Canımı Sıkan Durumlar

Evlenince düğün takılarıyla birikiminizle ev kredisine girersiniz şu an hiç dokunmayıp biriktirmeye devam edin bence
Yakın gelecekte evlenme planım yok. Ama eğer ev alma durumum olursa olur da evlenirsem ev almak daha mantıklı geliyor. Eşle birlikte ödenir hem koca evden kendi kurduğum aile nasiplenmiş olur en azından. Olursa çocuğuma kalır falan. Bence evin en önemli artısı yaşlılığı ve çocukları kurtarmak adına oluyor. Şimdi krediye girsem misal 10 sene yani 40 yaşıma kadar borç ödemiş olurum. Benim bir akrabam var evli ama çocuğu yok. Eşinin ilk evliliğinden çocukları var. Kazançları iyi ama kadın asla ev almaya yanaşmıyor sebebi de kendisi öldüğünde o evin adamın çocuklarına kalma durumu. Ben kazanıyorum kiramı da rahatça ödüyorum yaşım oldu zaten 50, çocuğum da yok neden ev için sıkıntıya gireyim diyor.

Merhaba yaşam tarzı farklılığımız var ,ama sizi çok iyi anlıyor ve hak veriyorum.Ben mesela kaliteli bir kahvaltıyı çok severim.Onceden ayda bir kez giderdik göl kenarına falan.Artık imkansız çünkü serpme bile kisi başı 120 lira.3 kişilik bir aileyiz Ankarada yaşıyoruz.Oglum 20 yaşında ünv.okuyor.Artık o yaşasın gençtir diye eşimle ben yaşamıyoruz diyebilirim.Bazen evde hazırladıklarımı tupü çaydanlığı filan hazirlayıp gidiyoruz ama inanın öyle yorucu oluyoki...Sahsen içine ederim böyle gezmenin deyip vazgeciyorum.Biz hanımlar evde zaten yoruluyoruz biraz hizmet görelim istiyoruz ama yok öyle bi dünya artık...😭
Ben evde daha güzel kahvaltı hazırlıyorum 😂😂

Ya ben gecen gun markete gittim, kendime meyveli soda almadım 😳 inanir misin bu bile gozume gelmeye basladi. Sade sodaya limon katip icerim diye düşündüm. Asla cimri bir insan degilim ama bunu düşünür hale geldik.
Ben de cimri değilim ama artık ben de ona gereksiz buna gereksiz demeye başladım. Eskiden sadece hava almaya çıkardım tek başıma, gezerdim canım isterse bi çay kahve içerdim. Az para giderdi. Şimdi adım attığın an minimum 100 TL gittiği için çıkmıyorum tek başıma.

Maalesef sonumuzu göremiyorum. Her zamab bir süre küçük bir ev tutup kendi kendime yaşamayı istemişimdir. Ama maalesef mümkün değil. 20li yaşlarımda tek yaptığım işe gidip eve dönmek. Üstelik para harcamayı da çok severim :KK70: Ama giyim kuşam kozmetik veya gıda hepsi o kadar pahalı ki aylardır şehir merkezine, çarşıya gitmiyorum ki para harcamıyım diye. Ki bi kere gitsem ve her istediğimi yapmaya kalksam maaşı bırakır dönerim. Online alışverişi bile çok seviyorum. Ama platform uygulamalarının hepsine sadece ürün favorilemek ve bakmak için giriyorum. En basitinden piknik yapmak bile çok maliyetli artık. Kendi annem ve babam benim yaşlarımdayken neler neler yapmışlar. Fakat ben çeyreğini bile yapamıyorum...
Ev olayını çok istiyorum ama yapamıyorum. En saçma 1+1'ler 3000'den başlıyor. Elektrik, doğalgaz faturaları ortada. Birkaç ay önce, ayrı eve çıksam eldeki birikimle evin içini dayasam döşesem planım vardı ama vazgeçtim mesela.

Gayrimenkul kesinlikle önceden birikim, kredi ya da toptan bir paranın üstüne ekleme yapılmadan alınmaz. Önceden böyleydi. Şimdi bu bile yeterli olmayabilir. Son fiyatlara canım sıkılmasın diye bakmadım açıkçası.
Bir iş görüşmem var umarım olur. Ondan sonra disiplinle bir düzene oturtmayı düşünüyorum hayatımı. Rutin oluşturmak (kendini geliştirecek şeylerle ilgili) bu duruma iyi gelecek en iyi şey eldeki imkanlarla.

