Canımı Sıkan Durumlar

27 yaşındayım ( ergen değilim yani o açıdan belirtim 😄 ) Lisans, lisansüstü her şey var , mesleğimle alakalı zaten sürekli eğitimler şunlar bunlar alıyorum . Geçenlerde kendimi ben ne zaman marka şeyler kullanıcam, değerli takılar alıcam derken buldum. Şükürsüz gözükmek istemiyorum, o olaya da ayrı gıcığım çünkü . Fazlasını isterken mevcut duruma lanet okumuyorum ki . Allah’a şükürler olsun her şeyim yerimde, sağlıklıyım, kimseye muhtaç değilim ama topluma sağladığım katma değere oranla yeterli düzeyde gelirimin olmadığını düşünüyorum. Bugün işten erken çıkıyorum cumartesi diye , marvel filmlerini de çok severim , tek başıma bir keyif mi yapsam dedim . İşte sinema , belki kahve vs . Kendini date e çıkarmak diyorlar ya o şekil. Sonra aman boşver derken buldum kendimi. Çünkü alışveriş de yapmak isticem, tesettürlüyüm. Beğendiğim kombinler bin TL’den aşağı tutmuyor . Gençler olarak kanımız kaynıyor , bu ekonomiyi hak etmiyoruz diye düşünüyorum .

Ev olayını çok istiyorum ama yapamıyorum. En saçma 1+1'ler 3000'den başlıyor. Elektrik, doğalgaz faturaları ortada. Birkaç ay önce, ayrı eve çıksam eldeki birikimle evin içini dayasam döşesem planım vardı ama vazgeçtim mesela.
Yani insan tek başına bir hayat kurmak çok istiyor. Ama malum ülke şartları sağ olsun sadece evlenirken baba evinden çıkabilicez artık

Şu an bekar ve çalışan genç bir insan, yaşlı halime yatırım yapayım, kiradan kurtulayım mantığı ile kendine bir ev alamaz. Kredi ödemeleri çok yüksek. Zamanında anası babası ev almamışsa artık insanın kendisinin alması çok zor.

Gidiyorum geliyorum nick altı profil mesajınızı okuyorum biliyor musunuz...

Canım arayan bakkalda da buluyor, otobüs durağında da. İstemekle alakalı bişeyler. Benimki bulamamak değil de ben hissedemiyorum. Konuşuyorum, buluşuyorum bi kahve içiyorum sarmıyor bırakıyorum. Devam edecek istek ve motivasyon kalmadı bende. Dün arkadaşıma sordum sahiden hoşlanabiliyor musun birilerinden, sen neye tutunuyorsun biriyle flört etmek için dedim mesela. Sorduğum soruya bak :) kalbim taşa döndü, elimde değil.
Çok gençsiniz böyle karamsar olmayın iyi beyefendi erkekler de çok
Sosyal ortamlara girin birini gözünüze kestirin tanışın gerekirse ilk adımı atın güzel şeyler bunlar

Siz sanki iş ve ücretle ilgili bir konu acmistiniz geçenlerde. Orada da yazmıştım zam konuşması yapmanın vakti gelmiş de geçiyor.
Nasıl ki ikili ilişkiler için sesini çıkarmak kendini ezdirmemekle ilgili tavsiyeler veriyorsak is hayatında da bu geçerli. Onlardan bekledikçe nasılsa talep etmiyorlar diye sizi aza çalıştırmaya devam edecekler

Siz sanki iş ve ücretle ilgili bir konu acmistiniz geçenlerde. Orada da yazmıştım zam konuşması yapmanın vakti gelmiş de geçiyor.
Nasıl ki ikili ilişkiler için sesini çıkarmak kendini ezdirmemekle ilgili tavsiyeler veriyorsak is hayatında da bu geçerli. Onlardan bekledikçe nasılsa talep etmiyorlar diye sizi aza çalıştırmaya devam edecekler
O konu şöyle, zam yapıyorlar ama işyerleri de zor durumda. Mesela şimdi asgari ücrete gelen zam yüzdesi kadar zam yaparlar en fazla ve herkese böyle yapıyorlar. Beğenmeyen için de kapı orada. Diğer şirketler de buradakinden çok farklı vermiyor. Gerçekten farklı bir maaş için İstanbula taşımam gerekir orası da biliyorsunuz hayat pahalılığı sebebiyle alınan ücretin de hayrı olmuyor. Ben izmirdeyim şu an. Yani bana adam asgari vereceğim fazlası yok dese basayım gideyim çalışmam bu fiyata diyeyim eyvallah da. Tahmin ettiğim şekilde zam yapacaklar. Aslında ortada kendini ezdirme durumu yok yani şirket dünya kadar kazanıp bana vermese o zaman olurdu. Aksine adamlar küçülmeye mi gitsek diyorlar, eldeki müşteriler gidiyor birer birer.

Bu arada o konu şöyle nihayetlendi, görevlendirme benim korktuğum şekilde olmadı hatta değişen hiçbir şey olmadı. Benim zam dememe gerek kalmadan patron bana, görev değişiklikleri sonrası ücretler de yeniden hesaplanacak hatta temmuzdaki asgari ücret zammını bekliyoruz bunun için dedi. Bir dokun bin ah işit zaten adamı görseniz benden beter durumda sanki yiyecek ekmekleri yok gibi.

