım dedi.. O bir ay ne makaleler okudum kafayı yedim.. piskolojim alt üst oldu..
1 ay sonra gittiğim de karnıma bastırdı bebek sertleşti diye pozisyon değiştirmek için yapıyorum dedi..
Baktı herşey normal beli omur ilik normal dedi kafasında su yok.. eve geldim kanama yaşadım ilk kez böyle kanama gördüm.. 6 ay da ilk..
Ağlamaktan mahvoldum gidiyor bebek diye.. sanırım karnıma bastırdı o yüzden oldu.. tesadüf olamazdı.. tekrar baktı bebek iyi ve rahim ağzı kapalı korkma dedi..
Ertesi gün şeker yüklemesi testi vardı..
Şeker de yüksek cıktı endokrin e yönlendirdi.. oysa ben yememe içmeme çok dikkat ediyorum..
Son zamanda da pelvik ağrısı yüzünden evde hiç bir işimi göremiyorum..
2 gün önce eşim evi süpürdü Bende oturdum hıçkıra hıçkıra ağladım muhtaç oldum kendi işimi yapamıyorum diye..
Piskolojim zaten bozuktu hormonlar da eklenince tam oldu..
Herşey üst üste geliyo yoruldum bende korkmaktan..
Rabbim yüreğimize ferahlık versin sağlıkla huzurla doğsunlar inşallah...
Yani demem o ki herhangi bir sorun olduğunda beyninde su oluyormuş çok araştırdım omur ilik konusunu araştırırken.. o yüzden yüreğini ferah tut ALLAH büyük..
Rabbim yavrularımızı sağlıkla zamanında kucağımıza almayı nasip etsin inşallah..

X