Mesela bende dizi film izlemeyi seviyorum ama bu bana kendimi geliştirebileceğim bir şey gibi gelmediği için suçlu hissediyorum. Tamamen bıraktım şimdi KK ya sardım. Mesela bunu aşamadım henüz. İş iyi gelebilir diye düşünüyorum.

Diğer konu sosyal medyaydı. Ciddi derecede azalttım. Hiç canımın istememesine rağmen sosyal medya yerine global gazeteleri okuyorum. En azından sonra kendimi kötü hissetmiyorum.
Şu an bekar ve çalışan genç bir insan, yaşlı halime yatırım yapayım, kiradan kurtulayım mantığı ile kendine bir ev alamaz. Kredi ödemeleri çok yüksek. Zamanında anası babası ev almamışsa artık insanın kendisinin alması çok zor.

Yakın gelecekte evlenme planım yok. Ama eğer ev alma durumum olursa olur da evlenirsem ev almak daha mantıklı geliyor. Eşle birlikte ödenir hem koca evden kendi kurduğum aile nasiplenmiş olur en azından. Olursa çocuğuma kalır falan. Bence evin en önemli artısı yaşlılığı ve çocukları kurtarmak adına oluyor. Şimdi krediye girsem misal 10 sene yani 40 yaşıma kadar borç ödemiş olurum. Benim bir akrabam var evli ama çocuğu yok. Eşinin ilk evliliğinden çocukları var. Kazançları iyi ama kadın asla ev almaya yanaşmıyor sebebi de kendisi öldüğünde o evin adamın çocuklarına kalma durumu. Ben kazanıyorum kiramı da rahatça ödüyorum yaşım oldu zaten 50, çocuğum da yok neden ev için sıkıntıya gireyim diyor.
Elbet bi gün evleneceksiniz ev alma işi o zaman yüklenmek daha mantıklı eve ikimaaş. Girecek düğün takıları zaten çok büyük artı oluyor yaşınız genç çok sıkıntı yapmayın birikime devam edin

Her şey aşırı pahalı ama her şeyin alternatifi var.
Ben dün tatilden döndüm, otobüs biletlerinin 300 olduğu yere mesela blablacar uygulamasıyla müzik dinleye dinleye gittim,90 lira ödedim. Kampta kişi başı kendi cadirimla 200 lira istemişlerdi, güvenilir bir sahile çadır kurdum sıfır TL ödedim. Kahvaltımı kendi aldıklarimdan hazırladım, cay ocaginda bardağı üç liradan çay içtim. Tekrar Blabla kullanıp başka şehre gittim yine 90 lira ödedim, orada da free kamp alanı buldum,sadece akşam yemeği,şehir içi ulaşım ve tekelden içkiye para harcadım. Dönerken de o şehirli bir tanıdığıma rica ettim, dolaşa dolaşa döndük kendi sehrime. Benden para bile almayacakti ben zorla verdim 100 lira. Üstelik yol üstünde mağara gezip denize falan girdik, güle eğlence geldik. Drone ile videomu bile çekti:)
Yirmi gündür evin uzağındaydim, cebimden gerçekten çok az bir miktar çıktı.
Bence sen de alternatif yarat kendine.
Sahili olan bir yerde yaşıyorsan mesela git eşle dostla Kadıköy'e, iki ağaç arasına as ışıklarını, ser yere örtüleri, aç insanları rahatsız etmeden müziğini,doldur şarabını,ortaya kuruyemiş cips... Eğlen keyifle. Neden mekana gidip para veresin ki? Ben neredeyse tüm romantik datelerimi bu şekilde hallediyorum, iki de kadehim var. Oldu bitti yani, Victor levi'ye gidip 500 lira hesap ödemeden de keyifle akşam geçmiş oluyor.
Yılda 10-20 defa denize giderim, bir gün olsun sezlong parası ödemedim. Hatta hayatımda tek sezlonga kadınlar kulübünden arkadaşımla denize gitmiştik, orada yattım 😅 decatlondan aldığım şişme yatağım var, sekiz nefeste şişiyor ve miniminnacik, ayakkabı boyutunda. Yasalar gereği denize her yerde girebilirsin,halka açık. Sadece sezlong paralı. Ben mesela gidip uygun bir yer bulup kendi şişme yatağımda gunesleniyorum.
İstanbul'daysan hatta burgazada madam Martha koyunu onerebilirim,ama taşliktir deniz ayakkabısi ile git.
Eşimle dostunla pikniklerde buluş...
Ekonomi leş,rezalet. Ama önüne gecemeyiz ki. Aynı böyle rezalet gitmeye devam edecek..ağlasak da sizlansak da bu yani. Bari uygun yollu şeylerle kendimizi mutlu etmeye çalışalım:)
Normalde dün arkadaşla açık havada oturacaktık. Bira aldık birer tane. Daha önce yapmıştık böyle hem ucuz hem keyifli olmuştu. Dün bi baktık tuvaletleri kilitlemişler. Eee ihtiyaç karşılayamıyorsam oturamam ki ben bütün akşam. Mecburen mekana gittik napalım. Boktan sebepten gittik yani 😂