Konuyla ilgili çok bir şey diyemeyeceğim, herkes aynı durumda gibi,
İstanbulda mı yaşıyorsunuz, denize nereye gittiniz, güzel miydi? temiz mi? kalabalık mı?
Ben de İstanbulda denize girebileceğimiz yer arayışındayım da :KK48:

Benim de geleceğe dair basit bir planım vardı. İki sene sonra gerçekleşecekti. O ümide tutunuyordum. Ama son ekonomik darbelerden sonra o da yalan oldu. Dün yürüyüşten dönerken öylesine dondurma falan alayım diye markete girdim. 6'li mini Magnum, sakız, bisküvi ve deodorant aldım. 120 TL ödedim. Yine fişe bakarak yürüyüşe devam ettim.

Oğlum arkadaşlarıyla geçen gün adaya gitti. Evden ekmek arası yapıp gitti gençler . Çay bile içmeden dönmüşler. Düşünün gerisini . Delikanlı çocuklar hayata atılmadan daha ekonomi peşine düştüler.

Herşeyi lüks olarak düşünür hale geldik.

Lüks değil ki bunlar insanca yaşamanın gereğidir bunlar.

Kendi adıma konuşacağım . Misal kitap lüks olmamalı. Okuyacağım bir sürü kitap listesi var elimde ama fiyatlar uçuk hep öteler halde buluyorum kendimi. :KK43:
önceliğim günlük ihtiyaçlar oluyor her zaman

Allah hepimizin yardımcısı olsun

Ben hala bu tarz finansal kaygılara girmek için genç olduğumuzu düşünüyorum. Yaşıtız. Yiyeceğim içeceğimin ücretine asla bakmam. Neredeyse haftanın minimum 2-3 günü dediğiniz hesabı içmeye harcıyorum. Yalnız yaşıyorum. Hiçbir giderimden kısmıyorum. Tatile rahatça çıkabiliyorum. Borcum yok harcım yok. Birikmişim kendimden dolayı değil o yüzden hadi ondan bahsetmeyeyim. Ama ne bileyim bu yaşlarda aman şunu kısayım evim olsun bunu yapayım mülküm olsun derdine düşemem. Ekonomi zaten kötü. Daha da kötü olacak. Yanıma kâr kalan ev değil anılarım olsun. Ne kadar yaşacağımız belli değil. Ben sizin hayat tarzınızı anlamadığım gibi sizin de başkasınınkini anlamamanız normal yani

Bu hayat hep geçim kaygısıyla mı geçecek diye düşünüyorum. Zira böyle bir yaşam ziyan geliyor bana.
Aileden bir şey kalmıyorsa bir şey sahibi olamıyoruz şaka gibi.

Bu arada o konu şöyle nihayetlendi, görevlendirme benim korktuğum şekilde olmadı hatta değişen hiçbir şey olmadı. Benim zam dememe gerek kalmadan patron bana, görev değişiklikleri sonrası ücretler de yeniden hesaplanacak hatta temmuzdaki asgari ücret zammını bekliyoruz bunun için dedi. Bir dokun bin ah işit zaten adamı görseniz benden beter durumda sanki yiyecek ekmekleri yok gibi.
Valla zengin daha çok ağlıyor ya 🤣
Son paragrafa istinaden yazdım

Yıllar evvel buna dair okuduğum bir şeyi hatırladım sanırım yazar Muzaffer İzgü olmalı olay tam olarak şöyle adam bir fabrikada çalışıyor ve maaşına zam istemek için patronun yanına gidiyor belli aralıklarla ama her gittiğinde patron kendinı o kadar fena acındırıyor ki şöyle yetişemiyorum böyle yettiremiyorum şöyle yetiştirmek mümkün olmuyor vesaire vesaire adamcağız yufka yürekli her defasında zam falan isteyemeden üstüne üstlük Bir de patronun haline patronla beraber üzülüp gerisin geri eli boş dönüyordu o geldi şimdi aklıma 🤭

Valla zengin daha çok ağlıyor ya 🤣
Son paragrafa istinaden yazdım

Yıllar evvel buna dair okuduğum bir şeyi hatırladım sanırım yazar Muzaffer İzgü olmalı olay tam olarak şöyle adam bir fabrikada çalışıyor ve maaşına zam istemek için patronun yanına gidiyor belli aralıklarla ama her gittiğinde patron kendinı o kadar fena acındırıyor ki şöyle yetişemiyorum böyle yettiremiyorum şöyle yetiştirmek mümkün olmuyor vesaire vesaire adamcağız yufka yürekli her defasında zam falan isteyemeden üstüne üstlük Bir de patronun haline patronla beraber üzülüp gerisin geri eli boş dönüyordu o geldi şimdi aklıma 🤭
borç filmi vardı orada da çalışanların parasını vermeyen bir patron vardı. birkaç aylık maaş kalmış içeride, adamcağız geliyor söylemek için patron bin tane şey sıralıyor. sonra bu adama diyor ki aramızda kalsın ama ben senin için bişeyler ayarlayacağım falan.

asgari ücret 5500 oldu bizimkilerden hala maaş zamlarımız hakkında tık yok mesela, ay başında maaş alıcaz ama kaç para alıcaz belirsiz şu an :KK53:

X