Ben date'e falan çıkmıyorum artık kapadım o defteri. Ne mekanda ne açık havada, yok. Romantizm de yok. Bana göre değil ben bıraktım love sektörünü. Zaten hislerim de ölmüş boşver.

Sen bu saydıklarını tek başına mı yaptın? Ben eskiden tek olmaktan zevk alırdım artık sıkılıyorum. Yanıma bi arkadaş istiyorum. Niye böyle oldu bilmiyorum ama tek yaptığım ve keyif aldığım şeyleri artık yapmaz oldum. Alkolü bile evde tek içmiyorum anca biri ile içersem içiyorum.

Plajların her yeri ücretli değil elbette. Ücretsiz kısımlardaki şemsiyeler kapılmış oluyor. Şemsiyesiz de olmuyor tamamen güneşin altında yapamıyorum ben. Bu nedenle şemsiye ve şezlonga para ödedik. Kendi şemsiyemizi de alırız almasına ama taşımak zor olur. Bi de onların şöyle hafif, katlanır, portatif olanını da çıkarmıyorlar ki katlayıp sırt çantasına atalım şemsiyeyi 😂😂

Elbet bi gün evleneceksiniz ev alma işi o zaman yüklenmek daha mantıklı eve ikimaaş. Girecek düğün takıları zaten çok büyük artı oluyor yaşınız genç çok sıkıntı yapmayın birikime devam edin
İşte o elbet bir gün evleneceksin durumu bende yok 😂 belki bir gün evlenirsem durumu var.

Bende yaklaşık 6-7 yıldır devlet kadrosunda çalışıyorum. Otuzların ortasındayım. Ailemin bir dikili ağacı yoktu onlar için ev kredisi çektim iyiki onu yapmışız zamanında. Şu şartlarda ev almamız imkansız olurdu bir de onları düşünmek zorunda kalırdım. Aileden bir şey olmadığı için bende kendim için bir yatırım yapamadım. Anca oku çalış… benimle çalışmaya başlayan çoğu kişinin altında arabası var. En çok istediğim şey bir arabamın olması rahatça gönlümce gezebilmekti. Bu şartlarda o da hayal oldu. En büyük lüksüm kredi biter bitmez ayrı eve çıkmak oldu ama ben kiradayım kiraların faturaların hali ortada. Ayrı eve çıkınca şehir şehir gezme hayalim vardı hayal olarak kaldı. Bir senede anca ev eşyalarını tamamladım onların borcunu ödedim kıt kanaat geçindim ki ev de bir artı bir oldukça minimal döşedim temel eşyalar alındı. Tabii yine de pişman değilim iyiki ayrı eve çıktım en azından bunu gerçekleştirdim. Her şeyin fiyatı anormal bir çikolata bile 12 TL bir paket süt 15 TL olmuş. Evde bir tatlı yapayım misafir çağırayım desen ona bile bir sürü para gidiyor. Hepimiz dertliyiz bu konuda. Ki son zamlarla birlikte düşündüğümde maaşım gayet iyi seviyeye geldi ama maaşa gelen zam bize gelmiyor ürünlere hizmetlere gelen zamlarla o da uçup gidiyor. Ne denir ne yapılır bilmiyorum umarım tez vakitte bu durum düzelir
Benim ailem en genç ve verimli zamanlarında kendileri ve bizim için bişey yapmadılar. Boşandılar şimdi baba derdi ayrı ana derdi ayrı. Babam gençliğinde emekliliğini bile düşünmemiş. Annem de öyle. Şimdi ben bunlara ne yapayım? İnanılmaz canımı sıkıyorlar. Bence kimse çocuklarına yük olmamalı. Babam 60 bile değil şimdiden sızlanmaya başladı bana hanginiz bakacak yaşlanınca diyor. Annem desen emeklilik yok, esnaf şu an ama maksimum iki sene daha çalışır sonra evde otururum diyor. Kime ve neye güveniyor hiçbir fikrim yok. Sadece şundan eminim ben onlar yüzünden kendi hayatımı ertelemeyi düşünmüyorum. Örneğin yarın öbür gün daha iyi bir iş imkanı olursa evden ayrılır giderim hatta şehirden bile ayrılabilirim düşünmem açıkçası bizimkileri.

Geçenlerde sinemaya gittik oğlumla. Çarşamba halk günüymüş, ona denk geldi neyse ki. İki bilet 60 lira, buraya kadar normal. İki kutu patlamış mısır 120 lira. Hadi alkolü, kahveyi geçtim, patlamış mısırın ne gibi bir maliyeti olabilir ya, bir avuç mısır değil mi bu 😒 Neyse sonra da hamburger yiyelim dedik. Çok daha pahalıları vardı ama biz uygun bir şey seçtik. İçeceklerle 180 lira da o tuttu. En basit ve ucuz aktivitelere bak.

Normalde dün arkadaşla açık havada oturacaktık. Bira aldık birer tane. Daha önce yapmıştık böyle hem ucuz hem keyifli olmuştu. Dün bi baktık tuvaletleri kilitlemişler. Eee ihtiyaç karşılayamıyorsam oturamam ki ben bütün akşam. Mecburen mekana gittik napalım. Boktan sebepten gittik yani 😂

Ben date'e falan çıkmıyorum artık kapadım o defteri. Ne mekanda ne açık havada, yok. Romantizm de yok. Bana göre değil ben bıraktım love sektörünü. Zaten hislerim de ölmüş boşver.

Sen bu saydıklarını tek başına mı yaptın? Ben eskiden tek olmaktan zevk alırdım artık sıkılıyorum. Yanıma bi arkadaş istiyorum. Niye böyle oldu bilmiyorum ama tek yaptığım ve keyif aldığım şeyleri artık yapmaz oldum. Alkolü bile evde tek içmiyorum anca biri ile içersem içiyorum.

Plajların her yeri ücretli değil elbette. Ücretsiz kısımlardaki şemsiyeler kapılmış oluyor. Şemsiyesiz de olmuyor tamamen güneşin altında yapamıyorum ben. Bu nedenle şemsiye ve şezlonga para ödedik. Kendi şemsiyemizi de alırız almasına ama taşımak zor olur. Bi de onların şöyle hafif, katlanır, portatif olanını da çıkarmıyorlar ki katlayıp sırt çantasına atalım şemsiyeyi 😂😂
bulan sosyal fobi grubunda da buluyor.

Sizin şuan tek eksiniz ailenizin zamanında ev bark edinmemiş olması yoksa sizde hiç bi problem yok bekar herkes sizle aynı durumda en fazla aracı vardır ekstra
Ailenizi de çok düşünmeyin madem zamanında biraz sıkıp ev almayı düşünmemişler şimdi de başlarının çaresine baksınlar

Sizin şuan tek eksiniz ailenizin zamanında ev bark edinmemiş olması yoksa sizde hiç bi problem yok bekar herkes sizle aynı durumda en fazla aracı vardır ekstra
Ailenizi de çok düşünmeyin madem zamanında biraz sıkıp ev almayı düşünmemişler şimdi de başlarının çaresine baksınlar
Öyle olacak mecburen. Hadi ev alamadılar bari kendi geleceklerini kurtarmak için sigortalı işlerde çalışsalardı. Hep macera aradı bizimkiler. Yok dükkan açtılar battılar bilmem ne. Babam çok net 40 senedir çalışıyor bir iğne yol almaz mı bir insan ya? Hiç mi yükselmez? Adam 20 yaşında da kalfaydı 50 küsür oldu hala kalfa. İnsan bi usta olayım der, yok. Zamanında fabrikaya gir hem düzenin olur hem ustabaşı falan olur yükselirsin demişler. Girmemiş bildiğini okumuş. Benim babamla amcam arasında eğitim farkı yoktur ikisi de ilkokul mezunu. Amcam esnaf, 3-4 tane evi, 1 milyona aldığı yazlığı var. Düşündükçe öz babamdan uzaklaştım bayramda bile görüşmedim adamla. Bir otobüs mesafesindeyim ama görmek gelmiyor içimden babamı. Aramıyorum sormuyorum sitem ediyor, geçiştiriyorum elimde değil uzaklaştım yani.

Sevgili, aşk meşk işlerini. Kısmet demek istiyorum.
Canım arayan bakkalda da buluyor, otobüs durağında da. İstemekle alakalı bişeyler. Benimki bulamamak değil de ben hissedemiyorum. Konuşuyorum, buluşuyorum bi kahve içiyorum sarmıyor bırakıyorum. Devam edecek istek ve motivasyon kalmadı bende. Dün arkadaşıma sordum sahiden hoşlanabiliyor musun birilerinden, sen neye tutunuyorsun biriyle flört etmek için dedim mesela. Sorduğum soruya bak :) kalbim taşa döndü, elimde değil.

Benim ailem en genç ve verimli zamanlarında kendileri ve bizim için bişey yapmadılar. Boşandılar şimdi baba derdi ayrı ana derdi ayrı. Babam gençliğinde emekliliğini bile düşünmemiş. Annem de öyle. Şimdi ben bunlara ne yapayım? İnanılmaz canımı sıkıyorlar. Bence kimse çocuklarına yük olmamalı. Babam 60 bile değil şimdiden sızlanmaya başladı bana hanginiz bakacak yaşlanınca diyor. Annem desen emeklilik yok, esnaf şu an ama maksimum iki sene daha çalışır sonra evde otururum diyor. Kime ve neye güveniyor hiçbir fikrim yok. Sadece şundan eminim ben onlar yüzünden kendi hayatımı ertelemeyi düşünmüyorum. Örneğin yarın öbür gün daha iyi bir iş imkanı olursa evden ayrılır giderim hatta şehirden bile ayrılabilirim düşünmem açıkçası bizimkileri.
Sorumsuz anne babalar hem çocuğun geleceğinden gençliğinden çalıyor hem de sırtına yük oluyor. Biz mi ebeveyniz onlar mı diye düşünüyor insan. Bizdeki sorumsuz da babam… 90larda zenginken herkes bir mal sahibi olurken mal mülk almanın en kolay olduğu zamanlarda savurmuş durmuş. Ben ne yaptımsa annem için yaptım onun sayesinde okudum meslek sahibi oldum çünkü. Sizinkiler ayrılmış en azından. Bizim sorumsuz baba bizim sağladığımız imkanlarla yaşlılığında da rahat etti. Bunlar da ayrı mesele işte herkesin bir yarası var. Siz de haklısınız. Aileniz hem kendilerini hem sizi düşünmemiş siz bundan sonra ne yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Canım arayan bakkalda da buluyor, otobüs durağında da. İstemekle alakalı bişeyler. Benimki bulamamak değil de ben hissedemiyorum. Konuşuyorum, buluşuyorum bi kahve içiyorum sarmıyor bırakıyorum. Devam edecek istek ve motivasyon kalmadı bende. Dün arkadaşıma sordum sahiden hoşlanabiliyor musun birilerinden, sen neye tutunuyorsun biriyle flört etmek için dedim mesela. Sorduğum soruya bak :) kalbim taşa döndü, elimde değil.
Ben de sen gibiydim, taa ki çok yakuşuklu birini görene kadar ama o beni istemedi. Gader. Bu arada babanın dediğini annem diyor bana, bana kim bakacak diye. O da emekli memur.

Kendi ülkemizde mis gibi tatil beldelerimiz var onları bile gidip göremiyoruz onlar bize lüks. Elin emekli yaşlı İngilizi arabı da bizim ülkemizde sefa sürüyor. Gençlerimiz geleceğimiz ne olacak nasıl geçineceğiz diye düşünsün dursun 🤨 bir dışarda keyif için on takla atalım nasıl ucuza getiririz dye düşünelim yok termosunu al çimenliklere seril yok açık alanda otur balkonda kahve iç. Ben de cafelerde oturmak otellerde konforlu tatil yapmak istiyorum kardeşim. Bu lüks olmamalı genç çalışan bir insan için!

X